Pomysł - projektor

zibi_pl

New member
Witam, na wstępie opowiem powiem tak - dostałem zgodę od żony na projektor w moim drugim mieszkaniu pod warunkiem że zostawię jej w domu mojego LG 55 cali, a zabiorę sobie w ramach tego 32 cale samsunga jako monitor do pc oraz tv naziemna. A do tego sobie dokupię projektor do filmów i gier :) A więc deal w sumie fer :p

I teraz tak - w miarę rozrysowałem plan co gdzie jest i co ew będzie i powiedzcie mi mili państwo pare zdań na każde z moich pytań :) a więc:

https://zapodaj.net/336ae12747b6e.jpg.html

pokój to prostokąt - w miejscu robienia zdjęcia jest wejście z ciemnego korytarza. Dalej po tej samej stronie ciemny aneks kuchenny (bez okien). Okna z roletami dzień/noc ciemny brąz - po zasłonięciu nawet w słoneczny dzień robią całkiem niezłą ciemnię. Ogólnie mieszkanie raczej ciemne.

Zielony kolor - w tym miejscu wiszą plakaty w antyramie.
Ekran - teraz ten LG stoi w domu więc jest miejsce na ekran myślę że 100-120 cali było by ok :)
żółty regał - możliwe że projektor podwieszę bądź postawie sobie taki regał i na nim projektor co w sumie podoba mi się ta opcja.
Ściany zostają niestety białe - może z czasem ściana z ekranem na czarno.

Ogólnie to pod projektor podpinam kino domowe w którym siedzi ps4 i PC. Interesuje mnie oglądanie filmów przez PC oraz granie w gry oraz granie typowo na ps4 :) Więc pare h dziennie będzie pracował.

W tej chwili mam upatrzony benq 1070 ale nie wiem czy to dobry wybór (nie miałem kontaktu nie wiem nic o tęczy)

Kolejna sprawa czy między projektorem w budżecie do 3 tyś (np benq 1070) a takim do 6 tyś (epson T6600) jest aż tak kolosalna różnica warta ok 3 tyś ?????
 
Ostatnia edycja:

matiWrocek

New member
Jestem posiadaczem Benq W1070 i co do tęczy - jeszcze ani razu nie widziałem jej gołym okiem, czy to w dzień czy w nocy.
Czy na jasnych scenach czy ciemnych.
Sam chętnie zobaczyłbym ten efekt :)
Jest w technologii DLP więc możliwe, że taki efekt występuje, ale dla mnie jest na chwilę obecną jak Yeti.

Co do projektora, miałem upatrzonych z 5 modeli do kwoty 4.000 zł.
Dlaczego wybrałem ten? Bałem się brać projektor z jasnością 2500-3200 lumenów. Zawęziłem poszukiwanie do max 2000-2200 lm. i padło akurat na W1070 (2000 lm).
Ty masz dużo większe pomieszczenie niż ja, więc zastanawiam się czy nie byłaby Ci potrzebna jaśniejsza lampa.
 

zibi_pl

New member
No właśnie wybranie modelu to nie taka prosta sprawa. Na youtubie oglądałem porównanie BenQ W1070 vs Epson EH-TW5300 i z tego co widziałem to epson miał wyraźniejszy obraz. BenQ za to miał niższy input lag co w sumie jest dla mnie ważne jako gracza. Epson może wyłączyć ulepszacze obrazu i też ma zbliżony input lag ale jakość jak w BenQ. I co tu wybrać :confused::confused:
 

matiWrocek

New member
Jeśli chodzi o porównania... niestety od czasu kiedy zobaczyłem możliwość regulacji każdego z projektorów, traktuję je z przymrużeniem oka.
Patrząc przykładowo na to porównanie:
youtube.com/watch?v=MGnZV06WzxE
można przypuszczać, że obraz BenQ jest jednak ładniejszy od Epsona (choć model ciut inny).
Każdy projektor można dostosować do użytkowanego ekranu jak i swoich odczuć wizualnych :)
Przy sztucznym oświetleniu i włączonym trybie Eco, obraz u mnie wygląda mniej więcej tak:

