Projektor i ekran do dość "oświetlonego" pokoju

Lucky555

New member
Witam :)

Ostatnio intensywnie poszukiwałem telewizora do pokoju, miałem się przesiąść z 37 cali na 48-50, bo tyle maksymalnie mogę wstawić pomiędzy szafki (niżej będą fotki). Jednak wczoraj wpadłem na pomysł, żeby sobie kupić projektor, wrzucić na całą ścianę i cieszyć się z prawdziwego "kina domowego", gdyż taki przeskok nie byłby tak zauważalny, jak i to, że telewizor nie leżałby stricte na ścianie tylko tak jak obecny. Budżet nieoczekiwanie wzrósł z 2300 zł do 6000-6500 zł:smile:

Tak więc, "problemem" mojego pokoju jest to, że gdy jest na dworze ciepło/mega jasno to mieszkanie robi się sauną, jak i w pokojach jest bardzo jasno. Mam rolety, na szczęście takie, które nie przepuszczają światła (no może odrobinkę przez szpary). Chciałbym wybrać jakiś dobry ekran 100-110 cali (jest to maks, bo ściana ma 290 cm szerokości, a nie chciałbym, żeby ekran był umieszczony na styk - estetyka też musi jakoś wyglądać). Projektor byłby większym "telewizorem", czyli nc+, xbox one + filmy/seriale.

Poszperałem w necie i znalazłem na chwilę obecną takie modele:
Benq W1070+/bez plusa - różnica jest 500 zł, przyznam szczerze, że porównywałem modele i chyba aż takich zmian nie ma, oprócz WIFI. Jednak nie do końca wiem, czy do zestawu jest dołączany ten "adapter wifi"? Jesli tak, to może rzeczywiście warto dołożyć, aby mieć mniej kombinacji z kablami. Dodatkowo nie chcę kombinować i ryć sufit, dlatego potrzebuję projektora, którego nie muszę stawiać bezpośrednio na wprost, tylko z boku, a obraz mogę normalnie wyregulować jakby był na wprost. Trochę się obawiam jednak głośności projektora, bo czytam i ludzie się skarżą, a nie chcę mieć w domu drugi "wentylator" ;) Chyba, że w rzeczywistości nie jest tak źle ?
Optoma hd151x

Co uważacie ? Może jest coś innego lepszego ?

Druga sprawa ekran - nie chcę na tym oszczędzać, bo wiem, że nie warto, przyznam, że znalazłem Ekran Magicscreen White (koszt 3300-3600 ) albo Ekran Adeo Plano (1400-3000 - zależy jaka powłoka ?). Warto brać ten Magiscreen czy nie warto ładować takiej kasy ? A jeśli tak to jaki powinienem mieć ekran ? Biały/szary? Zalezy mi głównie na ładnym obrazie.

Licze na to, że ktoś przeczyta te wypociny, a niżej przedstawiam fotki jak wygląda mój pokój i gdzie będzie wszystko stało. Przy ekranie trochę modyfikacji będzie, bo komoda pójdzie na miejsce telewizora, gdzie będzie stał projektor, a wiszące szafki znikną, na miejsce komody pójdą dolne komdy RTV z głośnikami.

Zippyshare.com - 111.JPG
Zippyshare.com - 222.JPG
Zippyshare.com - 333.JPG
 
Ostatnia edycja:

AndreS93

New member
Co do wyboru BenQ 1070W to bardzo dobry wybór - wg mnie nie opłaca się dokładać do wersji z plusem... Po WiFi nie jestem pewny czy projektor będzie w stanie płynnie i bezstratnie przesłać obraz FullHD (kiedyś bawiłem sie jakims epsonem z wifi i wtedy klatkowało po wifi - ale jak mówie - nie wiem jak to ma się w przypadku BenQ).
Co do wielkości ekranu - wielkość trzeba dobrać do projektora w zależności od tego w jakiej odległości będzie się znajdował - tutaj masz kalkulator w zależności od odległości: Projection Calculator Pro - Projector to Screen Distance (wybierasz odpowiedni model i ustawiasz odleglość projektora od ekranu i masz podane przybliżone wartości wielkości ekranu - pamietaj że jest opcja regulacji zoomem). Ekran najlepiej dobierać jak się już ma projektor w domu :) I tutaj polecam np Suprema Feniks/ Suprema Feniks Elegant - są to stosunkowo dobre ekrany cena/jakość. I lepszy kolor czarny w ciemnych scenach będzie na ekranie Matt Grey - nie będą one szare tylko bardziej czarne.
Aha i pamiętaj, że zawsze im ciemniej, tym jakość projekcji i oglądanego obrazu będą lepsze :) Jeśli by Ci przeszkadzało dotychczasowe zaciemnienie, polecam zmienić rolety na 100% zaciemniające z prowadnicami - prowadnice niemal całkowicie wyeliminują światło, które przedostaje się przez szpary miedzy oknem a roletą ;) W naświetlonym i jasnym pomieszczeniu nie ma co liczyć na dobry obraz. Aaaa i jeszcze sprawdź w internecie czy BenQ W1070 oferuje projekcję boczną - bo nie pamiętam tego, a wiem że korekcja pozioma jest dostępna w droższych projektorach - pionowa jest zazwyczaj w większości. Najlepiej jest rzucać obraz "na wprost" - zastanów się czy nie da się tak jakoś przemeblować pokoju, aby to było możliwe - ewentualnie podwiesić projektor u sufitu.
 
