jaki projektor

migorhd

New member
Rozglądam się za jakimś projektorem do zestawu:
- amplituner DENON X2300
- głośniki DALI ZENSOR 7.

Będę go używał do oglądania filmów HD z kompa i sportu z dekodera DVB-T.

Projektor zamierzam podwiesić pod sufitem. Odległość od obiektywu do ściany, na której będzie obraz szacuję na około 320-330cm. Od ściany do ściany jest niby ok 380cm ale odejmuje głębokość rzutnika i pare cm na kabel HDMI, który będzie wychodził ze ściany.
Ściana z obrazem ma niby 210cm szerokości ALE:
- jej część znajduje się za uskokiem/wnęką - jak na rysunku w załączniku
- pod ścianą, w samym rogu, będzie stała kolumna zensor, szerokość ok 20cm, wysokość 98cm.

Nie wiem czy będzie dobrze oglądało się film jeśli rzucę go nad kolumną - powyżej tych 98cm (PS - na jakiej wysokości powinien się zaczynać obraz żeby ze standardowej kanapy przyjemnie się oglądało?). Dodatkowo przy rzucie na całe 210cm może być czasami niekomfortowo oglądać film za tym uskokiem ściany. Dlatego szukam rzutnika z jakimś polem manewru jeśli chodzi o szerokość obrazu bo ciężko mi póki co powiedzieć jak ja to będę oglądał...

Jeśli chodzi o pomieszczenie to jest to raczej ciemna wnęka w salonie, są dwa okna zaznaczone na czerwono z czego tylko jedno widać zza ściany i będzie je można zasłonić.

Kasa: raczej nie chciałbym przekroczyć 5 tys zł.
Sprzedawca w sklepie polecił mi dwa modele: OPTOMA HD27 (ok 2.8k) i INFOCUS SP1080 (ok 2.5k).
Czytam póki co o OPTOMA, ma b. dobre opinie ale podobno jest bardzo jasny, wymiana lampy podobno też jest droga.
Dodatkowo jak sobie patrzę tutaj:
projectorcentral.com/Optoma-HD27-projection-calculator-pro.htm
to dla odległości 325cm szerokość obrazu to 200-220cm czyli dosyć małe pole manewru przy mojej ścianie 210cm..


Co sądzicie o tych modelach? A może polecicie jeszcze coś innego? Na coś powinienem zwrócić uwagę? Mógłbym przeznaczyć trochę większą kwotę ale tylko jeśli będzie jakiś wyraźny skok jakości - szukam czegoś w dobrym stosunku jakości do ceny.

Z góry dzięki za pomoc!
 

migorhd

New member
I jeszcze załącznik :)
 

Attachments

  • IMAG2070.jpg
    IMAG2070.jpg
    148,3 KB · Wyś: 52

migorhd

New member
Rozglądam się po podobnych projektorach, przykładowo OPTOMA HD37 ma większą regulację ZOOM przy czym w porównaniu do HD27:
- ma mniejszą jasność
- mniejszy kontrast
- mniejszą żywotność
a kosztuje sporo więcej - z czego to wynika?
 

kaktusr

New member
Od razu Ci mowie ze najpierw sprawdz kalkulatoey projekcji z ilu m wyjdzoe jaki obraz bo mi epson tw5300 z takiej odleglosci rzuca jakis mega duzy obraz nawet bez zooma. Sciana ma 210 czyli maks 200cm projekcji mozesz uzyskac to pewnie bedzie z jakies maks 2.5 -3m od projektora

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

migorhd

New member
No właśnie sprzedawca uświadomił mnie, że jest coś takiego jak throw ratio :)
Podana Optoma HD27 z odległości 3.2m rzuca obraz o szerokości 1.98 - 2.16m. Od biedy byłoby ok ale przydałoby mi się coś bardziej elastycznego. Tylko jako nowicjusz w świecie projektorów sam sobie nie poradzę, np. ta optoma hd37 ma większą regulację ale gorsze parametry i kosztuje dwa razy więcej... HELP :)
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Powinieneś zobaczyć te projekty na żywo jak świecą i dobrać który tobie najbardziej odpowiada,posiadam epson 5300 i z odległości 4,3m(+-10cm) uzyskuje 130" i jest to prawie najmniejszy obraz jaki się da z takiej odległości (ustawienie zooma 1/3) :) mnie odpowiada :)
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Zobacz może coś krótko ogniskowygo . Optoma GT 5000 lub LG PA 1500 .
Odpada problem z ciągniem kabli hdmi , wieszakiem , hałasem nad głową.
 

migorhd

New member
EPSON 5300 z odległości 3.2m da obraz szeroki na 2.18m więc odpada bo mi ściany zabraknie :)

Short throw też odpada, mam tunel w ścianie poprowadzony, gniazdko przyszykowane pod sufitem, idealna miejscówka na projektor :)
 

migorhd

New member
Ok przeszukałem bazę projectorcentral, znalazłem 3 projektory:
Compare Projectors

Infocus wydaje się trochę gorszy jakościowo więc chyba go odrzucam.
Który z tych trzech projektorów byście wybrali i dlaczego? Co sądzicie o OPTOMA 25-LV? Jest starszy od HD27 a droższy. BenQ ma mniejszy kontrast ale czy wystarczający?

