Projektor i ekran - czy w tym pomieszczeniu to w ogóle ma sens

NormanES

New member
Ale od początku..
Postanowiłem, że zmienię coś w swoim KD. Obecnie mam to co w podpisie. Myślałem o tv 4K (60-65) bądź wymianie na dużo większy full HD (65+). Po krótkiej analizie obecnych cen na rynku, jakości sprzętu jak i dostępności do materiałów 4K stwierdziłem, że z żadnego powyższego rozwiązania nie będę zadowolony. Myślę, że może dobry będzie zakup projektora wraz z ekranem. Tylko nie jestem pewny co do warunków w jakim będzie pracował i tu chciałem zasięgnąć opinii fachowców.
Odległość od ścian to 3,3m. Wysokość pomieszczenia: 2,75m. Na ścianie wisi telewizor więc odchodzi min. 10cm na odsunięcie ekranu. Oglądać, z jakiej będę z odległości około 2,8 - 3,0m. Projektor wisiałby pod sufitem, domyślam się że jego odległość od ekranu to też około 2,8m. Ze wstępnych obliczeń (na podstawie wybranego modelu BenQ1070) wyszło mi, że zyskałbym obraz wielkości ok. 110cali. Ekran rozwijałbym z góry. Z uwagi na delikatny błąd popełniony przy rozplanowaniu głośników, centralny jest do przeniesienia pod telewizor:

pl.image-share.com - image-jpg-207-13

I to wszystko co sobie wymyśliłem. Natomiast nachodzą mnie wątpliwości: czy ten ekran nie będzie za duży (jeżeli w ogóle dobrze to policzyłem) a jeżeli tak to czy uzyskam odpowiednią jakość z tej odległości (płyty Blu-Ray)?
Nie chce pruć już ścian więc pewnie HDMI będzie podłączany na seans. Akurat to mi nie przeszkadza.
Czy w tej odległości nie będzie trzeba obniżać projektora, żeby nie podnosić głowy do oglądania?
Wszelkie porady mile widziane.
 
Do góry