Projektor względem ekranu ACER H6510BD

kosmita

New member
Witam
Jeden z pokoi przeznaczyłem na małą salę kinową o wymiarach 5,5m x 2,8m. Projekcja będzie wyświetlana na mniejszej ścianie, z tyłu za fotelami na całej szerokości mam okna ktore będą 100% przyciemnione, wejście do pokoju tuż przed ekranem po lewej stronie ktore też będzie przyciemnione 100%. W planach ściany w panelach ściennych ciemny brąz.

Ekran jaki planuje wyświetlać to ok 120" to jakieś 240cm po szerokości, odnośnie tego projektu mam kilka pytań.

-co da lepszy efekt oddalenie projektora od ekranu, czy bawienie się zoomem tak aby wypełnić całą szerokość ekranu?
-w jakiej odległości powinien optymalnie wisieć projektor od ekranu do uzyskania 120"
-w jakiej odległości powinien siedzieć widz od ekranu aby ogarnąć 120" (obecnie mam ok 3,2m)
-czy ma znaczenie na jakiej wysokości zawieszę projektor?

projektor ACER H6510BD
 

kosmita

New member
Tak czytałem wg tego kalkulatora bez zoomu powinienem mieć projektor kawałek za sobą tzn 3,5m od ekranu. Tylko dalej nie wiem jak z ogarnięciem takiej przekątnej wzrokiem bo niestety ekran przyszedł uszkodzony i nie zdążyłem go nawet powiesić.
A drugie pytanie na ktore nie potrafię znalesc odpowiedzi czy ma znaczenie na jakiej wysokości mam zawieszony projektor.
 

artiz_

New member
Bez reklam
Witaj,tez mam tego acera,z odległosci 4m.wyswietlam obraz na ekranie 120" projektor mam na wysokosci ok 160cm od podłogi,tył projektora mam lekko podniesiony poniewaz inaczej obraz swiecił by na sufit!za pomoca finkcji kaystone wyrownałem trapez obrazu. Jesli chcesz projekcje dolnâ to aby obraz był na scianie a nie na suficie to musisz umiescic projektor na wysokosc nie większa niz 70 cm od podłogi. Lub pozostaje przechylic projektor w doł lub projekcja gorna z obruconym projektorem
 

kosmita

New member
Na pewno będzie wisieć, tylko uchwyt ktory do niego posiadam ma 12 cm wysokości. Jest oczywiście opcja pochyłości, ale chciałbym jak najmniej stracić na jakości obrazu. A im więcej cyfrowej kalibracji obrazu tym podobno gorzej.
Probowałeś może oglądać na nim filmy w 3D, jeśli tak to jak to oceniasz i jakie posiadasz okulary?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kolega Kosmita pisze, że chciałby uniknąć cyfrowej korekcji trapezu KeyStone. To drastycznie degraduje jakość obrazu, rozdzielczość. Dlatego lepiej szukać projów z LensShiftem, wtedy odległość od sufitu/podłogi niema znaczenia.
W Waszym przypadku nie wiem jaki offset ma ten Acer. Zazwyczaj strona z kalkulatorem to podawała.
Proponuję, by kolega Artis wyłączył KeyStone, ustawił projektor równolegle, bez pochyłu i podał koledze Kosmita jaka jest wysokość natywna by obraz nie wchodził w sufit. Macie identyczne założenia jeśli chodzi o wielkość ekranu.
Kosmita, nie wiem skąd Ci wyszła odległość 3.5m. Powinna być 4.0m i zoom zero, zakładając to co pisałeś na początku, czyli jak osiągnąć maximum jakości bawiąc się odległością i zoomem. Owszem, możesz dać 3.5 i podkręcić zoomem, ale zauważ, że suwak wchodzi już mocno w czerwone pole.
 

