Projektor do 3500zł

chande

New member
Witam,

chciałbym zakupić projektor do kina domowego w cenie max do 3500zł.
Jest u mnie dość specyficzna sytuacja. W trakcie remontu mieszkania projektant przygotował miejsce pod projektor w szafeczce oddalonej o 70 cm od sufitu. Do ściany na której będzie wyświetlany obraz jest 5 metrów. I teraz pojawiają się pytania:
1. W tej konfiguracji aby obraz był dobre wyświetlany, projektor musi być ustawiony pod lekkim kątem w dół (czyli jego tył musi być podniesiony). Pytanie czy korekcją uda się obraz wyrównać aby nie było trapezu.
2. Czytam i czytam i to forum i inne i nie wiem co z tym efektem tęczy przy projektorach dlp. Podobno raptem kilka procent ludzi na świecie tego doświadcza. A może w tych nowych projektorach ten efekt został prawie zniwelowany? (zobaczyć jak działa projektor przed kupnem niestety nie mam takiej możliwości)
3. Chciałbym aby projektor wyświetlał obraz HD

Bardzo bym was prosił o poradę co wybrać lub sugestię w jakim kierunku iść. Za każdą radę z góry dziękuje.

Pozdrawiam
Chande.
 

Kriso81

Member
ja nie wierze, że tylko mały procent widzi efekt tęczy, widzą prawie wszyscy tylko nie każdemu ten efekt przeszkadza, ja i moi znajomi też to widzą, leczy jednym to przeszkadza drugim nie.

Jak ja miałbym wybierać wybrał bym DLP - Optomę hd25 lub LCD - Epsona tw3200
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Witam,
W trakcie remontu mieszkania projektant przygotował miejsce pod projektor w szafeczce oddalonej o 70 cm od sufitu.
A to bedzie w szafeczce, czy na? Bo o ile np. w TW3200 nie ma problemu, to jesli kupisz jakis projektor i bedzie on mial wentylacje nie z przodu to umieszczajac ten projektor w szafeczce bedziesz mial problem z przegrzewajaca sie lampa a nawet mozesz niechcacy ja spalic. Upewnij sie wiec, ze projektor bedzie mial odpowiednia cyrkulacje powietrza.

Co do umieszczenia projektora po kątem to niestety to bardzo zle rozwiazanie, bo:
- ratuje cie tylko projektor z korekcja trapezu(odpada np. TW3200)
- korekcja trapezu pogarsza jakosc samego obrazu, jak i powoduje pojawienie sie wystajacych swietlnych trojkatow poza obrazem(u ciebie beda one po obu stronach obrazu) - widoczne zwlaszcza w ciemnych scenach, strasznie irytujace.

I na koniec... radze wybrac jednak cos Full HD, a nie HD ;)
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Wymieniony Epson TW3200 za około 4000 zł wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem w twojej sytuacji - ma Full HD, dobrą jakość obrazu, wentylację do przodu, Lens Shift w dużym zakresie w pionie i poziomie, duży zakres zoomu (z 5 m można uzyskać obraz o szerokości od 180 do 360 cm), gwarancję 3 lata na projektor i lampę (!). Co najważniejsze, nie dotyczą go problemy z "efektem tęczy", bo to rzutnik LCD.

Rzutnik DLP można zainstalować (oczywiście "do góry nogami" podwieszony do szafki/półki), ale trzeba kombinować z wysokością zawieszenia ekranu lub zmienić miejsce i sposób montażu projektora.
W twoich warunkach odpada niestety BenQ W1070, który z 5 m dałby zbyt duży obraz szer. 3.3 m (!). Pozostaje Optoma HD131X/HD25, ale w tym przypadku przy montażu w odległości 5 m (licząc od obiektywu) ekran miałby co najmniej 280 cm szerokości i wariancie z szafką 70 cm od sufitu sięgnąłby prawie do podłogi, chociaż zależy to od wysokości pokoju.

Nie obraź się, ale to jest "kliniczny" przykład, jak nie należy planować kina domowego i wybierać projektora. Po prostu, trzeba było zadać to pytanie przed remontem albo... zlecić projekt kina firmie specjalistycznej - 50000 zł na kompletny zestaw klasy podstawowej powinno wystarczyć ;).

Pozdrawiam.
 

chande

New member
Dziękuje wam za odzew:)

z wentylacją nie będzie problemu, bo szafeczka jest otwierana w ten sposób, że projektor z każdej strony będzie miał wolną przestrzeń (oczywiście w trakcie pracy projektora).

Obrażać się nie będe:) No niestety uwierzyłem projektantowi, że wie co robi a w trackie remontu miałem mnóstwo innych spraw na głowie, więc nawet nie pomyślałem o tym aby przeszukiwać fora w poszukiwaniu odpowiedzi w tym temacie.

Obraz który chciałbym uzyskać to 280x160 - bo tyle mam miejsca na ścianie...

