Adaptacja pokoju na potrzeby domowego kina

lll

New member
Zaczynam adaptować pokój na potrzeby domowego kina. A raczej będę próbował wygospodarować w nim miejsce do oglądania filmów, żeby z jednej strony warunki do oglądania były możliwie dobre, a z drugiej żeby funkcja kinowa nie wadziła normalnej funkcji pokoju. Wszelkie kompromisy to oczywiście "zasługa" punktu widzenia mojej lepszej połowy, ale co zrobić. :) Salka kinowa z prawdziwego zdarzenia to może za kilka lat. ;)

Posiadam projektor Optoma HD131Xe.
W tym miejscu chciałbym poprosić praktyków o rady odnośnie ekranu do projektora.
Pokój obecnie wygląda mniej więcej tak:

1zg6vly.jpg



Ekran będzie na ścianie w miejscu o szerokości 280 cm, pomiędzy ścianą z oknem a szafą. Obraz będzie oglądany z odległości niecałych 4 metrów. Dlatego, przez pryzmat wymiarów pokoju, chcę przekątną ekranu nie mniejszą niż 90 cali, ale i nie większą niż 100 cali - po bokach ekranu muszę jeszcze zmieścić kolumny (Pylon Audio Pearl 25 o szerokości 20 cm każda), choć będą one nieco wysunięte do przodu, a nie upchnięte przy ścianie z jednej strony i szafie z drugiej. Myślę, że około 95 cali przekątnej obrazu (czyli szerokość obrazu około 210 cm) będzie takim rozsądnym kompromisem, do tego raczej dojdą bordery (łącznie około 15 cm na szerokości), i zostanie trochę miejsca po bokach (280 - 210 - 15 = około 55 cm).

Niestety pokój jest pomalowany głównie na biało i z białymi meblami. Jednak, co ważne, cała ściana z ekranem i pas sufitu (w odległości mniej więcej takiej, jak obecnie kończy się ten szary pas na ścianie z oknem) planuję pomalować na ciemno - np. szary mat, a bok szafy na czarny mat.
Filmy oglądam głównie wieczorami, z zewnątrz nie wpada żadne światło (mam dobre żaluzje), wewnątrz również nie świeci nic prócz projektora.

Jaki zatem ekran zastosować?
Na pewno nie rozwijany. To jest mój wybór i chcę się go trzymać. A więc ramowy. Wolałbym jednak wykonać go sam, a nie kupować gotowy. Jak więc radzicie go wykonać, który sposób wykonania wybrać do moich warunków (np. na płycie spienionej lub wykorzystując zakupioną powierzchnię wizyjną)? Waham się jeszcze nad namalowaniem ekranu bezpośrednio na ścianie, ale ogólnie bardziej odpowiada mi zaakcentowanie go ramami. No właśnie - a może zrezygnować z borderów, gdyż ich głęboka czerń może zwracać uwagę na niedoskonałości czerni na obrazie z mojego budżetowego projektora.. Myślałem nawet nad dokładnym wyszpachlowaniem/wygładzeniem ściany i po prostu pomalowaniem jej całej na jasno-szary, dzięki czemu mógłbym wyświetlać materiał w różnych wielkościach i formatach, nie przejmując się jego ograniczeniem borderami. Jednak ekran ramowy z borderami wygląda dla mnie najlepiej, a jak wspomniałem pokój będzie pełnił również, a właściwie przede wszystkim, swoją funkcję "dzienną".
W tej chwili skłaniam się do rozwiązania na płycie spienionej. Ekran chciałbym pomalować "normalnymi" farbami (np. Tikurilla), a nie drogimi Screen Goo. Chciałbym ekran szary (od zawsze ważniejsze są dla mnie ciemne czernie niż śnieżnobiałe biele, od lat posiadam telewizory plazmowe a nie LCD/LED) - czy są jakieś przeciwwskazania, czy wręcz przeciwnie, w moich warunkach wskazany jest szary?
Może zmienić coś w planowanym sposobie pomalowania okolicznych ścian/sufitu?

Czy macie jakieś dobre rady? Tak odnośnie ekranu, jak i ogólnie adaptacji pokoju na potrzeby domowego kina.
 

lll

New member
W związku z wyżej pokazanym zamysłem pomalowania okolic ekranu na ciemno (ściany i pas sufitu na szaro, bok szafy na czarno) i pewnymi wątpliwościami, mam jednak pytanie.
Które z poniższych rozwiązań Waszym zdaniem sprawdzi się najlepiej?

