Projektor - wyświetlanie na kolorowej ścianie

Anatir

New member
Witajcie.

Chciałbym zrobić takie kino w wersji mini. Wiem, że do projektora powinien być biały ekran. Nie chciałbym jednak aż tak mocno ingerować w wystrój pokoju. Czy było by możliwe wyświetlanie obrazu z projektora na jednolitej ścianie koloru jasno zielonego lub zółtego ? Czy projektory maja opcję korekcji/kompensacji kolorów ?

Pozdrawiam
 

damaioshin

New member
projektor ma możliwość dostosowania barwy tła na którym będzie wyświetlany obraz, więc bez obaw. Musisz tylko liczyć się z gorszym efektem niż przy zastosowaniu ekranu projekcyjnego.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie do konca. Mają mozliwosc zmiany temperatury barwowej np na zimną, ciepłą, niekiedy dokładny balans bieli, ale zalezy jak bardzo masz kolorowa tą scianę. Delikatna korekcja jest mozliwa, ale jesli sciana jest intensywna, to będziesz miał zabarwienie.
 

Anatir

New member
Czy intensywny to trudno mi powiedzieć bo to raczej subiektywne odczucie. Czy taką opcję korekcji posiada każdy projektor czy powinienem szukać jakiejś konkretnej opcji/właściwości projektora ? Dotyczy już etapu wybierania przed kupnem.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Moim zdaniem nie zrobisz korekcji do poprawnych kolorów. Miałem kiedyś pożyczony projektor i scianę brzoskwiniową - film był pomarańczowy, a korekcja na maksa ledwo zauwazalna.

Teraz mam jasnoszarą roletą i nie mam tego problemu. Zawsze to nizszy koszt niż ekran, przynajmniej na początek wystarczy.
 

damis1989

New member
Wyświetlałem kiedyś z ciekawości obraz na ścianę czerwoną, wcześniej też na bardzo lekko niebieską, obraz nie do zaakceptowania na czerwonej, na niebieskiej było lepiej ale bez porównania do ekranu. Co prawda bez żadnych dodatkowych ustawień. Myślę że nie jest to dobry pomysł wyświetlać na inny kolor ściany niż biały lub szary. Raczej nie uzyska się naturalnych kolorów, ale mogę się mylić.
 

Kriso81

Member
jeśli chcesz koniecznie rzucać na ścianę to polecam różne odcienie czerwieni, kolory ciepłe nie zimne, ale nie żółty, może być jakiś morelkowy w tych kolorach wybieraj, ponieważ lepiej mieć mordę aktora wpadającą w kolor morelkowy niż w niebieski czy zielony.
 
Do góry