Pytanie czy pomieszczenie nadaje sie wielkosciowo na projektor czy na tv- schemat

digit6

New member
Czesc,
Mam bardzo male pomieszczenie, tj mniej niz 16m2, do tego ekran projekcyjny byly we wnece a wneka zaczyna sie przy samym brzegu sciany tak samo jak naroznik, dlatego nic kompletnie nie mozna juz przestawic a i tak to jedyne najlepsze ustawienie w tym pokoju.
7b33ac1bd7ba8.jpg

Okna w pokoju brak, okna z pobocznych pomieszczen posiadaja rolety podgumowane w prowadnicach wiec jest ciemno, ogolnie w pokoju jest przycmione swiatlo nawet w dzien.
Nie interesuje mnie kwestia odbic, adaptacji pomieszczenia itp, temat tyczy sie jednego konkretnego zagadnienia.

Czy wstawiac tam projektor i rzucic ekran obraz 99cali (210cm) czy kupic poprostu telewizor 55-60cali i tyle...albo to albo to, nie mam budzetu na oba, a z samym projektorem przezyje, nie ogladam telewizji, jestem sam wiec nikomu innemu tez to nie bedzie przeszkadzac.

Projektor jaki mam zamiar kupic to BenQ 1070 za okolo 3tys zl lub za podobna kwote telewizor, nie wydam 4tys na tv, dlatego wolalbym wielkosc ponad funkcjonalnosc (projektor)

Czy jest sens montowac to ustrojstwo w takim pomieszczeniu, czy obraz nie bedzie za duzy i czy bedzie wygodnie biorac pod uwage naroznik gdzie siedzac na jego srodku jest dokladnie centrum ekranu a szeroki jest tak jak wneka czyli 2,2m

Za audio mial odpowiadac amplituner cyfrowy Onkyo TX-8050+ dwa fronty Melodika BL30, ale obawiam sie ze sprzet dusilby sie w tym pomieszczeniu, poza tym kolumny bylyby we wnece obok stolika przyduszone przy scianach a ze bas refleksy maja z tylu to nie bardzo tak moze byc, poza tym scena bylaby relatywnie mala( 2,2m szeroka) wiec tym bardziej chyba za duzy sprzet, dlatego zdecyduje sie chyba na Soundbar Fidelio B5

Poprosze doswiadczone grono forumowiczow i klubowiczow o rade.
7b33ac1bd7ba8.jpg.htmlhttp:


Rzut pomieszczenia, pod linkiem nizej, nie umiem tu wkleic obrazka.
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 7b33ac1bd7ba8.jpg
7b33ac1bd7ba8.jpg.html
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przekątna z tej odległości nie będzie za duża, to raz.
Dwa, jedynym problemem będą u Ciebie boczne odbicia ścian zaraz przy ekranie projektora, ale skoro piszesz, że ten temat Cię nie interesuję, to nie ma sensu się rozpisywać (a szkoda, bo jeżeli zostawisz białe ściany, to będzie największa bolączka).

Dodatkowo, jeżeli ekran ma podstawy 210cm, to przekątna będzie 95" (16:9)
Z tej odległości, to nie jest dużo, a powiedziałbym, że za mało, ale i tak o niebo lepiej jak 55-60" tv.

Co do tv vs projekcja.
Jeżeli interesują Cię filmy i faktycznie chcesz je przeżywać, a telewizji nie oglądasz, to wybór masz prosty. Ja mam 80" tv i nie zamieniłbym go na nic innego (czyt.mniejszego), ale dopiero na 120" i projektorze poczułem prawdziwą magie kina.
Podsumowując, w Twoim przypadku brałbym projektor.
 
