Zbyt duży obraz z projektora

Alex17-17

New member
Witajcie, niedawno nabyłem swój pierwszy projektor (a nawet dwa pierwsze by na spokojnie sobie w domu porównać) i teraz waham się który zwrócić a który zostawić. Przed zakupem nie robiłem żadnych pomiarów na kalkulatorach. Nie zastanawiałem się też gdzie dokładnie chciałbym wyświetlać obraz i gdzie umiejscowić projektor. Teraz kiedy mam już dwa egzemplarze u siebie, dochodzi do mnie możliwość fatalności sytuacji w której się postawiłem xD Mianowicie, kiedy już znalazłem odpowiednią ścianę do wyświetlania i odpowiednie miejsce do postawienia projektora (parapet, ok 5m od ściany na której ma być wyświetlany obraz), to obraz na ścianie jest o jakieś 20% za duży i się na niej nie mieści... (dotyczy to projektora Acer P1510). W drugim projektorze (Optoma HD151X) była by sytuacja identyczna jednak odnalazłem w menu opcję ujemnego Zoom i dzięki niej mogłem zmniejszyć powierzchnię obrazu o jakieś 25%, podejrzewam że jest to zrobione z jakąś stratą jakości choć sam jej nie dostrzegam. Czy znacie inne sposoby by zmniejszyć powierzchnię obrazu, zachowując obecną odległość ? Czy jedyną opcją będzie przemieszczenie projektora bliżej ściany ? Nie chce mi się za bardzo montować go na suficie, ani stawiać na jakimś stołku bliżej tej ściany bo będzie mi lekko mówiąc zawadzał.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
alex17-17 wybrałeś projektor standardowy a nie krótkoogniskowy i nie masz się co dziwić że tak właśnie jest......z 5 metrów standardowo masz mega wielki ekran,ja posiadam epson eh-tw i z odległości 5 metrów mam 166" ale mam go ustawionego na 4m i wychodzi mi najmniejszy 127" korekta zooma(bez strat jakości-patrząc nawet na ikony pulpitu)

musisz albo powiesić projektor w odpowiedniej odległości lub postawić na stołku :)

ekran wychodzi ci sufit ? czy za ścianę ?
 
Ostatnia edycja:

kaktusr

New member
Mam ten sam problem przy epsonie 5300 nie obliczylem tylko na "pałe" kupilem projektor do wczesniej posiadanego ekranu 100" i teraz nie mam co zrobic z projektorem i przeszkada na stoliku. Zona nie chce zebym wieszal pod sufitem bo mamy podwieszany i sie boi ze rowale pol pokoju a aufit podwieszany na gk wiec tez nie takie hop siup. Kable w suficie mozna ukryc ladnie ale co z tymi na scianie ? Mieszkam w bloku z lat 80" i gdzies czytalem ze kucie rowow pod nowe kable w blokach z "wielkiej plyty" jest zabronione ze wzgledu na konstrukcje bloku.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak masz podwieszany sufit to jaki problem?
Robisz otwory z odstępem i przeciągasz kabel hdmi.
Prąd też z sufitu.
Ja tak przeciągałem i nie tylko projektor, a całe oświetlenie, czyli punktowe i całą mase innych.
Kup mocny drut, zrób dziury, a do tego druta przymocuj kabel hdmi i przeciągaj - trafiając tym drutem do następnej dziury w suficie.
Jak sufit nie ma 10m, to przy dobrych wiatrach 2 dziury i po sprawie.
Możesz też do rogu pomieszczenia, będzie szybciej i po podłodze potem. Sposobów jest sporo.
Zarobienie potem tego sufitu to żaden problem.
 
Ostatnia edycja:

gerrard

New member
Dokładnie.
Podwieszany sufit robi różnicę.
Kablami schodzisz w narożniku ścian.
Projektor na krótkim uchwycie do właściwego sufitu i będzie wyglądał jak "przyklejony".
Po paru dniach nie zwraca się już na niego uwagi.
 

kaktusr

New member
No tak ale w jaki sposob mam schowac w rogu pokoju kabel od powera i dwa hdmi ? Przeciez te kable grube sa i jak po prostu zagipsuje sie je to raz ze naroznik bedzie wyladal dziwnie a dwa zacznie chyba przeciez pekac:/

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zrób lepiej zdjęcie tego sufitu.
Prąd ciągniesz z lampy, zapewne masz ją gdzieś na środku więc zastosuj się do tego co pisałem wcześniej.
HDMI?
1. Możesz bezprzewodowo
2. Lub tak jak napisałem, pod sufitem podwieszanym do ściany i dalej już albo korytko, albo pod listwą. Tych jest cała masa, może być lekka styropianowa lub z jakiegoś tworzywa. Pomalujesz to pod kolor ściany i ładnie się wkomponuje. To nie jest wielki problem.
Jak chcesz mieć projektor na suficie, to nie ma innego wyjścia. Sam decyduj.

Możesz też kupić płaski kabel HDMI, tutaj już spokojnie zrobisz korytko w ścianie, nic im się nie stanie.
 

sentyzibi

Well-known member
"Wielka płyta", z której budowali bloki w PRL-u, to płyta korytkowa, czy jakoś tak. Moja siostra mieszka w takim i kable do TV przeciągnęła właśnie w tym okrągłym korycie wewnątrz płyty. Na dole wiercisz otwór do tej okrągłej pustki, na górze drugi i dalej sposobem, który opisywał kolega Armanig.

Jeśli na taką drogę się zdecydujesz, to będzie Tobie potrzebny detektor do określenia położenia prętów w płycie ( powinien być dostępny w wypożyczalniach sprzętu ), dobry SDS, bo to jednak wibrowany beton.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Ale jeśli tam jest zoom optyczny to przy pomniejszaniu obrazu, to możesz tylko zyskać na jakości, nie stracić.
 

kaktusr

New member
Sentyzybi tak jak pisalwm kucie w wielkiej plycie jest zabronione odsylam do google, wiem ze kazsy ma to w dupie i ludzie kuja ale to sie kiedys moze zemscic, polecam poczytac na necie. Sufit wyglada u mnie tak
fa3c1a134f849fda2d5eb1a21f23ec8a.jpg
Projektor musial by wisiec w tej "wnece" najgorsze jest to ze nie ja robilem ten sufit i nie wiem gdzie leca kable (chodzi mi o to ze nie wiem czy nie leca gdzies w tej wnece i np jak bede wiercil dziury pod kolki molly to nie przewierce sie przez kabel)
 

sentyzibi

Well-known member
No cóż, namawiać do grzechu Ciebie nie będę, ale zastanów się ile w tych płytach jest kołków, na których wiszą szafki, półki itp.

Pozostaje, jak wspomniał Armanig transmisja bezprzewodowa.
 
Ostatnia edycja:
Do góry