Rzutnik z dużym offsetem

blojar

New member
Część. Przeczytałem już sporo waszych wątkow dzięki czemu moja wiedza z zakresu rzutników bardzo się poszerzyła. Ale do rzeczy. Może ktoś mnie nakieruje lub wręcz uratuje.

Otóż urządzam właśnie salon w którym będzie projektor. Obmyśliłem to tak:

-obraz będzie wyświetlany na ścianie. Jeśli w przyszłości zobaczę że efekt jest słaby to rozejrze się za stałym ekranem. Szerokość ściany 202 cm. Tego nie przeskocze bo ściany nie domuruje.
-projektor chcialem zamontować pod samym sufitem w takiej jakny obudowie od dołu żeby nie był widoczny. Otwarta będzie tylko przednia część tam gdzie jest front rzutnika. Oś soczewki od sufitu będzie oddalona na jakieś 12cm.
-odległość od ekranu ściany to 434cm +-5cm ( do soczewki)
-chciałbym żeby góra obrazu była na wysokości około 212 cm ( doł około 100cm)
-wysokość pomieszczenia to 280cm

Mam nadzieję że widać to na załączonej wizualizacji i schemacie.

Wychodzi mi z tego że offset pionowy musi wynosić około 70cm.

Wstępnie wybrałem Optomę HD36 ale po zagłebieniu się w szczególy wychodzi na to że maksymalny offset jaki mogę na niej ustawić przy moich parametrach to około 17cm :-(

Może doradzicie jaki rzutnik wybrać w budżecie około 4000-5000?

Nie upieram się przy tym HD bo nie wiem czy na takim małym obrazie i na ścianie będzie w ogóle widać to "hd".

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
 

Attachments

  • wiz salon kuchnia20006.jpg
    wiz salon kuchnia20006.jpg
    274,4 KB · Wyś: 711
  • IMAG0972.jpg
    IMAG0972.jpg
    957 KB · Wyś: 147
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Rzutniki bez LS mają stały offset czyli obniżenie wyświetlania obrazu w stosunku do pozycji projektora. W przypadku nie trafienia w wysokość trzeba regulować wysokość projektora od sufitu (są specjalne uchwyty) - ale wiadomo, że raczej nie chcemy widocznej rurki wystającej z sufitu. Niektórzy pochylają projektor, ale powoduje to powstawanie trapezu, co koryguje się funkcją Key Stone, ale to z kolei pogorsza rozdzielczość obrazu. Dlatego dla mnie jedynym słusznym rozwiązaniem jest Lens Shift, czyli przesuwanie optyki bez wpływu na jakość obrazu.
Powinieneś zajrzeć na
http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm
i poszukać kilku modeli i zobaczyć jak będą się sprawowały z Twoimi parametrami.
Ja np. mam budżetowy Epson z LS i spokojnie mi wystarcza, a mam go już kilka lat.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Z budżetem jaki podałeś szedł bym raczej w dobrej jakości używke np. Ostatnio kolega kupił JVC X 3 za 4.5tys. ;-) A jakością obrazu bije wszystkie te tańsze projektory bez dwóch zdań. Ponadto masz pelnozakresowy lens shift wskutek czego możesz sobie powiesić projektor praktycznie gdzie Ci się podoba. Odpada Ci problem i nerwy że Ci brakło 15cm bo obraz nie trafił w ekran...
Druga rzecz to kolor wystroju wnętrza.... masz wszędzie biel wskutek czego odpada zwykły ekran. Do takich warunków jak ty masz na próbę brałbym ekran typu maggic screena bo na standardowym obraz będzie masakrycznie wyblakły. ..
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Kolego , do takich warunków i nawet Magicscreen nic nie pomoże. Fizyki nie oszukasz .
Proponuję kupno jak największego tv . Lepiej na tym wyjdziesz .
A jak już tak mocno chcesz błysnąć dużym obrazem , to zwróć uwagę na krótko ogniskowy model Optoma GT 5000 lub 5500 .
 

darekguma

New member
Bez reklam
Z budżetem jaki podałeś szedł bym raczej w dobrej jakości używke np. Ostatnio kolega kupił JVC X 3 za 4.5tys. ;-) A jakością obrazu bije wszystkie te tańsze projektory bez dwóch zdań. Ponadto masz pelnozakresowy lens shift wskutek czego możesz sobie powiesić projektor praktycznie gdzie Ci się podoba. Odpada Ci problem i nerwy że Ci brakło 15cm bo obraz nie trafił w ekran...
Druga rzecz to kolor wystroju wnętrza.... masz wszędzie biel wskutek czego odpada zwykły ekran. Do takich warunków jak ty masz na próbę brałbym ekran typu maggic screena bo na standardowym obraz będzie masakrycznie wyblakły. ..
A nawet trochę taniej, ale ja czekałem na tzw. okazję pół roku. trzeba dziennie przeglądać portale aukcyjne co jest trochę uciążliwe. A czy ta okazja się sprawdzi w życiu to się okaże.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Dlatego napisałem wziąść na próbę bo w takich warunkach również wątpię aby magic screen dał radę.... :-(
Tylko nie ma chyba możliwości wypożyczenia od nich tego ekranu...
 

blojar

New member
Wiem że przy białych ścianach nie osiągnę super rezultatów. Telewizor odpada. Parametry nie do przeskoczenia to odłegłość projekcyjna około 430cm oraz podwieszenie pod samym sufitem. W co lepiej iść? LCD czy DLP ?
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Wszystkie ,,maluchy,, są dość głośne.
Na upartego Epson 3200 , 3500 , 3600 ze względu na Lens shit.

Rozumiem , że Optoma odpada ? Koszt to 5300 i łatwa instalacja. Sam myślę o niej dla syna do konsoli :)
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
To , bardzo cieńko widzę efekt końcowy. Za GT 5000 przemawiają jeszcze lumeny , ich ilość.
Proszę zdaj relację z efektu dla przyszłych pokoleń .
 

blojar

New member
To , bardzo cieńko widzę efekt końcowy. Za GT 5000 przemawiają jeszcze lumeny , ich ilość.
Proszę zdaj relację z efektu dla przyszłych pokoleń .
Relację na pewno zdam. I zrobię foty.
Ale do tego potrzbuję projektor. Szkoda że projector central nie dobiera urządzeń pod względem lens shiftingu.
Zastanawiam się w ogóle czy inwestować w drogi jasny projektor w HD skoro białe ściany pewnie pochłoną ten HD i odbiją tą jasność...
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Poproś kolegów z Warszawy, aby podojechali ze swoimi ,,zabawkami,, do Ciebie , abyś mogł sam się przekonać o jakości obrazu . Już nawet bez montażu do sufitu, tylko sprawdzić jakość. Zabawa na 30 minut , nawet ze stolika kawowe, krzesła da Tobie odpowiedź w którą stronę podążać. Umów się i 2000 lm i np 3000-3500 lm.

Może jakiś sklep wypożyczy za kaucją . Lepiej zapłacić za demo jak brnądz w ślepą uliczkę .
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ostatnia edycja:
Do góry