Ostatnia edycja:

digit6

New member
Nie chce sie rozwijac na temat odbic, bo doskonale wiem ze one beda, czytalem sporo na ten temat i mozna to zalatwic poprzez czarne kurtyny po bokach, chcialem poprostu bardziej skupic sie na glownym zagadnieniu zamiast na wszystkim na raz :)

Obawiam sie jeszcze tego, ze wlasnie te 95" nie da mi pelnej namiastki kina i bedzie to zbyt mala wielkosc, (moze do takiego pomieszczenia nie warto pchac projektora ktory wyswietli 'tylko' 95")

Jest jeszcze kwestia powieszenia ekranu nie we wnece a przed wneka wtedy mamy ekran 2,6metra od glowy, moze byc wowczas szerokosci 220cm a nawet 250cm ale to juz chyba przesada z tej odleglosci.

W tym pomieszczeniu najbardziej mnie martwi fakt, ze wneka jak i naroznik jest przyklejony do lewej sciany zamiast bardziej na srodku, przez co scena bedzie bardzo splaszczona z lewej strony i ogolnie zaklocone odbicia fal dzwiekowych, jednak plus jest taki ze wszystkie trzy osoby siedzace na narozniku beda mialy ekran centralnie przed soba.

Jesli mialbym wybierac miedzy 55calowym tv a 100calowym ekranem projekcyjnym wolalbym to drugie.
Zrodlo glownie bluray zwykly i 3D, do tego PS4, najwyzszy pakiet NC+ VIP+MAX z 72kanalami w HD, takze zadna sieczka typu cyfrowa nieziemna czy SD przez to by nie szla, dlatego rezygnacja z normalnego tv na rzecz czegos bardziej "egzotycznego"

Jeszcze odnosnie audio, kolumny podlogowe raczej nie zdalyby tu egzaminu ze wzgledu na to iz wneka ma 2,2 stolik rtv 1,6, kolumny ustawione we wnece nie dosc ze dusilyby sie to na dodatek zaslanialyby ekran, a innej mozliwosci ich ustawienia nie ma.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To sobie odpowiedziałeś na pytanie.
A raczej Twój portfel. Brałbym Benq 1070. Ja uwielbiam wielkość oczywiście z dobrego sygnału.
 

digit6

New member
Dzieki wszystkim za zainteresowanie tematem, jesli chodzi o Benq 1070 to jaki ekran do niego polecacie biorac pod uwage ze pomieszczenie jest ciemne (schemat pomieszczenia w pierwszym poscie tego watku) brak okien swiatlo wpada tylko z pobliskich pomieszczen ktore i tak posiadaja rolety w kasetach podgumowane 100% zaciemniajace, takze nawet w poludnie moze byc w srodku noc.
Sciany jasne niestety, limonka+jasny szary, sufit tez szary.
Myslalem o ekranie matt grey, mysle ze stlumi on troche jasnosc tego projektora, jak widac odleglosc nie jest duza, a pomieszczenie moze byc w pelni zaciemnione.

Druga sprawa to wielkosc, czy patrzac na rysunek pomieszczenia, uwazacie ze lepiej wpakowac ekran w sama wneke (boczne odbicia od scian zniwelowac czarna tkanina) gdzie jego wielkosc robocza bedzie wynosila 203x114 (93cale) nie liczac czarnych ramek z ktorymi idealnie wejdzie w szerokosc wneki.
Czy wpakowac ekran przed wneke, tzn 70cm blizej widza, ale wielkosciowo juz szeroki na 234x132 (106cali)

Buenoscreen odpada bo to bubel, ale nie chce tez wydawac 1,5tys na ekran.
Pomyslalem o rozwijanym recznie, ale juz lepszy jakosciowo, tzn Suprema Feniks Elegant Ekran Suprema Feniks Elegant 203x114cm Ekrany.pl bo na elektryczny mnie w chwili obecnej nie stac.

