Ekran projekcyjny DIY

marcing3

Member
Witam

Po niedawnym zakupie benq w1070, skonczylem w koncu swoj ekran 120" na bazie plyty pcv o wymiarach 267x150 cm czyli 120"

Plyta byla gruntowana kilku krotnie farba akrylowa w innym kolorze niz docelowy (bezowy)
Po tym zabiegu kupilem farbe tukkurila feeling interior paint nr g499 bardzo jasny szary,po 1 warstwie stwierdzilem ze jest za jasna i dodalem troszeczke czarnego pigmentu tikkurila (gleboki czarny mat)
teraz jest cos pomiedzy g499 a h499.
I sadze ze taki odcien jest w sam raz.
Do tego zrobilem sobie bordery z plyty hdf 3mm pomalowane ta sama czarna farba ktora dolewalem do g499.

Bordery po bokach maja przyklejone i pomalowane prowadnice,dzieki temu moge sobie nasuwac bordery na ekran w kilka sekund i bez problemu zdejmowac.

Mysle jeszcze zeby zrobic jakis mechanizm zebym mogl je opuszczac ponizej ekranu(dolny) oraz powyzej ekranu (gorny) kiedy nie sa potrzebne nie musial bym wtedy demontowac icha calkowicie z ekranu.

Ale efekt patrzenie na film panoramiczy jest zupelnie inny z tymi czarnymi borderami.
Dodam jeszcze ze sciane za ekranem mam calkowicie czarna,wiec darowalem sobie ramki czarne doodola ekranu,poprostu sa zbedne.
Jesli patrzy sie na film to widac tylko sam obraz i dookola czarna plama :)

Dodaje jeszcze kilka zdjec zeby mozna bylo choc w jakims stopniu zobaczyc jak to wyglada.
Oczywiscie zdjecia nie oddaja calkowitej jakosci obrazu
s3kc.jpg
[/URL]













[/IMG]

Pozdrawiam i czekam na jakies opinie :popcorn:
 

grzala99

New member
Ciekawy ten twój projekt 😊. W jaki sposób jest mocowany? Czy podwieszany czy na statywie jest? A jaki jest koszt całkowity projektu?
Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam
Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
 

marcing3

Member
Hej

Plyta jest mocowana do drewnianej ramy, ktora jest na stale przykrecona do sciany.
Rama jest troche mniejsza od ekranu,z tego wzgledu zeby mozna bylo zakontowac prowadnice do borderow, ktore teraz mam tak zrobione ze moge je opuscic(dolny)
Oraz podniesc (gorny) bez koniecznosci demontazu,dodatkowo zrobilem takie niby zapadki,dzieki temu bordery sa zawsze ustawione w tej samej pozycji.
To w sumie na tyle,choc i tak czesciej ogladam filmy 2.39:1
Nawet jesli dany film jest 16/9 to wystarczy w ustawieniach media player classic zmienic na 2,39:1
16/9 mam glownie do bajek dla dziecka ;-)
Plyta kosztowala ok :130zl 4mm pcv rama robiona przeze mnie czyli tylko material 30zl,do tego farba tikkurila 55zl litr dodatkowo rozcienczona gdyz byla za gesta.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

marcing3

Member
To wina aparatu,jedynie podczas scen w ktorych swiatlo pada bezposrednio w na kamere, to widac socyc mocny spadek kontrastu i czerni, obraz robi sie taki wyplowialy.
Te zdjecia byly robiona na samym poczatku,wiec nie mialem nic ustawione,teraz zmienilem z trybu smart eco na eco i o dziwo w trybie eco obraz jest ciemniejszy.
Dodatkowo wylaczony tryb brillant collor,
oraz ogladanie w trybie isf night,ze zmienionymi niektorymi parametrami i obraz jest lepszy oraz troche ciemniejszy.
O
Ale i tak jestem zadowolony bo przy dobrze nagranym filmie,obraz jest naprawde dobry.
Sadze ze gdybym kupil ekran za kilka tys. to nie zobaczyl bym roznicy.
Moze dopiero przy projektorze za kilknascie tys. ale nie klasy benq w1070
Choc na warunki domowe nic lepszego mi nie potrzebne.
Jedyny duzy mankament to glosnosc wiatraka,w cichych scenach troche denerwuje.
Ciekawe jest to,ze w trybie eco wiatrak jest cichszy niz w smart eco ,gdyz system sam steruje predkoscia wiatraka prze co w jasnych scenach w trybie smart eco jest glosniej niz w eco.
W trybie eco wiatrak ma jednakowa predkosc.
Ale to tak dodatkiem do tego postu ;-)
 
Ostatnia edycja:

czouk

New member
Witam. marcing3, moglbyś podrzucić fotki swojego ekranu. chodzi mi po mocowanie prowadnic do hdf. Jestem w trakcie swojego projektu i mam problem z zamontowaniem żeby jakoś to sensownie wyglądało
 

piterro88

New member
Kurczę, to jest myśl. Tym bardziej, że mam taką zajawkę, żeby ekran zrobić praktycznie na całą ścianę i nigdzie nie mogłem znaleźć takiego dużego. Bajer, dzięki!
 
Do góry