DIY Ekran MULTIFORMAT (maskowanie/bordery) do 21:9 domowej roboty. Wykonanie/pomysły

Murinio_86

Member
Widziałem gdzieś na YT jak dolny border wyjeżdżał z dołu ekranu, ale to był właśnie ekran ramowy i zrobiona salka tylko pod kino, więc można sobie pozwolić na takie patenty.

Jak wysoki masz pas rozbiegowy na ekranie?

Armanig odpalasz projektor i ekran osobno czy masz to jakoś spięte?
Myślę jak połączyć projektor z ekranem i windą. Chciałbym żeby jedno urządzenie odpaliło resztę, najlepiej projektor. Jak go dopalam to chcę oglądać fil, czyli ekran ma zjechać i winda też.
Każdy ekran ma tą opcję, czy w tych tańszych tak nie ma?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Filmów jest sporo. Na ramowe jest kilka sposobów.
Pas rozbiegowy rzędu 50-60cm.
Ja jestem zwolennikiem umiejscowienia ekranu centralnie przed oczami, czyli stosunkowo nisko, więc ta akcja w filmie skierowana jest centralnie na widza, dodatkowym plusem jest mniej odbić sufitowych, chociaż u mnie sporo czerni.

Przy materiale 21:9 "tracimy" (nie dosłownie) dolną i górną część, więc wizja jest jeszcze wyżej, dlatego trzeba to zgodnie ze swoimi upodobaniami wypośrodkować.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Właśnie mam ramowy :) - co byś doradził? - coś co byłoby bardzo proste do zrobienia - bo jakoś szczególnie manualnie uzdolniony nie jestem :)
 

pacmanx

New member
Ja bym nie kombinował. Mam ekran 21:9 i do oglądania filmów nie kupił bym nic innego. Filmy 16:9 to raczej rzadkość, chyba z ostatnich to Inferno obejrzałem w tym formacie.
Co do napisów, to rzeczywiście niektóre wydania mają je pozycjonowane na czarnych pasach, ale w Oppo można regulować położenie i nie ma problemu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla wielu stałe 21:9 to takie samo nieporozumienie jak 16:9.
To nie monitor, który akurat w tej proporcji jest genialny - z uwagi na stałą rozdzielczość i powierzchnie roboczą do pracy.
Także ja "kombinuje" i proszę nie zniechęcać (nie mnie, bo jak jestem pewny w 150% efektu, ale innych) w tak oczywistych sprawach.

Jest cała masa materiałów w 16:9 których nie chce tracić, jak chociażby mecze w tv, seriale, konsole itp.
Nie bez przyczyny u większości użytkowników (jest cała masa filmów w sieci) takie właśnie ekrany wiszą - multiformat.
Problem polega na tym, że takie ekrany są absurdalnie drogie.
W przeciwnym wypadku u każdego z nas taki by wisiał.

Nie trzeba być znawcą, żeby zauważyć kolosalną różnicę w odbiorze.
Kable, ekrany, projektory, wzmacniacze, ampli - ok. Nie każdy usłyszy/zauważy znaczącą różnicę, ale fizyczne odcięcie do proporcji wyświetlanych zauważy 80-cio letni dżentelmen z - 10 dioprii. Niebo o ziemia.

Także ja działam, dzisiaj dotarł drugi ekran i nie ma co się cackać.
Już rozebrany, bo jednak poszedłem inną drogą ; )

Robcio, wątek jest rozwojowy. Coś wymyślimy.
Ja to robię pierwszy raz, ale tu też filozofii wielkiej nie ma - chociaż takie hop - siup to też nie jest. Szczególnie jak ktoś to robi pierwszy raz.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak to jest z tym kręceniem wysokości, bo już zgłupieć można.
Mamy 2 otwory na górę i dół.
Coś pokręciłem i nie chowa mi sie jeden ekran do końca, jakieś 10cm.
Kręcenie nic nie daje. Przypomni ktoś jaka jest procedura.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
W Adeo masz 2 śruby, jedną ustawiasz położenie początkowe (zwijanie do kasety) a drugą położenie końcowe (po rozwinięciu) rolety.
Nie pamiętam kierunków, ale najprawdopodobniej odkręciłeś na tyle mocno jedną ze śrub, że dojechałeś do maksymalnego wysunięcia dla położenia początkowego.
Przy regulacji należy wykonywać małe obroty, po czym w celu sprawdzenia poprawności należy w pełni wysunąć i wsunąć materiał (przynajmniej w Adeo tak jest)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W miarę możliwości proszę o przeniesienie na pierwszą stronę.

