Wybór projektora 3lcd

MiiiM

New member
Po wstępnej selekcji zdecydowałem się na projektory 3lcd i do wyboru w moim budżecie (<3k zł) Epson EH-TW5100 lub Epson EH-TW5200, o ile wiele można poczytać o 5200 mało co da się znaleźć o 5100 ? czy ktoś z was go posiada, warto dopłacić do 5200 ?

Co do samych warunków do oglądania to ekran ok 80cali/170cm szerokości, szary, odległość z której oglądam to ok 3.5m, w większości wieczorem oglądam, oraz na dzień posiadam podgumowane rolety, ściana bezpośrednio za ekranem jest brązowa, sufit biały.

Do tej pory korzystałem z projektora hitachi 800x600 i 1400 lumenów, w większości oglądane w eco mode 700 lumenów i w mojej opinie tylko trochę jaśniej by się sprzydało, także stad moje powyższe pytanie czy warto dopłacać do większego kontrastu 13000 vs 15000 i trochę jaśniejszej projekcji 1800 vs 2000lumenów ? Chyba że ktoś ma inną propozycje.
 

MiiiM

New member
Epson EH-TW5100

Ale dopłaciłeś ze względu na jasność, bo ten filmik głownie to pokazuje. Ale do rzeczy bo kupiłem 5100, podsumowując:
(+) Kolory na plus, żywe, nawet bym powiedział że przesadnie, albo ja nie jestem przyzwyczajony i dlatego zmniejszałem trochę nasycenie.
(+/-) Czarny, jest dużo lepiej niż moim starym projektorze, czarne/ciemne sceny dużo lepiej się ogląda, dużo więcej odcieni szarości da się zauważyć, nie mniej nadal nie jest to rewelacja, mam ciemny szary ekran i trochę głębi czarnego brak.
(+) Głośność, w trybie eko praktycznie podczas projekcji nie słyszy się go, w trybie normalnym i 3D niestety już trochę go słychać, oczywiście to kwestia filmu.
(+) Efekt 3D, oglądany przez okulary do TV Samsung 5100GB, podobne odczucia jak w kinie (Cienema City Master Image), podobnie jak do TV 3D, nie mniej po wcześniejszych opiniach spodziewałem się czegoś lepszego, ot widocznie to już jest dobrze, albo mi wciąż brak.
(+) Jasność, dla mojego pokoju (opis w 1 poście) tryb Eco jest wystarczający aby komfortowo oglądać filmy, nie mniej bądźmy szczerzy przy nie zaciemnionym pomieszczeniu żaden projektor super nie będzie do filmów.
(+/-) Możliwości ustawień i korekcji pionowej i poziomej, jest bardzo dobra jeżeli chodzi o funkcjonalność, nie mniej przez to że jest to cyfrowa korekcja lepiej żeby nie trzeba było jej stosować, gdyż trapez jest widoczny.
(-) Na minus, jeżeli chcemy uzyskać lepszą czerń, producent zastosował przesłonę automatyczną, i nie wiem czy to w moim modelu ale ewidentnie przesłonę słychać jak się otwiera i zamyka, na tyle że musiałem zrezygnować / zmniejszyć czułość jej.
(-) Nie da się zmienić obrazu lewy/prawy przy projekcji 3D (trzeba się przez to posiłkować odtwarzaczem)
(-) Głośnik w projektorze jest, ale bardziej symboliczny (nie do filmów, ale prezentacje da się na nim posłuchać)
(+/-) Możliwości manewrowania samym projektorem jest dobra nie mniej przednia nóżka ma za duże skoki pomiędzy poziomami przez co trochę dłużej/gorzej się go ustawia
(+) Na plus fajne jest to że można wyłączyć podświetlanie przycisków na samym projektorze.
(+) Co do jakości FullHd mogę powiedzieć że jest rewelacyjna, na tyle że teraz wkurza mnie jakość samych filmów (ich niedoskonałości np kompresji stratnej, rozdzielczości mniejszej niż fullhd) a nie samego projektora jak było wcześniej.

