Prośba o pomoc w doborze projektora do kina domowego. (podaje dokładny plan pokoju 2d i 3d)

krystian22

New member
Witam. Zamierzam kupić projektor FHD do kina domowego. Ewentualnie grania.
Filmy na razie zamierzam oglądać z laptopa (ekran FHD) przez kabel HDMI. Nie wiem czy to najlepszy sposób i czy nie traciłbym na jakości przez taką formę, ale najbardziej mi odpowiada taki sposób.

Plan pokoju:
Z wymiarami 2d i 3d:
https://s24.postimg.org/jp8zy6iv9/plan_pokoju_2d.png
https://s24.postimg.org/tb2keha11/plan_pokoju_3d.png

Poglądowo bez wymiarów 3d:
https://s24.postimg.org/9j0ef6yh1/plan_pokoju_3d_b.png
https://s24.postimg.org/tewduqfid/plan_pokoju_3d_c.png



Jako, że nigdy nie miałem styczności z projektorami chciałem się doradzić ludzi którzy znają się na rzeczy. Na projektor chce przeznaczyć jakieś 3k. O ekranach czytałem dużo i chyba kupiłbym jakiś ekran ramowy. Znalazłem dobrą ofertę, ale ekran jest aż 130 calowy. 130 calowy przyzwoity ekran ramowy z napinaczami. Praktycznie całą ścianę by zakrył. Ale właśnie tu też pytanie.
1. Czy 130 cali to nie przesada jak na oglądanie z 4 metrów? I czy komfort oglądania zmalałby przez zbyt duży ekran?
2. Czy projektor w okolicach 3k będzie potrafił rzutować 130 cali z niecałych 2,5 metrów.
Ewentualnie rzutować z niecałych 4 metrów pod kątem (korekcja pozioma i pionowa) w położeniu 1 metr do środkowego punktu ekranu. Na planie zaznaczyłem o co dokładnie mi chodzi.

A więc jaki projektor polecilibyście do tego pokoju? Czy np. taki Benq W 1080 ST+ byłby ok? Cena tego projektora to 4k ale widziałem używany za 3k z jeszcze roczną gwarancją. Albo OPTOMA HD 26. Jakieś inne propozycje?

No i w ogóle czy kupowanie projektora używanego z krótką gwarancją ma sens? Czy lepiej nie ryzykować, że dany projektor po prostu może się szybko zepsuć.
 

pawelele

Member
benq ma drogie lampy więc pytanie czy tego tysiaka nie wydasz od razu na wymianę lampy przy używanym projektorze (na lampę gwarancja jest zazwyczaj 180 dni, wyjątek to bodajże epson). Dla mnie ekran 130 cali z takiej odleglosci to w sam raz. Co do tego czy dany projektor jest w stanie wygenerowac obraz z takiej odleglosci to jest to szczyt lenistwa, wystarczy wejsc na strone producenta i odszukac kalkulator odleglosci... Poza tym jest strona projectorcentral com na której jest obszerna baza projektorów. A co do lens shift to zupełnie inna klasa projektorów potrzebna w tym momencie, 6 tys w górę a najlepiej jeszcze dużo więcej. Chociaż wg mnie taki projektor bez porządnych głośników albo chociaż soundbara z subwooferem to trochę może popsuć wrażenia z filmów. A z projektorów short throw to ja kojarzę tylko benq w tej klasie cenowej. I jezeli pomieszczenie ma jasne sciany to powierzchnia ekranu powinna być szara.
 

