Ekran Projekcyjny Epson tw3200

xtc

New member
Witam mam epsona tw3200 jaki kupić do niego ekran najlepiej? Wymiary Ekranu maja być około 380cm na 220cm odległość projektora to około 6,5 metrów od ekranu mogę też zawiesić go bliżej jeśli jest taka potrzeba ale podałem maksymalną odległość jaką się da. Proszę o szybką odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Naprawdę zamierzasz oglądać obraz z TW3200 na tak gigantycznym ekranie o szerokości 380 cm???
Przemyśl tę sprawę jeszcze raz, bo może być duże zaskoczenie - obraz będzie zdecydowanie za ciemny.

Epson TW3200 jest projektorem średnio jasnym - jak na dzisiejsze standardy - osiąga strumień około 500 lm - w ustawieniach kinowych (Kino, Naturalny) po kalibracji do obowiązujących w całym przemyśle wideo standardów (6500 K, Rec.709 itd.) i zapewniających neutralny obraz, zgodny z zamierzeniami twórców.
Moim zdaniem największy ekran do TW3200 nie powinien przekraczać przekątnej 110" (Matt White, gain 1-1.2) - przy montażu dość blisko ekranu, powiedzmy 3.7-4 m. Sutację pogarsza fakt spadku jasności wraz z zużyciem lampy (~30% po 1000 h) oraz mniejszym strumieniu przy ustawieniu daleko od ekranu - przy 6.5 m od ekranu szer. 244 cm zostanie mu jakieś 300-350 lm, co może być za mało nawet do ekranu 100".
Niezły byłby ramowy Adeo Plano 240 Vision White za ok.1700 zł.

Epson TW3200 posiada też bardzo jasne tryby "dzienne" (~1500 lm), ale nie powinno się ich używać w ciemnym pokoju - lampa pracuje bez filtracji z dużą nadwyżką zieleni, obraz jest zimny, zaniebieszczony, a kolory bardzo nienaturalne.

Żeby właściwie oświetlić taki ekran 172", potrzeba sporo światła - i to nie byle jakiego - w przeciwnym wypadku wystarczyłoby kupić w sklepie budowlanym dwa halogeny 500 W ;).
Na dobrą sprawę, do pracy z ekranem szerokości prawie 4 m potrzeba około 2000-2500 lm, a za to płaci się w kinie domowym kwotami powyżej... 100 tys. zł, jeśli obraz ma być wysokiej klasy (czerń, kontrast, kolory, dynamika, głębia). Dałoby się pewnie znaleźć parę bardzo jasnych rzutników biurowych, ale chyba nie o to chodzi.

Z tańszych projektorów z ekranem 380 cm poradziłyby sobie - przynajmniej z nową lampą - BenQ W1070/1300 i Optoma HD25-LV pracując z pełną mocą lampy, czyli trochę głośno przy okazji.
Istnieje jeszcze dość ciekawe rozwiązanie dużo wyzszej klasy - projektor Epson TW9200 (~12000 zł) z filtrem LPE dostępnym w niemieckich sklepach internetowych za około 130 Euro z przesyłką. Po kalibracji TW9200 ma wówczas maksymalnie aż 1600 lm, a z wewnętrznym filtrem kinowym "tylko" 700-800 lm.

Pozdrawiam.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
to w koncu jaka wielkosc chcesz 110" czy 135" (jak ten z aukcji przez Ciebie podanej)?

Ta 135 " raczej nie bedzie dobra, wystarczy opis z aukcji:

"Maclean jest globalnym liderem rynku specjalistycznych kabli, i akcesorii do kina domowego, systemów hi-fi oraz połączeń komputerów PC. Pozycja firmy na rynku była budowana przez ponad 10 lat. Każdy produkt jest tworzony przez grupę projektantów którzy dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom potrafią wykreować coś niezwykłego tak jak w przypadku tego kabla."
 
Ostatnia edycja:

xtc

New member
chce jak największy możliwy ekran do moich możliwości w pokoju odleglość max 6,5 metra mogę zawiesić bliżej jeśli trzeba. Tak żeby mieć możliwie jak najwiekszy ekran do możliwości projektora epson tw3200 w zaciemnionym pomieszeniu w cenie do 1700zł. Proszę o konkretne ekrany. Bo chcę wkońcu zobaczyć co potrafi ten projektor.

