Panasonic PT-AT 6000 - opinia

masterkey

New member
Pytanie do Vaderusa i innych użytkowników Panasonica czy dobry efekt daje pamięć ustawienia optyki i możliwośc przełączania pomiędzy ekranami 2.39:1 oraz 16:9? Myślę właśnie nad ekranem ramowym 2.39:1 bo większość filmów jest w tym formacie ale czasami będzie trzeba przełączyć na 16:9 (np: mecze czy bajki dla dzieci). Format kinowy jest dla mnie dużym argumentem za zakupem tego proja i ekranu 2.39:1 ale nie testowałem tego i nie wiem czy dobrze myślę. Może ktoś korzysta z tej opcji albo przynajmniej testował?
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Pytanie do Vaderusa i innych użytkowników Panasonica czy dobry efekt daje pamięć ustawienia optyki i możliwośc przełączania pomiędzy ekranami 2.39:1 oraz 16:9? Myślę właśnie nad ekranem ramowym 2.39:1 bo większość filmów jest w tym formacie ale czasami będzie trzeba przełączyć na 16:9 (np: mecze czy bajki dla dzieci). Format kinowy jest dla mnie dużym argumentem za zakupem tego proja i ekranu 2.39:1 ale nie testowałem tego i nie wiem czy dobrze myślę. Może ktoś korzysta z tej opcji albo przynajmniej testował?
Dokładnie jak piszesz: automatyczne przełączanie ustawień wg aspektu filmu zdecydowało o wyborze tego projektora. Cały czas z tego korzystam i mam w tej chwili auto między 16:9 a 2.40:1 i dodatkowo mam ustawienia dla 4:3 z tv i z DVD. Możesz włączyć automatyczne wykrywanie lub ręczne. Do każdego z ustawień możesz oddzielnie zaprogramować zoom, maskowanie czarnych pasów, ustawienie obrazu gdzie ma się wyświetlać na ekranie.

Sent from my ZX Spectrum 48k
 

masterkey

New member
Dzięki Vaderus za Twoją opinię, a jaki masz ekran: ramowy 2.40:1 czy może dwa ekrany jak na filmie z linku Manky? Ja dwóch ekranów nie planuję, jak w przyszłości będzie kasa to wolałbym MS w formacie 2.40:1, ale obawiam się że srebrna ramką w MS może być widoczna gdy rozciągamy obraz przełączając na 2.40:1 a może się mylę? Bo jednak czarne pasy nie są ucinane tylko wychodzą na ramkę i poza ekran.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Dzięki Vaderus za Twoją opinię, a jaki masz ekran: ramowy 2.40:1 czy może dwa ekrany jak na filmie z linku Manky? Ja dwóch ekranów nie planuję, jak w przyszłości będzie kasa to wolałbym MS w formacie 2.40:1, ale obawiam się że srebrna ramką w MS może być widoczna gdy rozciągamy obraz przełączając na 2.40:1 a może się mylę? Bo jednak czarne pasy nie są ucinane tylko wychodzą na ramkę i poza ekran.
Mam ekran 16:9 na całą ścianę więc 2.40:1 wyświetlam na górze ekranu przy maskowaniu dołu. Dzięki temu że projektor maskuje fizycznie nie mam problemu z wyświetlaniem czarnym pasów.

Sent from my ZX Spectrum 48k
 

car310

New member
Witam wszystkich
Jaki ekran byście polecali ?
Ja myślałem o czymś takim ale nie wiem czy to dobry wybór. I tak jest poza moim budżetem jak i ten panasonic ale może udało by się jakoś to naciągnąć.
SUPREMA ANDROMEDA IM 234x132 Grey (16:9)
 

rudolff

New member
Vaderus mam pytanko, bo przyznam ze nie udało mi się zauważyć aby moj Panasonic PT-AT6000 wykryl zmianę formatu/aspektu automatycznie. Kiedy u ciebie to działa auto? Ja w momencie gdy odpalam film z laptopa po HDMI to on tego nie rozpoznaje automatycznie w jakim on jest formacie. Moze jak sie odpala z bluraya to on to wykrywa? czy moze dopiero jesli ustawimy to dla rożnych wejść sygnału typu TV vs Bluray i przelaczamy miedzy nimi to sobie rozpozna? Ale co decyduje w jakim formacie on wyswietli obraz?
Zmiana reczna jest upierdliwa, a nie wiem jak mozna by to ustawic jakas funkcją makro w logitech harmony ultimate.


