konserwacja projektora

Meloman69

New member
Bez reklam
Temat dotyczy projektorów głównie LCD.
Podczas użytkowania projektora, z czasem może dojść do degradacji jakości obrazu.
Możliwe skutki:
- przebarwienia (np. doskonale widoczne na szarym tle);
- plamy (doskonale widoczne na kolorowych tła - dobrze sprawdza się niebieski);
- brak ostrości.
Przebarwienia najczęściej mogą być spowodowane zabrudzeniem polaryzatorów. Ale uwaga - często te przebarwienia są w granicy błędu (reprodukcji koloru) i nie są naprawiane przez serwisy w ramach gwarancji.
Plamy to najczęściej drobinki kurzu, które osiadały na panelu lub panelach LCD (jest ich w sumie trzy) lub co rzadko się zdarza - na autoprzesłonie. Gorzej, kiedy plama jest wynikiem przepalenia polaryzatora. Wtedy tylko naprawa.
Co pomaga? Czasami wystarczy otworzyć projektor i spróbować wyczyścić poszczególne elementy sprężonym powietrzem (żadnym tam sprayem, ale tylko i wyłącznie gruszką fotograficzną!). Ale uwaga. Z racji, że w projektorze panują naprawdę wysokie temperatury, często drobinki kurzu zostawiają ślad, nawet jeżeli udało nam się kurz usunąć sprężonym powietrzem. Wtedy zaczyna się "zabawa", bo aby oczyścić całkowicie np. panele LCD należy je umyć w destylowanej wodzie i osuszyć bez pozostawienia smug.
Niestety - ostatnio pojawiły mi się przebarwienia (delikatne różowe na jasnym tle) oraz plamy (najlepiej widoczne na czarnym tle). Serwis nie przyjął przebarwień, jako reklamacji, więc skorzystałem z jednego serwisu w Krakowie. Udało się pozbyć przebarwień oraz oczywiście plam. Sam obraz wygląda po czyszczeniu, jakby bardziej spójny, kryształowy (choć to może kwestia sugestii). Przy okazji udało się załatwić sprawę w przeciągu jednego dnia!
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dobrze wiedzieć. Napisz może jeszcze dla zainteresowanych, jakiej marki jest projektor? Wiem, że w Krakowie serwis okazał się bardziej profesjonalny niż w...? No właśnie, w jakim mieście?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
jakiej marki jest projektor? Wiem, że w Krakowie serwis okazał się bardziej profesjonalny niż w...? No właśnie, w jakim mieście?
Tutaj nic się nie zmieniło. Chodzi o Epsona TW9200UB. Sam jesteś posiadaczem projektora tej marki, więc dobrze chyba wiesz, że chodzi o Koszalin, bo to jedyne miejsce w Polsce, gdzie Epson gwarancyjnie naprawia projektory.
 

Ultro

New member
I dlatego nie kupiłem projektora LCD, to jest po prostu wadliwa technologia. Sam kiedyś miałem TV tylnoprojekcyjny SONY KDF oparty na tej technologi i oczywiście tak samo pojawiły się artefakty. Ty Meloman chyba nie masz zbyt długo tego projektora ? Założony temat utwierdza mnie w tym że podjąłem słuszną decyzję, ale koledze oczywiście współczuje i radzę szybko pozbyć się sprzętu bo problemy pewnie będą się nasilać.

PS. w projku za taką kasę to jajca...
 

Meloman69

New member
Bez reklam
@Ultro
Nie dramatyzowałbym. Każda technologia ma swoje wady. Sim2 też potrafią się popsuć. To tylko elektronika.
Poza tym - jeżeli chodzi o zabrudzenia, to zdarzyło mi się to pierwszy raz. 2 lata temu w TW9000 wypalił się polaryzator. Więc są to przypadki incydentalne i mam nadzieję, że tak zostanie.
 

Ultro

New member
Nie dramatyzuje. Jak dobrze zrozumiałem twój wpis to poprzedni Epson też miał awarię tak ? no to gratuluję samozaparcia i miłości do marki hehe. Ale szacun za wpisy, zawsze ktoś może coś miedzy wierszami wychwycić, tak jak ja kiedyś.
 
Do góry