Ekran pull-up 4:3 czy 16:9?

coleyash

New member
Montuję pierwszą instalację w domu, i zeby ograniczyć ingerencję w obecny wygląd salonu, zdecydowałem się na ekran typu pull-up (w Sieci te ekrany funkcjonują też jako "podłogowe"). Na forum w wielu tematach pojawia się marka Suprema, więc znalazłem na ich stronie model "Libra X".

Ekran ma stać na szafce RTV - wysokość 50cm, szerokość 185cm. Ekran 16:9 80" wydawał się idealny do naszych potrzeb, ale jak się okazuje kaseta jest nieco zbyt długa - 193cm :) Nie dostałem pozwolenia na rozsunięcie mebli, więc szukam alternatyw ;)

Suprema ma w tej samej serii model 4:3 80", który zmieści się już bez większych problemów. Szerokość ekranu pozwoli na wyświetlenie max. 72" przy materiałach 16:9. Dodam, że mam nadzieję w przyszłości zmienić ekran na wiszący, a jeszcze lepiej ramowy (ale tu opór małżonki jest już spory :D).

Pytanie: Lepiej poszukać nieco mniejszego ekranu pull-up 16:9 (~75"), który zmieści się na szafce, czy zainwestować w ten 4:3? Nie szukałem jeszcze projektora, ale przy tej drugiej opcji warto szukać czegoś z automatyczną nastawą soczewek? (zmiana zoomu i położenia obrazu z pilota)
 

komanch

Member
Ekran 4:3 obecnie używany jest tylko dla prezentacji, dla kina domowego jedyny słuszny wybór to 16:9.
Po drugie taki ekran pull-up, też moim zdaniem średnio nadaje się do warunków domowych, tzn. wydaje mi się że więcej będziesz miał z nim problemów niż radości z oglądania, jakieś przypadkowe przesunięcia, zero stabilności.
Ekran w domu powinien być raz porządnie ustawiony, zamocowany i więcej go nie ruszać, tak żeby później zawsze projektor trafiał tam gdzie ma trafiać.
Jakie planujesz odległości między ekranem a projektorem? 72" to taki półśrodek.
Od razu rozglądaj się za ekranem docelowym porządnym wiszącym elektrycznym bo każdy inny po miesiącu będziesz zmieniał :)
 

coleyash

New member
Racja, każdorazowa rekonfiguracja położenia ekranu i obrazu nie brzmi zbyt różowo :p

Mamy dość mały salon (3,5m x 4,5m), więc odległość widza od ekranu to ~3m, jeżeli zdecydujemy się na ekran wiszący, to odległość wyniesie 3,3m. Ze względu na położenie mebli (po obu stronach szafki RTV stoją wyższe meble) maksymalna szerokość ekranu to 180cm. Jakimś rozwiązaniem byłby ekran zamontowany na suficie przed meblami (40cm bliżej widzów), ale to wymagałoby już raczej małego remontu, czego chciałbym uniknąć ;)

Dyskomfort z oglądania materiałów 16:9 na ekranie 4:3 jest mocno odczuwalny?
 
Do góry