Ok, Panowie. Zrobione.
Powiem tak, efekt podczas seansu to NIEBO a ZIEMIA (!)

Nie ma nawet co porównywać i tłumaczyć. Różnice w odbiorze z borderami do 21:9 są KOLOSALNE. To odcięcie robi niesamowitą robotę.

Wkleję serię zdjęć, przyda się może komuś w przyszłości, chociaż ekrany nie są w centrum zainteresowań.
Widać co dokładnie jest w kasecie i jak to się "je" i można ocenić czy się przyda "dawca".
Jest to ver. 1. - jeszcze nie wykończona.
Będzie ver. 2 i finalna ver. 3 w pełni zautomatyzowana ; )
Natomiast już teraz jest dokładnie to co ma być, czyli ekran multiformat do 16:9 i 21:9 - lub dowolnej innej
Oczywiście wszystko na pilota. Kilka sekund i mamy co chcemy.

Kupiłem 2 ekrany elektryczne.
Z pierwszym się pospieszyłem, jest mniejszy jak mój obecny i musiałbym podmieniać rurkę czy materiał. Bez sensu.

Zakupiłem drugi, dokładnie pod wymiar mojego. Czyli 120".
Pomysł był taki, podwiesić całość z kasetą do obecnego.
Łatwo się mówi, ale jak się okazało zrobiłem to jednak inaczej.

Po pierwsze rozebrałem całość (nówka sztuka ; ) ) pozbyłem się obudowy (kasety). Wyciągnąłem silnik, mocowania rurki, a następnie ściągnąłem z rurki materiał i nawinąłem na drugą stronę.
Po co? Po to, żeby czarna guma po wewnętrznej stronie służyła za border i zjeżdżała od wewnętrznej strony (blisko obecnego ekranu)
Obawiałem się, że będzie odbijać światło (chociaż przy czarnych pasach z projektora tam nie ma za wiele), ale jak się okazało, jest idealnie.
Więc kompletnie nie ma sensu zakup materiału, skoro mamy w komplecie ekran z czarną powierzchnią i to pod wymiar.

Właśnie z tą myślą i udogodnieniami, kupiłem ekran pod wymiar bez zabawy w zakupy silnika, pilotów, nadajnika, kabli, materiału, mocowań, wtyczek itp.

Całość po zdjęciu obudowy zmniejszyła swoją objętość (kaseta jest sporo większa) i przykręciłem na mocowaniach silnika (są zamocowane i to jest duży plus) do obecnej kasety.
Po przekładkach materiał idealnie się tuli do obecnego ekranu.

Jest dokładnie tak jak na filmach które wkleiłem na pierwszej stronie.
Teraz zostaje zabudowa wszystkiego nową "kasetą" tak, aby ekran tworzył całość i mamy Multiformat ; )

Nie ma szans oddać tego fotkami, więc nawet nie wklejam, ale wierzcie mi, 21:9 z borderami wygląda bombowo i jest to warte każdej złotówki.

Ekran typu Multiformat z ustawy powinien być obowiązkowym zakupem.
Ja już na pewno nie wrócę do "normalnego" ekranu.

Pozbyłem się jeszcze tej rurki (białej) kończącej ekran. Po zdjęciu mamy obszyty materiał, więc do niczego nie jest potrzebna i sam w sobie ładnie odcina.
Można to wykończyć czymś innym, ale nie wiem czy jest sens.

Po zgaszeniu światła jest tip top i niczego więcej nie trzeba, zamysł spełniony w 100% i niczym się to nie różni od zasady działania ekranów Multiformat po 10tyś.


Kilka fotek samego ekranu, gdyby ktoś chciał iść tą drogą. Po pełnym wykończeniu wkleję resztę:


foto hochladen

kostenlos bilder hochladen

bilder hochladen kostenlos


bild hochladen

fotos kostenlos

fotos hochladen

bild hochladen

Kostenlos Bilder hochladen

Bilder hochladen

fotos hochladen

bilder uploaden

fotos hochladen

picupload

kostenlos bilder hochladen

fotos hochladen

foto hochladen

bilder kostenlos

fotos hochladen

Bilder hochladen
 

ThePepe

New member
Bez reklam
Wygląda super, gratki. Jeśli możesz to zrób zdjęcia jak zamontowałeś ten border do kasety ekranu, będę wdzięczny :)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Wygląda super, gratki. Jeśli możesz to zrób zdjęcia jak zamontowałeś ten border do kasety ekranu, będę wdzięczny :)

