Czy 6m to za dużo?

rumek

New member
Czy odległość 6m ekranu od projektora wyklucza projektory tańsze te do 3000zł?
Jestem na etapie wykańczania mieszkania i chciałem zabudować ekran ale przeciwległa ściana gdzie ma być projektor oddalona jest o ok 6m i ma 2,5m szerokości, wysokość pomieszczenia 2,85m. Nie mam jak bliżej przysunąć bo musiał by być na środku sufitu. Mógłby być ewentualnie zamontowany bliżej ale na bocznej ścianie ale nie wiem czy są projektory z regulacją aby to skorygować.
Planuje oglądać tylko w przyciemnionym pomieszczeniu.

dziekuje
 

Orzeł3

Banned
Myślę , że projektor w tej wnęce się udusi , a przynajmniej wentylator będzie pracował głośno i cały czas .
Jakiej wielkości ekran planujesz ? Nie boisz się , że z ciepła wydobywającego się z kominka szlag go trafi ?
Ja mam projektor wystawiany na czas projekcji , na stoliczku do kawy :)
Przyznamy szczerze , troszkę upierdliwe . Ale estetyka zachowana . Ekran ramowy Adeo Plano Curved 99" wersja elegance :) aksamit na ramie :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie podałes jaki rozmiar obrazu chcesz osiągnąć. To ma być te 2.5m szerokie? Może być trochę mało. Projektory z każdym dalej traca jasność. Najpierw skorzystaj z kalkulatorów, np.
Projection Calculator Pro - Projector to Screen Distance
Wszystko zależy jaki będzie model projektora. Są projektory z korekcją, tzw. Lens Shift, czyli przesuniecie obrazu w poziomie, pionie, bez zmiany jego proporcji, jakości, itd., Obecnie chyba najtańszym modelm tego typu jest Epson 3200, za ok. 4000 zł. Nie wiem jednak czy osiagniesz optimum z takiej odleglosci, ale kalkulator odpowie na to pytanie.
Szykuje się ładne pomieszczenie. Dlaczego obawiasz się montowania go na srodku sufitu? Chodzi o względy estetyczne?
Szkoda tylko ,że nie zaplanowałeś miejsca na kolumny glosnikowe. Było by niezłe kino ;)
Pozdrawiam
Edit. Tak na szybko wpisałem Twoje wartości dla Epsona 3200. Wychodzi na to, że będziesz musial sporo zoomowac, ale to nie powinno być problemem. Jesi dobierzesz odpowiedni erkran (Gain) będzie dobrze, ale musisz zaopatrzyć się w coś jak gumowane rolety, ktroe dają 100% zaciemnienia.
 
Ostatnia edycja:

rumek

New member
No ekran nie może być szerszy niestety niż te 2,5m. Projektor na środku troszkę mi nie pasuje ze względów właśnie estetycznych (a bardziej mojej żonie).
A takie fajne na niego miejsce przygotowałem właśnie na tej górnej półce nawet kable tam już mam podciągnięte i teraz się okazuje że pewnie musiał bym kupić projektor za 10tyś żeby do 6m obraz doleciał. Myślałem że to nie jest aż tak dużo. Filmy oglądać będę wieczorem , a dodatkowo mam rolety zewnętrzne które całkiem przyciemnią pomieszczenie.
A ewentualnie jeśli uparł bym się aby projektor był właśnie tam gdzie jest opisany na zdjęciu to czy moglibyście mi pomóc go dobrać i odpowiedni ekran (oczywiście za w miarę możliwie dostępną no ale żeby do wszystko działało).
Głośniki mam dobrej firmy ale stojące 6szt.

Dziękuje za odpowiedzi.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Gdybyś nie miał "tego czegoś" po lewej stronie, to ekran mógłby być dużo większy. Priorytety, priorytety... Mając trochę pieniędzy (są takie podejrzenia :)) z pewnością mógłbyś postarać się o fajny salon / kino domowe, ale trzeba by do tego podejść inaczej - pytać na etapie projektu, a nie teraz - a jeszcze lepiej zamówić kompletne kino wraz z projektem w dobrej firmie instalacyjnej. A tak są problemy.

Nie wiem, co oznacza "żeby do 6 m obraz doleciał"??? Będzie zbyt ciemny? Czasami tak, czasami nie. Rzutniki stracą nieco światła nie z uwagi na odległość, lecz z powodu zmniejszenia otworu względnego obiektywu - z projektorami typu BenQ W1070 czy Optoma HD25 z niedużym zakresem zoomu spadek jest pomijalny (10-15 %), a jasność tych maszyn i tak co najmniej wystarczająca (od 1000 lm w górę).
Największy spadek mają Epsony TW3200, TW9200 - do 40 % przy projekcji z największą ogniskową, czyli najdalej od ekranu.