Czyli w skrocie jaka powierzchnia, biala czy szara i czy wielkosc 93cale z odleglosci 3,2m czy 106cali z 2,7m?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Dzieki wszystkim za zainteresowanie tematem, jesli chodzi o Benq 1070 to jaki ekran do niego polecacie biorac pod uwage ze pomieszczenie jest ciemne (schemat pomieszczenia w pierwszym poscie tego watku) brak okien swiatlo wpada tylko z pobliskich pomieszczen ktore i tak posiadaja rolety w kasetach podgumowane 100% zaciemniajace, takze nawet w poludnie moze byc w srodku noc.
Sciany jasne niestety, limonka+jasny szary, sufit tez szary.
Myslalem o ekranie matt grey, mysle ze stlumi on troche jasnosc tego projektora, jak widac odleglosc nie jest duza, a pomieszczenie moze byc w pelni zaciemnione.

Druga sprawa to wielkosc, czy patrzac na rysunek pomieszczenia, uwazacie ze lepiej wpakowac ekran w sama wneke (boczne odbicia od scian zniwelowac czarna tkanina) gdzie jego wielkosc robocza bedzie wynosila 203x114 (93cale) nie liczac czarnych ramek z ktorymi idealnie wejdzie w szerokosc wneki.
Czy wpakowac ekran przed wneke, tzn 70cm blizej widza, ale wielkosciowo juz szeroki na 234x132 (106cali)

Buenoscreen odpada bo to bubel, ale nie chce tez wydawac 1,5tys na ekran.
Pomyslalem o rozwijanym recznie, ale juz lepszy jakosciowo, tzn Suprema Feniks Elegant Ekran Suprema Feniks Elegant 203x114cm Ekrany.pl bo na elektryczny mnie w chwili obecnej nie stac.

Czyli w skrocie jaka powierzchnia, biala czy szara i czy wielkosc 93cale z odleglosci 3,2m czy 106cali z 2,7m?

Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się powierzchnia szara o gain 0,8, która po pierwsze obniży Ci troszkę odbicie światła od ekranu i nie będzie dawał tak jak biały ekran przy jasnych scenach chyba, że masz jaskinie tj. czarne ściany ale z tego co napisałeś to nie. Po drugie na szarym uzyskasz lepsze odcienie szarości, głębie czerni oraz nasycenie kolorów. Ponadto tańsze białe ekrany mają to do siebie, że ich powierzchnie są niskiej jakości i czasem srebrzą, szczególnie to widać w jasnych scenach. Na szarych ekranach jest to mniej zauważalne. Następnie wg. zaleceń THX tj. odległość widza od ekranu a wielkość ekranu to u Ciebie dla 106" jest zalecana odległość 3,5m a masz 2,7 więc jak dla mnie moc twojej lampy może spowodować lekki dyskomfort w jasnych scenach..;-)Natomiast przy 93" zalecana odległość to 3m a masz 3,2 więc praktycznie mogło by być z tym że zmniejszasz ekran co wiąże się ze zwiększeniem jasności lampy i mocniejszym skupieniem. Ja na początku wyświetlił bym obraz na ścianie z jednej i drugiej odległości oglądania a następnie bym zakupił ekran. Ponieważ okazać się może że przy 2,7m od obrazu Twój wzrok będzie na tyle akceptował jasność obrazu że będziesz oglądał komfortowo a przy okazji będziesz miał większy obraz co wiąże się z lepszymi doznaniami w kwestii odbioru filmu...;-) Ale jak masz się męczyć to lepiej wybrać mniejszy ekran i większą odległość....Pozdrawiam
 

