Epson EH TW5300 - kilka pytań

cypo

New member
Witam, kupiłem sobie tytułowy projektor i ogólnie jestem zadowolony, bo obraz daje ładny, ale jest kilka elementów, które mogłyby być lepsze. Nie wiem czy to kwestia złej konfiguracji czy po prostu te projektory tak mają, więc:
1. obraz z lewej strony ekranu jest ostry, z prawej już ewidentnie mniej - da się coś z tym zrobić?
2. interpolacja klatek - extra opcja, mega upłynnia obraz, ale co kilka/kilkanaście sekund jest lekka przycinka. Powyłączałem już wszystkie inne ulepszacze obrazu, zostawiłem tylko interpolacje w trybie normal i projektor nie radzi sobie z tym dobrze, a to wg mnie dyskwalifikuje w ogóle tą opcję (z dwojga złego już lepiej oglądać film normalnie - przy 24 klatkach, niż co chwila mieć przycinkę). Efekt ten jest ładnie pokazany tutaj: youtube.com/watch?v=xFVopY7lpIQ Czy faktycznie nie da się nic z tym zrobić, żeby działało bez rwania? Bo jeśli nie to kompletnie nie rozumiem po co taka opcja jest tu dostępna... a szkoda, bo przy tak dużym formacie obrazu niektóre filmy przy 24kl/s ogląda się słabo

[ed] Poradziłem sobie już z tą interpolacją - wystarczy w komputerze ustawić odświeżanie wyświetlacza na takim samym poziomie jak ilość klatek w filmie i interpolacja działa perfekcyjnie, nawet w trybie high.
 
Ostatnia edycja:

eedviking

Banned
Czy była przygotowana, ściana zawsze posiada nierówności i defekty, a dobra farba dedykowana , której producent podaje parametry odbicia , to koszt około 700zł. Geometria odbicia światła przy zastosowaniu zwykłych farb jest nieokreślona. Żeby było idealnie, projektor powinien być wyśrodkowany w poziomie względem ekranu, a wysokość montażu powinna być taka, by kąt jaki tworzy jego obiektyw z centralnym punktem ekranu był lustrzanym odbiciem kąta jaki tworzy się pomiędzy centrum ekranu a widzem.
Jak duża odległość i przekątna obrazu, czy robiłeś kalkulację.? https://support.epson-europe.com/TDC/ThrowDistanceCalculatorPL/
 
Ostatnia edycja:

cypo

New member
Chyba jednak sobie nie poradziłem z tą interpolacją i właściwie teraz to już kompletnie jej nie rozumiem :) Sprawdzałem tą opcję na dwóch filmach (bluray iso odpalany przez PowerDVD15) i na tych samych scenach... za każdym razem były przycięcia... ustawiłem 24Hz odświeżanie i zaczęło to działać perfekcyjnie, ale jak już odpalam inne filmy (.avi, .mkv, etc) to nieważne jakie odświeżanie ustawie - przycinki przy interpolacji pojawiają się co kilka/kilkanaście sekund. Najśmieszniejsze jest to, że teraz te 2 filmy w bluray iso działają płynnie nawet jak ustawię 60p Hz... Od czego zależy poprawne działanie tej funkcji ?

Jeśli chodzi o tą ostrość obrazu - może faktycznie w tym momencie za dużo wymagam, bo ustawienie projektora jest narazie bardzo prowizoryczne i tymczasowe. Wyświetlany obraz ma wymiary: 235x133cm i jest wyświetlany z odległości 322cm. Mieści się to w widełkach, które podaje ten kalkulator projekcji, jednak obraz musiałem wyrównać keystonem poziomym i pionowym. Jak zrobię to już po bożemu i też nie będzie ok to się tutaj przypomnę :) A póki co, poproszę o rady co do tej interpolacji klatek.
 

eedviking

Banned
Keyston'y zostaw na "0" , bo przekłamie Ci obraz. Zastosowanie nawet tańszego ekranu spowoduje efekt banana. ;)
Proponuję ustawić:
Poprawienie obrazu... -> Redukcja szumów -> 0
Poprawienie obrazu... -> Redukcja usterek MPEG -> 0
( tu o interpolacji)---->>>[...]Aktywowanie funkcji, nawet w najniższy tryb działania, dodaje klasyczną interpolację klatek, konwertując 50Hz na 100Hz, 60Hz na 120Hz, a 24Hz na 120Hz. Dodatkowe klatki wyliczane są na podstawie kierunku ruchów obiektu i wstawiane pomiędzy oryginalne. To pozwala uzyskać znacznie lepszą ostrość ruchomych obiektów. W przypadku materiałów 50p i 60p warianty niski, średni, oraz wysoki nie różnią się działaniem, jednak w przypadku materiału 24p (filmowego) występuje pewna różnica. Tryb niski, oraz pośredni działa niestabilnie. Obraz idzie płynnie by za chwilę spowolnić i tak w kółko. Efekt nie wygląda zbyt korzystnie, więc lepiej od razu wybrać wariant wysoki[...]
 