Ostatnia edycja:

dzierbiaty

New member
Hej
z tego co się orientuję to projektor powinien być umiejscowiony na wprost ekranu a nie z boku. Powstaną ci zniekształcenia obrazu a nie wiem czy te projektory mają możliwość ich korekcji.
U mnie wisi sony hw-55es. Z ciekawości i dla eksperymentu powiesiłem go troszkę niezbyt w poziomie i od razu obraz stał się trapezem. Powróciłem do całkowicie horyzontalnego powieszenia projektora
 

Lucky555

New member
Dzięki za odpowiedź:)

Co do rolet to mam takie 100% zaciemniające z prowadnicami, ale jak mówię, mimo że są na 100% zasłonięte to delikatnie coś widać, ale to praktycznie nic. Chyba tez robi swoje to, że w innych pokojach (kuchni, 2 pokój) są odsłonięte to przechodzi światło. Zbliża się sezon letni, a moje mieszkanie jest bardzo słoneczne, więc niewykluczone, że po pracy będę chciał tylko siedzieć w ciemnym miejscu mając nadzieję, że nie będzie tak gorąco :)

Co do tych ekranów przyznam, że wybrałem Mutli Screen oraz Adeo Plano, bo są one ładne wizualnie, nie chce żadnych, które będą mi się rozsuwały elektrycznie, ma to być coś na wzór mega cienkiego telewizora :) Będzie to bezpośrednio na ścianie, więc chce żeby wizualnie to wyglądało (singlem nie jestem, więc wiemy jak jest ;) )

Z kalkulatora wyszło mi właśnie, że odległość 100-110 cali byłaby ok. Ale kolejność będzie tak jak mówisz, najpierw kupię projektor. Wrzucę na ścianę, żeby zobaczyć co i jak i dopiero potem ekran :)

Jutro będe miał możliwość zobaczenia Mutli Screena Future w akcji, więc będę wiedział co i jak, bo dowiedziałęm się, że do jasnego pomieszczenia się nadaje. Jedynie cena mnie przeraża, bo chyba wychodzi z 4600 co jest zawrotną kwotą i nie wiem czy jestem w stanie tyle dać. Chciałbym przyjrzeć się tym Adeo Plano, bo chyba nie są aż tak drogie. Pytanie tylko czy są równie dobre ?
 

YABBA235

New member
Przyznam, że sugerowałem się tym filmikiem:
https://www.youtube.com/watch?v=MGnZV06WzxE
Od 3:06

Kurdę trochę mi to komplikuje sytuacji, bo nie wiem czy jestem w stanie robić mały remont, żeby przymocować ten projektor na wprost. Myślałem, że postawie go trochę z boki a ekran da radę ustawić tak jakby był na wprost.

Po prostu potrzebujesz pj z lens shiftem o dużym zakresie. Ale oczywiście lepiej jest jak zrobisz "mały" remont.

P.S.
Wydawanie na ekran 80% co na pj to chyba przesada :)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Lucky555 mam prośbę zasłoń rolety do końca w 100% i wykonaj w tedy zdjęcie. Jestem ciekaw ile światła przebija się bokiem przy roletach 100% zaciemnienia z prowadnicami. Zrób zdjęcie w max. słońcu. Na yotube jest kilka filmików i widać że bokiem wpada pewna ilość światła która tworzy półmrok a nie ciemnie...;-) Będę bardzo wdzięczny.
 

Lucky555

New member
Bipo spoko, dzisiaj akurat nie ma słońca, ale jak będzie słoneczny dzień to zrobię ;)

A jaki polecacie projektor z lens shiftem ? Jedyny model, który znalazlem to Epson EH-TW3200, a tutaj już cena 4600 zł. I tak wchodzę w kwoty takie, które powoli się stają mało realne :D

A jak sugerujecie to rozwiązać najlepiej ? Powiesić go na suficie na wprost ściany przy lampie ? Co do multi screena powoli podświadomie czuję, że to jest gruba przesada, ale chyba obejrzę, żeby wiedzieć na przyszłość. Fajnie zobaczyć też Adeo Plano w akcji, żeby mieć porównanie.