Podsumowując, jeżeli uwzględnię iż kupiłem go okazjonalnie za 2000zł oraz lampa starcza na ok 5000h (3000h/3lata gwarancji) uważam zakup za udany. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem
 

MiiiM

New member
Tak aby większość ludzi mogła przeczytać informacje na temat 5100 wklejam część pytań i odpowiedzi z prywatnych wiadomości bo się zaczynają powtarzać:

1. Jaki duży obraz uzyskałeś?

Obraz mam 90cali i jest to optymalny rozmiar na odległość z jakiej oglądam (2x szerokość ekranu), szyja nie boli, ogarniam cały ekran, uważam to za kompromis gdyż o ile w jakiś spokojnych malowniczych filmach większy ekran by mógł być o tyle w firmach akcji, gdzie na ekranie dużo się dzieje, ciężko by było ogarnąć to oczami.
(...) Nie mniej oglądam na 5100 na najmniejszej możliwej czyli tryb eco a scena na "film" ustawiona więc jak ma 500lm to pewnie max będzie, ale pewnie na taki duży ekran to może już być za mało i scenę trzeba by zmienić na "pokój dzienny" albo w trybie normalnym oglądać (głośność w tym trybie nie sprzyja oglądaniu cichych scen)

2. Czy kupiłbyś jeszcze raz czy inny?

Czy kupiłbym inny, hmmm nigdy nie testowałem droższych modeli projektorów, jeżeli miałbym możliwość przetestowania w moich warunkach a nie jakiś studyjnych, sklepowych, to kto wie czy bym się nie zdecydował na inny. Co do zakupu jestem zadowolony z 5100, wczoraj oglądałem terminatora najnowszego który jest ciemnym filmem i różnic pomiędzy tym co na projektorze a na monitorze IPS nie zauważyłem (patrząc na głębie czarnego) nie mniej uważam że mogło by być lepiej.

3. Czy widzisz gładki obraz

Obraz zależny jest od jakości filmu, teraz zacząłem dostrzegać niedoskonałości samego filmu (kompresji) aniżeli samego projektora, na obrazie 90 cali, siatkę pikseli dostrzec dopiero można z ok 50cm od ekranu, normalnie wcale się jej nie zauważa.

4. Zależy mi żeby nie było widać ziarna i jak z ostrością?

Co do ziarna to tak jak pisałem w 3, natomiast ostrość jeżeli nie będziesz nadużywał korekcji trapezowej jest równomiernie ustawiana na całym obszarze i nie ma co do niej zastrzeżeń.

5. Epson 5100 vs 5200 vs 5300 (wytrzymałość lampy)

Ciekaw jestem tego kontrastu w 5300, bo pomiędzy 5200 vs 5100 czyli 1:13000 vs 1:15000 z informacji od ludzi ze sklepu nie widać różnicy, no ale to nie 1:35000 jak w 5300, sam jestem ciekaw jaka to różnica. Ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się na DLP, bo może nie będziesz widział tęczy, a jednak kontrast one maja nie porównanie lepszy niż 3xLCD, co do święcenia lampy nie wiem ile oglądasz, ale w moim trybie jak 3x na tydzień film to prędzej projektor zmienię aniżeli lampę przyjdzie mi wymienić

6. Czy go kupiłem do filmów czy też do gier ?? (...) czy orientuje się jaki jest input lag, czy w trybie eco jest naprawdę w miarę bo na normalu daje o sobie znać.

Na razie tylko i wyłącznie kupiłem go do filmów. W przyszłości kto wie, specjalnie dzisiaj sprawdziłem przed momentem input lag w trybie w jakim go najczęściej wykorzystuje czyli eco mode kino, i lag jest delikatnie zauważalny. Projektor ma dla gier specjalny tryb w którym przetwarzanie obrazu jest szybkie (zapewne kosztem jakości obrazu, choć nie zauważyłem różnic) i w nim ja nie dostrzegam żadnego opóźnienia

7. Napisałem że teraz wkurza mnie jakość samych filmów a nie samego projektora jak było wcześnie. Pytanie: czy telewizja nie full hd i filmy w niższych rozdzielczościach są rozmazane czy jak ?? bo nie rozumiem do końca ??

Będą tak samo rozmazane jak na ekranie monitora z bliskiej odległości (nie którym przeszkadza innym mniej), kwestia większa to odległości z której się ogląda film, w moim przykładzie czyli 90cali i ok 3m odległości film popularny divx 700Mb sprawia wrażenie że w filmie mi czegoś brak, a dokładniej brak szczegółów, film da się oglądnąć, po czasie oko się przyzwyczaja do niedoskonałości ale nie powiedziałbym że film sprawia jakieś wrażenie, ot ogląda się na dużym ekranie i tyle. Wg mnie dla mojej projekcji min to dobrej jakości film dvd, niby rozdzielczość też sd ale liczba szczegółów duzo większa i już się fajnie film ogląda. Co do odległości oczywiście miałem na myśli że im z dalsza się ogląda tym mniej niedoskonałości można dostrzec.

