Adeo i Elite Screens - opinia / porównanie

RwVision

New member
Witam

W ciągu roku miałem okazję przetestować 3 ekrany firmy Elite Screens oraz 1 Adeo. Jako, że wszędzie porównuje się głównie gładkość powierzchni projekcyjnej ekranów, ja chciałbym opisać także inne aspekty tych produktów.

Wersje ekranów:

A. Adeo motorized profeessional 124" Reference grey, BE, top 20cm

B. Elite Screens Saker tension 120", Vision white, BE, top 25cm

C. Elite Screens Spectrum tension 125", Vision white, BE, top 20cm

D. Elite Screens Spectrum 125", Vision white, BE, top 20cm

1. Pofałdowanie ekranu

Adeo - Idealnie płaski, czarne bordery leciutko zawijają się do wewnątrz

Es Saker - Bordery proste, reszta lekko pofałdowana - niewidoczne podczas oglądania

Es T Spectrum - Pomimo napinaczy, bordery mocno zawinięte (zbyt lekka belka by napiąć materiał), reszta prosta.

Es Spectrum - Lekko zawinięte bordery, reszta troszkę pofałdowana - przy oglądaniu prawie niewidoczne

2. Materiał powierzchni

Adeo - Ref grey 0.9 - Powierzchnia gładka, kontrast w jasnym pokoju dużo zyskał w porównaniu do white. Kolory i nasycenie bardzo dobre. Widoczne lekkie srebrzenie oraz zauważyłem minimalne zabrudzenie na środku.

Co jednak mnie rozczarowało to brak czarnego tyłu dla wersji grey - ekran jest cieniutki i bardzo przebija światło z tyłu. Mój ekran jest zaraz przed oknami, więc bardzo się rozczarowałem widząc prześwitujący ekran. Na szczęście ratują mnie w 100% zaciemniające zasłony, jednak wcześniej nawet bym nie pomyślał, że tak to może w rzeczywistości wyglądać. Najgorsze jest to, że materiał grey nie jest dostępny z czarnym tyłem (na stronie ******************a widzę ten sam problem).
Cienki i lekki materiał po części tłumaczy tak prostą powierzchnię ekranu - nie potrzeba dużej siły belki, aby go naprostować. Dla mnie to kolejny minus - ekran cały czas się lekko buja, aż strach pomyśleć co będzie, jeśli zrobi mi się przeciąg w pokoju.

I jeszcze jeden mały minus - czarne ramki mają tylko 5cm i Adeo twierdzi iż nie mogą zrobić grubszych. Patrząc na cenę jaką sobie za to doliczają to powinno być w standardzie.

Es Saker - Vision White 1.1 - Powierzchnia lekko chropowata, obraz ostry, kolory nasycone, kontrast nie taki zły jak na jasne pomieszczenie. Materiał bardzo gruby, z tyłu czarny, brak przepuszczania światła. Bordery ok-8cm w standardzie.

Es T Spectrum / Spectrum - To samo, jedynie materiał nieco cieńszy, także nie przepuszcza światła. Bordery ok-8cm w standardzie.

3. Kaseta i mechanizm zwijania

Adeo - Prosta, solidna, schludna. Rozwijanie średnio ciche, zwijanie niestety dosyć głośne, ale też szybkie. Nie wiem kto to wymyślił, ale przycisk naścienny trzeba ręcznie trzymać przez cały cykl zwijania/rozwijania - totalna bzdura.

Es Saker - Solidna, bardzo ładny wygląd - ciekawszy niż adeo. Zwijanie średnio głośne, sterowanie z pilota radiowe.

Es T Spectrum / Spectrum - Małe, zwykłe kasetki, przy suficie wyglądają "ok". Zwijanie naprawdę ciche, sterowanie IR z pilota.

4. Montaż (montowanie do sufitu)

Adeo - Najlepszy ze wszystkich omawianych. Można zastosować dodatkowe listwy, bądź zamocować zaraz przy suficie, a sam ekran można przesuwać po zamontowaniu na szynach - duża swoboda regulacji.

Es Saker - Ciut lepsze od tanśzych wersji, bo pojawiają się szyny i możliwa jest lekka regulacja, jednak nie taka jak w przypadku adeo.

Es T Spectrum / Spectrum - Stałe 4 otwory, na zewnątrz kasety, brak regulacji.

Każdy z ekranów może także być wieszany oczywiście na hakach, przy ścianie itp. Porównałem tutaj montaż jak najbliżej sufitu.