Z góry dzięki za pomocne opinie :)
 
Ostatnia edycja:

gerrard

New member
Moim zdaniem na tej ścianie obraz powiniem mieć max 185cm.
Kolumny mają 100cm i ekran nad nimi będzie za wysoko.
 

migorhd

New member
Wczoraj poprowadziłem czarną nitkę po konturach najmniejszego obrazu, który dałaby OPTOMA HD27 (nad kolumnami - od wysokości 100cm) i rzeczywiście wolałbym żeby obraz był niżej...szkoda bo przypadł mi do gustu ten projektor :(

Oto co napisał sprzedawca:
Modele które Pan wybrał nie mają możliwości konkurować jakością obrazu z HD27 z kilku powodów:
- HD27 jest obecnie najtańszą opcją z pełnym wsparciem standardu koloru Rec.709, następny z nim zgodny to BenQ W2000 w cenie około 4500zł/brutto
- HD27 ma najnowszy układ DLP dopasowany do nowych lamp o wysokiej efektywności - zapewnia to lepsze czernie i współczynnik kontrastu przy wyższych jasnościach
***- HD27 jest przy okazji jednym z najcichszych projektorów o takim zestawieniu cech jasności i wielkości projektora

- Optoma HD25-LV jest rozwinięciem domowej linii HD25 o lampę wyższej mocy, niestety bez zmiany układu DLP co pociąga za sobą pogorszenie głównie odwzorowania barw i niższy odczuwalny kontrast w stosunku do linii domowej o niższej jasności. Przeznaczeniem były głównie biurowe instalacje wyższej jakości.

- Projektory BenQ z linii TH są to ekonomiczne wersje serii TW z większą jasnością ale słabszym odwzorowaniu barw - sąd taka różnica w kontrastach. Co ciekawe nawet modele linii TW1070 pomimo niskiej jasności (ok 2000-2200ANSU Lumen) mają czerń na poziomie zdecydowanie jaśniejszych modeli Optomy (HD27, HD26 czy HD25) - jest to wynikiem stosowania jednego rodzaju modułu do kilku linii projektorów lub różnych modeli w zależności od rodzaju lampy oraz składowych koła barw. Pierwsze jest tańsze na etapie projektowania, drugie natomiast daje lepsze efekty końcowe.

Optoma faktycznie będzie miała w nowych modelach mniejsze zakresy regulacji obiektywów w stosunku do BenQ czy Epson - niższy koszt układu optycznego pozwala podciągnąć parametry obrazu w innych miejscach bez znaczącego kosztu projektora.


Czy polecicie mi jakiś projektor o dobrej jakości, zbliżonej do OPTOMA HD27 ale taki, żeby z tych 320cm dał obraz o szerokości 190cm? Czyli ThrowRatio >= 1.68. Najlepiej w cenie poniżej ok 5000zł brutto. Sprzedawca wcześniej proponował mi też INFOCUS SP1080, z tego co czytałem to ma opinie typu "bez rewelacji ale OK", ma throw ratio 1.7.

Nie sądziłem, że tak ciężko będzie znaleźć nadający się projektor. Malutko brakuje tej optomie...musiałbym ją umieścić (a właściwie jej obiektyw) w odległości 305cm od "ekranu", głębokość projektora ok 25cm czyli zostałoby 370 - (305 + 25) = 40cm - tyle kabla wisiałoby w powietrzu bo tunel na kabel HDMI ma wyjście w ścianie. Troche głupio by chyba wyglądało..
Przeróbka niestety odpada, remont skończony, tynki w mieszkaniu mam beznadziejne i jakbym zaczął kuć to by pół sufitu mogło polecieć ;)
 

buldoggg

Member
Bez reklam
projektor epson:ustawiłem dystans 3,20m,dolna krawędź obrazu zaczyna się na 100cm,szerokość obrazu od 1,42 m do 2,3m tak jak chciałeś,sprawdź zdjęcie
 
Ostatnia edycja:

migorhd

New member
Buldoggg, dzieki, wymiary sprawdzam sobie na projectcenral.com :)
Twoja kalkulacja to jakiś konkretny model EPSONa, który polecasz?
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Zastanawiałem się przy kupnie swojego projektora czy jest sens dopłacać np z modelu benq w1070 2750zł do takiego w1400 5700 zł(ceny orientacyjne za nowe modele)i moim zdaniem nie ma sensu chyba żeby w cenie 6000 zł była natywna 4k ale to jeszcze nie czas na to :)

dlatego rozważałem modele takie jak benq w 1070,optoma hd27,epson 5300 bo nie ma żadnego skoku jakości(do np takiego benq w1400) a różnica pomiędzy epsonem eh-tw5300 a benq w1400 w cenie jest nieopłacalna moim zdaniem.(2850 zł vs 5700zł)

wybrałem epsona bo nie chciałem ryzykować z efektem tęczy dlatego 3lcd i
1.bardzo żywe i naturalne kolory(skóry,trawy itp)
2.interpolacja klatek (musiałem to mieć)
3.super ostrość
4.gwarancja 24m na projektor i 36m na lampe lub 3000h
5.oryginalna lampa z modułem w sklepie epson to 385 zł
6.cichy w trybie eko 27db
7.estetyczny wygląd.
8.cena
9.3d (okulary 2 sztuki 3d od mojego tv sony pasowały)

Opisane wyżej punkty nie są poustawiane chronologicznie do mojego wyboru,zostały wypisane jako kolejność przypadkowa który nie ma żadnego odniesienia do kolejności.

