potwierdzenie wyboru

ravnov

New member
Witam serdecznie, właśnie jestem w trakcie przeprowadzki i jak się domyślacie planuję zakup projektora. Obecnie mój wybór padł na benq w1070. Już tłumaczę***dlaczego: odległość między ścianami to 350cm. W związku z tym projektor będzie ustawiony około 300cm od ekranu przy suficie - tuż nad głowami siedzących. Teraz pytania:
1. Czy z niespełna 3,5m będzie się***dobrze oglądało obraz w okolicach 110"
2. Czy to dobry dobór projektora? Dodam że nie mam pojęcia czy widzę***efekt tęczy, czy nie. Nie mam pojęcia także odnośnie tego czy będę używał 3d (firmy będą oglądane z odtwarzacza xtreamer, dodatkowo granie w ps3 - ewentualnie z ps3 jakieś 3d)
3. Czy Benq jest stosunkowo cichy? - jak wyżej wspomniałem będzie on nad głowami
4. Jak nie benq to co?

Pozdrawiam
 

Alkor

New member
Bez reklam
Ad.1 Z niespełna 3.5 m (czyt. 3.2-3.3 m) ekran 110" byłby nieco za duży, chociaż możesz wypróbować ekran tej wielkości. Moim zdaniem maksymalnie 100" do oglądania z dystansu 3.3 m.

Ad.2 Ogólnie BenQ W1070 jest przyzwoitym, tanim projektorem 1080p przede wszystkim 2D - obraz 3D zawsze pozostanie miłym dodatkiem. A przecież trzeba jeszcze dopłacić za okulary 3D - z dwiema parami BenQ kosztuje prawie 4000 zł.
Filmy 3D 1080/24p najlepiej oglądać ze stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray 3D z wyjściem HDMI 1.4 - efekty są wówczas rzeczywiście bardzo dobre, jak na tak tani sprzęt.

Koniecznie musisz sprawdzić podatność na efekt tęczy przy pomocy dowolnego rzutnika DLP - to naprawdę potrafi zepsuć całą zabawę. Niestety, najtańszy projektor Full HD wolny od tego zjawiska (LCD) to Epson TW3200 za 4300 zł, ewentualnie model 3D Epson TW5910 za 4370 zł (plus okulary 3D).

Nie należy jednak oczekiwać od projektorów za 3-4 tys. zł cudów, nawet po precyzyjnej kalibracji. W szczególności czerń i kontrast w ciemnych scenach będzie przeciętny - o żadnej "absolutnej" czerni nie może być mowy. To tak tytułem ostrzeżenia.

Ad.3 Portal audiovideohd.fr zmierzył hałas z 50 cm na 38 dB/33 dB (w trybie obniżonej mocy lampy). Inaczej mówiąc, rzutnik ten trochę hałasuje, jak inne w podobnej cenie - Optoma HD131X odpowiednio 45 dB/42 dB.
Również tu nic nie zastąpi własnych testów. Duży postęp dopiero za jakieś 10000 zł, np. Sony HW30 - ten rzutnik jest prawie niesłyszalny, można śmiało kupować "w ciemno" ;).

Ad.4 Optoma HD131X (3300 zł plus okulary 3D), ale raczej nie uzyskasz obrazu 100" w swoim pokoju - minimalna odległość obiektywu od ekranu ~3.35 m.

Pozdrawiam.
 

ravnov

New member
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie wspomniana podatność na efekt tęczy mnie martwi, bo może zepsuć całą przyjemność z oglądania. Muszę poszukać miejsca w Szczecinie, gdzie będzie można to sprawdzić. Na pewno 3D będzie tylko symbolicznym dodatkiem, cały czas się zastanawiam nad tym czy nie zrezygnować i nie wziąć własnie Epsona - który wydaje się być cichszy. najlepiej to porównać organoleptycznie, ale w mojej wiosce może się to okazać niemożliwe i trzeba będzie się kierować przeczuciem
 

tapas

New member
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie wspomniana podatność na efekt tęczy mnie martwi, bo może zepsuć całą przyjemność z oglądania. Muszę poszukać miejsca w Szczecinie, gdzie będzie można to sprawdzić. Na pewno 3D będzie tylko symbolicznym dodatkiem, cały czas się zastanawiam nad tym czy nie zrezygnować i nie wziąć własnie Epsona - który wydaje się być cichszy. najlepiej to porównać organoleptycznie, ale w mojej wiosce może się to okazać niemożliwe i trzeba będzie się kierować przeczuciem

Musze cie zmartwic ale jedyne miejsce gdzie mozesz "obejzec" jakikolwiek projektor w akcji w Szczecinie to MM, gdzie swieci jeden projektor zamontowany na wysiegniku i nie ma mozliwosci podlaczenia innego, tez szukalem takowego miejsca i niby znalazlem sklep na internecie, ktory sie chwalil ze ma sale do tego przeznaczona a po dotarciu na miejsce okazalo sie ze nic takiego tam nie ma :( Sam zdecydowalem sie na zakup Benq W1070 bez wczesniejszego sprawdzenia i powiem ci ze efekt teczy jest tylko wtedy gdy naprawde szybko poruszasz glowa na boki a i to trzeba sie dobrze wpatrywac w ekran by go zauwazyc. Najlepiej zakupic przez internet wtedy masz czas kilku dni na sprawdzenie czy jestes podatny na efekt teczy czy tez nie... Jak tak to sprzet zwracasz do sprzedawcy a jak nie to sie cieszysz projektorem przez najblizsze kilka lat :)
 

ravnov

New member
Musze cie zmartwic ale jedyne miejsce gdzie mozesz "obejzec" jakikolwiek projektor w akcji w Szczecinie to MM, gdzie swieci jeden projektor zamontowany na wysiegniku i nie ma mozliwosci podlaczenia innego, tez szukalem takowego miejsca i niby znalazlem sklep na internecie, ktory sie chwalil ze ma sale do tego przeznaczona a po dotarciu na miejsce okazalo sie ze nic takiego tam nie ma :( Sam zdecydowalem sie na zakup Benq W1070 bez wczesniejszego sprawdzenia i powiem ci ze efekt teczy jest tylko wtedy gdy naprawde szybko poruszasz glowa na boki a i to trzeba sie dobrze wpatrywac w ekran by go zauwazyc. Najlepiej zakupic przez internet wtedy masz czas kilku dni na sprawdzenie czy jestes podatny na efekt teczy czy tez nie... Jak tak to sprzet zwracasz do sprzedawcy a jak nie to sie cieszysz projektorem przez najblizsze kilka lat :)

No i chyba tak zrobię. Ruszam z remontem za dwa tygodnie więc mam jeszcze chwilę na podjęcie decyzji. Dziekuję za odpowiedzi.
 
Do góry