Tani projektor do małego pokoju

lechyu

New member
Witam serdecznie,
noszę się z zamiarem kupna projektora i chciałbym zrobić to dobrze :) Bardzo proszę o pomoc i cierpliwość względem laika :)

Budżet w okolicach 1500zł.
Pokój mały, dobrze wyciemniony.
Projekcja z 2m i z podobnej odległości obraz będzie oglądany.
Nie zależy mi na olbrzymich rozmiarach wizji, wystarczy 50" i z tego co pokazuje kalkulator odległości, jest to osiągalne.
Z obecnych na allegro sprzętów znalazłem takie propozycje:

ACER P1163 1269 zł tutaj chyba za mała rozdzielczość natywna, ale może się mylę?

Acer P1273 1599 zł

BENQ TW519 1699 zł

EPSON EB-93 1875 zł naciągnięcie budżetu, ale cena wydaje się atrakcyjna

(sorry, nie mogę dodawać jeszcze linków)

Czy jest sens wchodzić w cokolwiek z tej listy? Nie jestem specjalnie wymagający co do jakości, ale sieczki oglądać też nie chcę ;)
Czy jakieś problemy natury technicznej mogą wyniknąć w trakcie użytkowania z dostępnymi formatami?
Może są modele, które w tej cenie okażą się dla mnie lepsze?

Dodatkowo, chciałbym podłączyć jakiś tani zestaw głośników system 2.1. Czy łączenie tego w komplet z laptopem/dekoderem tv uda się?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Rozumiem ze ogranicza Cie budzet, ale 50" jak na projektor to bardzo malutko, przemyslales wszystko dobrze? Nie lepiej dozbierac i kupic plazme w tej przekatnej?
 

damaioshin

New member
Plazma da dużo dużo lepszy efekt, a cenowo nie będzie tak dużej różnicy.
Patrzysz na kiepskie projektory, do tego nie bierzesz pod uwagę ekranu i kabli.
Zdecydowanie nie warto.
 

lechyu

New member
Wybór padł na projektor, bo w przeciągu roku zmienię pomieszczenie i będę mógł wyświetlać sobie większy obraz. Telewizor to dla mnie przywiązanie na dobre kilka lat do jednego rozmiaru.

Budżet jest elastyczny, ale i tak nie pozwoli to na wskoczenie na wyższą półkę jakościową (~3000zł).

Dlaczego efekt ma być lepszy z plazmą? Mam rozumieć, że chodzi o jakość obrazu?
I co z kablami? HDMI z laptopa do projektora + audio do głośników (tutaj nie wiem czy z laptopa czy z projektora). Dobrze rozumiem?

Czy 50" to mało ze względów subiektywnych czy mało jak na projektor ze względu na sprawy techniczne? Wydawało mi się, że właśnie mała odległość w dobrze wyciemnionym pomieszczeniu, może spowodować, że nawet te tanie projektory dadzą radę. Oglądać będę z 2m.

EDIT. Optoma wygląda całkiem dobrze.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
50" jak najbardziej subiektywnie, to zwyczajnie malo jak na mozliwosci projektora, szczegolnie ze napisales "Nie zależy mi na olbrzymich rozmiarach wizji, wystarczy 50"..." wiec mozna wywnioskowac, ze na tym chcesz spoczac, a to nie jest dobre rozwiazanie, biorac pod uwage minusy, czyli zywotnosc czy zaciemnione pomieszczenie, w takim wypadku masz lepsza alternatywe w postaci TV, ale jak teraz dopisales o zmianie mieszkania, czyli jak rozumiem, rzucisz sobie min.80" na sciane, to nie ma tematu.
 

lechyu

New member
Tak właśnie będzie. W przyszłości rzucę sobie więcej :)

Czy wspomniana Optoma ML 300 nie jest za ciemna? Wiem, że śrubuje się ANSI, ale ta ma 300. Czyżby 2800 we wspomnianych przeze mnie modelach to aż takie oszustwo?
Poza tym brzmi wszystko bardzo dobrze jak na moje wymagania i cena też ujdzie (znalazłem za 1750).
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Ja tez radzilbym kupic ci jakis TV zamiast projektora. Za 1500 zl nie kupisz nic ciekawego. Do tej kwoty mozesz wlasciwie kupic tylko cos uzywanego, albo jakis projektor biurowy(te co wymieniles sa projektorami biurowymi, do kina niebardzo), wiec TV chyba bedzie lepszym rozwiazaniem - zwlaszcza ze planujesz uzyskac obraz ok 50".
 

Kriso81

Member
2800 to jest w trybach normalnych, które absolutnie nie nadają się do oglądania w zaciemnionym pomieszczeniu (bo ci oczy wysiądą), ta Optoma ml300 jeśli masz zaciemnione pomieszczenie to będzie dobrze odbierać, to jest projektor ledowy więc żywotność ma do 20 tys godzin. Plazmy ok 50 cali nie kupisz w tej cenie chyba ze może samsung, ale jej kolor czarny to raczej siwy.

Jeszcze ten BenQ TW519 co napisałeś chyba nie jest zły, aczkolwiek ja osobiście nie mam przekonania do tej firmy.
 
Ostatnia edycja:

lechyu

New member
Po obejrzeniu filmów na YT i poczytaniu opinii, zdecyduję się na Optome ml 300.

Zastanawia mnie jedno. Jest to projektor DLP/LED. Zdaje się, że oznacza to projekcję nieprostopadłą do ekranu. Nie chcę trzymać projektora na stoliku tylko pod sufitem. Doczytałem, że wymaga to odwrócenia projektora do góry nogami. Nie chciałbym montować nic do sufitu. Wolałbym odwrócić go na półce ściennej. Czy są dla tego jakieś rozwiązania?
Czy wszystkie "uniwersalne" uchwyty, które można znaleźć na allegro są kompatybilne z Optomą?
 

lechyu

New member
A może ten model nie wymaga odwracania? Nie mogę nic znaleźć na ten temat, a chciałbym zamówić wszystko przy jednej okazji.
 

damaioshin

New member
Montowanie pod sufitem wymaga odwrócenia projektora.
Więc albo dojdzie ci zakup uchwytu, albo sobie to jakość położysz.
Ale teraz zwróć uwagę że nie możesz zasłonić otworów wentylacyjnych - będą one wtedy właśnie na dole, oraz że musisz koniecznie utrzymać poziom projektora i mieć możliwość ustawienia go w odpowiednim kącie względem ekranu. Po podłączeniu kabli może to być mega trudne.
Nie lepiej wstrzymać się ten rok i wtedy kupić projektor odpowiedni do nowego pokoju?
 
Do góry