EKRAN DIY - BOO vs Carl's ALR co wybrać?

AyJay

New member
Witam,

Jako iż planowałem zakup telewizora 65-75" od jakiegoś czasu i nie mogąc znaleźć nic sensownego postanowiłem zakupić projektor EPSON EH-TW5300 (o jasności ok 1200 lumenów po kalibracji) oraz zrobić do tego własnoręcznie ekran do tego projektora co by w sumie uzyskać jeszcze większy ekran i w dobrą jakość obrazu w moim pomieszczeniu (na oknach są rolety grafitowe prawie nie przepuszczające światła - na foto widać ewidentnie jaśniejsze okna niż w rzeczywistości).

Na początku chciałem kupić ekran 92" MagicScreen jednakże przy cenie ponad 4000 zł stwierdziłem że spróbuje najpierw czegoś tańszego w budżecie 1000 zł.

Zakupiłem 200 x 112 cm (po naklejeniu 5cm pasków pochłaniających będzie to ekran 16:9 o wielkości 86" tak jak ogromny telewizor) płytę laminowaną 10mm grubości białą gładką. Koszt płyty to ok 70 zł z wycięciem i laminowaniem boków. Ramki pochłaniąjące kosztują ok 30$ czyli okolice 130 zł aktualnie. Pozostaje jeszcze 800 zł z budżetu.

Teraz kwestia wyboru tkanina vs farba a mianowicie do wyboru wyszły dwie opcje:

Carl's Ambient Light Rejecting (ALR) Projector Screen Material 105 na 60" - 140$ + przesyłka do Polski ok 30$ w sumie 170$ = 700 zł

Goo Systems Max Contrast Screen (2x 500ml zestaw) - 118$ + przesyłka do Polski 30% = 148$ = 615 zł (lub ok 650 zł w Polsce)

Typ wybrałem na podstawie ich kalkulatora.

Do materiału dochodzi koszt napięcia w tym koszt zszywacza i taśmy 2 stronnej lub jakiegoś kleju by powiew powietrza nie powodował falowania materiału (możecie polecić jak napiąć i przymocować dobrze materiał?) chyba że tą taśmą nie powinienem się martwić i to olać. Chodź wydaje mi się, że materiał niestety będzie po czasie się rozciągał i później falował. a ponowne napinanie może być kłopotliwe. Jak to ugryźć?

Do farby dochodzi koszt malowania ok 150 zł przez znajomego lakiernika.

Co wy byście wybrali? Koszt porównywalny, a efekt może być różny.

Zdjęcia:

https://picasaweb.google.com/118424...&authkey=Gv1sRgCI7_2v36-JjfIQ&feat=directlink

Diody 4 kolorowe + biały. Ekran będzie wisiał 10cm od płaszczyzny ściany i mniej więcej 10 cm od góry czarnej ramki i 4cm od boków ramki.
 
Ostatnia edycja:
Do góry