Wykonanie pokoju kinowego

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Zmniejszy ekran...... No ale ty tam jeszcze bedziesz chcial kolumne frontowa postawic, ktora tez od sciany bedzie trzeba odsunac a chyba nie chcesz jej przed ekranem.

Dwoch rzeczy nie rozumiem.

1. Dlaczego upierasz sie na ekran z plyty? Czy plyta jest lepszym ekranem niz zwykle rolety projekcyjne za kilka set zlotych przymocowane na stale do sciany/stelarza. Tylko pominmy marszczenie sie tych rolet czy falowanie bo jak.przymocuje na stale do sciany to chyba nic sie nie bedzie z nimi dziac. Sam przymierzam sie do zrobienia dobrego taniego ekranu stad moje pytanie, a w swoim temacie nie dostalem.zadowalajacej odpowiedzi.

2. Dlaczego upierasz sie ze prawa strona musi byc malowana. Mozesz kupic zwykle zaslony "blackout" i sciane mozesz miec biala.
Ja mam takie zaslony, ktorymi zaciemnie sufit:
Gruba, zaciemniająca tkanina BLACKOUT 280cm wys. (6241585896) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
 

Mincek

New member
Zmniejszy ekran...... No ale ty tam jeszcze bedziesz chcial kolumne frontowa postawic, ktora tez od sciany bedzie trzeba odsunac a chyba nie chcesz jej przed ekranem.

Zgadza się, ale kolumna to około 20-30 cm a w sumie każdy centymetr będzie się liczył. W sumie fakt faktem, tego do końca nie przemyślałem. Zastanawia mnie o ile ekran w lewo będę w stanie przesunąć.
Dwoch rzeczy nie rozumiem.

1. Dlaczego upierasz sie na ekran z plyty? Czy plyta jest lepszym ekranem niz zwykle rolety projekcyjne za kilka set zlotych przymocowane na stale do sciany/stelarza. Tylko pominmy marszczenie sie tych rolet czy falowanie bo jak.przymocuje na stale do sciany to chyba nic sie nie bedzie z nimi dziac. Sam przymierzam sie do zrobienia dobrego taniego ekranu stad moje pytanie, a w swoim temacie nie dostalem.zadowalajacej odpowiedzi.

Od razu mówię, ale przy niczym się jeszcze nie upieram.
Jeśli chodzi o ekran, chcę to zrobić budżetowo, nie mam aż tak wzroku by wychwytywać nie wiadomo co na ekranie, a pokój ma być po prostu dla mnie wygodnym miejscem. 4,5m z kanapy 55calowy TV nie do końca mi odpowiada, nie wspominam już o dźwięku w salonie (tutaj jestem bardziej wyczulony) i poszukuję nowych doznań.
Co do Ekranu, cały czas piszę i czekam na plusy i minusy 2 rozwiązań które podałem. Ekran ok, ale co patrzałem na internet to ceny ponad 3k. Tanie natomiast, po kilku postach tutaj (trochę forum zacząłem czytać) chyba odpada, bo skoro ludzie wydali 500-600 zł (jestem w stanie tyle zapłacić) piszą że to jakaś cerata no to sam sobie odpowiedz. Z chęcią otrzymam inne rozwiązania. Ale widzę Ty jak i ja, nie otrzymałem jeszcze zadowalającej odpowiedzi z czego ten ekran wykonać.