5. Akcesoria i okablowanie

Adeo - I tutaj leci największy minus dla Adeo. Nie dostajemy nic oprócz metalawych listew do montażu i paru śrub. Kabel idący od ekranu nie ma nawet zarobionej wtyczki, wiszą kable do samodzielnego połączenia ze sterowaniem i prądem. Sterownik naścienny jest wyjątkowo "biedny" i brzydki i jak już wspominałem, przyciski są do stałego trzymania... Brak wejść na wyzwalanie z projektora czy gotowych gniazd z kablami. Na mały plus duża instrukcja w wielu jezykach, jednak małe zdjęcia dość nieczytelne. W wielu wypadkach, główny kabel i tak będzie przecięty, jednak taki surowy stan nie robi dobrego wrażenia.

Es - Tutaj, już od najtańszej wersji mamy wszystko co powinno się znaleźć w zestawie. Kołki i śruby do każdego mocowania, zapięcia na haki i haki, poręczna mała poziomnica, piloty z bateriami, sterowanie naścienne z dodatkowymi kablami z gotowymi wtyczkami rj45, przejściówka napięcia + oczywiście instrukcje. W wersji saker mamy już 2 piloty, które różnią się wyglądem.


6. Ceny

Ceny wszystkich ekranów są i tak zbyt wygórowane, jednak najbardziej zawiodłem się na Adeo. Moja wersja ekranu, choć i tak wynegocjowałem cenę 3000zł brutto (te same oferty sięgały nawet 3800zł "bo solidnej zniżce"), to jak na budżetową wersję z podstawowym sterowaniem to spooooro za dużo. Ekran jest idealnie płaski i z tego się cieszę, jednak jego grubość, sterowanie i akcesoria pozostawiają wiele do życzenia. Maksymalna cena powinna zatrzymać się na 2000zł. Opcja sterowania pilotem radiowym to koszt uwaga... 870zł brutto - chyba komuś tam padło na głowę. Każda opcja, jak bordery czy przedłużenie pasa, lub własny kolor kasety to właśnie takie absurdalne ceny. Jedyny plus to niezmienna cena w poszczególnych przedziałach wymiaru ekranu.


W elitach najrozsadniejsza cena był najtańszy ekran, który nabyłem za ok. 1200zł brutto, jednak teraz jego cena to ok. 1800zł. Spectrum z napinaczami ok. 2400zł, a saker 3600zł. Zdecydowanie za dużo. Największym minusem będzie tu także brak powierzchni grey do wyboru. Na duży plus wychodzi jednak dobry kontakt bezpośredni z siedzibą w Niemczech i opisane powyżej akcesoria.

Podsumowując, na drugi raz i tak wybrałbym adeo, bo obraz liczy się najbardziej. Jednak pozostaje pewien niesmak, po styczności z mniej znaną i tańszą marką, która doceniła trochę lepiej resztę produktu.
Oby komuś się to przydało, fajnie byłoby widzieć więcej takich tematów, dla nowych użytkowników ekranów. Jeśli coś pominąłem, bądź niezrozumiele opisałem, dajcie znać.

Linki do zdjęć poszczególnych ekranów znajdziecie tutaj (więcej zdjęć adeo dojdzie jutro):

https://www.dropbox.com/sh/zc3df7a15cejw46/AABUIsyLyW4EVXsh79by1blza?dl=0
 
Ostatnia edycja:

hifibloke

New member
cze

Z tym adeo to mi dales do myslenia... Ja co prawda chce kupic ramowke ale tez reference gray. Rozmawialem z kolesiem ze sklepu i powiedzial, ze zadne srebrzenie na tej powierzchni nie wystepuje hmm, wiec jak to wkoncu jest ?? Mam probke grey flex z k.....a i na tym rzeczywiscie nic nie srebrzy powierzchnia ma wyrazna gramature tz nie jest absolutnie gladka , tylko k....r 1200zl drozszy jest.
 
Ostatnia edycja:

RwVision

New member
Srebrzenie nie jest takim, które by przeszkadzało w jakikolwiek sposób, ale ja to widzę na jasnym obrazie. Takie jasne mikrogranulki być może są nieuniknione w każdym ekranie.
Bierz spokojnie adeo, jeśli chodzi o kase, a w razie watpliwosci takze probke zamow.
 

hifibloke

New member
Wlasnie takie jasne mikrogranulki jak to nazwales to mam na optice i wlasnie z tego powodu chce zmienc ekran, bo juz nie moge na to patrzec mi to po prostu przeszkadza choc innym pewnie nie. Cos mi sie wydaje, ze sporo doloze i wezme ten k....r grey flex.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Mam kaube. ra grey i ze swojej strony mogę go polecić i o żadnym sreberzeniu niema mowy. Odnośnie ceny to podobnie jak w adeo, podstawowa wersja jest dużo niższa od ceny która zapłaciłem na końcu. Za dodatkowe rzeczy takie jak : wzmacniania rura nawojowa zalecana przy ekranach powyżej 2.8m szerokości , sterowanie pilotem, brak zew.pilota naścienne tak że z ekranu wystaje tylko kabel do zasilania, materiał Gray, cichszy silnik od standardowego trzeba było do ceny standardowej ok.2tys dopłaty. . :-( Ale jak chce się mieć dobrej klasy ekran i spokój na lata trzeba troszkę zapłacić... ps. Cześć Hifibloke na drugim forum... ;-) Jak tam zmieniłeś ten ampli. Yamahy czy na chwilę obecną zostaje ?
 
