HDTV a złącze SCART (RGB)

freeman

New member
Może ktoś z Was potrafi wytłumaczyć dlaczego nie jest możliwe przesłanie sygnału HD poprzez złącze SCART. Rozumiem, że problemem jest uzyskanie podstawowych parametrów HD korzystając z połączeń COMPOSITE oraz S-VIDEO (żadne z tych połączeń nie przesyła komponentowej informacji o kolorze - to jasne) ... Nie rozumiem jednak, dlaczego złącze RGB, zaimplementowane w SCART, nie można wykorzystać do przesłania sygnału HD? Pytanie stawiam w odniesieniu do nbox HDTV telewizji n, który na złączu SCART oferuje tylko jakość SD (576i) ... Nawet obraz nadawany w HD, wysyłany na SCART (RGB), jest skalowany w dół do SD??!! Posiadam wysokiej klasy CRT (36 cali - panorama) bez wejść Y/Pb/Pr ... za to 3xSCART (w tym 2xRGBs) ... Czyżbym musiał kupować nowy TV z rodziny HD Ready, czy jakoś tam? Trochę to smutne, ponieważ jakość obrazu na moim CRT jest naprawdę EXTRA!!! (obraz DVD oraz n-box) ... a kineskop ma podobno ultra wysoką rozdzielczość (bardzo drobna maska) i mógłby spokojnie wyświetlić obraz o zdecydowanie wyższej rozdzielczości niż obowiązująca w PAL SD ...

Z góry dziękuję za wyjaśnienia :)
Pozdrawiam
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
hmmm. pomimo bardzo wysokiej jakosci obrau na Twoim tv, obstaje przy tym, ze ma on rozdzielczosc pal, czyli 720 x 576. a zlaczem scart (rgb) nie przesyla sie sygnalu hd i nie bedzie, przykre ale prawdziwe
nie potrafie jednak wyjasnic od strony technicznej dlaczego
 

tuptus55

New member
Na forum były opisywane wszystkie złącza i co potrafią. RGB nie przepuści sygnału HD!. Ale na SCART na pinach RGB w niektórych TV mozna ustawić component a ten rodzaj sygnały jak najbardziej przenosi HD i to nawet 1080P
Nie nam Nboxa i nie wiem czy da się ustawić component na złaczu scart. Jesli się nie da to kup kabel scart-component. Są takie. Z jednej scart a z drugiej 5 chinchy. Chinche podłacz do Nboxa, a scart do TV do tego scarta nie opisanego RGB i ustaw w menu TV, że ma przyjmować sygnał z tego wejścia nie kompozyt, ani svideo tylko component. Jak nie zadziała to podaj jaki masz TV lub zeskanuj instrukcję do niego. To ci podam co i gdzie właczyć.
 

Mazoku

New member
RGB nie przepuści sygnału HD!
Protestuję! RGB to tylko przestrzeń kolorów. Sygnał RGB jak najbardziej może być w HD, dokładnie tak samo jak YPrPb (komponent). 1080p po HDMI może być np. przesyłany zarówno jako RGB, jak i YCbCr (cyfrowa odmiana komponentu).

Po prostu chodzi o to, że standard SCART powstał w latach bodajże osiemdziesiątych, kiedy nikomu się nawet nie śniło o HD. Ani złącza, ani kable nie są elektrycznie przystosowane do przesyłania sygnałów o częstotliwości wymaganej przy HDTV. Zmiana formatu obrazu na komponent nic tu nie zmienia.

a kineskop ma podobno ultra wysoką rozdzielczość (bardzo drobna maska) i mógłby spokojnie wyświetlić obraz o zdecydowanie wyższej rozdzielczości niż obowiązująca w PAL SD ...
Tu nie chodzi o rozdzielczość luminoforu, tylko o maksymalną poziomą i pionową częstotliwość odświeżania, jaką może osiągnąć kineskop. Czyli kolokwialnie mówiąc - jak szybko magnesy kierujące mogą "machać" wiązką elektronów po ekranie.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
freeman - uzupełnię poprzednikow, bo znam to od strony praktycznej....:
Przypuszczam, ze nic nie zrobisz (jeżeli nie masz w opisie o przyjmowaniu innego sygnału niż SD). :(;)