PODSUMOWANIE:jeżeli byłem bardzo zadowolony obrazu który generuje epson 5300 a nie widziałem różnicy z dużo droższy modeli to nie było sensu dokładać tyle pieniędzy.

znam różnice pomiędzy technologią dlp a 3lcd i przy porównaniu nie brałem pod uwagę czeni(dlp vs 3lcd-czyli między innymi lepsza vs gorsza czerń) tylko patrzyłem czy jestem zadowolony również z czerni,ale powiem jeszcze to że pomiędzy dlp za 3k a dlp za 6k jest taka minimalna różnica w czerni że mimo wszystko wybrałbym ten tańszy i nie chodzi tutaj o to że szkoda mi było dać więcej pieniędzy tylko o to że za cenę prawie dwa razy droższą powinniśmy dostać produkt który dużo różni się od tego tańszego(a tak nie jest)

Proszę pamiętać że produkt ma spełniać twoje oczekiwania a nie moje,dlatego najlepiej gdy przy kupnie projektora zobaczsz porównanie tych projektorów które chcesz na żywo.
 
Ostatnia edycja:

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Czerń , kolory , interpelacja klatki , wielkość i jakoś piksela , zabrudzenie lusterek LCD ( kurz) , delikatność mechanizmu LCD sprawia , że Benq jest bardzo bobrym wyborem .
A , za 3500-3600 nie ma lepszgo wyboru . Ale , to musisz chyba zobaczyć na własne oczy :)
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Czerń , kolory , interpelacja klatki , wielkość i jakoś piksela , zabrudzenie lusterek LCD ( kurz) , delikatność mechanizmu LCD sprawia , że Benq jest bardzo bobrym wyborem .
A , za 3500-3600 nie ma lepszgo wyboru . Ale , to musisz chyba zobaczyć na własne oczy :)

każdy produkt ma plusy i minusy prawda ?

każdy kupuje to co chce,a sugerowałem się tym co napisałem 2 posty wyżej i nikogo nie zmuszam do zmiany swojej decyzji.

Jeżeli za cenę 3600 zł jest ten projektor benq w 1400 to śmiało może kupić jeżeli nie przeszkadza mu że sprzęt jest używany.Dla mnie liczy się tylko nowy sprzęt a cena za niego to około 5700 zł (na all.....najtaniej 4800zł i mimo wszystko wybrałbym (jeżeli 3lcd nie bierzesz pod uwagę) benq w1070
 
Ostatnia edycja:

migorhd

New member
buldoggg, bez problemu też bym wziął hd27 albo w1070 albo Epsona 5300 i na pewno byłbym zadowolony (a dodatkowo 2 tys zł zostałoby na inne wydatki) ale mam problem z wymiarami obrazu...
Szukam czegoś co ma throw ratio > 1.68 bo inaczej nie zmieści mi się na ścianie.

i jak już jakiś projektor ma większą możliwość regulacji wymiarami obrazu to jest dużo droższy ale i ma chyba słabsze parametry, przykładowo OPTOMA HD25-LV - 1k droższa od HD27 a sprzedający ją odradza, tak samo ten BENQ W1400, kontrast 10000:1 wydaje się trochę mały a jest sporo droższy.

Sprzedawca odpisał:


Witam, w takim razie proponuje jeden z dwóch modeli:

Optoma HD36 w cenie 3830zł/brutto https://www.optoma.co.uk/projectorproduct/hd36
Starsza konstrukcja, wyposażona w dobry procesor obrazu (w stosunku do modelu HD151X który go nie ma) z bardzo dobrym obiektywem - mieścimy się z oczekiwanym współczynnikiem rzutu.
Wysoka jasność i dobry kontrast. Mocne wbudowane głośniki. Konstrukcja bazuje na sprzętach instalacyjnych - stąd bardzo dużo nietypowych złącz.

Optoma HD50 w cenie 5290zł/brutto https://www.optoma.co.uk/projectorproduct/hd50
Najwyższy model z kategorii kina domowego.
Niższa jasność i dzięki temu wyższy współczynnik kontrastu. Lepszy, bardziej zaawansowany procesor obrazu i bardziej kompaktowe rozmiary.

Oba modele oferują bardzo dobry obraz - nieco mniejszy zakres kolorów rekompensowany jest przez wyższe współczynniki kontrastu oraz procesory poprawiające wygląd dynamicznych scen.
 
Do góry