Ostatnia edycja:

hifibloke

New member
Czesc czesc tak to ja z tego innego fora. Zalogowalem sie, bo trafilem na wiecej info o ekranach. Myslalem i myslalem i wkoncu zdecydowalem sie na k...a trudo doplace jakos to przelkne.
Moja yamahe 3010 mam juz dobre kilka lat i jeszcze dlugo nie bede zmjeniac :) jestem bardzo zadowolony z niej do kina ma wszystko co mi teraz potrzeba a i tak nie korzystam z polowy funkcji. W kazdym razie kiedys tam nastepny ampli byc moze bedzie onkyo.
Teraz wymieniam ekran potem w planach projektor i sub z portem. Kolumny tez w kolejce, ale kiedy to nie wiem bo drogo :) jak nie zdaze na stare pl200 to kto wie moze lykne nowe pl100. Gonie kroliki :))
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Jak dobrze kojarzę to masz ekran ramowy, teraz zmieniasz też na ramówkę ale kaube.ra, rozmiar dużo większy od tego co aktualnie posiadasz, bo masz trochę miejsca więc możesz zaszaleć. Odnośnie suba to ja ostatnio gram na velo to Ci powiem, że od nowa filmy poznajesz..;-) Przypomniałem sobie, bo instalowałeś te gąbki na ścinach i czy odczuwasz różnice z i bez. Czy jest zmiana na granicy percepcji naszego słuchu? Ponieważ kiedyś też myślałem aby coś pod obrazem na tylną ścianę podłożyć. Odnośnie kolumn to masz dobrej klasy, co Ci w nich brakuję?
 
Ostatnia edycja:

hifibloke

New member
Suby chce od razu zamowic dwa bk monolith+ troche to mnie szarpnie, wiec poczekam na pelne fundusze. Gabki cos tam napewno daja, ale jest duzo lepiej jak powiesilem panele akustyczne. Teraz zamowilem ozdobne sklejki na zakrycie welny, ktora bedzie w rogach za kolumnami. Wlasnie w weekend sie bawilem i wynosilem panele, ktore sobie tak stoja za kolumnami no i jest o wiele lepiej z jak bez nie ma takiego dudniejia ten bas jest taki zwarty uporzadkoway.
Kolumny gx300 same w sobie sa bardzo dobre, ale przeskok na pl jednak slychac moze nie az tak wyraznie jak z rx na gx, ale jednak. Na nowa serie pl200 chyba sie nie odwaze szarpnac, bo cena dla mnie kosmos no i te jajko zn. laczejie sredniego z wysokotonowka mi nie pasi. . Ostatecznie bede odsluchiwac swoje vs nowa seria pl100.
Sory za zjechanie troche z tematu ekranu.
 
Ostatnia edycja:

hifibloke

New member
Dokoncze jeszcze pulapki basowe i za jakisz czas wkleje na tego innego fora.
Ekran zamawiam i jak juz zawisnie tez wkleje foty.
 

Razor666

New member
Mam kaube. ra grey i ze swojej strony mogę go polecić i o żadnym sreberzeniu niema mowy. Odnośnie ceny to podobnie jak w adeo, podstawowa wersja jest dużo niższa od ceny która zapłaciłem na końcu. Za dodatkowe rzeczy takie jak : wzmacniania rura nawojowa zalecana przy ekranach powyżej 2.8m szerokości , sterowanie pilotem, brak zew.pilota naścienne tak że z ekranu wystaje tylko kabel do zasilania, materiał Gray, cichszy silnik od standardowego trzeba było do ceny standardowej ok.2tys dopłaty. . :-( Ale jak chce się mieć dobrej klasy ekran i spokój na lata trzeba troszkę zapłacić... ps. Cześć Hifibloke na drugim forum... ;-) Jak tam zmieniłeś ten ampli. Yamahy czy na chwilę obecną zostaje ?

Ekran "KOSA" :shock::shock::shock:
Ogólnie masz to zrobione ze smaczkiem , rewelacyjne kino
Napisz jak się sprawuje ?
Jaka cena za ten model ????
 
Do góry