Twój TV prawdopodobnie wyświetla obraz ze zwiększoną rozdzielczością (...większosć "dobrych" wspołczesnych TV CRT 100Hz tak ma - dla przykładu np. przeczytać o technologii PixelPlus w CRT...) jednak operuje on tylko tym , co dostanie z wejścia.
(u Ciebie skaluje pod siebie czyste SD )

EuroRGB operuje tylko na SD.
Byly w sprzedazy (takze u nas) modele z dodatkowym wejsciem VGA (to takie RGBVH) - czyli przyjmowanie wyższej rozdzielczości od SD.
Jednak praktyka na dzisiaj (cyfra i HDCP) ten standard też robi martwy.



Na pocieszenie Ci podam - że jezeli widzisz rewelacyjny obraz, to zysk przy przesiadce na np 32' LCD (mniej więcej to odpowiada 36' CRT...) może być nieopłacalny: i cenowo i jakościowo (na dzisiaj) gdy np korzystasz jeszcze z innych źrodeł podłączonych analogowo.

Od siebie dodam, że mam CRT 32' który ma mozliwość odtwarzania wszystkiego w okolicach 700linii i to progresywnie (nawet TVP1/TVP2 z anteny zewnętrznej) - oczywiście wszystko na wejściu jest SD!
Mając okazje "testowania" czasami w domu np LCD - nie kusi mnie zadna zamiana na odpowiednik z naklejką HD READY (różnice minimalne i nie koniecznie na korzyść LCD w określonych przypadkach...).

Dlaczego?

Oglądam z ok 2,5/3m i stwierdzilem..., by cieszyc się w pełni z HD (w moim przypadku) - trzeba mieć z ok. minimum 47' ekran i tzw. Full HD - na co mnie nie stać (obecnie), a przy 32' zysk z naklejki (w moim przypadku ) żaden .

Pozdrawiam. ;)
 
Ostatnia edycja:

freeman

New member
Bardzo dziękuję wszystkim Wam za cenne informacje i porady. No cóż ... wygląda na to, że aby naprawdę cieszyć się obrazem HD (z n-boxa, czy w przyszłości HD-DVD lub BlueRay) konieczny będzie zakup nowego TV ... Trochę szkoda, ponieważ potencjał mojego CRT jest naprawdę spory. Posiadam panoramicznego PHILIPSA 36PW9525 i swego czasu dałem za niego sporą kasę :( ... Był to jeden z najlepszych TV dostępnych na rynku! A teraz kwestia złącza i przesłania sygnału załatwia mnie bez mydła :( ... Sytuacja jest o tyle bolesna, że właśnie PHILIPS wypuścił na rynek CRT akceptujący sygnały HD i posiadający wejścia COMPONENT (Y/Pb/Pr) i HDMI. Jest to najlepszy dowód, że sama rozdzielczość kineskopu potrafi oddać większą rozdzielczość niż standardowy PAL SD (576i) ... Co prawda jakość obrazu SD na moim CRT jest naprawdę świetna, to jednak HD nie będzie mi dane na nim ocenić. Rzeczywiście, sam miałem okazję obejrzeć w warunkach domowych obraz na różnych TV LCD, gdzie obraz absolutnie mnie nie przekonał. Jakość na moim CRT była o niebo lepsza (odtworzenie ruchu, kontrast, nasycenie kolorów i prawdziwa smolista i głęboka czerń!!!, ...) LCD naprawdę wyglądały kiepsko (nawet z DVD po RGB) ... Początkowo myślałem, że znajdę jakiś konwerter COMPONENT=>RGBs i jednak uda się podać sygnał SD. Jeśli jedna to kwestia maksymalnych wartości synchronizacji, które w fazie produkcji nie uwzględniały sygnałów o większej rozdzielczości (powyżej 576i) ... to klapa! :( ... Z tego co zrozumiałem jest to problem elektroniki kineskopu, a nie samego wejścia RGB ... Tak, czy inaczej dziękuję za odpowiedzi i komentarze :)

Pozdrawiam ...
 

freeman

New member
" ... Początkowo myślałem, że znajdę jakiś konwerter COMPONENT=>RGBs i jednak uda się podać sygnał SD. "

oczywiście miało być " ... podać sygnał HD."