8. Czy naprawdę jest tak ciemno w w5100 jak na filmiku który przesłał matador czy można coś z tym zrobić, jeżeli nie to dziwne bo każdy sklep z projektorami twierdzi że nie warto dopłacać do tej wyższej wersji.

Wg mnie porównanie tak projektorów mija się z celem bo w głównej mierze opiera się na kamerze która filmuje obraz a nie projektorze. W mojej ocenie 5200 vs 5100 na tym filmiku przeważa tylko jasnością, ale wszystko zależy głownie od ustawień samych projektorów, każdy ma inne oko i każdemu co innego sie podoba (mi np to przesadne nasycenie się nie podobało) i po to masz możliwość manewrowania poszczególnymi ustawieniami kolorów/jasności/kontrastu

ps. Jak ktoś ma inne pytania, to proszę w odpowiedzi na forum pisać, przynajmniej więcej osob będzie mogło przeczytać opinie
 

medioner

Member
Jako że większość tych pytań ja zadałem jeszcze raz ci dziękuję za bardzo pomocne wskazówki.
Kupiłem epsona 5300 za 2850 zł. Jestem bardzo zadowolony, że za tak niewielką kwotę można mieć prawdziwe kino w domu. Pytasz o kontraście, tak 35000:1 daje tyle że bez spuszczania żaluzji w oknach ekran świeci jak w starej plażmie panasonika;)
Mam ekran wielkości 154" zrobiony na przygotowanej ścianie, oglądam z 5,5 m.nie wyobrażam sobie abym miał mieć mniejszy obraz.
 

MiiiM

New member
A jak wygląda skala szarości na projektorze 5300 ? Da się odróżnić 100% czarnego od odpowiednio 99,98,97,96,95 ? Bo przyznam że na 5100 dopiero od 95% widać różnice na domyślnym trybie, ale jak się pobawi jasnością i kontrastem to idzie wystroić pełen zakres, niestety znów tracąc szczegółów na białym czyli przestaje być widoczne 5% i mniej szarości.
 

kris85

New member
Panowie dostałem do testów projektor EPSON EH-TW5100 i jednym słowem jest mega rozpierdol wgniata w fotel, ale mam mały problem podłączyłem go pod Pc kablem hdmi który mi polecili z projektory pro.pl i jeżeli jestem na pulpicie,necie itd prawie żadnego laga nie ma i jest płynnie i 60 hz ale jak wejdę do jakiejkolwiek gry to lag jest masakryczny i zamula myszki +projektor przestawia się z 60 hz na 24 hz wtf czego to może być wina ??

A co do pytania 6 to między trybem normalnym a szybkim jeżeli chodzi o laga ja nie widzę różnicy między tymi 2 trybami.

Ale jak postawiłem monitor benq 120hz z 1 ms laga vs projektor to lag na pulpicie necie itd jest minimalny, irytacja zaczyna się jak się wejdzie do gry bf3 na PC itd wtedy tak jak napisałem wyżej + lag jest odczuwalny.
Nawet różnica miedzy monitorem vs tym projektorem jest bardzo widoczna jeżeli chodzi o laga < ale tylko w grach> tylko nie wiem czemu projektor zmienia te hz z 60 na 25 nie ważne jaki tryb :(
 
Ostatnia edycja:

kris85

New member
Właśnie zmierzyłem input laga w trybie szybkim input lag jest na poziomie 150 ms że K.. co lol w trybie normalnym input lag wynosi ponad 230 ms omg Masakra projektor nie na daje się do gier na pc online niestety, bynajmniej dla mnie a szkoda bo jest ciekawy :(
 
Ostatnia edycja:

MiiiM

New member
Właśnie zmierzyłem input laga w trybie szybkim input lag jest na poziomie 150 ms że K.. co lol w trybie normalnym input lag wynosi ponad 230 ms omg Masakra projektor nie na daje się do gier na pc online niestety, bynajmniej dla mnie a szkoda bo jest ciekawy :(

To sorry za wprowadzenie w błąd, ale chyba inne oko do tych spraw mam, bo odpalałem wtedy HL2 i ja opóźnień nie zauważyłem, a tym bardziej opóźnień w samym kursorze, ale jak walczysz o każda ms więc pewnie masz racje.
 

kris85

New member
Na czy wiesz ja nie walczę o każdą milisekunde ale 150ms,230ms <nawet z błędem mierzenia to i tak dużo za dużo> nie sądzisz, ja ci powiem że na konsoli mniej odczuwam input laga co mnie dziwi troszkę.


Co do tego epsona to na pulpicie był minimalny lag ale jak się włączyło batka albo coda itd to była irytacja X 1000+masakra jakaś :(
 
Ostatnia edycja:
Do góry