Natomiast uważam że kapitalna jest funkcja V-FIT która dopasowuje na ekranie 16:9 bardzo ladnie dopasowuje filmy z formatu 1:2.40 rozciagajac je w pionie. Wiem ze to zmienia delikatnie proporcje, ale w mojej ocenie lepsze to niz pasy u dołu i na górze. Natomiast genialne jest to rozwiązanie które podesłał Manky na linku z youtube, chodz wydawalo mi sie ze to był jeden ekran obslugujacy dwa formaty. Przynajmniej na filmie była jedna kaseta z ekranem.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Vaderus mam pytanko, bo przyznam ze nie udało mi się zauważyć aby moj Panasonic PT-AT6000 wykryl zmianę formatu/aspektu automatycznie. Kiedy u ciebie to działa auto? Ja w momencie gdy odpalam film z laptopa po HDMI to on tego nie rozpoznaje automatycznie w jakim on jest formacie. Moze jak sie odpala z bluraya to on to wykrywa? czy moze dopiero jesli ustawimy to dla rożnych wejść sygnału typu TV vs Bluray i przelaczamy miedzy nimi to sobie rozpozna? Ale co decyduje w jakim formacie on wyswietli obraz?
Zmiana reczna jest upierdliwa, a nie wiem jak mozna by to ustawic jakas funkcją makro w logitech harmony ultimate.


Natomiast uważam że kapitalna jest funkcja V-FIT która dopasowuje na ekranie 16:9 bardzo ladnie dopasowuje filmy z formatu 1:2.40 rozciagajac je w pionie. Wiem ze to zmienia delikatnie proporcje, ale w mojej ocenie lepsze to niz pasy u dołu i na górze. Natomiast genialne jest to rozwiązanie które podesłał Manky na linku z youtube, chodz wydawalo mi sie ze to był jeden ekran obslugujacy dwa formaty. Przynajmniej na filmie była jedna kaseta z ekranem.
Mam zapamiętane dwa ustawienia - jedno dla 16:9 i drugie dla 2.40:1. Auto przełączanie działa mi przy odtwarzaniu filmów BD i DVD z odtwarzacza Bluray oraz mkv i ISO z Raspberry Pi i OpenElec. Działa zawsze automatycznie więc nie za bardzo wiem co możesz robić źle. Być może twój laptop dodaje czarne pasy do filmu jakoś? Nigdy nie używałem laptopa do oglądania filmów - PC się do tego nie nadaje... przynajmniej ja tego nie toleruję.

