Wykonanie pokoju kinowego

Mincek

New member
Witam, przymierzam się do adaptacji pokoju na górze domku jednorodzinnego.

Został on przeznaczony na pokój kinowy ( i tylko na to) czyli robimy pokój wyłącznie do oglądania filmów, bajek, meczy, może xbox.

Pokój jest w stanie surowym (przed cekolowaniem, wieszaniem lamp, ew. sufitów podwieszanych).

Wolę teraz się dowiedzieć jak robić, aby później roboty nie powtarzać.

Z pewnością z upływem czasu będą pojawiały się pytania więc z góry dziękuję za okazanie mi cierpliwości i odpowiednie naprowadzenie.

Z uwagi iż nie posiadam 2 lewych rąk, pokój będę wykonywał sam z kosztorysem "budżetowym"

Może zacznę od tego iż amplituner, głośniki i subwoofer (czyli całe audio) w teorii mam wybrane. Więc ten etap na chwile obecną pomijamy.

Wybór projektora także pozostawiamy na późniejszy termin.



Zaczynając od tych łatwych rzeczy. Kolor ścian i sufitu, wiem że ciemny, ale jak mocno ciemny ?? fraba rozumiem że matowa. Czy ciemny oznacza granat, czy ciemna zieleń czy jednak szary ciemny.
Sciany i sufit ten sam kolor czy moge to jakoś inaczej stonować ??

Trudniejszy temat to oczywiście ściana, na której będzie wyświetlany obraz z projektora.
Do dyspozycji mam caaalutka ścianę. Wstępne wyliczenia pokazały mi że kanapa, fotele czy inne siedziska będą w odległości około 4,5m od ściany. Odległość projektora od ściany może być dowolna w granicach 1-5m od ściany.
Po wstępnej analizie forum, wyczytałem że ekran szeroki na 2,5m będzie w zupełności wystarczający.

Zacznijmy więc od tego na czym wyświetlać obraz. Do wyboru mamy:
- ścianę pomalowaną odpowiednią farbą (jaką, jeśli mógłbym wyczytać plusy i minusy takiego rozwiązania bardzo fajnie)
- Ekran z płyty hdf/pvc (w sumie najbardziej na tą opcję - przynajmniej na razie- się nastawiam). Nie przeszkadza mi że trzeba sztywno bo mam na to patenty. Z forum niestety nie dowiedziałem się czy taką płytę TRZEBA czy MOŻNA malować odpowiednią farbą (w jednym z wątków była wzmianka o Tikurilla H499.) Nie jest to wygórowany koszt więc tak samo, jeśli ktoś mógłby mi plusy i minusy takiego rozwiązania bardzo byłbym wdzięczny.
- gotowe zwijane i niezwijane ekrany, z uwagi na ich cenę bardzo podziękuję.

Border dookoła białego ekranu.
Z czego ?? Kolor czarny, czy malowany, czy z płyty G/K wiem o co mniej więcej chodzi ale nie do końca wiem jak wykonać

Rozmiar ekranu.
Filmy jak już doczytałem mają różne formaty wyświetlania obrazu 16:9 1.85:1 2.39:1
Przyjmijmy że max ekran ma mieć 2,5m szer. (choć może być większy) jak to wtedy sobie regulować??

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Caparzo, Pustych scian i prostokatu nie potrafisz sobie wyobrazic..

Mincek
Luknij dzial nasze zestawy.

Szczegolnie salon Bipo jest mega wypasny.
Mozesz uzyc czarnej farby, aby zamalowac "pewna" odleglosc od ekranu tak jak to zrobil bipo.

Nalezy pamietac ze jak bedziesz mial gole sciany i tylko je pomalujesz bedziesz mial echo i dudniacy bass. Wiec mysl nad akustyka i/lub zagraceniem pokoju.

Kolejna czesc to kable. Bedziesz je chcial w scianie czy na wierzchu.

Pomysl nad atmosem - jakis sufit z zabudowy g-k lub gotowe kolumny do podwieszenia.

Ja u siebie zamiast malowania scian pojde raczej w zaslony. Wydaje mi sie ze zaslony lepiej sie sprawdzaja niz duza plaska powierzchnia odbijajaca.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Wyobrazić sobie możesz jakąś laske w trakcie a nie pokój który może być w każdym kształcie wysokości i ułożeniu itd
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak do dedykowanego pomieszczenia, to na ściany CZERŃ.
Po co się rozdrabniać.
Jak w większości filmy, to 2.39:1 i pod ten wymiar ekran i dopasowanie wielkości, a 16:9 przy okazji, czyli rozsuwane bordery. Jak zrobisz odwrotnie, a filmy będą dominować w repertuarze, to może się okazać, że 2.39:1 będzie za małe.
Przy podstawie 2.5m 16:9 daje Ci ok. 130" i to jest min. do 16:9, aczkolwiek ja bym dał ciut więcej do dedykowanej sali, a do 2.39:1 jeszcze więcej.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
O kolego wrzucaj na bieżąco fotki swoich postępów bo również planuje przy budowie domku zaadaptować poddasze na salke audio/kinowa:)

Oczywiście na ściany czerń!
 
