Projektor buczy - problem czy nie?

Arielis

New member
Witam.

Mam pewien kłopot i potrzebuje porady doktora projektorowego ;)

Pacjent:
Projektor Optoma GT760 - ma 9 miesięcy, lampa 1000 godzin wyświetlone.
Objawy:
Po włączeniu normalnie uruchamia się wiatrak ale gdy po kilku sekundach następuje grzanie lampy to w tym momencie rzutnik zaczyna głośno buczeć. Nie jestem w stanie stwierdzić co dokładnie bo jak przykładam ucho to w całej obudowie buczy tak samo glośno i ciężko stwierdzić gdzie jest źródło.

W każdym razie buczenie po około minucie dwóch słabnie i jest ledwo słyszalne czasami całkiem zanika choć zdarzają się też dni że nawet po godzinie słychać to dość głośno nadal.

Czy to jest normalne zachowanie? Nie wiem że jak lampa ma już trochę wyjechane to zaczyna się tak zachowywać? Czy coś się knoci? Zaznaczam że zaczęło się to dziać w zimie gdzie czasem w tym pokoju było zimnawo rankami (ok 16 stopni) może to efekt że lampa jest bardziej zimna i temu się tak zachowuje?

Ogólnie nie jest to kłopotliwe bo i tak głośniki zagłuszają ten efekt...a też często jednak on po tych dwóch minutach się wycisza jednak zastanawiam się czy nie jest to jakis defekt a że gwarancja jeszcze jest więc można odesłać tylko że pozbędę się rzutnika pewnie na około miesiąc a szkoda jeśli problem okaże się błahy ;) a telewizora się już pozbyłem i konsola się będzie kurzyć ;)

Z góry dzięki za jakiekolwiek sugestie i rady :)
Pozdrawiam
 

tokarskim82

New member
Też mam Optomę, chociaż inną. Gdzieś, kiedyś wyczytałem, że takie buczenie może się pojawiać ze względu na zużycie wiatraka. Jacyś "specjaliści" polecali rozebrać rzutnik, potraktować odpowiednie mechanizmy wd40 i po sprawie. Sam nie wiem czy by to coś dało ;) na pewno też kwestia systemu chłodzenia, który się po czasie po prostu zużywa, ale jak sam twierdzisz, może to też kwestia wilgoci (zima), która zaczęła wpływać na rozruch sprzętu. Suchy projektor zdecydowanie lepiej działa.
 
Do góry