Duża odległość, stosunkowo mały ekran

ddmc

New member
Witam serdecznie.
Ostatnimi czasy próbuję znaleźć projektor dla siebie, niestety ciężko mi to przychodzi. Warunki do projekcji mam następujące: odległość projektora od ekranu, na której będzie wyświetlany obraz, nie mniej, nie więcej: 5,5 m. Szerokość wyświetlanego obrazu: max. 2,5 m. Format: 16:9. Użytkowanie głównie do filmów, czasem gier, pomieszczenie zaciemnione. Projektor nie byłby podwieszony pod sufitem, stałby na regale, jakieś 1,7 m nad podłogą (wysokość kondygnacji ~2,5 m). Byłem zdecydowany na jedno z dwóch, Optoma HD131Xe albo Benq W1070. Niestety po zaglądnięciu do kalkulatora na projectorcental.com okazało się, że oba te projektory nie mogą wyświetlić tak małego obrazu z tak dużej odległości...
Pytanie do Was, jaki projektor teraz powinienem szukać? Z mojego wywiadu wynika, że raczej coś w technologii LCD? Przykładowo Epson 8345, który dostępny jest jednak chyba tylko w Stanach? Może znacie jakieś inne pozycje FullHD (3D byłoby także miłe) do ok. 3000 zł, które spełniłyby moje warunki projekcyjne?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc...
Pozdrawiam.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Nie mógłbyś postawić BenQ W1070 lub Optomy na regale na wysokości 1.7 m, bo obraz oglądałbyś na suficie. Projektory te wyświetlają obraz od poziomu obiektywu w górę - W1070 na wys. dolnej krawędzi ekranu (plus kilka cm regulacji Lens Shift), a Optoma HD131X jeszcze ~23 cm wyżej (dla ekranu szer. 250 cm). Inaczej mówiąc, BenQ W1070 ma zerowy offset (100 % licząc wys. ekranu), a Optoma +16 % (116 %).
Natomiast można by kombinować z podwieszeniem tych projektorów do półki/uchwytu od dołu, dopasowując odległość obiektywu i górnej krawędzi ekranu od sufitu.
Niestety, w twoim przypadku nie jest to możliwe - oba wyświetlą faktycznie z 5.5 m obraz ponad 3 m szerokości.

Potrzebujesz projektora o współczynniku projekcji (ang. Throw Range, stosunek odległości obiektywu od ekranu do szerokości ekranu) TR co najmniej 2.20, a to wyklucza wszystkie tanie DLP.
Najtańszy nowy rzutnik 1080p, spełniający twoje wymagania to "klasyk" Epson TW3200 za około 4000 zł - sprzęt solidny, sprawdzony, jakością obrazu dorównujący dzisiejszym konstrukcjom, chociaż jest na rynku od 3 lat. Bardzo wygodny w instalacji dzięki Lens Shift i obiektywem z dużym zakresem regulacji (TR 1.35-2.87). Znakomita gwarancja 3-letnia na urządzenie i lampę (!). Niestety, nie wyświetla obrazu 3D.

Inne alternatywy są dużo droższe (8000-11000 zł ;), JVC X35, Sony HW30, Epson TW9100, Panasonic AT6000), ale może warto zainwestować większą kwotę, aby przejść niejako przy okazji na znacznie wyższy poziom jakościowy - różnica w stosunku do dobrych projektorów za 3000-4000 zł (np. BenQ W1070, Optoma HD131/25, Epson TW3200/5900) podobna do tej między BMW serii 3, a Fiatem Panda, czyli duża :).

Bardzo interesującą ofertą jest obecnie Sony HW30 (~8000 zł) z 2 parami okularów 3D - ze znakomitym kontrastem i czernią, dynamiką barw i plastycznością; niezwykle cichy i dobrze wykonany.

Pozdrawiam.
 
Do góry