Sent from my ZX Spectrum 48k
 

musicgoodway

New member
Ja mogę się wypowiedzieć o jego jakości w trybie eco,gdyż gdy przełączam na normalny to po kilku minutach włączają się wiatraki które strasznie głośno chodzą.mam ten projektor powieszony nad łóżkiem ok.25cm do ściany na wysokości ok. 2 metrów.
Nie wiem w czym tkwi wina,może ktoś na forum się zna?
Ktoś napisał,że to jeden z najcichszych projektorów ;d
W trybie eco wiatraczki chodzą i spokojnie się ogląda.
Interstellar w full hd naprawdę zrobił na mnie wrażenie.
W Trybie normalnym gdy przełączysz z eco obraz jest lepszy w szczególności jeżeli chodzi o czerń.
Ja go używam z ekranem suprema andromeda,matt grey,0.8 gain, 127 cali bodajże już nie pamiętam bo do Polski przyjeżdżam 3 razy do roku:D
Siedzi się w angolii niestety;/
rzucam ten ten obraz z odległości ok 4m70cm.
Zależało mi jak największym obrazie i ten jak najbardziej mi odpowiada.
nie próbowałem odpalać 3d gdyż pewnie by mnie szlak trafił przy tym szumie z wiatraków :D ale mam parę okularów.
za 10 dni będę w Polsce więc jeżeli zależy Ci na opnii z 3d to mogę obejrzeć film czy dwa.
Projektora używam bez żadnej kalibracji i obraz jest dla mnie jak najbardziej ok.
Po kalibracji pewnie byłby jeszcze lepszy,może teraz się trochę pobawię ustawieniami,ale tak jak napisałem wcześniej,wcześniej muszę chyba go oddać do serwisu na obczajenie tego problemu z hałasem.
Też używam tego projektora z raspberry pi 2 i ps4 :D
Chciałem kupić bluraya,ale doszedłem do wniosku że to bez sensu.
Pozdrawiam.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Ja mogę się wypowiedzieć o jego jakości w trybie eco,gdyż gdy przełączam na normalny to po kilku minutach włączają się wiatraki które strasznie głośno chodzą.mam ten projektor powieszony nad łóżkiem ok.25cm do ściany na wysokości ok. 2 metrów.
Nie wiem w czym tkwi wina,może ktoś na forum się zna?
Ktoś napisał,że to jeden z najcichszych projektorów ;d
W trybie eco wiatraczki chodzą i spokojnie się ogląda.
Interstellar w full hd naprawdę zrobił na mnie wrażenie.
W Trybie normalnym gdy przełączysz z eco obraz jest lepszy w szczególności jeżeli chodzi o czerń.
Ja go używam z ekranem suprema andromeda,matt grey,0.8 gain, 127 cali bodajże już nie pamiętam bo do Polski przyjeżdżam 3 razy do roku:D
Siedzi się w angolii niestety;/
rzucam ten ten obraz z odległości ok 4m70cm.
Zależało mi jak największym obrazie i ten jak najbardziej mi odpowiada.
nie próbowałem odpalać 3d gdyż pewnie by mnie szlak trafił przy tym szumie z wiatraków :D ale mam parę okularów.
za 10 dni będę w Polsce więc jeżeli zależy Ci na opnii z 3d to mogę obejrzeć film czy dwa.
Projektora używam bez żadnej kalibracji i obraz jest dla mnie jak najbardziej ok.
Po kalibracji pewnie byłby jeszcze lepszy,może teraz się trochę pobawię ustawieniami,ale tak jak napisałem wcześniej,wcześniej muszę chyba go oddać do serwisu na obczajenie tego problemu z hałasem.
Też używam tego projektora z raspberry pi 2 i ps4 :D
Chciałem kupić bluraya,ale doszedłem do wniosku że to bez sensu.
Pozdrawiam.
Bardzo dziękuje za szybką odp. Jak będziesz w Polsce to zrób test 3d, trochę mnie zmarwiłeś z tą głośną praca w trybie normalnym, takie opinie już były poruszne i niestety się potwierdzają. Dzięki. Pozdro.
 

musicgoodway

New member
Nagram filmik i wrzucę go na yt to wtedy sobie ogarniesz ten hałas.
może to jakaś wada ,ale dziwne że w trybie eco normalnie śmiga(cały czas cicho). nawet po kilka godzin się zdarzało,gdy się faza po lolku wkręciła^^
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Bardzo dziękuje za szybką odp. Jak będziesz w Polsce to zrób test 3d, trochę mnie zmarwiłeś z tą głośną praca w trybie normalnym, takie opinie już były poruszne i niestety się potwierdzają. Dzięki. Pozdro.
Hmmm. U mnie wiatraki są ciche. ... kupiłem ten projektor od razu jak się tylko na rynku pojawił we francuskiej dystrybucji, o ile to ma ma jakieś znaczenie.

