nowy projektor epson lub jvc

rentgen

New member
Cześć Planuje w najbliższym czasie wymianę projektora. Przeglądałem ofertę na necie i chce wybrać miedzy Epsonem tw 8100, 9000 lub 9100 a projektorem JVC DLA-X30. Jak myślicie który wybór będzie lepszy ?Mam sale kinowa zaciemniona w 100%. Oglądam głownie filmy z kompa w rożnej jakości. 3D traktuje jako ciekawy dodatek bo nie widziałem jeszcze jak projektory radzą z sobie z tym tematem.Ma ktoś może któryś z tych modeli ? Jak się sprawują ? Wszystkie są w granicy 9-10 tys. I to jest górna granica finansowa.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Miałem możliwość oglądać te modele.
Przepaści nie ma ale JVC w oczach wszystkich oglądających w szczegółach dawał sobie lepiej radę.
Jest też w extra cenie - napisz na PW dostaniesz info.
 

rentgen

New member
No i mam mój wymarzony projek. Powiem tak dupy mi nie urwało ale w porównaniu z moim starym hitachi pj tx 100 jest duża różnica. Czerń jest bardzo czarna, kolory nasycone i ogólnie obraz jest cukierek. Obraz 3d mnie trochę zawiódł. Niestety nie wykrywa mi automatycznie ze jest to obraz 3d i trzeba to za każdym razem ustawiać. Okulary trochę mało obejmują powierzchni i przeszkadza mi ze widzę cały czas ramki okularów przy oglądaniu. No i to na co liczyłem najbardziej to zmniejszenie hałasu. Okazało się jest porównywalny ze starym projektorem a w 3d lub przy ustawieniu lampy normal jest bardzo głośny.
Czy ktoś by mi mógł doradzić jaki ekran do niego kupić ? Mam przystosowane pomieszczenie w pełni zaciemniona. Może kolega Meloman pomoże w temacie, wiem ze miałeś tw 9000, jaki miałeś ekran do niego ?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Z tym hałasem to trochę przykre - szczególnie, że mamy do czynienia z dość drogim i dużym urządzeniem. A ja myślałem, że niektórzy recenzenci są lekko przewrażliwieni.
Francuski portal audiovideohd.fr zmierzył dla Epsona TW9100 z 50 cm poziom hałasu 37 dB (31 dB lampa Eco), a dla mikrusa BenQ W1070 za 3000 zł - 38 dB (34 dB). Pozostaje montaż daleko od widzów, jeśli to wykonalne.

Masz dobry rzutnik, przydałby się niezły ekran - może Stewart. To miał być oczywiście żart, ale przed chwilą sprawdziłem - ekran Stewart Luxus 110" z dowolną powierzchnią StudioTek 130, FireHawk G3, GrayHawk kosztuje "tylko" 9150 zł ;), a wersja 135" 12000 zł, ale mamy wzorcowy ekran na lata.

Jeśli dysponujesz przygotowanym pokojem z ciemnymi ścianami, to najlepsza będzie powierzchnia biała z gain 1-1.3, lekko podbijająca jasność, neutralna kolorystycznie, ale jednocześnie z dobrą dynamiką.

Epson TW9100 osiąga po kalibracji maksymalnie około 750-800 lm, co wystarczy swobodnie do oświetlenia ekranu 120" lub nieco więcej (z gain 1.3), ale musisz pamiętać, że strumień spadnie przy montażu daleko od ekranu (zoom min.) - w skrajnym przypadku stracimy 40 %.
Wszystko zależy od tego, ile masz miejsca i gdzie zamontujesz projektor. Moja propozycja wstępna - Adeo Plano 113" Ref. White gain 1.0 za około 2000 zł.

W trybie Eco jasności może ewidentnie brakować, pozostanie niewiele ponad 600 lm z nową lampą i najbliżej ekranu. Istnieje na to pewien sposób - specjalny filtr optyczny opracowany do wersji TW9100 LPE dostępnej w Niemczech. Kosztuje 120 Euro z przesyłką w znanym sklepie internetowym z RFN:

Epson Light Power Filter für EPSON TW9000 und TW9000W bei Beamer-Discount

Po kalibracji w trybie dynamicznym uzyskamy aż 1630 lm z pełną mocą lampy i 1250 lm z obniżoną mocą - przy bardzo dobrych kolorach, jak w trybie Naturalny. Z takim filtrem jasności nie zabraknie nam nigdy - można instalować ekrany 140"-150" w ciemnym pomieszczeniu.