Ostatnia edycja:

Mincek

New member
Troszeczkę zboczyliśmy z pytań które zadawałem, więc jeśli mogę skupmy się najpierw na tym, po kolei jakie pytania zadawałem :)

Postaram się po kolei odpowiedzieć

Z góry uprzedze. Nie ma fot pomieszczenia ciężko bedzie gadać :p

Daj zdjęcia poglądowe. Co i jak


Nie do końca wiem do czego fotki, których teraz nie wykonam, bo pokój jest w tej chwili przeznaczony na hmmmm w delikatnym słownictwie "graciarnie" Jednak wklejam projekt, który pokazuje wymiary pokoju.

(z powodu ograniczenia rzut pokoju dodam w nast. odpowiedzi)



Mincek
Luknij dzial nasze zestawy.

Szczegolnie salon Bipo jest mega wypasny.

Przejrzałem, natomiast nie wiele (akurat salon Biopo) jest mi pomocny.
Co do malowania ściany to właśnie mam dylemat, ( to co pytałem wcześniej) czy hdf, czy ściana, czy hdf trzeba malować w 1 poście opisałem swoje dokładne pytania.
Kable i akustykę zostawiamy na późniejszy, choć w audio raczej jestem ogarnięty :)

Jak do dedykowanego pomieszczenia, to na ściany CZERŃ.
Czerń jakoś mnie nie przekonuje, ale zdaję sobie sprawę że ciemny grafit też będzie ok. Czy ściany i sufit ten sam kolor czy mam jakąś możliwość sufitu w innym odcieniu ??
Wielkość ekranu będzie zależała od tego czy to będzie płyta HDF czy w końcu malowana ściana (nadal nie znam plusów i minusów jednego i drugiego). Przy płycie HDF jestem ograniczony wielkością, gdyż płyta ma wymiar 2,8x2,07 a łączenie raczej nie będzie wskazane ;/
Dziś mierzyłem i w sumie najszerszy ekran jaki mógłbym wykonać to właśnie około 2,8 (z prawej strony ściana) musiałbym DOKŁADNIE pomierzyć, bo z lewej strony ściana jest szersza, ale boję się że z tyłu nie obejrzę bo pokój nie jest dokładnym prostokątem (widać to na rzucie projektowym)

Bordery, to mnie zastanawia bo nie do końca wiem co i jak, rozumiem że one są tylko pionowe ?? i je wykonać aby się przesuwały, rozumiem także aby były jak najciemniejsze ??
Jeśli mógłbyś mi także pomóc przy tych rozmiarach (tutaj jestem całkowicie zielony) Rozumiem że do formatu 2.39:1 to jest obraz jak najszerszy (przyjmijmy że w moim pokoju będzie to około 3m) Więc jeśli byłby szeroki na 3m to jak wysoki on wtedy będzie ??
Wtedy rozumiem że do formatu 16:9 obraz jest już węższy i dlatego przesuwne bordery mieć. O ile sobie zmniejszę wtedy ten obraz ??

Dodam tylko że kanapa od ściany będzie w odległości około 4-4,5m pokój jest wysoki około 2,7-2,8 a projektor pod samym sufitem mogę powiesić w max odległości około 3,5m (później zaczyna mi się skos i musiałbym obniżać projektor zwiększając odległość)

O kolego wrzucaj na bieżąco fotki swoich postępów bo również planuje przy budowie domku zaadaptować poddasze na salke audio/kinowa:)

Projekt całego pokoju jest "Zaplanowany" na całą zimę więc może to trochę potrwać :)
 
Ostatnia edycja:

Mincek

New member
rzut pokoju
rzut.jpg
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przygotowując swój pokój kinowy boczne ściany pomalowałem na matowy ciemny brąz, natomiast 2 pozostałe na ciemny matowy burgund - ostatnio pomalowałem również sufit czarną matową farbą i dopiero teraz jest pełna przyjemność z oglądania :). Ekran kupiłem ramowy Adeo ref grey 135" - mój pokój to 4,5 x 5,35. Pozdrawiam.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolory możesz dać jakie chcesz i gdzie chcesz - o ile nie będzie to coś mocno ciemnego, ale zawsze najlepsza będzie czerń. Jak pokój będzie mały, a co za tym idzie - ściany/sufit będą stosunkowo blisko ekranu, to będziesz miał odbicia i degradacje jakości wyświetlanego obrazu.
Ciemny kolor ścian to mniej odbić.