Ze względu na współczynnik projekcji dla większości projektorów za 3-4 tys. zł obraz byłby z tej odległości ogromny - rzędu 4 m szerokości. Zresztą na tej półce DLP odpadają - świecą "do góry", czyli na sufit i brak im Lens Shift. Niestety brak na rynku tanich projektorów ze wspólczynnikiem projekcji (iloraz odl./szer. ekranu) w okolicach 2.50.
Najtańszy, możliwy do zainstalowania w tych warunkach wydaje się być Epson TW3200, ale akurat jemu odległość 6 m bardzo zaszkodzi - pozostanie niewiele ponad 300 lm w trybie kinowym (po kalibracji D65), nieco za mało do ekranu 110".

Trzeba chyba uderzyć w segment 10-13 tys. zł, niejako przy okazji są tam obecnie znakomite rzutniki 1080p 3D, deklasujące "zabawki" za 4000 zł - przykładowo JVC X35 (10400 PLN) lub Epson TW9200 (12500 PLN z 4 parami okularów 3D). Jasność szacunkowo około 600-700 lm (JVC nieco jaśniejszy i straci mniej) przy instalacji 6 m od ekranu - powinno wystarczyć do 110", ale tryb Eco byłby raczej zbyt ciemny.
Do tego ekran Adeo Plano 108" 240x135 Reference Grey gain 0.9 - najlepszy do 2D przy jasnych ścianach, ale kosztem obniżenia jasności 3D. Całkowita szerokość ekranu z ramą - 257 cm, jeżeli nie wejdzie, trzeba zejść z rozmiarem do 100".

Pozdrawiam.
 

rumek

New member
Dzięki za odpowiedz.
To widzę że muszę zmienić plany i projektor podwiesić na suficie. W takim razie jaka będzie najlepsza odległość do zamontowania tego projektora na suficie .
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
na suficie, czyli u sasiada na podlodze, jesli mieszka jakis nad Toba :) ?

pod sufitem, jak juz :)

sprawdz na kalulatorze projekcji
 

rumek

New member
Znalazłem rozwiązanie które może skrócić odległość do ok 4,6m jedyny problem to to ze projektor będzie wysoko czy jak go podniosę z tylu to da się jakoś skorygować obraz?
 

rumek

New member
Ok ale są projektory które oko obiektywu powinno byc na górnej krawędzi ekranu. I w moim przypadku tak by było i odległość od ekranu 4,6m.
Co myślicie o takim zestawie:
Optoma HD25e
lub
Optoma HD131x
lub
Optoma 25-LV
tylko nie wiem czy one nie mają za małej odległości wyświetlania
ekran:
Suprema Andromeda 221x125 powierzchnia robocza materiału/powierzchnia całkowita – 231x184
 

Alkor

New member
Bez reklam
Faktycznie niektóre projektory bez Lens Shift posiadają zerowy offset (obiektyw na wys. górnej krawędzi ekranu), ale Optoma HD25/131 ma offset +16 % - z ekranem 221X125 cm górna krawędź musi być ~20 cm niżej.
W okolicy 3000-4000 zł są następujące rzutniki z zerowym offsetem:
- BenQ W1070 - plus drobna regulacja LS w pionie,
- BenQ W1300 - również LS kilka procent w dół,
- Epson TW5200,
- Epson TW5910.

Wymienionych projektorów Optoma (oraz BenQ W1070 i Epson TW5200) nie zainstalujesz 4.6 m (mierząc obiektyw-ekran) od ekranu 100" - z tej odległości ekran miałby min. 255 cm szerokości. Zakres współczynnika projekcji (ang. Throw Range/TR) Optomy HD25/131X wynosi TR 1.5-1.8, a potrzeba ok. 2.08, co znowu wyklucza większość tanich projektorów oprócz Epsona TW3200.
Dosłownie na styk są:
- BenQ W1300 (~4000 zł).... TR 1.39-2.09,
- Epson TW5910 (4600-4700 zł).... TR 1.32-2.15.
Dla obu tych rzutników dobrze byłoby dla bezpieczeństwa zmniejszyć odległość instalacji do 4.4 m.
W podobny sposób można również zainstalować świetny projektor wyższej klasy Sony HW30 (~8000 zł), co pomimo dużo wyższej ceny jest najlepszym pomysłem, jeśli odległość instalacyjna ma wynosić około 4.5 m.

Wciąz pozostaje ci pierwotna możliwość postawienia rzutnika na półce, co z różnych powodów podoba mi się najbardziej. Nadają się do tego JVC X35 (i starsze modele HD350/550/950, X3, X30) oraz Epson TW9200 (TW9000/9100). Chociaż kosztują ponad 10000 zł (używane można namierzyć czasem za 4000-5000 zł) zapewniają naprawdę znakomity obraz, zdecydowanie lepszy od rzutników za 3-4 tys. zł - poprawa będzie widoczna w kontraście, poziomie czerni, głębi, realizmie obrazu.
Jednak trzeba przyznać, że jasny pokój ograniczy możliwości tych maszyn przy wyświetlaniu jasnych scen - dotyczy to w jednakowym stopniu wszystkich projektorów niezależnie od ceny.

Pozdrawiam.
 
Do góry