Pozdr.
 

angoos

New member
A ja Ci sugeruję zamiast plazmy czy LCD'ka kupić projektor HD.
Ja np. zamierzam tak uczynić. W ten sposób mój TV CRT będzie do oglądania codziennego i do tego będe miał dużo lepszy obraz SD. Do filmów (oczywiście w HD ale i nie tylko bo i w jakości DVD tez) będe włączał projektor. Oczywiście wiąze się to również z zakupem ekranu. Uważam to rozwiązanie za najlepsze. A przynajmniej do czasu kiedy cała telewizja (łącznie z antenową TVP1 i TVP2) będzie w jakości HD. Wtedy to dobrze będzie poprostu wymienić CRT'ka na jakąś plazmę, a projektor i tak się przyda. Ale ile to jeszcze lat!

Pozdrawiam
 

freeman

New member
Hmmm ... rzeczywiście masz rację i przyznam szczerze, że taki pomysł też mi przyszedł do głowy. Do normalnego SD warto by zachować PHILIPSA, bo rzeczywiście TV śmiga jak się patrzy! :) ... Jednak ekran i projektor HD to jeszcze spore pieniążki. Dobrze było by mieć jeszcze jakieś fajne pomieszczenie na te zabawki ... No ale jak pasja ... to pasja. Wrażenia zapewne będą nieprzeciętne. Wtedy to dopiero kina dostaną po uszach. HD na dużym ekranie to już prawie kino! :) ... Wracając do LCD, tak zwanych HD ready, to szkoda, że firmy trochę oszukują klientów, bo tak naprawdę to docelowo HDTV spocznie na standardzie 1080p. Dlatego te tzw. HD ready z matrycami poniżej 1920x1080 (full HD) będą ponownie do wymiany. Po prostu matryca nie odda pełnej rozdzielczości HD ... Dobrze, że swego czasu nie rzuciłem się na nowe TV. Wcześniej warto sporo poczytać i podyskutować na forum. Wszystkie wady szybko wychodzą w praniu :) ...

Pozdrawiam
 

hojlo1

New member
Bez reklam
freeman...a ja dodam od siebie, że np opisywany przez Ciebie nowy Philips 9551 ma się NIJAK do prawdziwej jakości starych b.dobrych CRT ( i HD tutaj nie pomoże - testowane u 2 znajomych....):
a/ przy analologu przegrywa z kretesem z przyzwoitym CRT
b/ HD przy ok. 700linii tego TV (jak nie jesteś jakimś maniakiem gier, co siedzi z 1m od TV) to faktyczne z 29' jest (CRT ma mniejszy obraz widoczny) i z ok 2,5m przegrywa z TV, co ma ogólnie lepszą jakość (ginie zaleta HD, bo on faktycznie nie jest i tak HD).

Naprawdę trzeba oddzielać "szum medialny sprzedawców" od praktyki na codzień.