Z drugiej strony jak sobie pomyślę kucie ścian, ciągnięcie kabli, dokupowanie długich kabli HDMI - to mnie to chyba troszku będzie kosztowało ;/
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Bipo spoko, dzisiaj akurat nie ma słońca, ale jak będzie słoneczny dzień to zrobię ;)

A jaki polecacie projektor z lens shiftem ? Jedyny model, który znalazlem to Epson EH-TW3200, a tutaj już cena 4600 zł. I tak wchodzę w kwoty takie, które powoli się stają mało realne :D

A jak sugerujecie to rozwiązać najlepiej ? Powiesić go na suficie na wprost ściany przy lampie ? Co do multi screena powoli podświadomie czuję, że to jest gruba przesada, ale chyba obejrzę, żeby wiedzieć na przyszłość. Fajnie zobaczyć też Adeo Plano w akcji, żeby mieć porównanie.

Z drugiej strony jak sobie pomyślę kucie ścian, ciągnięcie kabli, dokupowanie długich kabli HDMI - to mnie to chyba troszku będzie kosztowało ;/

Odnośnie rolet to mam nadzieje że nie masz jak na tym filmiku...:
https://www.youtube.com/watch?v=blbeGK9Ymas
 

AndreS93

New member
wooow... tragedia - ja mam rolety 100% zaciemniajace BEZ prowadnic i o wieeele mniej swiatla wpada - widać u Ciebie, ze są pofalowane, i to jest problemem. W jasne dni przy takim czymś rewelacyjnie ogladać się nie będzie.
 

Lucky555

New member
No niestety jest tak jak jest. Moje mieszkanie jest bardzo słoneczne, aż za bardzo. Jak mi się uda rozegrać jakiś telewizor to pomyślę o jakichś zasłonach większych do okien co powinno bardziej przyciemnić pokój.

Druga sprawa, pytałem różnych osób i chyba jednak nie przejdzie u mnie projektor z Lean Shiftem. Muszę go chyba jednak przyczepić, tylko problemem jest u mnie to, że nie mam pomysłu jak to rozegrać. Kuć nie chce ścian, ale chyba to będzie nieuniknione, druga kwestia na środku pokoju mam centralnie lampę z długimi kloszami. Przy umieszczeniu przed lampą projektora długość od ściany wychodziłaby mniej niż 2,5 metra, przez co ciężkie byłoby wyświetlenie na ekranie 100 cali. A odległość kanapy od ściany jest 4,5 metra, więc myślę, że 100 cali powinno być przynajmniej. Może wy macie pomysły jak to rozegrać ?

Niżej fotka pokoju i lampy:
Zippyshare.com - DSC_0837.JPG
 

AndreS93

New member
Sa takie korytka na przewody, mozesz zamontowac to przez sufit i na scianie - moze bedzie Ci sie wydawalo ze to bedzie widoczne i nieestetyczne ale w rzeczywistosci nie jest tak - przynajmniej wg mnie ;)
 

AndreS93

New member
o właśnie takie - są różne kształty :)
co do kolejnych pytań z lampą - nie odpowiem Ci - sam musisz trochę pokombinować - dostałeś odpowiedź na forum - projektor powinien być na wprost ekranu - nie urządzimy za Ciebie całego pokoju polegając na zdjęciach - nie możesz zapominać też o myśleniu, musisz sam pomyśleć i zastosować się do wyżej opisywanych wskazówek.
 

Lucky555

New member
Nie zapominam o myśleniu, broń boże :) Po prostu zacząłem od początku kombinować jak tu ustawić projektor ze względu na lampę, a jak okazało się, że nie da rady to chce się poradzić, co w tej sytuacji, gdyż mi już brakuje pomysłów. Tak czy siak dzięki za pomoc
 

Lucky555

New member
Wymyśliłem inną opcję.

Mogę umieścić projektor przed lampą, żeby nic nie usuwać, dlatego potrzebny mi projektor short - throw. Znalazłem taki model:
Optoma GT1080
Benq W1080st

Który lepszy ? Benq jest dość fajny, ale za to głośny, więc odpada. O drugim mniej można w necie znaleźć. Może ktoś z was go użytkuje ?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Dziękuje za fotki z roletami, odnośnie lampy to likwidujesz lampę, wstawiasz nowoczesny plafon (ja tak mam), a za nim umieszczasz projektor na uchwycie. Natomiast kable no to już decyzja leży po twojej stronie listwa maskująca lub prucie sufitu, szpachlowanie oraz malowanie....;-)
 

Lucky555

New member
Nie ma sprawy :) Kolejnym zasłonię rolety nie na maksa, bo wtedy się falują i zobaczę jak wtedy wygląda.

Co do lampy i sufitu - ciężko się negocjuje z partnerką :D Ale będę próbował i wybiorę najlepsze rozwiązanie. Ostatnio nie myślę o niczym innym jak o powieszeniu projektora, więc liczę na to, że w przyszłości się uda.

A co do tych projektorów wyżej ktoś się może wypowiedzieć ?
 
Do góry