DIY Ekran MULTIFORMAT (maskowanie/bordery) do 21:9 domowej roboty. Wykonanie/pomysły

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Te które wymagają minimum wkładu pracy?
To naturalnie ręczne rolety.
Z elektrycznych zastosowałbym ten sam schemat, z tą różnica, że do górnej rolki (silnika) schowałbym linkę która wciągałaby przy okazji dolną.
Dolny border na materiale, rurce i prowadnicach i do tego linka którą silnik kręci i przy okazji podnosi/opuszcza dolną.
Jest do zrobienia, ale trudno to wytłumaczyć ; )
 

kaktusr

New member
Nie mam jak się dostać do skrzynki z uwagi na brak abonamentu.
Na dniach będzie odblokowana. Sprzedawca to "DR-Trading" 499zł za 120", ten posłużył za dawce mechanizmu, ale można podwiesić do obecnego jak jest i też się sprawdzi. Drugi kupiłem używany, ale już sprzedałem.
Genialne wrażenia przy seansach, polecam te odcięcia na moją odpowiedzialność, jest bosko - to nowa jakość.
Bez względu czy mamy projektor za 1500zł czy 40tyś.
Multiformat to obowiązkowy zabieg.

Z czystej ciekawości jak wyglądał ten ekran od tego DR-Trading, zawijał się, mocno pomarszczony ? Szukam czegoś taniego o szerokości 300 ale nie bueno hd.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bueno o wiele lepszy, bo trafiają się egzemplarze idealnie proste, a jak już to wygina jest na bokach - co już nie specjalnie ma wpływ, albo marginalny.
Ten był dodatkowo krzywo nawinięty, musiałem prostować, ale i tak odwracałem materiał więc bez różnicy dla mnie.
 

bokciu

Banned
Nie mam jak się dostać do skrzynki z uwagi na brak abonamentu.
Na dniach będzie odblokowana. Sprzedawca to "DR-Trading" 499zł za 120", ten posłużył za dawce mechanizmu, ale można podwiesić do obecnego jak jest i też się sprawdzi. Drugi kupiłem używany, ale już sprzedałem.
Genialne wrażenia przy seansach, polecam te odcięcia na moją odpowiedzialność, jest bosko - to nowa jakość.
Bez względu czy mamy projektor za 1500zł czy 40tyś.
Multiformat to obowiązkowy zabieg.

Rozumiem, że z racji tego iż oglądasz z kompa - masz możliwość podniesienia napisów. Z BR zawsze zachodzą na dolny pas i to jest spory problem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, ale nawet jeżeli zachodzą to nie na cały pas, a na część.
To i tak duża poprawa. Na Netflixie sporo jest na ekranie jak pamiętam.
Oglądając z PC faktycznie napisy są już na ekranie docelowym.
Są też zdaje się playery które umożliwiają podniesienie napisów (Oppo?).
No i nie zapominajmy o górnym pasie, bo dół podnosisz swoim ekranem, a góre właśnie dodatkowym zasłaniasz.
W każdym z przypadków jest ogromna wartość dodatnia.
Góra jest pięknie odcięta - a to jest już bomba, a dół w zależności od napisów podciągasz trochę (co już jest o wiele lepsze) lub jak u mnie z PC całkowicie.
Także nie ma się nad czym zastanawiać, zaręczam i na moją odpowiedzialność.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wkleje jak wykończę, a mi się nie chce. Kupiłem "obudowe - czyli kasete" jak z ekranów po 10k, ale jednak mi się nie widzi i myślę co dalej, a że spełnia już swoją role i cieszy, to sobie wisi jak jest ; )
Nie ma filozofii, działać Panowie.
Jeżeli ktoś chce na szybko, to wystarczy kupić opaski zaciskowe (te długie i mocne) i na nich podwiesić do obecnego do testów.
 

bokciu

Banned
Tym bardziej byś pokazał tę prowizorkę, przynajmniej będzie więcej widać co i jak ;)
Bardzo mnie ciekawi jak blisko wisi ten dodatkowy kawałek w stosunku do ekranu i konkretnie jak zamocowałeś go do głównej kasety.
 

bokciu

Banned
armanig - Dzisiaj z czystej ciekawości podciągnąłem ekran aby ukryć dolny pas i to co mnie zniechęciło do ewentualnej przeróbki, to fakt iż odbija się on znacząco na ścianie i pozostałych elementach. Przecież podnosząc ekran, szary pas który eliminujemy, nadal pozostaje wyświetlany, ale już nie na ekranie, tylko pod nim. Jak sobie z tym poradziłeś? Nie przeszkadza Ci ta poświata rozchodząca się pod ekranem?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie, bo u mnie jest czarna ściana i nawet grama poświaty nie ma. Poświata jest na ekranie jak nie podciągnę i to jest nie fajne.
Po podciągnięciu ekranu jest smoła pod ekranem. Także mnie ten problem nie dotyczy, widocznie u Ciebie jest bardzo jasno pod ekranem lub masz tam sporo odbijających przedmiotów, ale jakby nie było, to świeci "czernią", czyli tzw. poświatą. Zobacz na zdjęciach z pierwszej strony (jest też film do tego), tam gość też ma białą ściane i ekran multi, a problemu nie ma, ale oczywiście masz w tym trochę racji. Pewnie zależy co kto i jak ma pod samym ekranem.
Najlepiej podciągnąć i sobie właśnie sprawdzić.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
@Bokciu
To nie masz pod ekranem bialym, czarnego pasa o dlugosci wiekszej niz "wysokosc szarych pasow wyswietlanych przez projektor"?