cypo

New member
To by się zgadzało, bo faktycznie "Obraz idzie płynnie by za chwilę spowolnić i tak w kółko", ale u mnie się to dzieje także w trybie wysokim.
 

cypo

New member
Ok, już wiem jak jest z tą interpolacją klatek - trzeba ustawić w karcie graficznej odświeżanie niższe albo takie samo jak ilosc fps w filmie.
 

cypo

New member
Mam jeszcze jedno pytanko:
W instrukcji jest mowa o możliwości podłączenia bluetooth audio, jednak u mnie w menu nie ma nigdzie nawet wzmianki o bluetooth, jak to aktywować? W instrukcji jest coś napisane, że może to być niedostępne dla niektórych krajów/regionów, ale z drugiej strony są screeny tej opcji w języku polskim, więc chyba powinno to być, prawda?
 

kaktusr

New member
Mam pytanie, od zakupu tw5300 włączany może 3 razy jak na razie i najdłużej na 2h w trybie econo. Pytanie czy to normalnie że po wyłączeniu projektora nie chłodzi się lampa ?! Projektor jest cały gorący więc jest to trochę dziwne ?
 

Szwagierro

New member
I ja podłącze się do tematu .
1. pytanie co może być z epsonem eh tw 5300 jeśli się nie włącza dioda zasilania się nie świeci po włączeniu przycisku uruchomienia włącza się na 3 sek. zasilanie i gaśnie , projektor nie uruchamia się .
2. nieszczęsna interpolacja klatek mam ten sam problem na każdych ustawieniach czy może być to wina kabla hdmi nie mam możliwości podłączenia bluray ale na każdych ustawieniach w projektorze i na komputerze 24 hz itd mam te same objawy . Mam możliwość wyświetlenia obrazu na ekranie dedykowanym epsona . lecz projektor dziś padł .
3. Gdzie został kupiony projektor ? . Gdyż ja kupiłem w sieci "nie dla idiotow" w okazyjnej cenie i być może to jakaś wadliwa seria poszła ? .

Mam pytanie, od zakupu tw5300 włączany może 3 razy jak na razie i najdłużej na 2h w trybie econo. Pytanie czy to normalnie że po wyłączeniu projektora nie chłodzi się lampa ?! Projektor jest cały gorący więc jest to trochę dziwne ?

u mnie był ten sam problem po wyłączeniu projektora był cały gorący i słychać było trzaski .
 
Ostatnia edycja:

kaktusr

New member
Ja kupilem projektor w rtv euro ale wielu uzytkownikow potwierdza ze brak chlodzenia po wylaczeniu to norma w tym projektorze

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Tomek969

Member
Jak sprawdzic stan EH-TW5300

Kupilem chyba rzutnik po naprawie (nowy B-Ware) za 270EUR w jakims internetowym sklepie, mozecie doradzic jak sprawdzic przebieg tego projektora. Jak sprawdzic czy ma orginalna lampe moze ma ktos jakiegos linka do zdjecia oryginalnej lampy ? Na co zwrocic uwage ? Mam dwa tygodnie na odeslanie niby nie jakas zawrotna kwota ale wolabym wiedziec co mu dolega/dolegalo.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Kupilem chyba rzutnik po naprawie (nowy B-Ware) za 270EUR w jakims internetowym sklepie, mozecie doradzic jak sprawdzic przebieg tego projektora. Jak sprawdzic czy ma orginalna lampe moze ma ktos jakiegos linka do zdjecia oryginalnej lampy ? Na co zwrocic uwage ? Mam dwa tygodnie na odeslanie niby nie jakas zawrotna kwota ale wolabym wiedziec co mu dolega/dolegalo.

kupiłeś projektor chyba po naprawie ? dlaczego tak sądzisz ?
 

cygan

Member
Witam użytkowników 5300. Może wiecie, jak włączyć opcję bluetooth? Nie mam jej w menu. Dziwne... próbowałem różnych opcji i nadal brak.
 

gerrard

New member
Wejdź w menu serwisowe:
- nacisnąć i przytrzymać Menu przez 8 sek
- nacisnąć x2 ESC
- nacisnąć i przytrzymać Menu przez 8 sek
- nacisnąć x2 ESC
W tabeli wybrać DIP-SW7 > Bit2 > zmienić 0 na 1

*Grzebanie w menu serwisowym na własną odpowiedzialność
 
Do góry