1.Armaning świetna robota ale podobnie jak kolega wyżej zrób foty jak zamocowałeś to wszystko razem do kupy.
2. Czy jAK rozwinąłeś ekran do końca i nawinąłeś odwrotnie to przykleiles ten ekran na rurkę czy to się jakoś inaczej zaczepia. Czy nie da się rozwinąć do końca wyjąć silnik z jednej strony obrucic ekran włożyć silnik z drugiej i nawinąłeś odwrotnie tak że jak się rozwija to czarna strona do widza ?
3. Zrób fotkę jak rozwiniesz border tak aby było widoczne miejsce styku obu ekranów i kaseta.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Postaram się wkleić następną serie, jak będzie wykończony i znajdę osłonę na kasetę która to wszystko zakryje.

Po lewej stronie jest rurka (na fotkach wszystko widać), po prawej silnik.
Początkowo myślałem, że silnik to ten z rurką, ale nie.
Przy tych elementach (silnik i rurka) są już doczepione metalowe uchwyty które służyły do trzymania w środku kasety, co jest plusem, ponieważ te uchwyty można wykorzystać do przykręcenia.

Ekran można odwrócić, trzeba tylko zdjąć z jednej (prawej) strony zaślepkę. Tylko wówczas ekran nie będzie się rozwijał od strony ściany frontowej, a od naszej strony.
U mnie ekran jest podczepiony pod obecny od spodu. Więc jeden i drugi niemal szura po drugim. Nie ma odstępu 5-10cm.
Tutaj już trzeba sobie dopasować do obecnego ekranu.

Sam materiał przyklejony jest na kleju, ale po odklejeniu rurka dalej jest klejąca.
Więc można spokojnie nakleić ponownie, dodatkowo zalepiony taśmą (podobna do papierowej). Nie ma filozofii, istotne jest to, żeby nakleić materiał równo, tak aby to się zwijało równomiernie i prosto.
Jeszcze lecą kable przez cały ekran, są na kleju.
Gdyby ktoś zrywał kabel, to ostrożnie. Mi zeszła izolacja i niemal się zerwał.
Trzeba było izolować. Drobnostka. Potem te kabelki trzeba pochować za ekranem (bo już kasety nie ma).
Oczywiście można się pozbyć materiału projekcyjnego i założyć jakiś materiałowy.
Trzeba tylko dociążyć na dole jakimś cienkim profilem którego też można okleic materiałem.

Wszystko to jest nieporęczne, trochę waży i jest długie.
Ja to robiłem sam, ale lepiej żeby ktoś pomógł przynajmniej przytrzymać.
Łatwo taką rurą wywinąć w tv lub sprzęt.

Obecnie jestem na etapie szukania osłony (kasety) na to wszystko.
Polakieruje ją na czarny metalik, lub jakąś czerwień bądż okleję. Zobaczymy.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Uuu, dzieję się, ostro szalejesz ;)
Nieźle, jeszcze nie teraz, ale w przyszłości pomyślę ;)
Generalnie na razie mam to samo, tyle, że ręcznie i bez kasety ;)
 

kuba378

Active member
Czyli co Armani nowy biznes otwierasz?

To po ile takie ekrany będą u Ciebie?

Jakieś promocje planujesz? ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Co mi po projekcie? Wykonawca też musi być! Płacę więc żądam :D
A na poważnie, to pomyślę, dopiero po remoncie sufitu, jak kiedyś pisałem.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Armanig, możesz podesłać linka do ekranów które kupiłeś. Dzieki

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
 

Boger

New member
armanig - przyłączam się do prośby - podaj proszę linki do konkretnych ekranów które kupiłeś. Szare pasy przy filmach rzeczywiście są mało komfortowe i ich zaczernienie zdecydowanie podnosi komfort oglądania więc może też przyjrzałbym się tematowi.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie mam jak się dostać do skrzynki z uwagi na brak abonamentu.
Na dniach będzie odblokowana. Sprzedawca to "DR-Trading" 499zł za 120", ten posłużył za dawce mechanizmu, ale można podwiesić do obecnego jak jest i też się sprawdzi. Drugi kupiłem używany, ale już sprzedałem.
Genialne wrażenia przy seansach, polecam te odcięcia na moją odpowiedzialność, jest bosko - to nowa jakość.
Bez względu czy mamy projektor za 1500zł czy 40tyś.
Multiformat to obowiązkowy zabieg.
 
Do góry