Taki ekran jeszcze znalazłem.

http://www.marwiz.pl/pl/p/product/4258
 
Ostatnia edycja:

Scrollek

New member
Ja też jestem akurat na etapie doboru ekranu, projektor chce ten sam ze względu na dobre paramety i lens shift na którym mi bardzo zalezy, odległość mam 4 m, bede kupował ekran elektryczny do zabudowy incelling 220-240 cm szerokości . cena za taki ekran to min 4k, jezeli nie chcesz pod zabudowe sufitową a tylko elektryczny to przygotuj min 3k. Maksymalny ekran dla tego typu projektora to 300cm, zalecane 280.
Ja sprawdzałem to na ekranie firmy ****************** powierzchnia gray pro.
 

xtc

New member
dalej nie wiem jaki ekran kupić. Może bardziej sprecyzuje możliwie największy ekran jaki się da elektrycznie rozwijany do 300cm i do ceny 1700zł. Jaki będzie najlepszy?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam, nie chce Cię zbytnio zmartwić ale przy tak niskim budżecie, a tak wysokich aspiracjach na ekran wielkości 3m to nie da się kupić porządnego ekranu. Tak duży ekran elektryczny renomowanych firm np. Adeo, ****************** czy Suprema niestety swoje kosztują. Samo sterowanie za pomocą pilota z wbudowanym odbiornikiem w ekran to koszt ok 800zł (połowa twojego założonego budżetu) a gdzie reszta. Moim zdaniem powinieneś się wstrzymać i dozbierać na lepszej klasy ekran niż zaoszczędzić i mieć podwójny wydatek. Pamiętaj że dobrej jakości ekran kupujesz na lata.
 

xtc

New member
Witam, nie chce Cię zbytnio zmartwić ale przy tak niskim budżecie, a tak wysokich aspiracjach na ekran wielkości 3m to nie da się kupić porządnego ekranu. Tak duży ekran elektryczny renomowanych firm np. Adeo, ****************** czy Suprema niestety swoje kosztują. Samo sterowanie za pomocą pilota z wbudowanym odbiornikiem w ekran to koszt ok 800zł (połowa twojego założonego budżetu) a gdzie reszta. Moim zdaniem powinieneś się wstrzymać i dozbierać na lepszej klasy ekran niż zaoszczędzić i mieć podwójny wydatek. Pamiętaj że dobrej jakości ekran kupujesz na lata.

To jaki polecasz dobry ekran do 2000zł ?
 

Scrollek

New member
tak jak Ci pisałem wcześniej do 2k nie kupisz nic dobrego, za 2,5k masz 180cm elektryczny bardzo dobry ekran. Za 3m to musisz min 3,5k zapłacić.
Jak kupisz tani ti wywalisz kasę a i tak finalnie kupisz coś z renomowanych marek. Masz bardzo dobry projektor i nie zepsuj tego kiepskim ekranem.
Zapytaj w prono jaki Ci polecą do Twojej odległosci i wysokości.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Zalecany ekran do TW3200 ma mieć 280 cm i może jeszcze szary??? Kto wygaduje takie rzeczy? PRONO?
Lumniancja ekranu szer. 280 cm wyniesie z gain 1.0 około 11 fL, a z gain 0.8 zaledwie 8 fL, czyli dwa razy mniej niż zalecają normy - i to wszystko z nową lampą w trybie Full oraz przy ustawieniu najbliżej ekranu. Oczywiście w trybie kinowym (po kalibracji), a nie w tzw. trybach "dziennych".

Jeszcze raz ostrzegam, że może być przykre zaskoczenie, bo rzutnik z czasem będzie ciemniał - po 1000 h pozostanie mu ~70 % początkowej jasności.

@xtc
Zrób koniecznie próbę na białej ścianie (może u kolegi?) w trybie "naturalny"/eco, co zasymuluje zużycie lampy - z obrazem rzędu 130-135 cali (i 110 cali dla porównania). Jeśli ci się spodoba, możesz myśleć o kupnie tak dużego ekranu.
Oświetlić duży ekran 300 cm miałyby problem niemal wszystkie projektory wyższej klasy za 10-13 tys. zł - właściwie tylko Sony HW55 posiada wystarczający strumień swietlny (~1000-1300 lm).
Ja pozostaję przy swoim - ekran max. 110" przy montażu rzutnika dość blisko do 4 m, a przy montażu 6 m od ekranu - max. 95-100".
Ewentualnie około 120" perspektywicznie np. do Epsona TW9200 w przyszłości.