Sent from my ZX Spectrum 48k
 

phoba

New member
Też prowadzę rozważania nad projektorem i mam niezłą zagwozdkę, bo odległość, z której będę rzucał to albo 2m, albo 4m, na dodatek na razie nie mogę podwiesić projektora pod sufitem tylko postawić na stoliku kawowym (2m, wys.50cm) albo na stole (4m, wys.80cm). Przekątna - waham się między 80, a 90 cali, a oglądać będę z 2,7-2,8m.

Vaderus - z jakiej odległości oglądasz swoje 106"? Czy masz jakikolwiek problem z ogarnięciem wzrokiem obrazu i napisów przy formatach 16:9 lub 2.40:1? Jak dokładnie działa ta funkcja wyświetlania przez Panasa formatu 2.40:1 na ekranie 16:9?

Co do samego projektora to zaczynałem poszukiwania od BenQ1080ST+, ale podniosłem budżet i teraz waham się między Optomą HD50, a właśnie Panasem PT-AT6000E. Z tego co czytam ten drugi daje lepszy obraz i większe możliwości regulacyjne, co dawałoby mi większa elastyczność co do ustawienia. Z drugiej strony jest dużo większy i cięższy od Optomy HD50, a biorąc pod uwagę, że na razie projektor będzie mobilny i przed każdym seansem będę musiał go ustawiać na stoliku/stole (oglądam jakiś film raz na 2-3 tygodnie) to pewnie dużo łatwiej będzie operowało się mniejszym i lżejszym HD50. Tylko ten efekt tęczy DLP mnie trochę odstrasza no i podobno szare czernie.

Jest firma (ta która porównywała PT6000 z Epsonem TW6600 na youtube :)), a która posiada oba modele (tzn.Panasa i Optomę) i pewnie można byłoby u nich dokonać bezpośredniego porównania. Ale ja jestem z Trójmiasta (nie ma tu salonów specjalizujących się w projektorach, a zwłaszcza takiego, który miałby na stanie Panasa), oni we Wrocławiu, więc samemu jechać taki kawał drogi na porównanie trochę mało mi się uśmiecha. Może ktoś z okolic 3city też byłby zainteresowany takim wyjazdem i moglibyśmy połączyć siły?

Jeśli ktoś potrafi powiedzieć coś w kwestii bezpośredniego porównania PT6000E i HD50 ewentualnie coś doradzić w kwestii wyboru między tymi dwoma przy moich założeniach to będę wdzięczny. Może ktoś zna jakiś salon bliżej 3city, w którym można byłoby dokonać bezpośredniego porównania PT6000 i HD50, albo może ktoś pisałby się na wspólną wycieczkę do Wrocka (koszty do podziału)? Vaderus - proszę o odpowiedź z jakiej odległości oglądasz :)


Jeszcze jedna kwestia mi się przypomniała. Z tego co czytam to rozumiem (chyba, że źle rozumiem), że macie swoje projektory bezpośrednio podłączone do odtwarzacza BR tudzież innego źródła (komputer), czy tak? A dlaczego nie źródło -> ampli -> projektor? To drugie dawałoby mniej kłopotów z puszczaniem sygnałów z różnych źródeł na projektor.
 