GTA 5 na PC
drive.google.com/file/d/0B4q3QnHUqOC8a3ZrV3JwUW9hSHc/view

Albo tak
Pulpit (zmrok za oknem)
drive.google.com/file/d/0B4q3QnHUqOC8TnpBU0Z1d0ZBZEU/view
drive.google.com/file/d/0B4q3QnHUqOC8UHBXNU1hdTU2clE/view

Ekran 71" (180x102 cm) gray
Tryb Eco



Ta Optoma HD141X co wybrał kolega może być lepszym rozwiązaniem.
Żywotność lampy taka sama jak przy Benq W1070, ale 3000 lm, czyli jaśniejszy obraz :)
 
Ostatnia edycja:

zibi_pl

New member
matiWrocek - Bardzo ładny u ciebie ten obraz. Fakt że nie masz za dużo cali ale i tak fajnie to wygląda. Jeszcze nie wybrałem rodzaju ekranu. Sądzę że najpierw kupie projektor i na tą białą ścianę co mam puszczę obraz. Posiedzę trochę - sprawdzę jaki rozmiar mi pasuje i wtedy zamówię jakiś ekran.

Ta Optoma HD141X wydaję się ciekawym rozwiązaniem i jest zdecydowanie tańszą opcją. Miał ktoś może doczynienia z 1070 i hd141x ? a moze epson ?
 

zibi_pl

New member
optoma zdecydowanie lepiej wyświetla obraz według mnie. Teraz kolejne pytanie - jest tyle modli. Czy zależność - nowsze = lepsze jest w świecie projektorów ważne czy raczej od xxxx miesięcy technologia się nie rusza. Bo nawet samych optom jest tyle modeli że w sumie za bardzo po opisach się nie różnią. I tak jest w innych firmach. Ale na dzień dzisiejszy możliwe że w czwartek zagości u mnie Optoma HD141X. Dostane też prowadnice na rolety więc będę miał całkowite zaciemnienie pokoju. Jedyna wada to białe ściany. Ale może ekran załatwi sprawę.

aaaa i co do ekranu - to czy przez ten czas od premiery ekranu Black Diamond Zero pojawiło się coś podobnego zdecydowanie tańszego ????

może ktoś polecić jakiś ramowy ekran powiedzmy ok 100- 120 cali i na jakie koszta się nastawić
 

matiWrocek

New member
Co do porównania z YouTube, warto przeczytać jeszcze ten komentarz:
"PEOPLE! Dont ever watch comparisons like this, unless: The host shows you proof and goes over how each projector is set up so you know what you are watching is exactly the same. The host could perhaps have the settings different or even not know about certain settings. ONLY watch these comparisons done by professionals"
Jak już wspomniałem, możliwość regulacji każdego projektora jest bardzo szeroka, więc jeśli ktoś nie zabrał się za porównanie profesjonalnie, to może wynieść błędne wnioski.
Szkoda że brakuje miejsc, w których możemy sami ocenić jakość obrazu :(
Zakup projektora to niestety jak "randka w ciemno". Dopiero po zakupie okaże się czy dobrze wybraliśmy.
Ale wracając do sedna, na Twoim miejscu brałbym tą Optomę.
BenQ może być dla Ciebie zbyt ciemny w takim pomieszczeniu.

aaaa i co do ekranu - to czy przez ten czas od premiery ekranu Black Diamond Zero pojawiło się coś podobnego zdecydowanie tańszego ????

może ktoś polecić jakiś ramowy ekran powiedzmy ok 100- 120 cali i na jakie koszta się nastawić
Ja nie mam wysokich wymagań i kupiłem sobie ekran BUENOscreen.
Nawet ujdzie, ma swoje wady i zalety, ale od ekranu za 300 zł nie można wymagać tego co od ekranu za 1000 zł.

Napisz najlepiej jaki masz budżet na ekran :)
To może bardziej doświadczeni koledzy coś podpowiedzą.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Za 1200 kupisz materiał projekcyjny 113" Adeo Reference White , Grey z zestawem montażywym . Jak masz zdolne ręce sam wykonasz ramę .
 

zibi_pl

New member
A do takiej jasności optona nie lepiej brać ekran szary ? Może jakieś konkretne linki do sklepów (może być na pw jeśli nie wolno na forum) Tyle tego że nie wiem w czym wybierać.