Jeżeli szerokość podstawy ekranu będzie miała 3m, to wysokość będzie wynosić 169cm.
Przy założeniu, że mówimy o proporcjach 16:9, a to da 154" (cali)
To już jest sporo.

Jeżeli GŁÓWNIE oglądasz filmy, to dobierz wielkość ekranu do formatu 21:9, czyli tak, aby ta przekątna nie była za mała, ale kup/zrób 16:9 (z borderami)
Jeżeli głównie oglądasz mecze, konsole, tv, to wielkość dobieraj (względem odległości) do 16:9

Większość filmów, to proporcje 21:9, powierzchnia wizyjna (w pionie) znacznie się zmniejsza względem 16:9 i jak jest to salka kinowa, a Ty testy będziesz przeprowadzał na "Polsacie" który jest w 16:9, to nie dowiesz się jak film będzie wyglądał w 21:9, a ten bedzie zupełnie inaczej się prezentował z uwagi na inne proporcje - zmniejszy się w pionie.

Bordery oczywiście muszą być i mają być czarne jak smoła, w przeciwnym wypadku będziesz miał to co na poniższym filmie w 43s.

Obejrzyj sobie ten film, to jest akurat multiformat - czyli jedno z lepszych rozwiązań.
Od 42s masz to o czym piszę, film "Bond" ma dobrze wyglądać w 21:9, a nie być za mały bo ktoś dobierał wielkość ekranu pod 16:9 (np. mecze w tv).
W 1.03s z borderami wygląda tak jak powinien.

Ty robisz salkę kinową, więc warto się przyłożyć. No chyba, że ma być na odwal i byle było coś "dużego" na ścianie.

[youtube]FDu7JsT8lQA[/youtube]
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Nie lekko to już głośnik ciężko bedzie ustawić z tyłu a ty o farbie myślisz. 3m troche wąsko a z przodu ponad 4 to w miare ok. Teraz zgrać to symetrycznie aby grało
 

Mincek

New member
Kolory możesz dać jakie chcesz i gdzie chcesz - o ile nie będzie to coś mocno ciemnego, ale zawsze najlepsza będzie czerń.

Eeee no to się zgubiłem, o ile nie będzie to coś mocno ciemnego, a najlepsza będzie czerń :D chyba miałeś na myśli coś jasnego :)

Tak. prawa strona ściany będzie stosunkowo blisko, więc z pewnością będzie to coś mocno ciemnego, choć nie wiem czy będzie to czarne.

Z tymi proporcjami to nadal jeszcze mam problem z poprawnym zakumaniem.
Ujmijmy że ekran robimy szeroki na 2,8 (płyta hdf, choć nadal czekam na różnicę pomiędzy pomalowaną ścianę tikkurillą a hdf, której nie wiem czy musze malować farbą).
Te 2,8 to jest najszersza opcja, czyli do formatu 21:9, wtedy robię bordery (poziome nie pionowe jak pisałem) które będę podnosił do formatu 16:9. Czy ja to dobrze kumam ??

Jeśli chodzi o same bordery,(poziome - góra/dół) nie problem je wykonać, ale mam pytanie, czy lepiej je obić jakimś CZARNYM materiałem, czy po prostu pomalować. Czy ścianę po bokach (bordery pionowe - lewy/prawy) także sobie wtedy np. obić materiałem lub malować ?? wtedy po środku pozostaje tylko EKRAN (i w tej chwili problem z wyborem co to miałoby być).

Salę kinową robię ja i nie lubię raczej półśrodków, dlatego też jestem tutaj, a nie robię coś najpierw, a potem się pytam.


Nie lekko to już głośnik ciężko bedzie ustawić z tyłu a ty o farbie myślisz. 3m troche wąsko a z przodu ponad 4 to w miare ok. Teraz zgrać to symetrycznie aby grało.

Tak jak opisywałem, audio pozostawiam na sam koniec, ustawienie sprzętu, głośnika w lewo prawo to nie problem, z tyłem ja nie widzę żadnego problemu, jedyne co widzę problem to lewy przedni, ale nie takie problemy rozwiązywałem.
System audio będzie oparty na głośnikach 7.1.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No przecież nie ciemnego, przejęzyczenie wiadomo o co chodzi ; )

Ekran musisz mieć w formacie 16:9 i na nim będziesz oglądał 21:9
21:9 na szerokość się nie zmienia, a jedynie zmniejsza góra/dół - to wypadałoby zasłonić borderami dla polepszenia odbioru. Nie jest to obowiązkowe, ale wskazane.