Ostatnia edycja:
Sorki że to powiem ale robisz sobie sam problemy. Chcesz kupić projektor za ciężko zarobione pieniążki i chcesz się oprzeć na zdaniu innych forumowiczów, istna głupota. Planujesz jakieś wycieczki po Wrocławiach,pytam się po co.
Chcesz kupić sprzęt to kupuj i sam oceń co jest dla ciebie dobre.
Napiszę ci jak ja kupiłem swój pierwszy projektor.
Poszedłem do pierwszego lepszego sklepu w Szczecinie i powiedziałem właścicielowi że interesuje mnie zakup projektora i że mam już dwa określone modele . Wpłaciłem zaliczkę i na drugi dzień oba projektory były u mnie w domu , po godzinie testów z szefem sklepu wybrałem ten który mi odpowiadał. Test był robiony w moim mieszkaniu,na moich kablach, źródle, po teście pojechaliśmy do sklepu zrobić jeszcze krótki teścik na ekranie MagicScreen i już tam zamknęliśmy temat dostawy,kosztów,montażu.
Tak więc w skrócie, w sklepie byłem w piątek a kompletny sprzęt miałem już gotowy na środowy mecz ligi mistrzów.
Dodam jeszcze że to mój pierwszy projektor w życiu, nigdy nie widziałem na oczy jak to działa.
Tak więc daruj sobie wycieczki, dzwoń do sklepu niech pakują ci projektory , w domu po krótkim teście zdecydujesz jaki model i jaki ekran będzie ci odpowiadał.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
...
Vaderus - z jakiej odległości oglądasz swoje 106"? Czy masz jakikolwiek problem z ogarnięciem wzrokiem obrazu i napisów przy formatach 16:9 lub 2.40:1? Jak dokładnie działa ta funkcja wyświetlania przez Panasa formatu 2.40:1 na ekranie 16:9?
...

Na poczatku bylo to 3,70m a teraz mam odleglosc 4,50m (jest jeszcze spokojnie zapas na wikeszy pokoj).
Automatyczne przelaczanie aspektu, nawet na ekranie 16:9 powoduje, ze czarne pasy z dolu i z gory nie sa poprostu przez projektor wyswietlane. Sa one fizycznie maskowane/przyslaniane wewnatrz projektora. Dodatkowo mozesz sobie dowolnie umiejscowic polozenie "wymaskowanego" obszaru na ekranie - ja mam obraz 2.40:1 podniesiony na max na gore ekranu wiec moge sobie spokojnie na lezaco ogladac filmy i nie musze meczyc glowy w pionie :)

...
Co do samego projektora to zaczynałem poszukiwania od BenQ1080ST+, ale podniosłem budżet i teraz waham się między Optomą HD50, a właśnie Panasem PT-AT6000E. Z tego co czytam ten drugi daje lepszy obraz i większe możliwości regulacyjne, co dawałoby mi większa elastyczność co do ustawienia. Z drugiej strony jest dużo większy i cięższy od Optomy HD50, a biorąc pod uwagę, że na razie projektor będzie mobilny i przed każdym seansem będę musiał go ustawiać na stoliku/stole (oglądam jakiś film raz na 2-3 tygodnie) to pewnie dużo łatwiej będzie operowało się mniejszym i lżejszym HD50. Tylko ten efekt tęczy DLP mnie trochę odstrasza no i podobno szare czernie. ...

Czarny jest czarny w moim Panasonicu wiec nie musze stosowac zadnych szarych ekranow zeby miec czarny czarny i przy okazji zapomniec jak wyglada bialy. Mam wiec bialy ekran o gain 1.0 i ciesze sie z czarnego, bialego i wszystkich innych kolorow. Dodatkowo w 3D nie ma zadnych problemow z jasnoscia lub jej brakiem. Nie musze nawet uzywac trybu full light - tryb eco caly czas wystarcza (nie tylko mnie ale i calej rodzinie - tryb full light jest naprawde jasny).

...
Vaderus - proszę o odpowiedź z jakiej odległości oglądasz :)
...

Ogladam z mniej wiecej 3m (projektor jest 4,5 od ekranu dzieki temu mam miejsce z tylu na glosniki do pelnego 7.2.2)

... Jeszcze jedna kwestia mi się przypomniała. Z tego co czytam to rozumiem (chyba, że źle rozumiem), że macie swoje projektory bezpośrednio podłączone do odtwarzacza BR tudzież innego źródła (komputer), czy tak? A dlaczego nie źródło -> ampli -> projektor? To drugie dawałoby mniej kłopotów z puszczaniem sygnałów z różnych źródeł na projektor.

Tak, dokldanie tak mam podlaczone - wszystko do ampli Yamahy i z ampli do projektora.
 
Do góry