Ekran - dodanie napędu do manuala

kertis

New member
Witam,

Na wstępnie chciałbym wszystkim życzyć wszystkiego najlepszego w Nowym 2017 Roku roku a w szczególności własnego, najbardziej wypasionego kina domowego:)

A jako, że ja już trochę realizację tego pomysłu wszak "budżetowo", ale po kawałku realizuję mam takie pytanie:

Mam ekran manualny i w sumie nie jest źle, ale mam ochotę go zabudować GK i zostawić tylko szczelinę z której by się wysuwał. Wystający nawet krótki sznurek będzie wyglądał trochę jak od tamponu:) dlatego pomyślałem, aby ekran zmotoryzować, stąd pytanie czy ktoś robił coś takiego?

Wymiana z odsprzedażą pochłonęłaby większe środki, a sterownik ruletowy, przycisk i silnik do rolet zewnętrznych to jakieś 200 zł. Zasilanie pod sufitem mam, jedynie zastanawia mnie poskładanie tego do kupy. Orientujecie się czy w ekranach są silniki rurowe jak np. w żaluzjach zewnętrznych czy coś mniejszego? Szukałem kilku schematów i niektóre ekrany chyba mają małe silniczki montowane "z boku".

Na razie nie chce rozkręcać swojego ekranu Avtek, bo jest na gwarancji. Może ktoś bawił się już w podobne przekładki?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja jeszcze się nie bawiłem, ale wystarczy dokupić silnik do rolet o odpowiedniej średnicy i mocy. Są też filmiki np, na YT. Ja niestety nie mogę znaleźć odpowiedniej średnicy. Jak już znajdę to okazuje się, że nie pasi mi, bo wewnątrz mojej rury są określone wypustki i nie wpasuję się w nie... :( Na razie temat zawiesiłem.
 

kertis

New member
Pogrzebałem i z zewnątrz mój ekran pokrywa się z tym:

https://www.youtube.com/watch?v=3kq_aX1C77U

Na razie go otwierał nie będę ze względu na gwarancję. Druga sprawa, że właśnie nie chcę zwolnić sprężyny napinacza, choć jak na tym filmie pokazano, z prostym narzędziem naciągnięcie jej nie stanowi dużego problemu.

Na alibabie są nawet gotowe części:

https://www.alibaba.com/product-detail/Electric-Projection-Screen-Motor-High-Quality_1646871037.html

tylko nie wiem jak w tym silniczku synchronicznym są realizowanie krańcówki i hamulec.

Nawet myślałem o prostym napędzie z silniczka od wycieraczek (ma już przekładnię ślimakową), ale to trochę bez sensu, bo w rurowym jest już i hamulec i krańcówki i nie trzeba transformatora na 12V.

U mnie całość wyląduje pod zabudową, więc jest duże prawdopodobieństwo, że będzie trzeba zrezygnować z obudowy (jeśli się okaże, że mocowanie silnika będzie wymagało większej szerokości).
 

darekguma

New member
Bez reklam
kertis, natknąłeś się może na jakąś aukcje z samym sterowaniem naściennym plus pilot do sterowania ekranem elektrycznym, sterownik musi podawac 230V na silnik zabudowany w ekranie. dzięki.
 

Conkord

New member
Ja mojego Avteka tak właśnie przerobiłem. Kupiłem rurę aluminiową fi 45 scianka 2 mm. Napęd to silnik tubowy z allegro chińszczyzna. Na tyle cykli co się go używa to nie do zajechania. Sterownik z aliexpresu z pilotem. Kosztowo: rura 45 zł, silnik 120, sterownik 60 zł. Jeszcze jakieś łożysko, blaszki 10 zł. Sumarycznie 235 zł. Kupiłem teraz ekran SUPREMA ANDROMEDA IM. Powiem szczerze. Napęd który zrobiłem kompletnie niczym się nie różni, może ciut głośniej chodzi. Za supreme dałem 2,5k i za cholerę nie wiem co tam tyle kosztuje...skoro napęd można za parę stówek zrobić
 

darekguma

New member
Bez reklam
Dzięki za odp. o sonfy wiem, lecz ich ceny to lekka przesada, szukam czegoś do 100-150zł. Miałem wcześniej ekran AVTEK i tam był zwykły sterownik plus pilot i coś takiego by mi pasowało. Jak ktoś bardziej obeznany w aukcjach internetowych natknie sie na coś takiego to bardzo proszę o linka. Z góry dziękuję.
 

darekguma

New member
Bez reklam

Conkord

New member
Dokładnie taki sterownik do silnika kupiłem za 8 $ z darmową przesyłką. Działa pięknie z silnikiem rurowym PORTOS za 115 zł. Trzeba tylko pamiętać jeśli bedziesz przewijał ekran na nową rurę żeby krańcówki ustawić odpowiednio tak żeby ekran się nie odkleił. 2 zwoje materiału powinno zostać na rurce. Ja ekran przykleiłem taśmą dwustronną do wykładzin. Trzymało jak cholera.
 
Ostatnia edycja:

darekguma

New member
Bez reklam
Dokładnie taki sterownik do silnika kupiłem za 8 $ z darmową przesyłką. Działa pięknie z silnikiem rurowym PORTOS za 115 zł. Trzeba tylko pamiętać jeśli bedziesz przewijał ekran na nową rurę żeby krańcówki ustawić odpowiednio tak żeby ekran się nie odkleił. 2 zwoje materiału powinno zostać na rurce. Ja ekran przykleiłem taśmą dwustronną do wykładzin. Trzymało jak cholera.
Dzięki Conkord za podpowiedz, ja z samym ekranem nic nie będę robił, tylko chciałem dorobić sterowanie na pilota dla własnej wygody, teraz sterowany ze zwykłego przełącznika do rolet.
 

timonek

Member
Bez reklam
A do czego takie wielkei dodatkowe sterowniki jak na tym linku hm. Ja ma tylko silnik ktory sie wklada do rury i pilot i tyle, somfa ma troche drogie ceny ale sa tez inni producenci i zapewne podali ci cene dla prywatnej osoby ;). Ja mam taki : 20170105_231845.jpg
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
Napisz jaki silnik somfy bys chcial moge sie dowiedziec za ile ja bym go mial ?? jezeli jeszce moj znajomy ma dostep bo wiem ze wczesniej sprowadzali hurtowe ilosci wlasnie do rolet.
 

Conkord

New member
A do czego takie wielkei dodatkowe sterowniki jak na tym linku hm. Ja ma tylko silnik ktory sie wklada do rury i pilot i tyle, somfa ma troche drogie ceny ale sa tez inni producenci i zapewne podali ci cene dla prywatnej osoby ;). Ja mam taki : View attachment 14760
Jak kupisz silnik wraz ze sterowaniem RF to jest to upchane w obudowie. Jak kupisz silnik na wyłącznik ścienny i chcesz mieć RF to trzeba dokupić zewnętrzne sterowanie. Obojętnie jak by nie liczył kupno silnika + sterowanie z ali wychodzi najtaniej. Ja kupiłem całość za 180 zł. Jeśli byś coś znalazł w cenie 200 zł z pilotem to chętnie bym kupił.
 

timonek

Member
Bez reklam
Tak wiem ze o silnik tylko ze sa rozne wieksze zmneijsze o roznych parametrach wiec dlatego pisalem ze ogolnie zbyt napisales. No chyba ze checsz jaki kolwiek silnik, nie wiem moze tak wygodniej jest ze sa na RF a miniaturyzacja niby kosztuje hehe.
 
Do góry