2. Dlaczego upierasz sie ze prawa strona musi byc malowana. Mozesz kupic zwykle zaslony "blackout" i sciane mozesz miec biala.
Ja mam takie zaslony, ktorymi zaciemnie sufit:
Gruba, zaciemniająca tkanina BLACKOUT 280cm wys. (6241585896) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

O widzisz !!! i to jest coś o czym myślałem, ale nie znałem cen. Jest to pewna alternatywa, która od razu załatwiłaby mi także sprawę akustyki w pokoju. Ale sufit to jednak pomaluje, a taką tkaninę ew. na boki bym zastosował :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tu jeden kolega mnie namawiabna na ekran aldeo, ale to koszt ponad tysiaka. Ja kupie chyba na probe takie cos:
Ekran projekcyjny 240x180cm 4:3 16:9 manualny (6437485320) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Tylko jezeli faktycznie bedzie sie cos dzialo z tym ekranem (falowal, zwijal, marszczyl itp) to poprostu naciagne go recznie i zszyje zszywkami do ramki ( slupow). U mnie jak i u ciebie to ma byc tania salka kinowa wiec nie ma potrzeby zwijania i rozwijania ekranu.

Tak jak bipo ma ekran w salonie, to rozumiem, Musi chowac ekran. Tam bym byle G nie kupil. Ale do salki???

Nie namawiam na nic, narazie glosno mysle. :)


Tak na zywo wyglada ta zaslona


U mnie posluzyla za wyciemnienie za przescieradlem sluzacym za ekran. (Tak na szybko cos musialem wykombinowac).
 
Ostatnia edycja:

Mincek

New member
Myślę że ekran tej jakości (kwoty) może być nawet gorszy, od dobrze wycekolowanej ściany i pomalowanej, o płycie HDF nie wspominając, a koszt podobny...
Oczywiście mogę się mylić !! i tutaj właśnie czekam cały czas na opinię innych osób.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Tu jeden kolega mnie namawiabna na ekran aldeo, ale to koszt ponad tysiaka. Ja kupie chyba na probe takie cos:
Ekran projekcyjny 240x180cm 4:3 16:9 manualny (6437485320) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Tylko jezeli faktycznie bedzie sie cos dzialo z tym ekranem (falowal, zwijal, marszczyl itp) to poprostu naciagne go recznie i zszyje zszywkami do ramki ( slupow). U mnie jak i u ciebie to ma byc tania salka kinowa wiec nie ma potrzeby zwijania i rozwijania ekranu.

Tak jak bipo ma ekran w salonie, to rozumiem, Musi chowac ekran. Tam bym byle G nie kupil. Ale do salki???

Nie namawiam na nic, narazie glosno mysle. :)


Tak na zywo wyglada ta zaslona


U mnie posluzyla za wyciemnienie za przescieradlem sluzacym za ekran. (Tak na szybko cos musialem wykombinowac).

z tym, ze ten "ekran" z allegro to jest format 4x3
 

tatratu

New member
Witam podłącze się do tematu, bo mam podobny problem z przygotowaniem pomieszczenia. Otóż moja gorsza połowa pozwoliła mi na przystosowanie pokoju w pełni na projektor czyli czarne ściany i sufit i w ogóle co chce. Wymiary pokoju sa małe szerokość sciany do projekcji to 2,5m, wysokość pokoju to 2,15m a długość to3,76m. Na ścianach tapety więc pomaluje je na czarno albo kupie ten materiał o którym ktoś tu już wcześniej pisał( tylko co będzie leprze?).Śćiane projekcyjną przystosuje tak jak trzeba lub kupie ekran projekcyjny ale jeszcze nie wiem jaki(coś do tysiąca zł), jak byście mogli coś polecić to bym był w siódmym niebie:)

projektory które biorę pod uwage to

Benq w1070 i Epson EH-TW5300 Tu też zapytanie do was który się będzie bardziej nadawał to tego pomieszczenia?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Wszystkie ściany na czarno łącznie z sufitem to obraz będzie bajka.;-)
Projektor do tego BenQ1070 oraz ekran ramowy Suprema Andromeda i będzie Pan zadowolony. ;-) Do tego wykładzina w całym pokoju oraz odpowiednie ustroje akustyczne aby nie było pusto/echa/pogłosu oraz obowiązkowo brak dostępu promieni słonecznych.. tanim kosztem dedykowana salka kinowa gotowa.. ;-)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli była by taka możliwość to rozprowadz sobie kable pod kolumny do systemu 7.1.4 Jeśli nawet teraz nie masz tyłu kolumn i sprzęt nie spełnia kryteriów do obsługi atmosa to później go zmienisz a nie będziesz musiał nic kuć i robić remontu od nowa. Wystarczy jak podepniesz to co kupisz i gotowe.. ;-)
 

