Jaki projektor i ekran - do max 5k zł

Boger

New member
Cześć,

rozważam zakup projektora i elektrycznego ekranu do niego. Miałyby one być uzupełnieniem do filmów dla aktualnego zestawu w postaci Samsung 55H6400 + Marantz SR6010 + Dali Zensor 7.1 + sub e12f.

Pokój to prostokąt o wymiarach 9,5x4,2m. Oglądam z odległości jakichś 3,8-3,9m. Ekran wisiałby oczywiście nad tv i w czasie projekcji zasłaniałby go. TV wisi pomiędzy kolumnami Zensor 7 - jest pomiędzy nimi 3,1 m miejsca. Pod tv stoi niska szafka o wysokości 48 cm. Dolna krawędź TV zaczyna się na wysokości 61 cm. Ekran mógłby zaczynać się kilka cm niżej.

Co do ekranu to myślałem o 120". Mają one 265cm szerokości więc od jego każdego boku do kolumny byłyby jakieś 22cm. Mam nadzieję, że w kwocie 1,5-2k kupię coś przyzwoitego.

Co do projektora to musiałby on wisieć jakieś 350-360cm od ekranu, lub ciut bardziej z tyłu, czyli jakieś 400cm od ekranu (dokładnie nad głową mam wnękę oświetleniową w podwieszonym suficie). Nie wiem jakie są zalecenia w tej kwestii. Ze względu na montaż wolałbym powiesić go przed wnęką.

Wstępnie myślałem nad Optomą hd27 jednak widzę, że niektórzy polecają jeszcze Epsona tw5300 i Benq w1070. Nie wiem czy w tej cenie znajdzie się coś lepszego.

Moje oczekiwania to dobra kolorystyka i czerń - to lubię w Samsungu 55H6400.
Nie wiem co jeszcze ma znaczenie więc jeżeli coś pominąłem to dopytujcie :)

Będę wdzięczny za pomoc w wyborze optymalnego sprzętu :)
 
Ostatnia edycja:

Boger

New member
Tak długo była cisza w temacie, że nie spodziewałem się już jakiejkolwiek odpowiedzi ;)

Dziękuję za cynk, jednak sprzęt będę brał na fv więc w grę wchodzi tylko nówka ze sklepu. W PL ten model to jakieś 5,5k + 2k za elektryczny ekran 120" i robi się już 7,5k zł. Trochę dużo.

Czy przy podanym przeze mnie budżecie, czyli 5 - 5,5k zł da radę kupić coś sensownego czy muszę zwiększyć budżet? Wyznacznikiem jest cena/jakość. Jednak jeżeli miałbym kupić badziew z którego nie będę zadowolony to wolę dołożyć lub całkowicie zrezygnować z tematu.

Będę wdzięczny za wsparcie :)
 

Boger

New member
No ok, czyli nastawiam się na tego Epsona 5300. Mam trochę obawy o czernie - podobno nie są one rewelacyjne przy technologii 3LCD?

Jaki polecilibyście ekran do niego? Biały/czarny/szary? Celuję w efektywne 120 cali i tak jak pisałem - chciałbym zamontować kasetę we wnęce pomiędzy obniżonym sufitem a ścianą - tak, żeby po złożeniu ekranu był on całkowicie niewidoczny.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
jakiego koloru masz tą wnękę ? zwykłą ściana czy pokryta kamieniem ? jeżeli zwykła ściana to pierw kup projektor sprawdź na ścianie jak to wygląda.
 

Boger

New member
Na ścianie wisi tv 55" i on tam zostaje - do standardowego użytku. Sama ściana jest gładka - pomalowana na jakiś beż. Na całym salonie mam obniżony sufit - odsunięty od bocznych ścian, co tworzy jakąś 20cm wnękę - w niej chciałbym powiesić kasetę, żeby po złożeniu nie była widoczna. Po rozłożeniu ekran ma zjeżdżać przed tv.

Poczytałem trochę forum i w oko wpadła mi na razie Suprema Andromeda - widzę tylko, że są dwie wersje starsza (bez IM) i nowsza (z oznaczeniem IM). Elektrycznie sterowany ekran w wersji IM to koszt około 3k, czyli nie mało.

