Optoma HD 151x - zamoistne zmiany jasności obrazu

rambo54

New member
Witam wszystkich forumowiczów

Od dwóch miesięcy jestem posiadaczem w/w projektora.
Po 6 latach przesiadłem się z projektora HD ready, Benq w600.

Zmiana oczywiście bardzo na plus ale drażni mnie cały czas jedna przypadłość.
Nie wiem czy to wada mojego egzemplarza czy jakiś wewnętrzny algorytm w oprogramowaniu jest za to odpowiedzialny w tych Optomach.

Mianowicie obraz podczas oglądania filmów, potrafi się nagle delikatnie przyciemnić lub rozjaśnić.. :confused:
Zweryfikowałem to z innymi domownikami, niestety ale oni też to widzą

Projektor jest dość jasny, ekran mamy szary 96".
Rzutnik ustawiony jest w trybie Eco, brilliants color jest wyłączony, odszumianie i ostrość również.

Jasność i kontrast na -10.

Jest jeszcze funkcja super czerni.
Co ciekawe, jej wyłączenie powoduje że projektor zaczyna szybciej kręcić wiatrakami i robi się nieprzyjemnie głośny.. zostawiam tą funkcję włączoną ze względu na szum pracy maszyny.

Czytam że kilka osób posiada podobny sprzęt (HD26, HD141x, HD36)
Czy ktoś zauważył u siebie podobne zjawisko..?
 

rambo54

New member
Tak coś czułem, bo wszystko inne powyłączałem.
Niestety ale praca z wyłączonym dynamic black jest nieprzyjemnie głośna :?
Nie ma sposobu by to jakoś softwarem ominąć?
 

lll

New member
Jest jeszcze funkcja super czerni.
Co ciekawe, jej wyłączenie powoduje że projektor zaczyna szybciej kręcić wiatrakami i robi się nieprzyjemnie głośny.. zostawiam tą funkcję włączoną ze względu na szum pracy maszyny.
Niestety ale praca z wyłączonym dynamic black jest nieprzyjemnie głośna :?
Ciekawe, bo u mnie w Optomie HD131Xe jest dokładnie odwrotnie - to po włączeniu Dynamic Black szum wentylatorów staje się znacznie głośniejszy. Dlatego mam tą funkcję wyłączoną.
 

marny_popis

New member
No u mnie w 141 też szum jest większy przy włączonym dynamic black i są zmiany jasności, taki urok ale podobno lampa 500h dłużej żyje
 

rambo54

New member
Ciekawe, bo u mnie w Optomie HD131Xe jest dokładnie odwrotnie - to po włączeniu Dynamic Black szum wentylatorów staje się znacznie głośniejszy. Dlatego mam tą funkcję wyłączoną.

Upewniłem się.
Po wyłączeniu Dynamic black wiatrak zaczyna sie kręcić się szybciej..
Ja bym bardzo chętnie te Dynamic Black wyłączył, bo czerń za bardzo zalatuje smołą, ale hałas z chłodzenia jest nie do przyjęcia.
A to miał być cichy projektor ..
 

rambo54

New member
OK, tak czy siak, jadę z nim do dystrybutora, niech sprawdzą czy TEN TYP TAK MA czy to jakaś jednak bolączka.
To jakby rzecz raczej gustu, ale chętnie tą fukcję dynamic black wyłączył.
Czerń zlewa mi się naturalnie w smołę i ginie spora część szczegółów w skali szarości.
 

ftomekk

New member
Rambo54 odtwarzasz filmy z komputera :) ???
Jeżeli tak , to będę mógł Ci podpowiedzieć , gdzie leży problem.
Męczyłem się z migoczącym obrazem miesiąc czasu i myślałem ,że to wina projektora , a jednak nie była .
 
Ostatnia edycja:

rambo54

New member
Tak, z HDMI ale mi nic nie migocze

Do kolegów ktorym cichną wiatraki po wyłaczeniu Dynamic Black.
Coś źle sprawdziliście. Dynami Blacj sprzętowo zmiejsza ilość światła wytwarzanego przez lampę stąd siła coollerów spada nie rośnie jak Wam się wydaje. Nieco wyprowadziliście mnie w zakłopotanie.

Dynamic black niestety reguluje dynamicznie jasnością, trzeba się pogodzić albo oglądać z szumiącym wiatrakiem :/
 

Ultro

New member
Ja w swojej optomie HD82 mam opcję która w teorii odpowiada za poprawę czerni chyba, zmniejsza ilość energii w lampie w zależności od sytuacji na ekranie. Tyle w teorii bo jakoś szału ta opcja nie robiła a jak ją wyłączyłem to przestało migotać obrazem. Było to rzadkie ale jednak. Opcja nazywa się bodajże Image AI.
 

marny_popis

New member
Bez urazy kolego ale głuchy nie jesten i wiem co słyszę,dynamic black włączony-głośniej, wyłączony-ciszej, i tak jest u mnie może u Ciebie odwrotnie ale masz inny model

Jeszcze sprostowanie, przy dynamic w jasnych scenach jest głośniej a w ciemnych ciszej i zmienia się to w zalerzniści co jest wyświetlane i myśle że też dlatego są skoki jasności, ale że jak wyłączysz i masz głośniej to dziwne bo przed chwilą sprawdzałem i u mnie jest jednak odwrotnie
 
Ostatnia edycja:

lll

New member
Najlepsze, że ja przy krótkim porównaniu nie widziałem różnicy - ale przyznam, że zbytnio się nie przypatrywałem, ponieważ odstraszył mnie od razu właśnie większy hałas, i uznałem że nie będę z tego korzystał.
 

marny_popis

New member
U mnie ogólnie się rozjaśnia kolory są troszkę bardziej ostre i jest głośniej także wyłączyłem to i jest po kłopocie:)
 

ftomekk

New member
Tak, z HDMI ale mi nic nie migocze

Do kolegów ktorym cichną wiatraki po wyłaczeniu Dynamic Black.
Coś źle sprawdziliście. Dynami Blacj sprzętowo zmiejsza ilość światła wytwarzanego przez lampę stąd siła coollerów spada nie rośnie jak Wam się wydaje. Nieco wyprowadziliście mnie w zakłopotanie.

Dynamic black niestety reguluje dynamicznie jasnością, trzeba się pogodzić albo oglądać z szumiącym wiatrakiem :/

Jak to nic Ci nie migocze ?
Twój pierwszy post :

Witam wszystkich forumowiczów

Od dwóch miesięcy jestem posiadaczem w/w projektora.
Po 6 latach przesiadłem się z projektora HD ready, Benq w600.

Zmiana oczywiście bardzo na plus ale drażni mnie cały czas jedna przypadłość.
Nie wiem czy to wada mojego egzemplarza czy jakiś wewnętrzny algorytm w oprogramowaniu jest za to odpowiedzialny w tych Optomach.

Mianowicie obraz podczas oglądania filmów, potrafi się nagle delikatnie przyciemnić lub rozjaśnić.. "
 

rambo54

New member
Hej,
to nie ma charakteru migania.
Jak pojawi się nagle na ekranie dużo ciemnego kadru, to efekt jest taki tak by wejść w jasność i zdjąć 10 jednostek. Potem wraca do normy. Tak u mnie o działa
 

rambo54

New member
Jak się skończył problem ze zmianą jasności? Czy to przypadłość tego modelu?

Przy zmiane scen na filmie z bardzo jasnych na ciemne, wprawne oko wychwyci że np napisy świecą nieco mocniej lub słabiej. Przestało mi to przeszkadzać, projektor na prawdę na bardzo dobry obraz.
 
Do góry