Pozdrawiam.
 

rentgen

New member
Od ekranu do projektora jest ok 5 m. Musze sprawdzić jaki największy ekran mi tam wejdzie bo teraz mam niedosyt wielkości(podejrzewam że jak kupię większy to za chwilę znowu będzie za mały).
A mógłbys wymienić kilku dobrych producentów ekranów to coś poszukam odpowiedniego ?
Po dwóch godzinach testowania tego projektora raczej skłaniam się używać go w trybie eco bo w trybie normal naprawdę mnie to drażniło (chociaż może dlatego wydał się tak głośny bo nie miałem dzwięku podłączonego do kina tylko tak się bawiłem z laptopa)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>rentgen
Oceniasz TW9000 nie mając jeszcze ekranu???????
Rzeczywiście w trybie pracy lampy "Normal" należy do dosyć głośnych projektorów. U mnie wisi (a raczej wisiał) jakieś 1-1,5 m nad głową i podczas normalnego oglądania praca wentylatorów nie jest żadnym problemem.
Pod względem poziomu czerni na pewno lepszy jest JVC X30/35, ale z kolei w 3D świecą jednak gorzej.
Sony HW50 to świetna maszyna z porównywalną czernią co Epson i nieco ciut lepszym obrazem. Ale jak dla mnie są to detale, by w większości przypadków powiedzieć - bez różnicy.
Co do ekranu, to ja używam Projectę White Matt z gain=1,0. Mimo, że to ekran raczej z niskiej półki, dobrze sprawdza(ł) się z TW9000.
 

rentgen

New member
Meloman nic nie pisałem że nie mam ekranu. Mam ekran od początku jak tylko kupiłem 1 projektor. Z tym że nie jest to ekran specjalnie dopasowany do projektora tylko jakiś tam z niskiej (powiedziałbym bardzo niskiej) półki. I nawet na tym ekranie widzę duuużą poprawę obrazu ale chciałbym poprostu mieć większy obraz i stąd wymiana ekranu na nowy. Tylko że nie wiem co kupić i nie chce wydawać znowu nie wiadomo jakich pieniędzy na ekran.
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ rentgen

Jeżeli masz projektor 5 m od ekranu, czyli pewnie będziesz oglądał z takiej odległości lub nieco bliżej.
Wielkość ekranu każdy przyjmuje sobie trochę subiektywnie, ale pewne ogólne zasady i zalecenia są pomocne. Przede wszystkim, mamy ciągle do czynienia ze standardem 1080p (a nie 4K) - co teoretycznie sugeruje dystans 4 m od ekranu 100" lub 5 m od ekranu 125". Moim zdaniem, można siedzieć nieco bliżej - powiedzmy 3.5 m / 100", 4.4 m / 125" - co odpowiada formule odległość = 1.6 X szerokość ekranu.
Wynikałoby stąd, że możliwy byłby u ciebie nawet ekran szerokości 300 cm, ale jak pisałem wcześniej TW9100 wydaje się do tego trochę za ciemny (tryb Naturalny/po kalibracji) już z pełną mocą lampy, nie mówiąc o Eco. Ze względu na 3D wskazana jasna, wysokokontrastowa powierzchnia typu FireHawk gain 1.35 lub odpowiednik Adeo Helios Grey(White) gain 1.3, a i tak dynamika obrazu 3D nie powali na kolana na tym dużym 135" ekranie. Dla miłośników jasnego obrazu 3D polecane są rozmiary do 100".

Na absolutnym topie ekranowym króluje firma Stewart - niesamowity wybór wszelkiego rodzaju ekranów i wzorcowych materiałów ekranowych. Niestety, ceny równie kosmiczne - 9150 zł za 110" to wyłącznie "skromny" początek.

W kategorii ekranów średniej, dobrej klasy wymieniłbym Adeo, szczególnie modele ramowe Plano/Velvet. Niezły wybór powierzchni - Reference white gain 1.0 / Grey 0.9 i polecane do 3D Helios Grey/White gain 1.3. Dostępne również wersje Plano Curved wygięte w łuk (!), a pewnie na zamówienie zrobiliby format 21:9. Adeo ma w swojej ofercie wrocławski Cinematic, a dla mnie to wystarczająca rekomendacja.

Można by jeszcze wymienić następujące firmy: Projecta, Suprema, Kauber.

Adeo Plano 113" Ref White gain 1.0 (1983 zł) byłby dobry przy oglądaniu z około 4 m, nieco większe 120"-125" trzeba by zamawiać indywidualnie, bo następny w katalogu jest 135" (300X169 cm). Powierzchnia Helios W/G gain 1.3 potencjalnie wydaje się ciekawa do 3D, ale ekrany z wysokim gain są bardzo trudne do wykonania. Nie wiem, czy to się im udało bez skutków ubocznych w postaci hot spotów. Ekran Adeo 113" Helios White/Grey kosztuje już 2782 zł.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Do góry