Dziwny problem z kablem (?) / projektorem (?)

slayerro

New member
Od kilku dni walczę z dziwnym problemem. Moi rodzice przeprowadzili się własnie do nowego domku. W czasie jego remontu, chciałem przygotować im w salonie miejsce na projektor, w związku z czym podrpowaziłem sobie 3 kable do sufitu i wyprowadziłem je w miejscu gdzie będzie stał dekoder/laptop.

Kable to:
zasilanie (nieistotny)
- 15 m HDMI (nie pamiętam marki w tym momencie, zapłaciłem około 80 zł)
- 15 m VGA do laptopa

Ze względu na małą odległość od ściany na której chcę wyświetlać obraz (ok 3m) planuję kupić w przyszłości BENQ w770st, ale to stanie się gdzieś za pół roku. Póki co chciałem podłączyć mój Philips Pico Pix 2480. Ponieważ projektor ma wejście mini HDMI, kupiłem przejściówkę HDMI > miniHDMI. W czasie podłączania projektora podłączyłem z drugiej strony kabla laptop po HDMI (a dokładnie poprzez przejściówkę HDMI>DisplayPort) i wszystko ładnie działało. Ostatnim krokiem było wyregulowanie projektora tak, aby rzucał obraz w miarę możliwości prosto. Podczas tej czynności kabel z przejściówką był podłączony do projektora. Gdy wreszcie udało się ustawić projektor pod odpowienim kątem podłączyłem jeszcze raz laptopa i okazało się, że projektor nie wykrywa sygnału. Okazało się, że przejściówka się rozleciała w związku z czym następnego dnia kupiłem nową jednak ku mojemu zdziwieniu, po ponownym podłączeniu nie udało mi się wykryć sygnału z laptopa ;( Próbowałem z innymi urządzeniami, i okazało się, że jednymy urządzeniem, które "gada" z projektrem jest WD TV Play.

Przez chwilę myślałem, że albo przejściówka jest zła, albo kabel HDMI się rozwalił ale spróbowałem chyba wszystkich możliwych konfiguracji i potwierdziły one, że poszczególne elementy są ok.

Załóżmy, że A to strona od sufitu , a B to strona gdzie docelowo będzie dekoder (sygnał) .

1. A [Projektor] - (Przejściówka mini<HDMI) - (HDMI 15m) - [WD TV Play] B = OK
2. A [Projektor] - (mini<HDMI) - (HDMI 15m) - [Dekoder DVBT] B = NOK
3. A [Projektor] - (mini<HDMI) - (HDMI 15m) - (HDMI<DisplayPort) [Laptop] B = NOK
4. A [Projektor] - (mini<HDMI) - (HDMI 15m) - [PlayStation 3] B = NOK
5. A [Projektor] - (mini<HDMI) - (HDMI 15m) - [XBOX 360] B = NOK
6. A [TV Samsung 32] - (HDMI 1,5 m) - (beczka HDMI) - (HDMI 15m) - [dowolne źródło] B = OK
7. A [dowolne źródło] - (HDMI 1,5 m) - (beczka HDMI) - (HDMI 15m) - [TV Samsung 32] B = OK
8. A [Lustrzanka] - (mini<HDMI) - (HDMI 15m) - [TV Samsung 32] B = OK
9. A [Projektor] - (mini<HDMI) - (HDMI 1,5 m) - [dowolne źródło] B = OK
10. A [Projektor] - (mini<HDMI) - (HDMI 1,5 m) - (beczka HDMI) -(HDMI 1,5 m)- [dowolne źródło] B = OK

Wydaje mi się, że potwierdziłem, że wszystkie elementy są sprawne:
1) Przejścówka mini<HDMI = 1 i 8
2) Kabel 15m HDMI = 1, 6 i 7
3) Projektor = 1,9 i 10

Jednak wciąż połączenie 15m HDMI + przejściówka mini<HDMI nie chce działać praktycznie z niczym poza WD TV Play, a nawet i z tym są problemy ponieważ jeśli w trakcie działania wyłączam urządzenie z pilota to po ponownym włączeniu nie łapie sygnału po raz drugi. Muszę wyłączyć i włączyć zasilacz i wtedy łapie ponownie. Próbowałem też z raspberry PI, na początku pojawia mi się logo malinki x2 (mała rozdzielczość, później większa rozdzielczość) ale zamiast menu głównego mam czarny ekran (choć jest to jakiś postęp ponieważ inne urządzenia nie dają sygnału w ogóle). W przypadku dekodera DVBT na chwile znika niebieski ekran z napisem brak sygnału (tak jakby zajarzył) ale za sekundę znów się wyświetla. W przypadku PlayStation 3 i XBOX - zero reakcji, cały czas brak sygnału. Najdziwniejsze dla mnie jest to, że laptop jeszcze wczoraj działał a dziś już nie reaguje....

Podejrzewam, że może kabel jest zbyt długi ale to dziwne, że dla jednych urządzeń jest wystarczający a dla innych już nie, co więcej WD TV Play wydaje się mieć słabszy sygnał niż PlayStation 3 ale mogę się mylić.

Moją największą obawa teraz jest czy BENQ będzie chciał działać poprawnie, czy też będzie robił takie problemy... teoretycznie telewizor samsung działał ze wszystkich przy użyciu tego 15m kabla a nawet wtedy gdy dołożyłem 1,5 m kabel i połaczyłem beczką ale nie chciałbym kupić projektora na marne, albo kuć nowych kabli bo remont już skończony... ;(

Co sądzicie?
 

Alen69

New member
Sprawdź dobrze wtyczki hdmi, czy czasami nie wgniotłeś blaszek. Jeżeli na pierwszy rzut oka będzie ok, weź zwykły miernik i przedzwoń kabel.
 

slayerro

New member
Sprawdź dobrze wtyczki hdmi, czy czasami nie wgniotłeś blaszek. Jeżeli na pierwszy rzut oka będzie ok, weź zwykły miernik i przedzwoń kabel.

Mówisz o kablu 15m ? Sprawdzę choć wydaje mi się dziwne, ponieważ kabel z dowolnym źródłem podłączonym z dowolnej strony i telewizorem jako odbiornikiem działa doskonale.
 
Do góry