Najtańszy, "wyglądający" nieźle ekran elektryczny Suprema 234x132 za niecałe 1800 zł:

Ekran elektryczny Suprema Andromeda 234x132 cm (16:9)

Podobnej wielkości Adeo już, niestety, 1000 zł więcej:

Ekran elektryczny Adeo Motorized Professional 243x137 cm (16:9)

Dosyć dziwna polityka firmy Adeo powoduje, że większy ma już 280 cm szerokości i kosztuje około 3100 zł - trzeba przyznać sporo, jak na ekran bez napinaczy.

Pozdrawiam.
 

xtc

New member
Zalecany ekran do TW3200 ma mieć 280 cm i może jeszcze szary??? Kto wygaduje takie rzeczy? PRONO?
Lumniancja ekranu szer. 280 cm wyniesie z gain 1.0 około 11 fL, a z gain 0.8 zaledwie 8 fL, czyli dwa razy mniej niż zalecają normy - i to wszystko z nową lampą w trybie Full oraz przy ustawieniu najbliżej ekranu. Oczywiście w trybie kinowym (po kalibracji), a nie w tzw. trybach "dziennych".

Jeszcze raz ostrzegam, że może być przykre zaskoczenie, bo rzutnik z czasem będzie ciemniał - po 1000 h pozostanie mu ~70 % początkowej jasności.

@xtc
Zrób koniecznie próbę na białej ścianie (może u kolegi?) w trybie "naturalny"/eco, co zasymuluje zużycie lampy - z obrazem rzędu 130-135 cali (i 110 cali dla porównania). Jeśli ci się spodoba, możesz myśleć o kupnie tak dużego ekranu.
Oświetlić duży ekran 300 cm miałyby problem niemal wszystkie projektory wyższej klasy za 10-13 tys. zł - właściwie tylko Sony HW55 posiada wystarczający strumień swietlny (~1000-1300 lm).
Ja pozostaję przy swoim - ekran max. 110" przy montażu rzutnika dość blisko do 4 m, a przy montażu 6 m od ekranu - max. 95-100".
Ewentualnie około 120" perspektywicznie np. do Epsona TW9200 w przyszłości.

Najtańszy, "wyglądający" nieźle ekran elektryczny Suprema 234x132 za niecałe 1800 zł:

Ekran elektryczny Suprema Andromeda 234x132 cm (16:9)

Podobnej wielkości Adeo już, niestety, 1000 zł więcej:

Ekran elektryczny Adeo Motorized Professional 243x137 cm (16:9)

Dosyć dziwna polityka firmy Adeo powoduje, że większy ma już 280 cm szerokości i kosztuje około 3100 zł - trzeba przyznać sporo, jak na ekran bez napinaczy.

Pozdrawiam.

zamówię ten

Ekran elektryczny Suprema Andromeda 234x132 cm (16:9)

Jaki wariant wybrac
white? grey ?
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ xtc
Powierzchnia tej Supremy 234X132 raczej biała gain 1.0, szary 0.8 byłby nieco za ciemny już na początku, chociaż czerń trochę by na tym zyskała, co chyba jest oczywiste, jeśli jasność spada o 20-30 %.

Dodatkową zaletą białego ekranu będzie dużo większa jasność obrazu 3D, jeśli w przyszłości zmienisz projektor np. na Epsona TW9200 lub Sony HW55 - w standardzie z okularami migawkowymi obraz 3D jest bardzo ciemny w porównaniu do 2D.
 

xtc

New member
@ xtc
Powierzchnia tej Supremy 234X132 raczej biała gain 1.0, szary 0.8 byłby nieco za ciemny już na początku, chociaż czerń trochę by na tym zyskała, co chyba jest oczywiste, jeśli jasność spada o 20-30 %.

Dodatkową zaletą białego ekranu będzie dużo większa jasność obrazu 3D, jeśli w przyszłości zmienisz projektor np. na Epsona TW9200 lub Sony HW55 - w standardzie z okularami migawkowymi obraz 3D jest bardzo ciemny w porównaniu do 2D.

Czyli brać Matt White ?
 

rafauek

New member
ten ekran Andromeda nie ma czarnego pasa rozbiegowego, chyba ze mozna zamowic w takiej opcji? Sam szukam ekranu w podstawie do 240cm. a Taga Harmony KARBONADA KR5 234x132 16:9 Matt White ? Moze cos takiego?
 
Do góry