artiz_

New member
Bez reklam
Kolego KrzysztofRadio ja pisałem o 4.00m od projektora do ekranu i zoom optyczny skrecony do minimum.Co do wysokosci to aby nie uzywać trapezu z projekcją dolną to wysokosc ok. 70 cm od podłogi zgodnie z kalkulatorem na syronie Acera
 

kosmita

New member
Tak to mniej więcej wygląda
 

Attachments

  • 20151117_193604.jpg
    20151117_193604.jpg
    629,7 KB · Wyś: 85
  • 20151104_205850_HDR.jpg
    20151104_205850_HDR.jpg
    515,2 KB · Wyś: 68
  • projekt pokoju.jpg
    projekt pokoju.jpg
    100,1 KB · Wyś: 180
Ostatnia edycja:

artiz_

New member
Bez reklam
Aby przy ekranie 120 wyswietlic obraz z projektora to
Odległ. Projektora od ekranu 400cm! Wys projektora 67cm od podłogi Podejrzewam ze tego warunku 67cm nie spelnisz dlatego pozostaje ci powiesic projektor do sufitu(jeali nie chcesz uzywac keystona)
 

kosmita

New member
Ok wielkie dzięki za podpowiedzi, muszę poczekać na odpowiedź z reklamacji ekranu. Powieszę i zobaczę czy faktycznie cyfrowa korekcja robi taką rożnicę.

Co by nie zakładać nowego tematu obecnie posiadam głośniki komputerowe Creative G500 w grach i filmach nie grają źle, ale mam odłożone ok 5000zł i chciałbym coś lepszego.

Z racji że pomieszczenie nie jest jakieś wielkie myślałem nad innymi głośnikami komputerowymi, a dokładniej nad Edifier S760D. Podobno zestawy kina domowego zaczynające się dopiero od 5000zł zagrają lepiej o w/w zestawu.

Tylko czy ten droższy zestaw wykorzystam w tak małym pomieszczeniu
przeglądając allegro zastanawiam się nad czteroma takimi kolumnami MONITOR AUDIO BX2 Walnut DOSTAWA.24H (5865273981) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
i dobrać do tego odpowiedni głośnik centralny, niskotonowy, i amplituner.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kolego KrzysztofRadio ja pisałem o 4.00m od projektora do ekranu i zoom optyczny skrecony do minimum.Co do wysokosci to aby nie uzywać trapezu z projekcją dolną to wysokosc ok. 70 cm od podłogi zgodnie z kalkulatorem na syronie Acera
Tak, wiem, no i co dalej? Nie rozumiem sensu tego posta....
Nie mniej jednak offset jest potężny.
Tylko czy ten droższy zestaw wykorzystam w tak małym pomieszczeniu
przeglądając allegro zastanawiam się nad czteroma takimi kolumnami MONITOR AUDIO BX2 Walnut DOSTAWA.24H (5865273981) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
i dobrać do tego odpowiedni głośnik centralny, niskotonowy, i amplituner.
Szukasz tylko do kina? Te kolumienki nie są złe, ale dość muzykalne. Są inne typowe kinówki z nieco podbitą górą i dołem...
 
Ostatnia edycja:

kosmita

New member
Tak nagłośnienie ma być głownie do filmow i gier.
Możesz zaproponować jakiś mądry zestaw do 5000 zł, ktory wykorzystam w moim małym pokoju?
Nie wiem czy zauważyłeś ale nie mam za bardzo miejsca na duże kolumny, a nie chciał bym aby stały mi przed komodami, może poza głośnikiem centralnym ktorego jakoś będę musiał "wyciągnąć" przed ekran projektora.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zależy ;)
Kosmita, w Twoim przypadku faktycznie jeśli masz komodę od ściany do ściany to chyba tylko coś do postawienia na niej.
Te 5 tys. to na co konkretnie; na same głośniki 5.0, 5.1, czy razem z elektroniką?
Centralny zazwyczaj nie jest problemem. Rozwijasz ekran nad nim. Są oczywiście też ekrany transparentne dla dźwięku, ale znacznie droższe.
 

kosmita

New member
5000 to już na wszystko głośniki 5.1 + elektronika którą podepnę pod pc, xbox one.
Ewentualnie jak bym troszkę dołożył mogę kupić HARMAN KARDON BDS 880, tylko czy warto???
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja akurat nie jestem zwolennikiem plastików, ani rozwiązań gotowych typu all in one. Fakt, że Harmany grają wybornie w swojej plastikowej klasie, ale za 5 tys. można złożyć coś lepszego. Tu za bardzo nie poszalejemy. Czy interesują cię używki? Jaki jest metraż w pomieszczeniu?
 

kosmita

New member
Używanego sprzętu raczej unikam, ale jesli jest to opłacalne to mogę się zastanowic. Możesz polecic zestaw używany i nowy? Pomieszczenie 2.8x5.5 i wysokie na 2.6m
 
Do góry