Optoma HD151x - krótka recenzja

kojak_ct

Member
Jako, że na forum nie ma dedykowanego tematu a aktualnie jestem posiadaczem Optomy HD151x (HD36), postanowiłem napisać kilka faktów związanych z tym projektorem po kilkudniowym obcowaniu. Aktualnie porównałem do Acera H5360 oraz Benq W1070. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie sprzętu to postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości i wolnego czasu.

Na chwilę obecną posiadam:

Acer H5360
Optoma HD151x
Optoma 3DXL konwerter do 3D SBS/Sekwencyjnych klatek
Okulary Optoma ZD201
Sainsonic jakiś tam - nie znam modelu (możliwość pożyczenia)
Ekran: No name Gain: 1.0

Pierwsze wrażenia.
Kurier dostarczył ogromne pudło, które ledwo weszło mi do bagażnika :D. Otwieram, a tam kolejne troszkę mniejsze pudło z właściwym sprzętem. Po rozpakowaniu moim oczom ukazał się olbrzym wśród projektorów z ogromnym okiem :). Optyka jest pierońsko wielka proporcjonalnie do projektora. Postawiłem obok Acera iiii Acer wyglądał jak tania zabawka :). Do tej pory uważałem BenQ za kolosa ale w starciu z Optomą, wygląda jak matka z przedszkolakiem :D. Nawet właściciel Benq pierwsze co powiedział: WOW. Ale to duże. Na co mu takie wielka soczewka? :)

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - e40a4c3b54a58.jpg

Pierwsze odpalenie nastąpiło jeszcze w dzień na białym ekranie na ok 50 calach rzucane z pufy. Obraz bardzo jasny i kontrastowy czyli pierwsze WOW. Super obraz. Odstawiłem wszystko i wróciłem do pracy. Następne testy zaplanowałem na wieczór. :)

Postawiłem dwa projektory jeden pod drugim i wykonałem szybki test w trybie film.
Na górze HD151x,
Na dole Acer H5360

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 13922af81577b.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 29e6caa89a978.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 7be114e0047ca.jpg

Patrzę i nadziwić się nie mogę. Co jest grane? Stary projektor o 6 barwnym kole wygląda lepiej od nowego RGBRGB? Odpaliłem planszę testową

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - f7ccbcc1eb0a7.jpg

Szybka kalibracja pod Acera

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - ca36c89a85782.jpg

i ponowny test:

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 42d8fc36ac898.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - b1e82764470fe.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 39ae238ce43c0.jpg

Nadal jaśniej ale zdecydowanie lepiej. Później dokopałem się do ustawienia lampy na ECO co niewiele obniżyło jasność ale zawsze coś. :) 3D z PS3 na okularach Optomy na jednym jak i drugim super z przewagą jasności na Optomie 310W vs 200W. Od razu rzuciła mi się w oczy tęcza na Acerze, na którą wcześniej starałem się nie zwracać uwagi. Dla mnie ważniejsza jest czerń a tęcza tak bardzo mi nie przeszkadzała. No ale teraz jest praktycznie nie widoczna.

Dzień wczorajszy:
Zabrałem Optomę do kolegi. Potestowaliśmy z właścicielem Benq W1070 i przyznał, że efekt tęczy jest znacznie mniejszy niż na jego Benq. O jasności i kolorach też wypowiedział się na PLUS. Czarny słabszy na Optomie. Następnie wzięliśmy pod lupę 3D. Tutaj znacznie lepiej na HD151x ale..., ale po zastosowaniu PS3+3DXL+ Okulary ZD201 nawet na W1070 odżyła głębia obrazu a czarny jest czarny. Jasność to oczywista sprawa. Na plus dla tego kolosa HD151X. I co ciekawe, na SainSonicach + Benq W1070 czarny ma poświatę bordową a na Optomie niebieską tak na 3DXL+ZD201 + W1070 czarny to czarny i na Optomie tak samo. Są to okulary 120Hz ale przez 3DXL działają również na Benq. Głośność zdecydowanie na + dla Optomy. Siedzieliśmy przed samym projektorem i kolega stwierdził, że jest cichutki. Ma dwa całkiem spore wentyle. Wyłaczanie trwa 15sek z tego względu, że obroty wentylatorów wzrastają ze 4x :p. Kolega stwierdził, że to bardzo udany zakup i raczej weźmie go do projekcji w oświetlonym pomieszczeniu bo przy zapalonych światłach wszystko ostre i dobrze widoczne. Do mojego zacisza domowego jest trochę za jasny dla tego traci czerń. Zastosowanie filtra ND2 zabija piękną biel oczywiście na korzyść czarnego. Postanowiłem go zostawić i zakupić ekran Gain=0.8. Wtedy powinno być już ok. Projekcje robię z ok 3,5metra. Pasowałby jeszcze jeden tryb Smart Eco bez dynamicznej czerni, która zabija część detali. Niby czerń lepsza ale utrata detali spowodowała, że nie będę jej używał.

