Jaki projektor + ekran ~9k?

paprykarz18

New member
Te porównania z youtuba to totalna amatorszczyzna, choć coś tam zawsze można z nich wyciągnąć. Jednak robione są z punktu widzenia Kowalskiego, który nie ma pojęcia o projektorach, a gdy dostanie jakiś do ręki, to ustawi go w salonie, podłączy kable i będzie oglądać.
 

dmoch

New member
Widziałem wcześniej to porównanie na youtube ale przyznam, że wydaje mi się nieco tendencyjne ;-)
Nie da się jednak ukryć, że ten Panasonic to już mocno wiekowa konstrukcja. Trochę strach, że za 3-4 lata jak będzie trzeba wymienić lampę albo coś się zepsuje pozostaje tylko wymienić go na inny...
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Też sugerowałem się tym testem dopóki sam na własne oczy nie porównałem obu modeli. Pamiętaj, że w filmie prowadzący nie podaje na jakich ustawieniach obrazu wyświetlany jest materiał :)
 

dmoch

New member
Jak to zwykle bywa budżet budżetem a życie życiem ;-) Jak zwykle przekroczony.

Ostatecznie padło na ekran MS 100' i projektor PT-AT6000. Będzie niestety trzeba kuć sufit ale podobno jakość obrazu i kultura pracy mają mi to wynagrodzić.
Pożyjemy, zobaczymy.

Teraz kwestie instalacyjne:

Wrzuciłem dane do kalkulatora Panasonica i wyszło coś takiego:

Throw Distance Calculator | Projector | Panasonic Global
Ekran 100’

Projector: PT-AE8000/AT6000
Lens: Built-in lens
[Projection size]
Aspect ratio: 16:9
Diagonal: 2 540 mm / 100 in / 8,33 ft
Height: 1 245 mm / 49 in / 4,09 ft
Width: 2 214 mm / 87,2 in / 7,26 ft
[Projection distance]
L: 2 975–5 996 mm / 117,1–236,1 in / 9,76–19,67 ft
[Optical shift range]
VS1: 1 245 mm / 49 in / 4,09 ft
HS1: 576 mm / 22,7 in / 1,89 ft
[Brightness]
Projector output: 2 400 lm
Screen illuminance: 871 lx

Chciałbym zainstalować rzutnik możliwe jak najwyżej i wykorzystać pionowy lens shift, poziomego chyba uda się uniknąć.
Jeśli dobrze rozumiem, pionowy maksymalny shift (100%) wynosi 1245 mm ale zakładam, że to dla maksymalnej odległości projektora od ekranu, choć nie wiem, czy odległość ma znaczenie.
W każdym razie jeśli mamy ekran 70 cm od ziemi i ma on 1245 cm wysokości to górna krawędź powinna się kończyć na 1945 cm. Sufit mamy na 2800 cm, czyli potrzebujemy obniżyć obraz o 855 mm (2800-1945). Zakładając wieszak około 30 cm zostaje nam 50 cm na lens shift, co chyba nie powinno być problemem.
Czy dobrze rozumuje?

Czy ryzykiem byłoby zastosowanie wieszaka np. 15 cm?
Czy przy około 3,5m nie będzie za jasno?

Będę wdzięczny za opinie i porady.
Pozdrawiam
Dmoch
 

rudolff

New member
Mam go zamontowanego na krótkim uchwycie który ma 12-15cm max. Obraz zaczyna sie minimum 60cm od sufitu ( nie mam jak teraz go zmierzyć). Radzę zainwestować w dobry tzn stabilny uchwyt bo ten model jest dość spory słaby uchwyt bedzie powodował przesunięcie sie obrazy względem ekranu. Ps. Kapitalna jest funkcja maskowania krawędzi która pozwolą dopasować wielkość obrazu do ekranu.
 
Do góry