Jest jeszcze opcja, że robisz defaultowo ekran 21:9 i na nim wyświetlasz również 16:9, tutaj bordery musiałbyś mieć po bokach, ale za każdym razem musiałbyś grzebać w projektorze, a to nie jest rozwiązanie. Robi się to inaczej i nie jest to temat na tą dyskusję.

Zdecyduj co będziesz głównie oglądał, zapodaj na sucho wizje na ścianę i wybierz opti rozwiązanie pod najszczęściej wykorzystywany materiał (21:9 czy 16:9)

Ja mam z ok. 3.5m 120", do 16:9 jest bardzo ok, ale do 21:9 zrobiłbym większy, brakuje mi kilku cali, a w pokoju kinowym walnąłbym coś stricte pod 21:9.
 

Mincek

New member
No przecież nie ciemnego, przejęzyczenie wiadomo o co chodzi ; )

No to wiadomo że ściany będą mocno ciemne, a może i czarne.

Ekran musisz mieć w formacie 16:9 i na nim będziesz oglądał 21:9
21:9 na szerokość się nie zmienia, a jedynie zmniejsza góra/dół - to wypadałoby zasłonić borderami dla polepszenia odbioru. Nie jest to obowiązkowe, ale wskazane.

no to dla mnie proste, robię szerokość 2,8mb, a od tego dam bordery (góra/dół) aby określać sobie czy to będzie 16:9 czy 21:9.
Podpowiedz mi, jeśli szerokość będzie 2,8 to jaka wysokość obrazu będzie przy 16:9 i 21:9 ??

Jest jeszcze opcja, że robisz defaultowo ekran 21:9 i na nim wyświetlasz również 16:9, tutaj bordery musiałbyś mieć po bokach, ale za każdym razem musiałbyś grzebać w projektorze, a to nie jest rozwiązanie. Robi się to inaczej i nie jest to temat na tą dyskusję.

Ta opcja odpada.

Zdecyduj co będziesz głównie oglądał, zapodaj na sucho wizje na ścianę i wybierz opti rozwiązanie pod najszczęściej wykorzystywany materiał (21:9 czy 16:9)
nie ma większości, utrudnię i powiem że to będzie 50/50 więc ta opcja którą podałem wyżej obstawiam na najlepszą dla mnie

Ponawiając pytanie o rodzaj ekranu. Bardzo dokładnie wycekolować ścianę i pomalować ją farbą tikkurilla, czy płyta HDF ?? - czy trzeba ją też malować?? jakie są plusy i minusy obu rozwiązań ??

Teraz jeszcze zauważyłem 2 problemu.
1. ściana z prawej strony, w jakiej odległości minimalnie powinien znajdować się obraz, aby nie za bardzo odbijał się od tej bocznej ściany ??
2. na jakiej wysokości może być projektor ?? ponieważ już z kalkulatorów różnych producentów zauważyłem że będę zmuszony go mieć w odległości ponad 4 metrów, to z pewnością nie da rady by był on na wysokości 2,8. dlatego się zastanawiam jak "nisko" może on się znajdować.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Ty Armanig masz Benka 1070 ? Jeśli tak to powiedz mi czy da radę z odległości 3.6 - 3.7m wyświetlić na nim 100 cali nie więcej jakas opcja zoom czy coś podobnego :p .szerokośćc ekranu ok 240 cm.Pzdr
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Wszystko zależy jaki projektor chcesz kupić bo każdy ma inne nastawy instalacyjne. Chyba że kupisz coś lepszego i droższego z lens shift to instalujesz praktycznie gdzie Ci się podoba... ;-)
 

Mincek

New member
na projektor planuje budżet około 3k nie sądzę więc by było to coś "lepszego i droższego"

z pewnością projektor będzie na środku ekranu, bo to nie problem, a teraz po wstępnych pomiarach, w odległości około 4,2m projektor mógłbym umieścić na wysokości około 1,8m to chyba jednak ta wysokość nie będzie problemem ??
 

rabit

Active member
Bez reklam
Bardzo dobry byłby na bordery aksamit. Co do odległości od ściany, to ja, jak wysunę pas rozbiegowy do ok. 30 cm, to jest znaczne odbicie, ale jak już jest 60 cm, to odbicie na suficie jest do zaakceptowania (biały sufit). Tak więc, stawiałbym na minimum 50 cm od ciemnej ściany. Co do wysokości projektora, to tak jak Ci podpowiedział Mistrz cinema - Bipo (bez urazy :) ), to najwięcej zależy od modelu, ale z 1,8 to myślę że każdy to ogarnie.
 
Do góry