Update
Zapomniałem napisać, że sprawdziliśmy obraz pod kątem zniekształceń i rozmyć obrazu i tu się mój kolega zdziwił. Obraz na każdym calu identyczny, brak cloudingu, idealna ostrość w każdym punkcie i wielka zaleta optyki Optomy: znikoma aberacja, która na Acerze i Benq jest bardzo widoczna.

W wielkim skrócie:

Na plus:
- Jasność
- Kontrast
- Minimalny efekt tęczy (mniejszy od W1070)
- Głębia 3D na firmowych okularach
- Całkiem cichy
- Szybki 15 sekundowy tryb wyłączania
- Bardzo dobra geometria obrazu-w każdym miejscu ta sama ostrość

Na minus:
- Jasność (w małych pomieszczeniach)
- Niedopracowane menu (nie mogę odblokować niektórych funkcji - są na szaro)
- Słaba wstępna kalibracja wszystkich profilów (może z 5 metrów byłoby zdecydowanie lepiej)
- Bardzo jasny pilot oświetlający cały pokój na niebiesko :)
- Gabaryty i Waga 4,5kg

Jak sobie coś przypomnę to jeszcze dopiszę.
Pytanie do Was. Macie może jakiś sposób na kalibrowanie projektorów? Pomijam wyspecjalizowane firmy :).
Jak wejść w menu serwisowe Optomy? :)

Pozdrawiam
Paweł
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
sprobuj ze sposoben wejscia do m. serwisowego z modelu HD25:

1. The OFF key (the power off key top right on remote)
2. The UP ARROW (marked Volume+).
3. The DOWN ARROW (marked Volume-).
4. The MENU BUTTON (immediately to the left of the Down Arrow)

Moze zadziala.

Masz zainstalowany najnowszy firmware w projektorze? Byc moze dlatego niektore opcje sa nieaktywne. Co bylo materialem zrodlowym obrazu, jakim przewodem podlaczone pod Optome?
Pozdrawiam
 

kojak_ct

Member
Działa ale tam nie ma nic sensownego. Oczywiście identyfikuje się jako Optoma HD36 :).

Firmware nie wiem jakie jest bo nigdzie nie widzę do tego projektora. Na stronie optomy też bieda i raptem do kilku urządzeń występuje. Jeśli macie dostęp do FTP optomy to proszę o linka. Na wszelki wypadek napiszę do Serwisu Optomy.
 

komanch

Member
Wielkie dzięki za recenzję. Do tej pory moim faworytem do zakupu był Benq W1070, po Twoim opisie sie waham.
Zastosowanie filtra ND2 zabija piękną biel oczywiście na korzyść czarnego.
Rozumiem, że przy projekcji bez tego filtra zakup Optomy 151 nie ma sensu?

edit: teraz dopiero zwróciłem uwagę ile kosztuje ta Optoma, jednak chyba zostanę przy Benq ...
 
Ostatnia edycja:

kojak_ct

Member
Jeśli cena ma znaczenie, chcesz go użyć w warunkach domowych no i nie jesteś specjalnie wyczulony na głośność to śmiało bierz W1070. W moich warunkach musiałem dokupić szary ekran bo na białym jest za jasno.
 

komanch

Member
Chyba się jednak zakręciłem z tą ceną, nie wiem co ja wcześniej znalazłem ale cenę widziałem w granicach 4-5 tys., dzisiaj jeszcze raz spojrzałem na hd151x i widzę cenę tylko parę setek wyższą od Benq1070, natomiast faktycznie Optoma HD36 to już powyżej 4tys zł
To jak to jest hd151x a hd36 to zupełnie inne modele?
 

kojak_ct

Member
To jest ten sam model. Nie wiem skąd różnica w lumenach (może optyka ciut jaśniejsza) ale ten projektor i tak jest mega jasny i musiałem zmienić ekran na 0,8. W menu identyfikuje się jako HD36 bo ma ten sam soft no i HD151x jest czarny a HD36 biały. :)
 

komanch

Member
Chciałem użyć kalkulatora zamieszczonego tu na forum, aby sprawdzić jaka byłaby odległość tego projektora (zawieszony pod sufitem) do ekranu 100", ale nie mogę w kalkulatorze znaleźć tego modelu :(
możesz mi podpowiedzieć odnośnie tej odległości która mnie interesuje?
 