digit6

New member
Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się powierzchnia szara o gain 0,8, która po pierwsze obniży Ci troszkę odbicie światła od ekranu i nie będzie dawał tak jak biały ekran przy jasnych scenach chyba, że masz jaskinie tj. czarne ściany ale z tego co napisałeś to nie. Po drugie na szarym uzyskasz lepsze odcienie szarości, głębie czerni oraz nasycenie kolorów. Ponadto tańsze białe ekrany mają to do siebie, że ich powierzchnie są niskiej jakości i czasem srebrzą, szczególnie to widać w jasnych scenach. Na szarych ekranach jest to mniej zauważalne. Następnie wg. zaleceń THX tj. odległość widza od ekranu a wielkość ekranu to u Ciebie dla 106" jest zalecana odległość 3,5m a masz 2,7 więc jak dla mnie moc twojej lampy może spowodować lekki dyskomfort w jasnych scenach..;-)Natomiast przy 93" zalecana odległość to 3m a masz 3,2 więc praktycznie mogło by być z tym że zmniejszasz ekran co wiąże się ze zwiększeniem jasności lampy i mocniejszym skupieniem. Ja na początku wyświetlił bym obraz na ścianie z jednej i drugiej odległości oglądania a następnie bym zakupił ekran. Ponieważ okazać się może że przy 2,7m od obrazu Twój wzrok będzie na tyle akceptował jasność obrazu że będziesz oglądał komfortowo a przy okazji będziesz miał większy obraz co wiąże się z lepszymi doznaniami w kwestii odbioru filmu...;-) Ale jak masz się męczyć to lepiej wybrać mniejszy ekran i większą odległość....Pozdrawiam

Dziekuje za konstruktywna odpowiedz! ;-)
Skoro dla 106" zalecana odleglosc to 3,5m to faktycznie ekran moze byc zbyt przytlaczajacy z 2,7m. Natomiast skoro dla 93" zalecane jest 3m a mam 3,2m to moge przeciez powiesic ekran blizej bo sama wneka ma 70cm wiec moze byc powiedzmy w polowie wneki co da nam niecale 3metry i wtedy powinno byc wporzadku.
Co do Twojego pomyslu odnosnie rzucenia obrazu na sciane a potem dopiero zakup ekranu to tez o tym myslalem.
Problem w tym ze sciana jest pomalowana w poziome paski, rozumiem jednak ze chodzi tylko o sprawdzenie wielkosci na scianie. Wyswietlic obraz we wnece moge aby uzyskac te 93" ale za nic nie uzyskam 106" poniewaz nie wyswietle obrazu przed wneka nie posiadajac ekranu, moge jedynie odpowiednio usiasc metr blizej ekranu i w ten sposob sprawdzic orientacyjna wielkosc, jednak nie bedzie to miarodajne poniewaz projektor bedzie w tej samej odleglosci a co za tym idzie jasnosc nie bedzie taka sama jakbym powiesil blizej niego ekran.

Co do barwy, to bedzie to ekran szary z gain 0,8 tak jak sugerowales i tak jak zreszta sam myslalem. Czy wymieniony ekran tzn Suprema Feniks Elegant z czarnymi borderami bedzie optymalnym wyborem do 1000zl? Ma on lepszy mechanizm zwijania niz zwykla wersja Suprema Feniks, mysle ze ekran nie pomarszczy sie zbyt szybko.
Szczerze wolalbym ekran elektryczny ale od jakiej ceny zaczynaja sie sensowne ekrany podobnej jakosci? Patrzylem na Suprema Andromeda ale to juz wydatek dwukrotnie wiekszy.

Ostatnia sprawa, jak w tym ukladzie umiescic glosniki?
Jak widzicie w pierszym poscie, wneka jest przylagajaca do lewej sciany, we wnece bedzie ekran ktory bedzie wypelnial ja cala, standardowe kolumny zaslonia mi ekran. Wiem ze sa ekrany za ktorymi mozna postawic kolumny ale sa bardzo drogie wiec odpada ten manewr, myslalem o opcji Soundbar Philips Fidelio B5 rozstawiony na "scenie" 220x380 mysle ze dalby rade spokojnie, ale lubie tez sluchac porzadnej glosnej muzyki a do tego to juz sie chyba raczej taka belka nie nadaje.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
106"z 3 metrow wydaje sie byc dla mnie optymalne pod warunkiem, ze ekran nie bedzie powieszony zbyt wysoko. Z odkeglosci 2,7m szeroki ( ale niski) kadr Cinemascope bedzie ok. 16:9 troche duzy. Bedziesz musial sie przyzwyczaic ( i powiesic jak najnizej sie da) ;)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Spróbuj tak jak napisałem wyświetlić obraz na prube nawet na tych pasach i sprawdzić swój komfort oglądania. Najpierw będzie efekt wow ale po kilku filmach się przyzwyczaisz do wielkości obrazu. Jeśli będzie Ci odpowiadała dana wielkość w tym momencie dopiero zamów ekran. Jeśli chodzi o głośniki to faktycznie z ta wnęka jest trochę lipa... Wpadłem teraz na taki pomysł, może nie jest to ze sztuką kd ale możesz postawić trzy jednakowe kolumny centralne pod ekranem tak aby zewnętrzne kolumny robiły za fronty a kolumna centralna bez zmian. Wszystkie trzy kolumny leżą płasko np. Na odpowiednich stanach pod ekranem w równych odległościach od siebie...i gotowe :)
 