Oprócz tego zainteresowało mnie jeszcze coś takiego:

1. https://www.videoprojektor24.pl/pl/...n-elektryczny-z-napinaczami-240-x-135-cm.html
Niestety nie znalazłem na forum żadnych wypowiedzi w jego kwestii.

lub

2. https://audioplaza.pl/products/20555-optoma-de-9106-ega-ekran-projekcyjny-salon-poznan?Ceneo
i trochę większy:
https://www.videoprojektor24.pl/pl/...neo&utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral


Nadal aktualne jest więc pytanie:
- jaki ekran (producent/model)
- jaka powierzchnia biały/szary - rozumiem, że jest to tzw. gain - 1.0 lub 0.8
- jaki rozmiar

Projektor póki co zamawiam - jedna z sieciówek ma dobrą cenę - 2599 zł. Rzucę obraz na ścianę i zobaczę w ogóle jaki rozmiar ekranu wybrać. Nie wiem czy te 120" to nie będzie za dużo - może lepiej coś trochę mniejszego - np. 105-110"...?
 

buldoggg

Member
Bez reklam
jednak kupiłeś eh-tw5300 dobry wybór pamiętaj żeby podczas projekcji 3d włączyć tryb ecko jeżeli takowego będziesz używał
 

Boger

New member
3D raczej tylko z ciekawości jak będzie wyglądało na tak dużym obrazie. Póki co mam poważny dylemat co z ekranem :(
 

Boger

New member
Naprawdę nikt nic? :(

Projektor już kupiłem i pierwsze wrażenie z Epsona 5300 jak najbardziej pozytywne. Rzeczywiście przy normalnej lampie głośny, jednak w trybie eco powinno być już ok.

Na tą chwilę największy dylemat mam z ekranem - mam 2-3 typy jednak generalnie nie ma wcale, lub jest bardzo mało informacji na ich temat więc ciężko mi podjąć decyzję.

1. Suprema Andromeda - najlepiej w wersji IM bo ma trigger, który mógłbym podłączyć do ampli, który może wyzwalać wtedy ekran po przełączeniu sygnału na projektor (czy dobrze rozumiem, że tak to będzie działało - spinam ampli z ekranem i po prrzełączeniu sygnału na projektor ampli wyśle sygnał do ekranu i ten się otworzy?). Cena - 3000 zł
Minus który zauważyłem to długość ekranu - mój pokój ma 285 cm wysokości. Wymiary ekranu to 149 cm wysokości obszaru roboczego + 5 cm ramka dolna + belka też pewnie z 5 cm + 40 cm czarny pas - to daje 199 cm wysokości - wychodzi na to, że przy maksymalnym rozwinięciu, ekeran będzie zaczynał się 80 cm nad podłogą, czyli wyżej niż planowałem (myślałem o 60 cm) i spod niego będzie wystawał tv.

2. w tej samej cenie jest celexon 280x158cm z napinaczami, jednak nie znalazłem ani jednej opinii na jego temat :( Na dodatek jest tylko w wersji z gain 1.0 - nie znalazłem szarego 0.8 :/

Czy mamy na forum jakiegoś speca od ekranów? Kogoś w stylu blackninja od audio - osobę u której można się poradzić i ostatecznie kupić w cenie lepszej niż w sklepach internetowych?

Jak sprawdzałem Adeo/****************** w wersji bez napinaczy to wychodzi po 4-5k, a to już sporo :(

Możecie coś podpowiedzieć? :)
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja brałbym jednak Adeo - mam u siebie ref grey 135" - gain 0,9 - 1,5 roku temu dałem za niego 2700zł - ale wersja ramowa.
 

fade1

Member
ADEO Professional (elektryczny), - o powierzchni roboczej 190 x 107 cm (niestety większy nie wchodził w grę), na materiale Reference Grey, z topem jałowym 45 cm.
 

Boger

New member
Czyli 86". Ja potrzebuję 115-120" i wtedy cena robi się już wysoka. Za Adeo Elegance 117" dostałem ofertę na 3650 zł - reference gray + czarny top 45 cm i 5 cm ramka na około.
 

Boger

New member
Ja póki co kupiłem chińczyka z napinaczami za 990 zł z allegro. Jak przyjdzie to zdecyduję czy spełnia moje oczekiwania czy go odesłać i kupić Suprema/Adeo za 3-4x więcej.

Wycenę Adeo mam z abcprezentacji.pl
 
Do góry