Przed zakupem pierwszego projektora - parę pytań

ziele_37

New member
Witam, przymierzam się do zakupu projektora, ma to się zdarzyć po wakacjach. Nigdy projektora nie miałem więc zanim zakupię chciałbym usłyszeć kilka rad od ludzi co mają z tym styczność na co dzień. Moja wiedza ogranicza się narazie do tego co czytam od kilku tygodni na forach itp.

Może zacznę od tego do czego ma mi projektor służyć.
Przede wszystkim filmy i mecze, czasem jakaś gra. Praktycznie zawsze będzie to oglądanie w dzień, po zasłonięciu żaluzji w kuchni i rolet w pokoju w którym ma stać projektor w pomieszczeniu jest ciemniej lecz nie ciemno więc przypuszczam że musiałbym bym mieć coś z jasnością ok 3000. Może postaram się któregoś dnia dołączyć zdjęcie jak to u mnie wygląda przy zasłoniętych oknach. Teraz stoi u mnie Panasonic viera 42 calowy i nie mam zamiaru go wyrzucać, do oglądania wiadomości i tv w ciągu dnia będzie mi służył więc tv a projektor jak wspomniałem filmy i mecze.

Druga sprawa to odległości, otóż nie jest to jakieś wielkie pomieszczenie, projektor miałby wisieć pod sufitem w odległości najlepiej 420 cm od ściany na którą będzie rzucany obraz, natomiast siedząc na kanapie głowy będą w odległości około 330 do 350 cm od obrazu. I tu pojawia się pytanie czy ekran 100 czy 106 cali chociaż i tak będę go chyba kupował już po zamontowaniu projektora i sprawdzeniu co jak i ile.

Nie wiem czy warto też szukać w moim przypadku projektora z Lens shiftem czy nie .

Budżet jak na tę chwilę 3500 może po wakacjach coś się zmieni.
Narazie pomyślałem o Optoma HD28DSE FullHD 3000 ANSI.

Jak na tę chwilę to tyle mam nadzieję że temat się rozwinie i uzyskam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania

Pozdrawiam
 

buldoggg

Member
Bez reklam
przeważnie z 420cm uzyskasz max obraz okolo 130-150"

Jeżeli masz rolety 100% zaciemnienia to na bank wystarczą,jeżeli inne i słonce będzie bezpośrednio świecić na rolety to nawet 3000 ansi będzie mało

ja osobiście nie mam lens shift'u ale używam korekcji trapezu(minimalnie) i nie widzę gołym okiem gorszej jakości a mam 145"

projektor musi być w tej cenie full hd,nie wiem jak dużo będziesz oglądał ale sprawdź też ceny oryginalnych lamp z modułem bo to wydatek okolo 700-1400 zł (akurat epson ma oryginalna z oryginalnym modułem po 385zł)
jasność od 2000 lumenów w trybie normal i najlepiej gdyby był cichy w trybie normal ale to nie tak półka cenowa :)
 

ziele_37

New member
Niestety o całkowitym zaciemnieniu mogę narazie tylko pomarzyć.
Tak jak pisałem ekran, najlepiej jakby ekran był w odległości 420 od ściany wtedy schowałby się we wnękę ale jeżeli trzeba będzie przesunąć go trochę w przód lub w tył to nie będzie z tym problemu. Generalnie nie dam rady odsunąć sofy dalej więc odległość głowy od ekranu od 330 do 350 także wydaje mi się że 106 cali powinno być optymalnie, ewentualnie jeżeli podczas testowania okaże się że przy 120 daje radę to pewnie max co można będzie osiągnąć także nie myślę o więcej niż 120.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Niestety o całkowitym zaciemnieniu mogę narazie tylko pomarzyć.
Tak jak pisałem ekran, najlepiej jakby ekran był w odległości 420 od ściany wtedy schowałby się we wnękę ale jeżeli trzeba będzie przesunąć go trochę w przód lub w tył to nie będzie z tym problemu. Generalnie nie dam rady odsunąć sofy dalej więc odległość głowy od ekranu od 330 do 350 także wydaje mi się że 106 cali powinno być optymalnie, ewentualnie jeżeli podczas testowania okaże się że przy 120 daje radę to pewnie max co można będzie osiągnąć także nie myślę o więcej niż 120.

ja siedzę od ekranu około 380-400cm(145") i jest idealny jak dla mnie

epson eh-tw5300/5350 ma zakres throw ratio 1.22-1.47 czyli jak ustawisz projektor tak jak napisałeś 420 cm to nie zrobisz 106" tylko o wiele większy od 130" do prawie 160" :)
 

ziele_37

New member
Tak to u mnie wygląda jeśli chodzi stopień zaciemnienia w pokoju.
Na pierwszym zdjęciu ściana na której zawiśnie ekran, na drugim okno którego jak na tą chwilę bardziej nie zasłonię, na trzecim na górze wnęka gdzie miałby wisieć projektor.
Pod TV chcę dać niższą szafkę, może taką jak połowa tej, a jeżeli nadal będzie za wysoko to być może będę musiał zrobić ekran rozwijany około 10 cm od ściany i zasłaniający TV na czas użytkowania projektora. Jendak wtedy znowu odejmę sobie 10 lub 15 cm odległości od oczu
 

Attachments

  • IMG_20170613_173523.jpg
    IMG_20170613_173523.jpg
    195,3 KB · Wyś: 44
  • IMG_20170613_173529.jpg
    IMG_20170613_173529.jpg
    220,2 KB · Wyś: 32
  • IMG_20170613_173551.jpg
    IMG_20170613_173551.jpg
    150,3 KB · Wyś: 35
Ostatnia edycja:

bokciu

Banned
Jeśli masz możliwość, zmień zasłony na czarne i tak szerokie, aby na czas seansu zasłonić całą ścianę okienną. Polepszysz w ten sposób jakość obrazu, a dokładnie czerń i kontrast.
 

ziele_37

New member
Wymyśliłem jak to przyciemnić znacznie bardziej. W sierpniu jak będę na wakacjach w Polsce kupię rolety i po przyjeździe zamontuję. Teraz pytanie czy potrzebny mi będzie LENS shift ? Tak jak pisałem projektor będzie pod sufitem. Czy do filmów i meczy wystarczy mi coś z kontrastem ok 25000:1 ?
 

buldoggg

Member
Bez reklam
nie wiem gdzie umiejscowiona jest ta wnęka ale myślę że lens shift nie będzie ci potrzebny jeżeli ta wnęka jest mniej więcej na środku gdzie będzie wyświetlany ekran,nie ma co patrzeć na takie parametry jak 25000:1 bo inaczej to wszystko jest mierzone jeżeli chodzi o dlp,3lcd......
 
Do góry