3D na projektorze z PC - Optoma HD 151x

xlbravo

New member
Witam,

Chciałbym zapytać o najbardziej efektywny sposób odtwarzania filmów .mkv 1080p 3D na projektorze (w moim wypadku Optoma 151x). Mam film 3D top/bottom i udało mi się uzyskać efekt 3d z PC z wykorzystaniem Stereoscopic Player i opcją "Software Pageflipping". Wygląda całkiem dobrze przy wolnych scenach, ale przy szybkich ogląda się bardzo cieżko (tak jakby coś nie nadążało z odświerzaniem). Wyczytałem gdzieś, że w tym wypadku powinno się ustawić refresh rate na 120hz (żeby było po 60hz na każde oko), ale mam opcje tylko do 60hz. Moja karta graficzna to ATI Radeon HD 6800 - jest podłączona HDMI 1.4 do Bose, a stamtąd do projektora. Gdzieś wyczytałem, że tak naprawdę sama optoma wspiera 1080i do 60hz, więc w sumie to może nie być nawet kwestia karty graficznej. Tylko jeżeli projektor nie wspiera wyższej częstotliwości to w jaki inny sposób mogę odtwarzać płynnie filmy 3D? Czy lepiej będzie to wyglądać z jakiegoś dedykowanego odtwarzacza blueray / mkv, czy jakis inny format pliku 3D (SBS, czy coś), czy może jakieś inne ustawienie w Stereoscopic Playerze?

Z góry wielkie dzięki za pomoc!
 

AndreS93

New member
Po pierwsze pelne 3D jest wyswietlane w 1080p 24Hz. Nie napisales jakie masz okulary - polecane do tego i tanie sa te w technologii 3D DLP Link Sainsonic Zodiac 144Hz ( 3x24Hz jedno oko plus 3x24Hz drugie oko - lacznie daje 144Hz). W kazdym razie zrodlo ma byc ustawione dla kazdych okularow aktywnych na 1080p 24Hz. Polecam tutaj odtwarzacz PowerDVD 14 - odtwarzajac w nim film, i klikajac opcje 3D automatycznie przelacza sie do odpowiedniego trybu 3D oblugiwanego przez projektor i karte graficzna (oczywiscie sa jeszcze ustawienia 3D, ktore mozna samemu skonfigurowac) - u mnie to wyglada tak, ze odpalam film w 3D w PowerDVD, i sam zmienia rozdzielczosc i wyswietla sie informacja na projektorze "1080p 24Hz 3D" ;)
 
Ostatnia edycja:

xlbravo

New member
Dzięki za podpowiedź! już precyzuję - moje okulary to Optoma ZF2300 3D RF Sync VESA. Z tego co czytam na stronie obslugują:

3D Refresh rate 96/100/120/144Hz (48/50/60/72Hz per eye)

Tylko pytanie gdzie ja to ustawiam i co jest odpowiedzialne za refresh rate na poziomie max 144Hz? Czy to program o którym piszesz, karta graficzna, projektor, czy moze wszystko powinno sie zsynchronizowac z automatu?
 

AndreS93

New member
Dzięki za podpowiedź! już precyzuję - moje okulary to Optoma ZF2300 3D RF Sync VESA. Z tego co czytam na stronie obslugują:

3D Refresh rate 96/100/120/144Hz (48/50/60/72Hz per eye)

Tylko pytanie gdzie ja to ustawiam i co jest odpowiedzialne za refresh rate na poziomie max 144Hz? Czy to program o którym piszesz, karta graficzna, projektor, czy moze wszystko powinno sie zsynchronizowac z automatu?

Po pierwsze: projektor musi obsługiwać 3D (Twoj obsługuje)
Po drugie: karta graficzna musi obsługiwać 3D (z tego co widzę Twoja obsługuje)
Po trzecie: puszczając obraz z PC urządzenie musi je nadawać w odpowiedniej częstotliwości - tj 1080p 24Hz - tylko na takim ustawieniu będzie działać prawidłowo Full 3D.