Ostatnia edycja:

digit6

New member
Ok wlasnie siedze i testuje z projektorem nad glowa ;)
Obecnie biorac pod uwage odleglosc 3,80 sciany tylnej od przedniej mam projektor powieszony centralnie nad glowa czyli obiektyw jest 40cm od tylnej sciany....wedlug zalecen (srodkowy zakres zoomu) powinien on byc jakies 70-80cm od tylnej sciany ale wtedy przy wstawaniu z naroznika bylby on zdecydowanie za nisko....pomieszczenie ma 210cm a odleglosc obiektywu od sufitu wynosi obecnie 40cm...niestety przy tej odleglosci zoom jest skrecony do konca a mimo to obraz we wnece 220cm wystaje jeszcze na boki po 5cm.
Wiadomo nie ma sie co tym sugerowac bo obecnie obraz jest wyswietlany na scianie, a docelowy ekran mial byc 20cm blizej, ale zdecydowalem ze bedzie 50cm blizej.

Czyli sumarycznie, odleglosc ekranu od obiektywu projektora wyniesie 2,90cm co przy szerokosci ekranu 203cm(wielkosc netto nie liczac czarnej ramki) ustawiajac zoom w srodkowym zakresie daloby mi 99" (ekran szerokosci 2.19) wiec za duzy i zoom bedzie musial byc w zakresie 1.24x zamiast 1.15x (minimalny zakres to 1.00x a max 1.30x) mysle ze nie bedzie tragedii.
Aby byl w srodkowy zakresie musialbym mimo ze ekran bylby 50cm od przedniej sciany, przyblizyc jeszcze projektor o 30cm, a tak jak mowilem bylby on centralnie nad glowa przy wstawaniu z naroznika no i ogolnie w i tak juz niskim pokoju wygladalby tragicznie.

Czyli podsumowujac, teraz mam ekran 103" z odleglosci 3.40m i nie jest wcale przytlaczajacy...decydujac sie na ekran 92" tak aby wszedl we wneke i powieszajac go 50cm od sciany uzyskam odleglosc ogladania 2.90m zoom ustawiony na 1.24x, mysle ze bedzie lepszy efekt poniewaz liczac zaleznosc przekatnej ekranow do odlegosci teraz musialbym siedziec 40cm blizej aby uzyskac taki sam efekt. Tak jest juz naprawde wporzadku

W sumie moglby byc jeszcze wiekszy ekran ale wtedy jedyna opcja to ekran przed wneka o max szerokosci 250cm (czyli w przypadku Supremy Feniks Elegant bylby to ekran szerokosci netto 234cm (z czarna ramka 243cm) co da nam 106" ogladane z odleglosci 2.70m i projektor musialby miec skrecony zoom calkowicie na min z 1.24x na 1.00x czyli wystarczy ze teraz usiade 80cm blizej i mam to samo...oczy juz nie ogarniaja ekranu, jest mega efekt ale chyba juz za duzy hardcor, na jeden film tygodniowo do wytrzymania, ale na codzien juz nie bardzo, mysle tez ze juz projektor bylby za jasny z tej odleglosci.