Bo jak ne szare pasy sa wyswietlanr na czarnym matowym kolorze, (u mnie sa czarne bordery) to jest czarno jak smola i ich wogole nie ma widac, wszystkie sciany (oprocz sufitu) biale w pokoju i nic siebnie odbija.
 

bokciu

Banned
No niestety, ja mam za ekranem białą ścianę plus TV. Tak więc po podniesieniu ekranu, ściana zaczyna świecić oraz odsłonięty fragment ekranu telewizora. Oczywiście nie jest to mocne, ale skutecznie rozprasza podczas seansu.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
To na czas seansu doczepiaj na sam spod kawalek czarnej szmatki i po problemie (klamerkami, na magnes, szpilke....). Ja u siebie mam zaslone az do ziemi, wygodniej dla oczu bo podczas czytania napisow (na dole) oczy mi nie probuja wyostrzac obrazu - sciany i podlogi ktora jest ponad dwa metry za ekranem.
 

Boger

New member
U mnie jest podobny problem. Po podniesieniu ekranu w celu dociągnięcia czarnej krawędzi od dołu, odsłania mi się telewizor, w którym odbija się światło projektora.

Przyszło mi do głowy, czy nie prostszym sposobem (niż ten zastosowany przez armanig) byłoby wykonanie doczepianego w jakiś sposób do powierzchni ekranu panelu z czarnym materiałem - być może w postaci lekkiej i sztywnej listwy z materiałem + na dole to samo. Pytanie tylko jaki system mocowania zastosować w takim przypadku - najlepiej byłoby gdyby można to było w prosty sposób zamontować - na jakieś magnesy neodymowe lub nabić napy na ekranie + doczepianej listwie i w prosty sposób przypinać ją. Chodzi też o to, żeby po odpięciu tych paneli ekran bez problemu się zwijał i nie uszkodził przy okazji.
 

bokciu

Banned
Wyobraź sobie, że też o tym myślałem. Nawet wymyśliłem sobie coś na kształt ramki z czarnego materiału z którego wykonuje się rolety okienne. Musiałbym tylko się dowiedzieć, czy istnieją tak wielkie arkusze materiału z którego można by wyciąć takową ramkę. Odpada w tym momencie montaż osobno panelu górnego i dolnego, gdyż byłoby to w całości. Nie widzę absolutnie pozostawienia tego na ekranie na czas zwinięcia, ponieważ może ulec odgnieceniu bądź odkształceniu...Mam tu na myśli ekran oczywiście.
Podsumowując, byłaby to ramka składająca się z dolnych i górnych pasów połączonych pionowymi paskami o grubości bocznych borderów. Wystarczyłoby ją tylko podpiąć w górnej części na czas sensu. Pytanie tylko czym, aby po zdjęciu nie pozostawały elementy mocujące na ekranie...Może jakieś klamerki małe, bądź spinacze?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kombinacje alpejskie.
Trzeba dobrze usztywnić materiał przy takiej przekątnej, ten musi być idalnie prosty żeby dobrze i równo odciąć. Naciąganie materiału na elastycznym ekranie może średnio wyjść. No chyba, że ktoś ma ramowy.

Ja bym to zrobił inaczej. Na góre to co zrobiłem. Ekran podnosimy, drugim odcinamy góre.
Na dole natomiast doczepiamy materiał do belki, bo ta jest usztywniona.
Jak ktoś ma białą, to trzeba pomalować/okleić na czarno.

Jest jeszcze inny sposób. Zdjąć dolną belkę i zamiast niej kupić cienką rurkę z drugą w środku i rozwijać ręcznie na czas seansu.
Trudno to wytłumaczyć, ale jest do zrobienia i nie będzie zabawy z doczepianiem materiału, ale górę i tak bym robił elektryczną.

No chyba, że ktoś ma ekran z górnym borderem i on odetnie. Wówczas opuszczamy ekran główny do poziomu 21:9 na górze, a na dole jest problem bo trzeba sporo materiału żeby odciąć opuszczony już ekran, a jak napisałem, ten nie jest sztywny i gdzies po środku ten materiał może się wygiąć, a jak zrobimy na gumce, to i tak trzeba do boków na klipsach przyczepić i znowu się główny wygnie.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Ja mam czarny materiał pod spodem, na nim wyświetla się czarny pas, inaczej odbijał by się od ściany i telewizora, jak koledzy napisali.
 
Do góry