Wytłumaczę dokładniej jak to działa u mnie: podłączam laptop po HDMI do projektora za pomocą przewodu HDMI 1.4 - Projektor wykrywa źródło sygnału i i wyświetla się informacja: "1080p 60Hz". Odpalam PowerDVD 14, uruchamiam film nagrany w 3D, i projektor jeszcze raz wykrywa na nowo źródło sygnału wyświetlając informację "1080p 24Hz 3D". Ja mam okulary w technologi 3D DLP Link i Full 3D działa :) Pamiętaj aby w ustawieniach na projektorze mieć 3D jako VESA dla Twoich okularów - i wydaje mi się że nigdzie nie ustawiasz na okularach czy na synchronizatorze 144Hz - powinno to samo zadziałać podobnie jak w moich okularach w technologi 3D DLP Link:)
 

lycone

Banned
Po pierwsze: projektor musi obsługiwać 3D (Twoj obsługuje)
Po drugie: karta graficzna musi obsługiwać 3D (z tego co widzę Twoja obsługuje)
Po trzecie: puszczając obraz z PC urządzenie musi je nadawać w odpowiedniej częstotliwości - tj 1080p 24Hz - tylko na takim ustawieniu będzie działać prawidłowo Full 3D.

Wytłumaczę dokładniej jak to działa u mnie: podłączam laptop po HDMI do projektora za pomocą przewodu HDMI 1.4 - Projektor wykrywa źródło sygnału i i wyświetla się informacja: "1080p 60Hz". Odpalam PowerDVD 14, uruchamiam film nagrany w 3D, i projektor jeszcze raz wykrywa na nowo źródło sygnału wyświetlając informację "1080p 24Hz 3D". Ja mam okulary w technologi 3D DLP Link i Full 3D działa :) Pamiętaj aby w ustawieniach na projektorze mieć 3D jako VESA dla Twoich okularów - i wydaje mi się że nigdzie nie ustawiasz na okularach czy na synchronizatorze 144Hz - powinno to samo zadziałać podobnie jak w moich okularach w technologi 3D DLP Link:)
Na 60hz nie działa Ci 3D?

Wysłane z mojego Note 3
 

AndreS93

New member
nie próbowałem nawet na 60, od razu robiłem tak jak to powinno być, aby osiągnąć 3D tak jak zostało to przewidziane.
 

xlbravo

New member
Nie chodzi o to, że nie działa na 60Hz, ale ewidentnie jest jakiś problem z wydajnością czy konfiguracją bo przy szybkich scenach (film akcji itp.) wszystko się zaczyna zlewać i trudno zobaczyć co się dzieje, nie wspominając o głębi 3D. Na moje standardy nie da się czegoś takiego oglądać (a już na pewno nie z przyjemnością).

Przy wolnych scenach, typu - podwodna flora i fauna, efekt 3D jest żyleta i nie mam zastrzeżeń (co świadczy o tym, że podstawowe "wymagania" - kabel / okulary / emiter itp. są spełnione).

Stąd mój wniosek o potencjalnym problemie w częstotliwości odświeżania, ale podejrzewam, że równie dobrze problem może być w ustawieniach (software pagflipping), sposobie sklejania obrazu top/bottom, left/right itp. Np kiedy puszczam film jako top/bottom i ustawiam ta opcje na projektorze to cos jest nie tak i skleja obrazy z jakimś przesunięciem ok 10% i generalnie 3d sie rozlatuje.

Z kolei jak ustawie top/bottom i software pageflipping w Stereoscopic player to obraz sklejany jest juz na PC, zaczyna ostro migać itp. Wtedy a na projektorze wybieram opcje "Frame Sequential" i dostaje ten efekt, o którym pisałem - ok, ale tylko w wolnych scenach.

Teraz doczytalem, że opcja Frame Sequential to tylko HD Ready, a Optoma 151x powinna wspierać też Frame Packing, które jest Full HD. Tylko nie wiem jak wymusić ten Frame Packing w przypadku PC jako źródło. Być może nie da się tego osiągnąć bez odtwarzacza Blue-ray 3D?

Oczywiście spróbuję jeszcze z proponowanym PowerDvD 14, może wykryje wszystko z automatu, ale jak ktoś wie coś więcej na temat Frame Packing i Sequential to chętnie posłucham :)
 

AndreS93

New member
w PowerDVD 14 masz w ustawieniach również możliwość konfiguracji głębi obrazu suwakiem - i faktycznie jak obraz się niewygodnie ogląda wystarczy zwiększyć/zmniejszyć głębię i jest lepiej :) Co do tego że oryginalne okulary Optomy są lepsze to wiem, ale kosztują kilkakrotnie więcej niż te Sainsonic Zodiac.
 

dvmax78

New member
Witam
Szukam kogoś kto mógłby pomóc w rozwiązaniu kłopotu z którym się borykam.
Mianowicie - posiadam projektor optomy oraz świeżo zakupione okulary ZF2300 VESA z emiterem, których nie mogę zmusić do pracy, wszystkie opcje związane z wyświetlaniem 3d w odtwarzaczu i projektorze włączone a obrazu 3d nie ma.
 
Do góry