krystian22

New member
benq ma drogie lampy więc pytanie czy tego tysiaka nie wydasz od razu na wymianę lampy przy używanym projektorze (na lampę gwarancja jest zazwyczaj 180 dni, wyjątek to bodajże epson). Dla mnie ekran 130 cali z takiej odleglosci to w sam raz. Co do tego czy dany projektor jest w stanie wygenerowac obraz z takiej odleglosci to jest to szczyt lenistwa, wystarczy wejsc na strone producenta i odszukac kalkulator odleglosci... Poza tym jest strona projectorcentral com na której jest obszerna baza projektorów. A co do lens shift to zupełnie inna klasa projektorów potrzebna w tym momencie, 6 tys w górę a najlepiej jeszcze dużo więcej. Chociaż wg mnie taki projektor bez porządnych głośników albo chociaż soundbara z subwooferem to trochę może popsuć wrażenia z filmów. A z projektorów short throw to ja kojarzę tylko benq w tej klasie cenowej. I jezeli pomieszczenie ma jasne sciany to powierzchnia ekranu powinna być szara.

Dzięki za odpowiedź. Na razie będę oglądał na budżetowych słuchawkach, ewentualnie przy dźwięku z projektora. Z tą odległością to faktycznie nie potrzebnie pytałem. Zdecydowany jestem chyba na tego używanego benq w1080st+ bo wyświetli mi już z 1,5 m 100''. Dostanę go za 2700zł, a jest warty 4000zł. Więc nawet w przypadku wymiany lampy wyjdę na swoje.

Piszesz o 1000 zł. Mam tutaj stronke z lampami i niby za 550 zł można do niego kupić.
http://www.projektory-lampy.pl/lampy/benq/benq-w1080st-plus/
Odpowiedziałbyś mi jeszcze na dwa pytania.
1. Czy wymiana lampy odbywa się przez wymianę samej lampy (550zŁ) czy trzeba z tym modułem kupować? Ewentualnie czy moduły się często psują. (1100zł)

2. Co powiesz o takim ekranie?
Ekran ADEO Imager 250 VisionGrey ramowy Cinema

Ekran jest mniejszy bo ten 135'' jednak minimalnie jest za duży, nie zmieści się na ściane i nici z kupna.
 
Ostatnia edycja:

pawelele

Member
Patrzę na tę samą stronę i oryginalny moduł z lampą kosztuje 1100 zł a sama żarówka 710 zł oryginalna i do tego bawienie się w wymianę samej żarówki w starym module, podobno kto oszczędza dwa razy traci ale jeżeli kupisz nieoryginalną i będziesz zadowolony to czemu nie (chyba największe problemy będą z reprodukcją kolorów bo pewnie nieoryginalne trochę inaczej świecą). Adeo porządna firma, do twoich potrzebna szara powierzchnia, chociaż na ich stronie nie ma Visiongrey tylko jest reference Grey, może jakiś tary model bo cena też dosyć niska jak na tę firmę.
 

krystian22

New member
Patrzę na tę samą stronę i oryginalny moduł z lampą kosztuje 1100 zł a sama żarówka 710 zł oryginalna i do tego bawienie się w wymianę samej żarówki w starym module, podobno kto oszczędza dwa razy traci ale jeżeli kupisz nieoryginalną i będziesz zadowolony to czemu nie (chyba największe problemy będą z reprodukcją kolorów bo pewnie nieoryginalne trochę inaczej świecą). Adeo porządna firma, do twoich potrzebna szara powierzchnia, chociaż na ich stronie nie ma Visiongrey tylko jest reference Grey, może jakiś tary model bo cena też dosyć niska jak na tę firmę.

Jaki sens jest kupować z modułem jak można oddać projektor do serwisu z samą lampą?
 

pawelele

Member
Nikt Ci nie broni kupić oryginalnych lamp i zamiana modułu samemu/ w jakimś serwisie, możesz się potem podzielić opinią i czy występuje nierównomiernie podświetlenie obrazu, spadek jasności po krótkim czasie itp itd, nie widzę problemu. Epson ma tanie lampy w nowych modelach i daje długą gwarancję na lampę w przeciwieństwie do BenQ ale bodajże nie ma w ofercie projektorów do kina z mocno szerokoogniskowym obiektywem.
 
Do góry