Mieszkanie w kamienicy, rzutnik o stosunku projekcji 2

PW80

New member
Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o pomoc w doborze rzutnika i ekranu. Chciałbym zamontować rzutnik w obecnie remontowanym mieszkaniu w kamienicy. Trochę późno się zabrałem za projektowanie i o wielu rzeczach doczytałem po fakcie, więc pewnie dużo dałoby się zrobić lepiej. Opiszę stan obecny:

Warunki:

  • Pokój w mieszkaniu, ok. 30 m2, na planie kwadratu, wysokość 3 m. Pokój jest nieprzystosowany do kina domowego, zwykły pokój dzienny, kino ma być dodatkiem. Jedno dość duże okno na prawo od ekranu, które będzie można dokładnie zasłonić.
  • Z sufitu wyprowadzone są 2 kable HDMI 1.4 i przewód zasilający. Przewód zasilający jest również wyprowadzony do zasilania ekranu.
  • Odległość między miejscem wyprowadzenia kabli a miejscem montażu ekranu to ok 4,75 m. W podobnej odległości od ekranu będzie stała będzie stała sofa. Szacuję że szerokość wyświetlanego obrazu to ok 240 cm.
zdjęcie: imagebam.com/image/d201e8563862773

Założenia:


  • Z kina będziemy korzystać najczęściej wieczorem, będą oglądane głównie filmy, czasem sport, w dzień raczej nie będzie używane. Widzów 2-3.
  • Pomalowanie ściany specjalną farbą zamiast ekranu odpada. Myślę o ekranie rozwijanym elektrycznie.
  • Nie zależy mi na dźwięku przestrzennym, bardziej zależy mi na dobrej jakości dźwięku. Kino będzie podpięte do klasycznego zestawu stereo; amplituner + 2 kolumny podłogowe.
  • Źródłem będzie dekoder tv kablowej i komputer (jakiś mini-PC, NUC), być może Blu-ray.
  • Rozdzielczość jaka mnie interesuje to 1920x1080. Nie będziemy oglądać nic w 3D.
  • Zwracam uwagę na efekt tęczy, chcę go uniknąć, skłaniam się więc ku rzutnikom SXRD. Nie wiem jak jest z rzutnikami 3xLCD, nie miałem okazji sprawdzić, jeżeli efekt ten nie występuje w ogóle, może być również 3xLCD
  • Szacuję, że rzutnik będzie 1,5 nad głową więc przydałby się w miarę cichy.
  • Głownie ze względów estetycznych rzutnik będzie dość daleko od ekranu, więc szukam takiego o stosunku projekcji w okolicach 2
Pytania:
  • Proszę o sugestie w wyborze rzutnika spełniającego ww. warunki. Póki co wydaje mi się, że najlepiej spełnia je Sony vpl-hw45. Myślałem też o Epson EH-TW6700. Czy możecie polecić jakiś nie rzucający się w oczy uchwyt mocujący? Dedykowany do tego Sony (Pss-H10) jest horrendalnie drogi
  • Proszę o pomoc w wyborze ekranu (biały/szary jaki gain). Preferowany ekran rozwijany, elektryczny o szerokości ok 240 cm
  • W jaki sposób można zamaskować ekran? Zależy mi na tym, aby po zwinięciu pudło nie rzucało się bardzo w oczy.
  • Ekipa remontowa wzięła sprawy w swoje ręce i kable HDMI niestety zostały zamontowane na stałe (nie w peszlach), mają 15 m. Po instalacji robiłem test, podłączyłem TV do komputera i wszystko wydaje się być OK, ale czy jest ryzyko, że z rzutnikiem nie będzie działać? Wolałbym uniknąć rujnacji mieszkania.
[FONT=&quot]Pozdrawiam,[/FONT]
[FONT=&quot]Piotr[/FONT]
 

buldoggg

Member
Bez reklam
jeżeli kabel działa z tv to będzie działać z projektorem-daj znać jaki to kabel,ponieważ 15 metrów to spory kawałek i musi być dobrej jakości.

co do projektora to polecam 3lcd (bo sam napisałeś że nie chcesz mieć efektu tęczy DLP) a laserowe projektory na tą chwile kosztują od 9tyś

moim zdaniem ten co wybrałeś epson eh-tw6700 to dobry wybór,bardzo dobra jakość obrazu,obiektyw,cichy,duży throw ration(w twoim przypadku musi być duży ponieważ z mniejszym przy ustawieniu zoom'a na minumum będzie ekran za duży) gwarancja 36m na projektor i 36 m na lampę lub 3000h,tania oryginalna lampa z oryginalnym modułem(komplet) kosztuje w sklepie epson.pl to 466 zł.

co do reszty nie pomogę bo nie mam takiej wiedzy.
 

PW80

New member
Dziękuję za odpowiedź. Pomyślę nad Epsonem, Sony to SXRD więc również bez efektu tęczy ale trochę droższy, ok 7500 zł.
Epson jest znacznie jaśniejszy i tu właśnie pojawia się problem z doborem odpowiedniego ekranu - jak dobrać aby był dobry kontrast/czerń.

Kable to (wnioskując po fakturze) Voice kraft, co mnie trochę martwi, ale tak jak pisałem póki co testy przeszły pomyślnie.
 
Do góry