tatratu

New member
Dziękuję za odpowiedz
Czyli wystarczy czarny mat na tapety i po problemie? audio przyjdzie z czasem
Według kalkulatora będę miał obraz na calutkiej ścianie więc myślę żeby najpierw kupić projektor a dopiero po jego zainstalowaniu dobrać ekran dobry plan?
Co do projektora to byłem bardziej za epsonem teraz znowu urodził mi się dylemat epson lepszy kontrast a kolory w takiej ciemni to nie będą raczej odbiegać od benq
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Czarny mat ale odpowiedniej farby tj. tikurilla optivia 3 super mat lub flugeer 2s. Tutaj bardziej chodzi o współczynnik odbicia światła gdzie przy ww. wynosi 2-3%. Przy reszcie czarnych niby matowych farbach ten parametr wynosi nie kiedy 40-60% czyli świeci Ci się ściana jak psu j....a mimo tego że jest kolor czarny. Tymi dwoma farbami malowało wiele osób i są sprawdzone a efekt bardzo dobry.
Co do rozmiaru to pamiętaj aby zostawić miejsce na kolumny boczne, czarną ramkę w okół ekranu tj. ok 5cm. Tak się robi, najpierw ustawiasz projektor w docelowe miejsce, wymierzasz optymalny dla siebie wielkość obrazu i zakupujesz dopiero ekran.
Z punktu technicznego raczej wskazane było by pozbyć się tapety, wyrównać powierzchnie, dobrze zagruntować i dopiero na to kłaść farbę. Wszystko zależy w jakim stanie jest tapeta, czy nie odchodzi, czy nie jest poszarpana i podziurawiona bo to wpływa na krycie farbą. Ja bym jednak zalecał zdjęcie jej...
Co do projektora warto porównać w bezpośredniej konfrontacji, ja widziałem BenQ 1070 i epsona 9200 w akcji. Dlatego ręcze za 1070 iż w swoim budżecie daje naprawdę dobry obraz.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Bipo 2s antyrefleks do sufitow jest chyba tylko biały mieszają kolor tylko na życzenie ale jest nie wskazane :p.Pzdr
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Już wyjaśniam:
Flutex 2S
Ta farba jest dostępna w sklepie tylko w 10l opakowaniach w kolorze czarnym mat. Byłem w dwóch ich salonach i to samo mi powiedzieli iż mają na stanie do sprzedaży tylko w 10l opakowaniach. Na ścianie w ich salonie na próbniku można zobaczyć dwie różne czarne farby. Widać jak na dłoni która się świcie a która jest matowa. Tikurila którą kupowałem jest z mieszalnika tj. mają żółto-bladą substancję do której dolewają określony pigment dobrany przez klienta. Następnie wsadzają do elektronicznego mieszalnika i przy tobie tworzą wybrany kolor.
 

Mincek

New member
Czytam i vzytam i zawsze jakies dylematy. Pokoj malowac na czaarno ok, a co jesli zamiast na sciany w sensie ich malowania zastosowac te czarne "kotary" po bokach? W teorii ciemno w pokoju,akustyka zalatwiona ale jak z odbijaniem sie swiatla? Sufit obowiazkowo malowany na czarno.

Dylemat z ekranem u mnie nadal pozostaje taki sam :(
 

Caparzo

New member
Bez reklam
moim zdaniem nawet niebieski mat czy czerwony, połączony jakoś, nie będzie odbijał niczego. Cinemacity ma takie kolory nie zauważyłem żeby coś odbijało.

z tą czernią to wydaje mi się że przesada.
 

