Benq w1070 czy Optoma HD131Xe?

milewski81

New member
Witam,

Planuje zakup projektora w okolicy 3000zł. Poczytałem i zastanawiam się nad Benq w1070 czy Optoma HD131Xe. Moja odległość od ściany to około 3,5 - 4,5 m Czy na 4,5 m to Optoma może być? I zalaży mi żeby było cicho a ludzie komentują że Benq jest strasznie głośny.

Proszę o poradę.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Faktycznie BenQ W1070 przy pełnej mocy jest dość hałaśliwy (z bliska), ale nie można powiedzieć, żeby Optoma była cicha niczym myszka - to w tej cenie i kategorii projektorów zwyczajnie niemożliwe - rzutniki są po prostu za małe.
Jeśli to dla ciebie bardzo ważne, od razu zainteresuj się praktycznie bezgłośnym projektorem Sony HW30, dostępnym w promocji za około 8000 zł. Wiem, wiem - sporo kasy, ale przynajmniej wiadomo, za co się płaci. Sony wart każdej złotówki - znakomity obraz, kontrast, czerń, ostrość, głębia, 3D, żywe, ale naturalne kolory (w odpowiednich trybach po kalibracji), dobra jasność (~800 lm) - ustępuje tylko minimalnie nowszym modelom Sony HW55 i Epson TW9200 za 12500-13500 zł.

Będziesz oglądać z 4.5 m - no problem. Ekran maksymalnie, wg mnie, 130 cali - oba rzutniki oświetlą taki ekran już w trybie Eco, w którym mniej hałasują. BenQ W1070 wymaga montażu bliżej ekranu - dla ekranu 120" optymalnie (środek zakresu zoomu) ok. 3.5 m, a Optoma HD131X ok. 4.5 m - licząc od obiektywu do ekranu.
Za 4000 zł BenQ oferuje model W1300 w komplecie z 1 parą okularów 3D, nieco ulepszony W1070 z lepszym obiektywem o większym zakresie zoomu (TR 1.39-2.09), który można zawiesić dalej od ekranu - nawet około 5 m od ekranu 120".
Jakościowo wszystkie wymienione modele są na zbliżonym, przyzwoitym poziomie - być może BenQ W1300 ma drobną przewagę, ale i tak najważniejsze będzie zapewnienie dobrych warunków w pokoju, pełne zaciemnienie i jeszcze lepiej wszystkie ściany w ciemnych barwach (czarny, grafit, brąz), dobry ekran, najlepiej ramowy oraz odpowiednia kalibracja - wówczas nawet rzutnik za 3000 zł potrafi zadziwić naturalnością kolorów, dynamiką i kontrastem w jasnych/średnio jasnych scenach dzięki bardzo wysokiemu kontrastowi ANSI (pomiar na 16-polowej szachownicy biało-czarnej) rzędu 500-600:1 (!) - w tej akurat konkurencji tani BenQ W1070/1300 bije na głowę... JVC X35 (10400 zł), który kontrast ANSI ma na poziomie tylko 250-300:1.

Pozdrawiam.
 
Do góry