Zostanie wiec 92" z odleglosci 2,90m, ekran szary z gain 0.8 Suprema Feniks Elegant, chyba ze mozecie polecic lepsza alternatywe w granicach tysiaca, ewentualnie jakis elektryczny..
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Zeby Ci nie przyszlo przypadkiem do glowy, klasc glosnikow podlogowych poziomo, jak Ci to Kolega Bipo zasugerowal (teraz przeczytalem). Jest to pomysl absurdalny i destrukcyjny dla dzwieku.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Zeby Ci nie przyszlo przypadkiem do glowy, klasc glosnikow podlogowych poziomo, jak Ci to Kolega Bipo zasugerowal (teraz przeczytalem). Jest to pomysl absurdalny i destrukcyjny dla dzwieku.

Nie podłogowych, chodziło mi o to aby kupić 3 głośniki centralne i one też by robiły za fronty.... wiem że to jest destrukcja dla dźwięku i wszystkich zasad kd... Najlepiej aby wszystkie głośniki były umiejscowione tak aby głośniki wysokotonowe były na wysokości uszu odbiorcy ale to by się dało w tym przypadku tylko w momencie zastosowania transparentengo ekranu przepuszczalnego dźwięk a to są już duże koszta...;-)
Chodziło mi o miej więcej coś takiego (jakieś zdjęcie z netu):

photo sharing websites
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Bipo.
Sorry trenuje szybkie czytanie i jakis slepawy jestem, albo normalnie mi nie wychodzi, bo rozumiem co drugie zdanie.
Pytajacy zaprezentowal BL30, Ty piszesz zeby polozyc glosniki poziomo, ponoc "nie dokonca w zgodzie z zasadami KD" .
Przegapilem Twoj ustep o zastosowaniu 3 centrali, wiec mozesz wyobrazic sobie co zostalo i co sobie moglem pomyslec, zwlaszcza, ze sa glosniki typowo do KD o orientacji poziomej identyczne (LCR).
Szsciopak w ramach zadoscuczynienia przesle, napisz tylko gdzie.
Tymczasem przepraszam.
 

digit6

New member
Ja od razu zrozumialem ze chodzi o trzy centralne...co nie zmienia faktu ze basu i wybuchow w filmie z tego nie uwsiadcze...
Co do projektora to super sprawa tak sobie wyswietlic obraz na scianie i dopasowywac wielkosc do swoich potrzeb a potem dopiero dobierac ekran.
Sam projektor mam blisko nad glowa bo niecaly metr ze wzgledu na niskie pomieszczenie ktore ma 210cm, szum jest slyszalny nie przysparzajacy o bol glowy, ale narazie dzwiek leci z 10w glosniczka w projektorze, na glosnikach bedzie pewnie w ogole nie slyszalny.
Co mnie lekko denerwuje to rzuca on na lewa sciane poswiate ktora wychodzi z kratek wentylacyjnych, dodatkowo nad projektorem na suficie tuz przed nim widac poswiate rzucana przez soczewke, dziwne ale nie przeszkadza to w ogladaniu gdyz jest ona nad moja glowa.
Dodatkowo czym sie rozni tryb ekonomiczny od smart eco? Ktorego trybu uzywac poza standardowym aby zaoszczedzic lampe?
Ekran Suprema Feniks Elegant wart tysiaca zlotych? Bo chce juz zamawiac..
 

digit6

New member
Dokladnie o tym samym pomyslalem... wstepnie Jbl sb350 docelowo philips fidelio b5 ewentualnie Yamaha YAS-2500.
Ekran ktory wymienilem bedzie dobry? alternatywa dla niego jest elektryczny Suprema Andromeda za drugie tyle, nic wiecej nie jest wartego uwagi w cenie ok 1000zl w manualu?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Ja mam glosniki LCR, wysokie na 30cm nieco pochylone do gory w strone sluchacza i jest super. Mozesz kupic nizsze, np 20 cm albo mniej i ustawic je tak, jak Ci obrazowo napisal Bipo, to nie powinno byc trudu ze zmieszczeniem wszystkiego. Wybuchami i basem i tak generalnie zajmuje sie subwoofer.
 
Do góry