Obraz z projektora na 150 calach

gutek78

New member
Witam drogich forumowiczów :)

Jak w temacie mam pytanie o obraz z projektora o wielkości 150 cali. Czy jakiś projektor pokroju sony hw55 czy jvc x30 da zadowalający obraz na takiej przekątnej? Źródło to oczywiście tylko full hd wyświetlane na dobrej jakości ekranie ramowym. Wyświetlić taki obraz to oczywiście da radę ale czy cokolwiek pozostanie z tej dobrej jakości? Czy 120 to max w co warto pójść jeśli chodzi o te projektory z tej półki cenowej? Czytałem kiedyś, że tak wielkie przekątne nie tracąc na jakości potrafią tylko projektory dużo droższe od tych wymienionych.
 

RwVision

New member
Utrata jakosci zalezy tylko od rozdzielczosci obrazu i odelglosci w jakiej siedzisz.

150" to raczej latwe zadanie dla wiekszosci projektorow, a jak niby mialyby one pogorszyc jakosc (oprocz jasnosci)? Rozdzialki same w sobie nie podniosa, wiec wiadomo, ze taki ekren z 3m bedzie slabszej jakosci ZAWSZE (1080p)
 

RwVision

New member
Pomiedzy 120" a 150", powinna byc znikoma roznica w jakosci samego obrazu, nie liczac jasnosci lampy (wiadomo, ze ta bedzie ciut ciemniejsza). Te projektory moga wyswietlic obraz do 200-300", wiec dlaczego juz na 150", mialby byc drastyczny spadek na jakosci - bo tego sie obawiasz?

Ja szykuje wlasnie obraz 125", spokojnie moge dac zooma na benq w1070 na 150". Ekranu jeszcze nie mam, ale moge dzis/jutro zrobic test i sprobuje uchwycic oba obrazy. Porownamy czy obraz jakos straci na jakosci.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Wszystko zależy w jakiej odległości siedzisz od tego ekranu. Ja na swoim hw55 sonego z 4,4m wyświetliłem max. obraz 144" i żadnej pikselozy nie było. Tylko że to jest skrajna praca lampy przy max. zoomie. A z tego co mi wiadomo to nie powinien projektor pracować w skrajnych ustawieniach zooma czy to min czy max.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
@RwVision
To że w specyfikacji projektora jest napisane, że jego maksymalna wielkość obrazu wynosi powiedzmy 300 cali, to nie oznacza, że taki obraz będzie dało się oglądać.
Nie oszukujmy się, ale Sony HW55E nie jest jakimś wybitnie jasnym projektorem (jak większość). Aby kontrast pozostał na akceptowalnym poziomie, to w mojej ocenie 150 cali to max. co można uzyskać na tym projektorze.
 

RwVision

New member
Nie napisałem, że te 300" da sie oglądać, tylko, że w takiej skali 150" powinno byc tak samo dobre jak 120" na kazdym, duzo tanszym projektorze.

Jasnosc obrazu, a jakosc to tez calkiem 2 inne rzeczy.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Jasnosc obrazu, a jakosc to tez calkiem 2 inne rzeczy.
Nie - no proszę, napisz że żartujesz?
O jakości obrazu tak w skrócie zależą 3 czynniki. Każdy z nich nie mniej ważny. Są to:
- kontrast;
- sama jasność;
- ostrość.
Im większa powierzchnia obrazu, tym z kwadratem spada jasność, co ma bezpośredni wpływ na kontrast.
 

RwVision

New member
Masz racje, jednak mi chodzilo po prostu o cos innego. Dla mnie sama jakosc obrazu, to wszelkie znieksztalcenia i ostrosc, jakie moglyby sie zrobic przy wiekszej ilosci cali.
 

gutek78

New member
Meloman69 właśnie o te aspekty mi chodziło o których piszesz. Dzięki :) Myślę, że zostanę przy 120 calach, odpowiednia odległość i myślę, że na takiej przekątnej jakość będzie naprawdę dobra. Widziałem kiedyś ok 150 cali z projekotra powyżej 10 tyś. zł i jakość nie była zbyt powalająca.
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
@RwVision
Masz rację. W kwestii ostrości i spójności obrazu nie będzie szczególnej różnicy.

@gutek78
Musisz zadać sobie pytanie z jakiej odległości będzie oglądał. Możesz przyjąć zasadę, że obraz nie powinien być większy (jego szerokość) niż odległość widza do ekrany dzielona przez 1,5.
Jeżeli planujesz oglądać z odległości powiedzmy 5 metrów (lub coś koło tego) to rozważyłbym jednak zakup ekranu 150 cali.
 
Do góry