4000 zł już przekracza mój budżet...no i moja małżonka by mi urwała co nie co gdyby się dowiedziała że tyle wydałem na projektor :fool:
 

Mateush

New member
4000 zł już przekracza mój budżet...no i moja małżonka by mi urwała co nie co gdyby się dowiedziała że tyle wydałem na projektor :fool:

Albo dokładasz kasę do tw3200 albo kupujesz TV, innej opcji nie ma.
Nie wiem jak wysoki masz pokój ale 280cm szerokosći obrazu daje ~170cm wysokości obrazu, licząc żę obraz będzie gdzieś 60 cm nad podłogą a szafka jest 70 cm pod sufitem to żeby dlp do góry nogami powiesić i trafić w te cyfry to musisz mieć min 3,2 wysokości w pokoju/mieszkaniu.
 

damaioshin

New member
Napisz jeszcze jakie ci ten "fachowiec" przewody puścił w szafce, bo się jeszcze okaże że lepiej będzie powiesić jakies benq1070 optome25 bliżej.
70cm pod sufitem plus to co obniży sam projektor, pewnie obraz będzie już na podłodze.
Zasada jest taka ze pomieszczenie adaptujemy pod dany projektor, a nie odwrotnie.
 

chande

New member
Napisz jeszcze jakie ci ten "fachowiec" przewody puścił w szafce, bo się jeszcze okaże że lepiej będzie powiesić jakies benq1070 optome25 bliżej.
70cm pod sufitem plus to co obniży sam projektor, pewnie obraz będzie już na podłodze.
Zasada jest taka ze pomieszczenie adaptujemy pod dany projektor, a nie odwrotnie.

W tym momencie już jest pozamiatane. Pomieszczenie jest gotowe od roku. Przez ten czas nawet o tym nie myślałem. W chwili obecnej udało mi się troszkę kasy odłożyć, stąd wracam do tematu. To że źle się do tego zabrałem już wiem. Teraz muszę jakoś z tego wybrnąć.

Kabli jeszcze nie ma puszczonych, są położone tunele pod tynkiem z pilotem, więc raczej tutaj problemu chyba nie będzie. No chyba że odległość, ale dla dobrego kabla HDMI 10 metrów nie powinno stanowić dużego problemu. Chyba.

Odnośnie Epsona TW3200 to obawiam się że może być problem, bo jest on dosyć szeroki. Ta "Szafeczka" ma szerokość 48 cm więc teoretycznie jest ok, ale muszę wymierzyć jeszcze dokładnie czy się zmieści. Z wentylacją nie będzie problemu, bo przy otwartej szafce projektor ma z każdej strony dopływ powietrza (ona taka uchylna jest, jak się zamyka to się chowa w ścianie). Za nim z kolei przemawia fakt, że nie ma zagrożenia efektem tęczy. W dlp się tego obawiam. Moje oczy są dość dziwne np w kinie kompletnie nie widzę efektu 3d.

Gdy testowałem projektor pożyczony od kolegi (jakiś sanyo - starszy model), to obraz idealnie się komponował w moje rozmiary, czyli mniej więcej 280x160.

Kurcze za duży jest wybór:hmm:
 

Mateush

New member
Heheh, poprzez takie ustawienie mebli wybór ci się ograniczył do paru modeli. Albo stawiasz na półce tw3200 i używasz lens shifta jak chcesz albo idziesz w dlp (chyba tylko optoma w tej cenie da taki obraz) i jakoś dogóry nogami instalujesz, może się okazać że obraz będzie na podłodze :(.

Nie możesz powiesić na uchwycie ściennym/sufitowym nad szafką ? da to trochę pola manewru.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Heheh, poprzez takie ustawienie mebli wybór ci się ograniczył do paru modeli. Albo stawiasz na półce tw3200 i używasz lens shifta jak chcesz albo idziesz w dlp (chyba tylko optoma w tej cenie da taki obraz) i jakoś dogóry nogami instalujesz, może się okazać że obraz będzie na podłodze :(.

Nie możesz powiesić na uchwycie ściennym/sufitowym nad szafką ? da to trochę pola manewru.

Kolega nie moze wybrac TW3200. Ta szafeczka jest troche nachylona wiec tylko cos z korekcja trapezu wchodzi w gre - ale, jak juz pisalem, to i tak zle zrozwiazanie.
 

chande

New member
Dzięki panowie za podpowiedzi.
Koniec końców wybór padł na Epsona. Szafeczka nie będzie wykorzystywana w planowany sposób, a projektor będzie...hmmm bardziej mobilny. No cóż, miałem też rozmowę z małżonką...ale w końcu udało mi się ją przekonać. Sprzęt też znalazłem w całkiem konkurencyjnej cenie (w sieci w takiej cenie go nie znalazłem). Podsumowując, sprzęt odebrałem dzisiaj. Przed chwilą go rozpakowałem. Po pierwszych wrażeniach dam wam znać.
 

chande

New member
A czemu miałoby mnie to zmartwić?

Tak udało mi się znaleźć. Nigdzie ani w sieci ani w żadnym sklepie nie znalazłem niższej ceny. Ciesze się z tego co mam. Pamiętaj że ceny zależne są też od kursu walut. Może jak kupowałeś to akurat dostawę mieli po niższej cenie niż jest teraz.
 
Do góry