Projektor też mi ciągle chodzi po głowie efekt tęczy w DLP - ogólnie jestem wyczulony na takie skazy i nie wiem czy efekt nie bedzie mnie drażnić
 

matiWrocek

New member
Też zastanawiałem się nad tym efektem tęczy... gryzło mnie to przy wyborze DLP <-> 3LCD, ale... zdecydowałem się na DLP, głównie ze względu na padający obraz.
Obraz w projektorze DLP pada do góry (na uchwycie sufitowym do dołu), dzięki czemu mam zamontowany bardzo krótki uchwyt:
https://drive.google.com/file/d/0B4q3QnHUqOC8cGNreXFiVmpNRnc/view
W moim starym Epsonie EMP-822H obraz padał "na środek", przez co projektor musiał być umieszczony bardzo nisko (jeśli chodzi o uchwyt sufitowy).
Natomiast o "efekt tęczy" już się nie martwię.
Przy 2000 lm jest niewidoczny.
 
Ostatnia edycja:

zibi_pl

New member
A więc testowałem projektor cały wczorajszy dzień praktycznie od rana do nocy. Pierwsze co po podłączeniu - wow - naprawdę duży obraz. Projektor w odległości ok 3,6m od ekranu daje jakieś 100-110 cali co w odległości oglądania (3,3m) daje efekt WOW :D

Wstępnie powiem tak - faktem jest że w dzień gdy słońce ostro daje w okna mimo rolet da się na upartego oglądać ale szału nie ma. Kolory wyblakłe sama szarość itp - Jednak małe chmury i już obraz ożywa. Czekałem do nocy i się doczekałem. Mimo białych ścian i wyświetlaniu obrazu na zwykłej murowanej ścianie machniętej farbą (bez gładzi) obraz w filmach super. Faktem jest że optoma świeci strasznie mocno. W jasnych scenach w pokoju mi się robił dzień. Po włączeniu trybu eco i zmniejszeniu jasności było dużo lepiej a i "czerń" się pojawiła.

Z minusów:
Efekt tęczy - dziwna sprawa ale podczas grania na ps4 - efektu brak (u mnie i u kumpla) Podczas oglądania filmów z komputera efekt pojawiał się ale nie był napastliwy. Najgorzej podczas czytania napisów w filmach i wędrowanie wzrokiem po ekranie.

Pulpit windowsa na takim ekranie wygląda strasznie słabo - jakby nie było ostrości - może to wina ściany. Ogólnie mało przyjemnie się używa komputera na takim ekranie. Ale filmy i gry już ok.

Miałem problem z ustawieniem projektora aby dawał obraz dosyć nisko aby oglądając nie trzeba było za wysoko patrzeć. Zadowalający efekt uzyskałem dopiero gdy projektor był ustawiony ok 10 cm nad głowami oglądających za ich plecami pochylony maksymalnie do przodu. Gdy stał równo obraz dawał prawie pod sufit. W planie regał sądzę że rozwiąże ten problem

Wstępnie w planie mam kupić ekran ramowy i całą frontową ścianę na której będzie ekran pomalować na czarno oraz tą boczną przylegającą do połowy. Ogólnie tak jak na zdjęciach chciałbym jeszcze te pare cm opuścić ekran niżej a zarazem podnieść projektor wyżej aby osoby siedzące przed projektorem nie zasłaniały światła. Co do podwieszania pod sufitem - odpada

Ma ktoś doświadczenie jaki efekt poprawy jakości obrazu dał ekran + czarne ściany ? W sensie czy ktoś z was miał historie jak ja - najpierw projektor ->sciana->ekran->adaptacja pomieszczenia :D

kolejne pytanie - czy warto się bawić w statyw pod projektor ? teoretycznie mają wiele opcji regulacji w tym nachylenie. Posiada ktoś ? Stabilne to ?
 

