Projekcja przez dziurę w ścianie ..

henrykzajac

New member
Witam serdecznie wszystkich.

Chciałbym prosić o poradę w sprawie instalacji projektora.
Mam w głowie pomysł zakupu benq w1300 / optoma hd151x.
W typowej opcji projektor musiałby znajdować się nad moją głową, co ze względu na potencjalny hałas jest słabą opcją.
Alternatywną opcją jest ustawienie projektora za ścianą w mało istotnym pomieszczeniu. Musiałbym wykuć w ścianie o szerokości 25cm otwór około 20cm x 20cm i maskować go jakimś obrazem na magnesach.
Moje wątpliwości dotyczą wpływu takiego otworu na parametry obrazu, czy takie ustawienie ma jakikolwiek sens ?
Wydaje mi się że w idealnym przypadku nie powinno być problemu, ale jeżeli projektor rzuca trochę światła dookoła to może być potencjalny problem.
Proszę bardzo o opinie o takim rozwiązaniu.

Jeżeli chodzi o parametry projekcji to w grę wchodzi ekran 106" - 112" oglądany z 390cm.
Odległość objektywu od ekranu to 430cm (380 w opcji projektor nad głową).

Pozdrawiam.
 

RwVision

New member
Światło od projektora rozchodzi się tylko i wyłącznie w smudze, którą rzuca, więc jeśli zrobisz odpowiednio duży otwór to nie powinno być problemu. Podobnie przeciez jest w kinach.

Zrób sobie prostą symulacje kata padania swiatla i mozesz kuc sciane:)

Pytanie tylko, czy przy takim otworze, lekki halas i tak sie nie dostanie do twoich uszu?
 

henrykzajac

New member
Liczę się z tym że hałas się przedostanie, rozpatrując jednak np. optome hd151x wentylatory będą znajdować się poza światłem otworu, dodatkowo mógłbym praktycznie zabudować projektor zostawiając jedynie otwór na obiektyw. Spadek hałasu powinien być znaczący.
 

RwVision

New member
Pamiętaj, że ciepło musi być gdzieś odprowadzane, zabudowanie całego projektora by go zabiło.

Moj pierwszy projektor, benq w1070 grzeje powietrze wokół siebie jak jakiś grzejnik. Czuć bardzo ciepłe powietrze w okolicach wentylatorów. Nie spodziewałem się aż takiego grzania z projektora.
 

henrykzajac

New member
Liczę się z tym problemem. Mam na myśli zabudowanie tylko przodu projektora.Tzn obiektyw tak na 1 cm w otwór, i resztę otworu na tej głębokości zabudować. Ta optoma ma ten plus że nie ma otworów wentylacyjnych z przodu. Benq ma jeden z wylotów z przodu i ten fakt mnie trochę niepokoi.
 

lll

New member
Moim zdaniem to może być bardzo dobre rozwiązanie. W kwestii hałasu, czy niepotrzebnych refleksów świetlnych (choćby występujących w niektórych modelach przebić ze środka obudowy), w teorii może być tylko lepiej. Mam nadzieję, że praktyka to potwierdzi - nie zapomnij opisać efektów na forum. O odprowadzanie ciepła, przy zabudowanym tylko przodzie, zbytnio bym się nie martwił, i to nawet przy modelu z wentylacją z przodu. Bardziej się zastanawiam, czy takie rozwiązanie nie wpłynie na bezproblemową obsługę pilotem.
 

jgx

New member
Bez reklam
ja tak mam rozwiązane kino w domu - super sprawa, polecam!!! Fotki wstawię w przyszłym tygodniu do odpowiedniego działu. Jeśli chodzi o sterowanie pilotem to są różne przedłużacze przewodowe i bezprzewodowe
 

Henry

Active member
Bez reklam
ja tak mam rozwiązane kino w domu - super sprawa, polecam!!! Fotki wstawię w przyszłym tygodniu do odpowiedniego działu. Jeśli chodzi o sterowanie pilotem to są różne przedłużacze przewodowe i bezprzewodowe
Wrzuć koniecznie do działu http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/4671-nasze-zestawy.html no i napisz kilka słów, czekam z niecierpliwością. Sam od pewnego czasu mam podobny pomysł i cieszę się, że taki temat się pojawił :)
 

henrykzajac

New member
Dziękuję za odpowiedzi, cieszę się że nikt mi nie wybił tego pomysłu z głowy.

Zapytam przy okazji tego tematu jeszcze o ekran.
Wydaje mi się że warunki do projekcji w pokoju mam całkiem niezłe, za wyjątkiem białego sufitu.
Dlatego chciałbym obniżyć górną krawędź ekranu około 70 cm od sufitu.
Ciężko znaleźć ekran 16:9 z czarnym pasem o takiej szerokości a rozwiązania na zamówienie są niedorzecznie drogie w związku z tym zastanawiam się nad ekranem 1:1 + malowanie farbą / przyklejanie jedwabiu lub jedwabnych taśm. Nie mogę niestety zastosować ekranu ramowego lub mocowanego do ściany.
 
Do góry