1) pomalowanie okolic ekranu na ciemno + ekran jasno-szary (kolor Tikkurilla F499 lub G499):
16gy2h1.jpg


2) zostawienie okolic ekranu białych + ekran szary (kolor Tikkurilla H499):
2ns419d.jpg


3) pomalowanie okolic ekranu na ciemno + ekran szary (kolor Tikkurilla H499):
2rpafex.jpg


?

Jak wspomniałem w pierwszym poście tematu, filmy oglądam głównie wieczorami, z zewnątrz nie wpada żadne światło (mam dobre żaluzje), wewnątrz również nie świeci nic prócz projektora. Od zawsze ważniejsze są dla mnie ciemne czernie niż śnieżnobiałe biele, od lat posiadam telewizory plazmowe a nie LCD/LED. ;)
 
Ostatnia edycja:

lll

New member
Zgoda, będzie 1 lub 3. :)

Jaki kabel HDMI łączący projektor z amplitunerem polecacie? Potrzebuję długość 10 metrów. Jak zawsze szukam czegoś o najlepszym stosunku ceny do jakości.
 

SCG

New member
Ja bym kupił najtańszy. Na obraz to nie wpłynie wcale. A jak nie będziesz zbytnio wtyczką ruszał 5x dziennie to też go nie uszkodzisz. Zresztą, nawet najtańszy kabel ma 2 lata gwarancji, musiałbyś często niszczyć kable by kabel za 320zł był bardziej opłacalny od tego za 20 ;-).
 

lll

New member
U mnie skończyło się na 10-metrowym Prolink Exclusive.
W przyszły weekend małe malowanie oraz wieszanie proja w uchwycie sufitowym, pozostanie trudna kwestia ekranu. :)
 

lll

New member
Wygląda na to, że mam zgodę na pomalowanie ścian i sufitu wokół ekranu na.. czarno.

:)

Ktoś malował podobnie? Polecicie jakąś matową farbę, nadającą się do tego najlepiej (dobrze pochłaniającą światło)?
 

lll

New member
Podbijam pytanie/prośbę o polecenie sprawdzonej farby do pomalowania ścian i sufitu wokół ekranu na czarno/ciemno.
Wybór sprowadza się raczej do tego, by dobrze pochłaniała światło. Czy jest to tożsame ze stopniem matowości? Chyba niekoniecznie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Kilka osób na innym forum malowało farbą: tikkurila czarna super mat i są bardzo zadowoleni. Trochę droższa farba ale rezultat wart wydania każdej złotówki..;-). Jak bym miał możliwość pomalowania u siebie czegoś na czarno aby uzyskać lepszy obraz z projektora to bym malował tą farbą.
 

lll

New member
Nie znam się, ale może coś takiego?
screen goo - farby projekcyjne
P.s. Jak tam UD5007, dotarł? ;-)

Nie nie, to farba do malowania ekranów, a ja pytam teraz nie o ekran, lecz o jego okolice (ściany obok, sufit). ;)
UD5007 zamówiony, ale odbiorę i podłączę właśnie po tym weekendowym malowaniu. :)


Kilka osób na innym forum malowało farbą: tikkurila czarna super mat i są bardzo zadowoleni. Trochę droższa farba ale rezultat wart wydania każdej złotówki..;-). Jak bym miał możliwość pomalowania u siebie czegoś na czarno aby uzyskać lepszy obraz z projektora to bym malował tą farbą.

Właśnie chodziło mi o to, jakimi farbami malowali inni forumowicze (oczywiście ci zadowoleni z efektu). Dzięki! Wybór dokonany. :)
 

lll

New member
Malowanie jednak w przyszły weekend, ciekawe czy uda się osiągnąć zbliżony efekt. :)

2nvtkbk.jpg


Jakieś podpowiedzi/pomysły jak fajnie zrobić takie gwiazdy? :)
 

Saszku

New member
Hmm. Przypominam sobie jak kiedyś byłem w pewnym hotelu po Warszawą i tam mieli gwiazdozbiór 1:1 właśnie z światłowodów. Podobno ekipa instalatorska 2x robiła ten sufit, bo za pierwszym razem inwestor stwierdził, że układ na niebie jest inny... ale efekt końcowy niesamowity.
 

lll

New member
Remipl
pewnie masz rację.
Jaką czarną farbą Ty malowałeś?

Saszku
"1:1" chyba byłoby ciężko zmieścić. ;)
 
Do góry