Remipl

Member
Nie ma co się dziwić, że masz dylematy przecież robisz projekt pokoju kinowego ;)
Wszystko zależy jakim budżetem dysponujesz , w jakim czasie chcesz to zrealizować i jakiego efektu końcowego oczekujesz.
Tutaj masz w chwili obecnej 404 strony projektów do inspiracji... bez zbędnego syfu ;)

SALAS ESPETACULARES | HT Forum

Jeżeli uważasz, że po powieszeniu kotar na ścianach akustykę pokoju kinowego masz załatwioną, to musisz bardziej wgryźć się w temat ;)

Co do ekranu, jeżeli na początku nie chcesz wydać dużo kasy, to przeczytaj...

http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...bryczny-kontra-kombinacje-domowej-roboty.html
 
Ostatnia edycja:

tatratu

New member
dlatego też pytam czy czarna czy inny ciemny byle w macie sprawdze sobie te farby. tikurille u mnie mają więc pewnie pójdę w te strone. Co do tapet to śa w dobrym stanie pokój jest od paru lat nie używany nic tam niema wcześniej pies teściowej tam spał teraz buty leżą, łatwiej mi pomalować tę tapetę nawet ze trzy razy niż brać ekipe remontowo budowlaną. na ścianie projekcyjnej i tak bede musiał karton-gips założyć bo rura grzewcza idzie jakieś 15cm pod sufitem i musze ją przykryć.
co do projektora to z chęcią bym zobaczył jak działa niestety mieszkam w Ciechocinku a tu nic nie ma do tego sprawdzałem Bydgoszcz toruń i Włocławek i tam też lipa z projektorami jest a nie znam nikogo kto ma i by mi pokazał co i jak.
 

Mincek

New member
Caparzo, bardzo mi się podoba opcja jednak nie malowania na perfidną czerń :)

Remipl, no właśnie pokój kinowy chcę, dużo filmów oglądam, lubię oglądać, ale sam z żoną się zastanawiamy ile czasu będziemy korzystać z tego pokoju...

Budżet jaki dysponuję hmmm ciężko określić, ale nie musi to być pokój z jakością maniaka, lubię dobrze, ale niestety nie porównam co jest lepsze, no chyba że mówimy o porównaniu partaniny do profeski.
Co chcę uzyskać ?? wygodę i inne doznania, aniżeli tv 55`` z systemem audio 5.1 Nie musi to być coś z Atmosem jak i rozdzielczością 8K.
Co do czasu, w teorii mam całą zimę, jednak tak na prawdę chciałbym to zrobić NA zimę, bo w lato jest mniej czasu na oglądanie, aniżeli w zimę.

Jeśli chodzi o akustykę kotar, może źle to ująłem. Chodziło mi o to iż akustykę z kotarami miałbym dużo bardziej załatwioną aniżeli na pustych ścianach. I tutaj właśnie pojawia się też różnica i budżet. Nie mam zamiaru wygłuszać ścian, bo jest to już moim zdaniem zbędne. (mocno siedziałem w temacie Car Audio i wiem że przygotowanie auta jest bardzo ważne, a w sumie najważniejsze, bo systemy po 20 tys. potrafiły grać BARDZO podobnie co systemy za 5tys. ) Wybierać teraz tą różnicę to jednak pozostaję przy budżecie tańszym, który będzie mi wystarczył.

Co do ekranu, czytałem tamten wątek i czytam go po raz kolejny by coś zrozumieć ale ciężko bez porównania.
Zastanawiają mnie ekrany ramowe, ale przeskok cenowy jest niewiarygodny i np. dziś znalazłem ramowy w cenie około 1000 zł (używka) a nowy około 1500 inny, jednak jak czasami czytałem opinie nt. tańszych ekranów to chyba biała ściana jest lepszym rozwiązaniem. Boję się zakupu jakiegoś badziewia ;/
 
Do góry