Mała powierzchnia ekranu - czy widać różnicę między hd a full hd?

yobdab

New member
Witam,
zawsze chciałem kupić projektor i w końcu mam możliwość.

Mam jedną poważną wątpliwość:
Niestety powierzchnia na której chcę wyświetlać filmy jest ograniczona do wymiarów 160x90cm szerokości (czyli przekątna ok 63"), czy przy takiej wielkości obrazu widać różnicę między 720p a 1080p? Odległość od obrazu będzie 4m. Czy przy takich wymiarach warto dopłacać do full hd?

Z góry dziękuję za podpowiedzi :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Nie obraź się, ale z tymi możliwościami nie jest tak różowo. Jeżeli nie masz miejsca na przynajmniej 2 metrowy ekran, to cała zabawa traci powoli sens. Może kup po prostu plazmę Panasonic 65ST60 (wiem,wiem 7500 zł :)), następnie - co jest bardzo ważne - usiądź 2.7-3 m od ekranu. Obraz z dobrych źródeł HD wypadnie świetnie i na dodatek można oglądać go przy umiarkowanym świetle dziennym.

Ekran 160x90 cm ma przekątną 72.25 cali, a nie 63. Z odległości 4 m różnice szczegółowości będą raczej niewielkie między 720p a 1080p, ale mimo wszystko ogólną poprawę da się zauważyć nawet z tej dużej, jak na 1080p, odległości.
Mówiąc krótko - obraz z projektora 1080p będzie lepszej jakości, ponieważ już niewiele droższe rzutniki 1080p dysponują lepszym kontrastem, dynamiką, naturalniejszymi kolorami, możliwościami kalibracji itp.
Przykładem może być para BenQ W1070 (1080p/3100 zł) - BenQ W700 (720p/1900 zł), chociaż akurat tu różnice nie są aż tak wielkie oprócz samej rozdzielczości, mimo wszystko zdecydowanie na plus dla W1070 (3D 1080p, koło kolorów RGBRGB, kalibracja ISF, Lens Shift).
Dużo gorzej wygląda to w obozie LCD, ponieważ obecnie można kupić tylko multimedialne rzutniki 720p z naprawdę słabą czernią - w porównaniu do np. Epsona TW3200 to naprawdę przepaść jakościowa.

Możesz zainstalować ekran 160x90 cm i oglądać obraz z projektora 720p siedząc 4 m od ekranu. Nic złego się nie stanie - tyle tylko, że z tego dystansu to ekran zwyczajnie malutki, mało "kinowy".
Możesz również kupić rzutnik 1080p i siedziąc 2.8 m od ekranu 72" kombinować, gdzie by tu umieścić ekran 110" ;).

Pozdrawiam.
 

yobdab

New member
Dziękuję...

...za podpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że z taką powierzchnią nie ma szało, ale mimo iż uwielbiam oglądać filmy, do tej pory robię to na 22" monitorze :) Także, dla mnie to i tak niesamowity przeskok wielkości będzie. Telewizor odpada, nie chcę aby coś wisiało na ścianie, nie lubię tego widoku, w ogóle nie posiadam w tej chwili telewizora i oglądam tylko filmy z komputera.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
yobdab --> Matematycznie rzecz ujmując oblicz soabie jakiej wielkości będzie piksel przy 720p i 1080p na ekranie 160x90cm.
Narysuj takowy piksel (720 i 1080) lub może lepiej szachownice biało czarnych pikseli o tychże wymiarach i zobacz jak wyglądają z 4 m.
Rożnicy nie zauważysz, chyba żeś sokół :)
 

yobdab

New member
Kupiłem Benq w750

Ponieważ byłem niecierpliwy a ten model wydawał się w porządku i był dostępny od ręki, a nie mogłem nigdzie szybko dostać w1070... Ten efekt tęczy trochę mnie dobił... czuję, że przez tą niecierpliwość jednak popełniłem błąd. Sam obraz jest na prawdę świetny dopóki nie widać efektu tęczy, jednak film dało się obejrzeć i chyba tak bardzo mi nie dokuczało po chwili... jednak pozostaje jakiś niedosyt.


Czy do 3000 - 3500zł da się kupić projektor który ma jakość obrazu co najmniej jak ten w750 a jednocześnie nie posiada efektu tęczy? Czy w tym w1070 to jest jednak mniej widoczne?
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Może spróbuj trochę dołożyć do Epsona 3200? Choć widzę, że cena mocno się trzyma. Mam go 2.5 roku. Wtedy chyba kosztował ok. 4200, teraz niewiele mniej :(
 

Alkor

New member
Bez reklam
Efekt tęczy w BenQ W1070 powinien być mniejszy ze względu na inną konstrukcję koła kolorów RGBRGB i prędkość 6X. Poza tym tylko LCD Epson TW3200.
Warto to sprawdzić, bo następny, naprawdę udany, wysokiej klasy projektor 3D 1080p bez efektu tęczy, czyli Sony HW30 kosztuje 8000 zł, ale należy już do innej galaktyki jakościowej. Mimo wszystko, wg mnie obecnie jeden z najlepszych stosunków jakość/cena z projektorów dostępnych na rynku.

Wszystkie 1-chipowe DLP mają większy lub mniejszy efekt tęczy. Nie mają go modele 3-chipowe (od 150 tys. zł w górę ;) ) i nieliczne jednoukładowe DLP z diodami LED zamiast lampy - najtańszy Vivitek H9080 za 29000 zł i prawdopodobnie nowa Optoma HD91 za 15000 zł. Nie są to zatem tanie zabawki.
 

fazo

New member
Obejrzyj kilka filmów. Tez myślałem że popełniłem błąd kupując DLP, jednak po kilku godzinach oglądania przestałem widzieć tęczę. Po 200 choćbym chciał nie widzę.
 

yobdab

New member
Obejrzałem...

... już trochę filmów i faktycznie - przestaje się wogóle na to zwracać uwagę. Jak na razie ten Benq w750 zostaje :)
 
Do góry