Optoma HD151x - krótka recenzja

rambo54

New member
U mnie, jak i u kilku innych użytkowników, dynamic black on powoduje zwiększenie prędkości pracy wentylatorów.

Wytłumaczę Ci i innym przy okazji dlaczego nie może być takiej sytuacji, jaką opisujesz.

Dynamic Black to nic innego jak algorytm softwareowy, czuwający by z czerni nie robiła się szarzyzna, regulując przy tym niestety mocą lampy. Mniej mocy lampy, mniej mocy na wiatraki. Tak samo działa tryb lampy. Normal i Eco.

Wszelakie ustawianie jasności, kontrastu, ostrości, brilliant color, noise reduction, regulowanie RGB, gammy,regulacja temperatury kolorów i na końcu zasięgu sygnału RGB (0-255) to grzebanie w cyfrowym sygnale który dociera do naszego projektora za pomocą softwareu a to nigdy nie odbywa się bez wad..
Tu nawet jak korzystamy z komputera jako źródła po HDMI warto zajrzeć do ustawień modułu graficznego i wymusić sygnał YUV nad RGB.

Z mojego doświadczenia z projektorami, staram się jak najmniej przestawiać te w/w wartości.
Lepiej jest dopasować na starcie takie pozycje jak:
Wejście YUV
Tryb pracy lampy (eco)
Gamma (film)
i niestety regulacje kolorów RGB (za mocny czerwony, słaba zieleń..)
niż zostawić te ustawienia przypadkowi i dopasowywać obraz pod siebie i swoje warunki "kręcąc" potem jasnością, kontrastem, brilliant color itd.
Regulacje ostrości i odszumianie to już w ogóle nieporozumienie. Polecam zrobić test na nieruchowym obrazie. Ja te suwaki ustawiam na "zero"..

Niestety ale HD151x jest za głośny dla mnie z wyłączonym Dynamic Black, przynajmniej w moim salonie muzyczno filmowym, i godząc się na ciągłe zmiany jasności obrazu mam tą funkcją włączoną, a korzyścią jest większy kontrast, lepsza czerń i cichsza praca Optomy
 

rambo54

New member
Dziękuję Ci za wszystkie odpowiedzi, bardzo mi pomogłeś, już praktycznie na 99% jestem zdecydowany na ten model.

A jaki masz ekran? Ja upatrzyłem sobie Kraftmann'a z napinaczami też szary, gain 0.8 mam nadzieję, że to dobry wybór :)

Ekrany Krafftman to bubel.
Cerata na ramce z kijka.
Polecam omijać
 

Tyka-PL

New member
Mam pytanie do posiadaczy tego projektora Optoma hd151x.
Z odległości 3,30m z pełnym zoomem jaki rzuca obraz na ekran?

W tej chwili mam Optoma hd141x, ekran Suprema Feniks Elegant 203x114 Matt White Gain 1.0
i jestem bardzo zadowolony z jakości obrazu.
 

Beno_B

New member
[FONT=&quot]Witam, chciałem odświeżyć wątek i zapytać użytkowników HD151X (nabyłem w ubiegłym m-cu) w kwestiach jn:[/FONT]
[FONT=&quot]- sprzęt oryginalnie zaklejony firmową taśmą Optoma, po otwarciu w pudle nie było karty gwarancyjnej, pomimo tego, że jest ona w wyposażeniu wg instrukcji na załączonej płycie CD. Czy u Was też nie było karty?[/FONT]
[FONT=&quot]- w ofercie sprzedaży na zdjęciach produktu, na przedniej ściance obok obiektywu projektor posiadał emblemat „Optoma”, mój projektor ma przednią ściankę pustą. W internecie można znaleźć oba przypadki czy ma to jakieś znaczenie i skąd ta różnica?[/FONT]
[FONT=&quot]- spotkałem się z opinią, że HD151X to mniej dopracowana wersja HD36. Na stronie Optomy HD151X jest nawet droższy niż HD36. Czy faktycznie występuje różnica w ich jakości?[/FONT]
[FONT=&quot]- patrząc pod kątem na obiektyw włączonego projektora można zauważyć lekkie biało-matowe zamglenie (jakiejś wewnętrznej części układu optycznego?) Po wyłączeniu lampy optyka jest zupełnie czysta. Poprzednio miałem dwa projektory Benq i na każdym z nich występował taki objaw (nowe projektory, po wyjęciu z pudła). Czy jest to przypadłość większości projektorów i może być pozostałością jakiejś wcześniejszej kondensacji wilgoci?[/FONT]
[FONT=&quot]Zdaję sobie sprawę, że pytania nie są łatwe, bo jakiś czas temu zadałem je na kontakt@optoma.com.pl i do dziś nie otrzymałem odpowiedzi ;)[/FONT][FONT=&quot] tym bardziej będę wdzięczny za informację.[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
 

Qinrod

New member
Cześć, pytanko do użytkowników HD151x/HD36: W materiałach reklamowych znalazłem info, że projektor "akceptuje i wyświetla materiał 24p", natomiast w oficjalnej specyfikacji na stronie producenta projektor akceptuje sygnał 50/60 hz. W moim plazmowym Panasie tx-p42st50, kompatybilność z materiałem 24p oznaczała możliwość wyświetlania filmów w trybach 23 i 24hz -oba lepiej radzą sobie z filmami nagranymi w 23,976 fps (w porównaniu do 50/60hz). Tu pytanie- Jak rzeczywiście wyglądają opcje wyboru trybów częstotliwości odświeżania w tym projektorze ?

Ewentualnie jak u Was rodzi on sobie z materiałem 23.976 fps ? Czy często widoczny jest judder ?
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Witam.
Mam projektor Optoma HD25, rowniez wyswietla 24p. Przy materialach z predkoscia 23.976 kl/s nie wystepuje zadne zjawisko "judder'a".
Pozdrawiam
 
Do góry