Blackduckpl

New member
Chciałem użyć kalkulatora zamieszczonego tu na forum, aby sprawdzić jaka byłaby odległość tego projektora (zawieszony pod sufitem) do ekranu 100", ale nie mogę w kalkulatorze znaleźć tego modelu :(
możesz mi podpowiedzieć odnośnie tej odległości która mnie interesuje?
Dla 100" odległość jest od 3,1 do 4,6m
 

Blackduckpl

New member
To nie z kalkulatora ale z instrukcji obsługi - mam 151x. Zerknij jeszcze na brytyjską stronę optomy, tam ten model już jest optoma.co.uk/distancecalculator/?model=HD151X
 

Blackduckpl

New member
Osobiście uważam że lepiej jest ustawić bliżej, ale po to są widełki żeby się nie ograniczać pod względem funkcjonalności oraz preferencji użytkownika (adaptacja pomieszczenia). Kwestia ekranu jest sprawą bardzo subiektywną, sądzę że dobrze jest dogadać się ze sprzedawcą i sprawdzić kilka ekranów w swoich domowych warunkach (o ile jest taka możliwość). W przypadku sprzętu A/V zawsze wychodziłem z założenia że to Ty masz być z niego zadowolony a nie inna osoba.
 

komanch

Member
Jeszcze pytanko o Lens Shift, jak ona dokładnie działa? na kalkulatorze ze strony brytyjskiej
Optoma Projection Calculator
po włączeniu LS pojawia się +20% ale tylko na dole obrazu (instalacja sufitowa) ... rozumiem, że Lens Shift pozwala przesuwać cały obraz w pionie o 20% w jedną stronę?
 

kojak_ct

Member
Dokładnie tak. Lens Shift pozwala przesunąć obraz w górę o te 20%. W dół jeśli powiesisz projektor. Ogólnie fajna sprawa. Nie musisz tak precyzyjnie montować projektora.

W ciemnym pomieszczeniu wolałbym jednak oddalić na maxa projektor od ekranu ponieważ czarny będzie lepszy z uwagi na dłuższą drogę światła. A ten projektor jest tak jasny, że ekran 0.8 jest za jasny :)
 

komanch

Member
Rozumiem. A co w projektorze pozwala na jego dalsze odsuniecie od ekranu, przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej wielkości obrazu?
 

RwVision

New member
Sam sie teraz zastanawiam nad ta optoma zamiast w1070.
Jednak zywotnosc lampy, wydaje sie byc duzo gorsza 3500-4000h vs 6000h to spora roznica.

Wiadomo jak wyglada sytuacja w porownaniu z input lagiem?
 
Ostatnia edycja:

RwVision

New member
Tez tak gdzies wyczytalem. w1070 mial fo na poziomie 24, wiec spokojnie niski do gier, optoma 141 ok 36.

kojak_ct - Sam widziałeś na własne oczy porównanie benq'a i nowej optomy 151. Czy obraz, patrzac z odleglosci 4m bedzie duzo lepszy niz na optomie? Czy porownywaliscie moze glebie czerni na obu modelach? Czy benq jednak nie ma wiecej opcji ustawien i lepszych kolorow od optomy?

Mam pokoj 4,6 x 4,6 m, frontowa i tylna sciana szare, reszta plus sufit biale. Pokoj z zaluzjami i zaslonami do prawie calkowitego zasloniecia. Celuje w ekran silver gray 0,9 lub white 1.1 (firma elite screens), o przekatnej 100" lub 120". 0,9 GREY wydawal mi sie idelany do benqa - wychodzi ok 14-17fl.

Czy ta optoma, mimo wszystko, nie bylaby dla mnie za jasna? Zawsze przyciemniam monitory do pracy/gier/filmow, a samego projektora bede uzywal zawsze w trybie eko i w przyciemnionym pomieszczeniu.

Co o tym mylisz:) Dla mnie chyba jednak benek, bo zamawiam na dniach, jednak wole sie podpytac, jedynej osoby, ktora mogla porownac te 2 modele. Mysle, ze glosnosc obu modeli bedzie dla mnie niewazna.

Bylbym wdzieczny za odpowiedz
 
Ostatnia edycja:
Do góry