Attachments

  • IMG_20160901_203552_HDR.jpg
    IMG_20160901_203552_HDR.jpg
    199,9 KB · Wyś: 681
  • IMG_20160901_144010_HDR.jpg
    IMG_20160901_144010_HDR.jpg
    261,9 KB · Wyś: 1156
  • IMG_20160901_220049_HDR.jpg
    IMG_20160901_220049_HDR.jpg
    269,6 KB · Wyś: 301
  • IMG_20160901_203550_HDR.jpg
    IMG_20160901_203550_HDR.jpg
    189,5 KB · Wyś: 490
  • IMG_20160901_144358_HDR.jpg
    IMG_20160901_144358_HDR.jpg
    256,6 KB · Wyś: 296
Ostatnia edycja:

Excalibue

New member
Ma ktoś doświadczenie jaki efekt poprawy jakości obrazu dał ekran + czarne ściany ? W sensie czy ktoś z was miał historie jak ja - najpierw projektor ->sciana->ekran->adaptacja pomieszczenia :grin:

Przechodziłem przez to.
Różnica dla mnie była ogromna w każdym aspekcie
Nawet projektory z niskiej półki dostają dużego powera w pomieszczeniu przygotowanym pod projekcje.
Największa korzyść to oczywiście głębokość czerni, bez porównania głębsza.
Obraz jest w ogólnym rozrachunku dużo bardziej naturalny, łatwiej go wyregulować dla jasnych i ciemnych scen, nie ma efektu mleka/poświaty.
Pomieszczenie Cię nie rozprasza, u mnie widać tylko obraz i kontury mebli, wcześniej oglądało się jak przy zapalonej żarówce.
Sam zobaczysz..
Oczywiście wszystkie jasne przedmioty, out z pomieszczenia, przynajmniej 1,5m od ekranu.
Farbę od razu kupuj super matową, masz małe pomieszczenie i tutaj trzeba naprawdę się postarać by zniwelować odbicia, jak pomalujesz ściany, to meble Ci będą skutecznie rozświetlać, nawet w ciemnej okleinie.
Ekran w tym przypadku koniecznie szary.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
zerknij w wątek koleżki Bipo. Tam masz co i jak. lepiej ci nikt nie wytłumaczy

prosty przykład masz post wyżej, jak się od białych ścian odbija wszystko ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ma ktoś doświadczenie jaki efekt poprawy jakości obrazu dał ekran + czarne ściany ? W sensie czy ktoś z was miał historie jak ja - najpierw projektor ->sciana->ekran->adaptacja pomieszczenia :D

Oczywiście, że tak i dobrze kombinujesz.
Jak dołożysz czarną ścianę to przekonasz naocznie co to jest "drastyczna" różnica w jakości wyświetlanego obrazu, a to co teraz widzisz nie będzie miało nic wspólnego z tym co osiągniesz.

Przeczytaj to:
http://www.hdtv.com.pl/forum/1224375-post7298.html
 

zibi_pl

New member
A wiec w sumie nie wypazaczynac tematu i go pozostawiac. Na okres kilku miesiecy przenioslem projekcje do drugiego domu. Zrobilem sobie mini gaming room ale co najwazniejsze zbudowalem wlasny ekran i podstawke pod projektor :) wiedza nabyta i umiejetnosci praktyczne przydadza sie gdy bede w mieszkaniu robic ekran pelnowymiarowy i montowac optome.

A wiec w skrocie - ekran DIY - plyta hdf malowana h499 + ok 10-12cm obramowanie z czarnego weluru. Poprawa jakosci wyswietlanego obrazu kolorow i kontrastu w stosunku to sciany - znaczna :) moge swobodnie uzywac sprzetu nawet w dzien lub z zapalonym jakims swiatlem w pokoju.

Problematyczne okazalo sie umiejscowienie projektora ale i na to uzyskalem patent ;) a wiec w planie bylo siedziec frontem na fotelu przed projektorem. Odleglosc fotela ok 1.5m od ekranu. Srodek ekranu na wysokosci oczu. I tu byl problem bo mam zakaz wiercenia w skosie :p pod ktory stoi projektor. Dlatego tworzac tymczasowe wyjscie z sytuacji zrobilem wlasny stojaczek ktory umowzliwia mi postawienie na nim projektora do gory nogami i regulacje poziomu itp. Efekt dziala :)
 
Do góry