HD tak - ale zastanowić sie, co trzeba spełnić, by cieszyć się w pełni z HD
(poczytaj opinie ludzi, którzy np. przy "n" platformie ogladają przez EuroRGB = są w "szoku" ,ze tak piekny sygnał mozna mieć ...a do pewnych rozmiarów i odległości sama rozdzielczosć zaczyna miec drugorzędne znaczenie)


Ps - na forum kinomaniaków (od lat...) faktycznie królują projektory (też się zgodzę), jednak piszę raczej pod kątem TV (HD TV). ;)
 

freeman

New member
hojlo1 ... dzięki za spostrzeżenia a propos nowego PHILIPSA. To fakt, że szum medialny robi spory mętlik w umysłach potencjalnych klientów. Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że starsze, rasowe CRT są nie do pobicia. Sam jestem tego świadkiem. Moją 36 calową panoramę CRT kupiłem daaaaaawno temu i kosztowała mnie wtedy jakieś 15 000 PLN. Ale naprawdę warto było wydać każdą złotówkę! :) Od tamtej pory widziałem sporo nowych TV (CRT. plazma, LCD) testowanych w warunkach domowych, przy odpowiednim oświetleniu i kalibracji toru wideo ... i co??? :( smutek na twarzy moich znajomych, którzy wcześniej widzieli obraz z mojego PHILIPSA. Nie wiem dlaczego, ale żaden z tych TV nie wyświetlał takiego obrazu. Dotyczy to modeli takich producentów jak Panasonic, Sony, czy nawet bratnich modeli Philipsa. Sam na co dzień pracuję w branży TV, gdzie wzorcem jest dla mnie obraz studyjny z urządzeń klasy BETACAM SP i Digital Betacam plus referencyjne monitory, dlatego oko mam mocno wysobione :) ... Swego czasu sam Philips zaprzestał produkcji panoramicznych powyżej 32 cali i ich flagowce z kineskopem 36 cali bezpowrotnie zniknęły z rynku ... Tak, czy inaczej cieszę się wyśmienitym (oczywiście jak na domowe warunki) obrazem już od wielu lat i wygląda na to, że chyba rzeczywiście dopiero zaawansowane plazmy lub LCD full HD, będą godne uwagi, po dopracowaniu kolorystyki, stopy realnego kontrastu, przetwarzania ruchu i odwzorowania czerni ... Pożyjemy - zobaczymy :)

Pozdrawiam ...
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
@Mazoku

Po prostu chodzi o to, że standard SCART powstał w latach bodajże osiemdziesiątych, kiedy nikomu się nawet nie śniło o HD.

Oj śniło się śniło... japońcom. Były nawet pierwsze próbt !
Odsyłam grzecznie do starych numerów AV (jeszcze tych z żółtą okładką) albo nawet do "Elektronika" z lat 1983-1986.
 

freeman

New member
Fatman_1 ...

no tak .. my zawsze za murzynami i nawet nam się nie śniło, że komuś już działało :) ... Ale przy okazji Twojego postu i obrazów HD widzę, że jesteś posiadaczem Philipsa 9000 :) ... Tak się akurat składa, że myślałem mocno nad wymianą mojego wysłużonego już wieloletniego SONY i poważnie brałem pod uwagę ten model Philipsa. Chodzi mi zwłaszcza o jakość obrazu po upscallingu do HD w stosunku do standardowego obrazu bez tego procesu. Czy to jest zauważalna poprawa obrazu i czy można to nazwać poprawą, czy raczej zbędną modyfikacją źródła obrazu, jakim jest dobra płyta DVD? Poza tym na pokładzie jeszcze jest słynna Faroudja ze swoim filtrem oraz przetwornik D/A 12bit/216MHz ... co to daje w realu? ... Może napiszesz kilka zdań?

Pozdrawiam ...
 

tuptus55

New member
Mazoku napisał:
Protestuję! RGB to tylko przestrzeń kolorów. Sygnał RGB jak najbardziej może być w HD, dokładnie tak samo jak YPrPb (komponent). 1080p po HDMI może być np. przesyłany zarówno jako RGB, jak i YCbCr (cyfrowa odmiana komponentu).
Drogi kolego mowa jest o podaniu sygnału HD za pomocą wejść RGB na złączu SCART i na takiej kobinacji RGB nie puści HD!!!!
Co zresztą samo potwierdziłeś poniżej :)
Mazoku napisał:
Po prostu chodzi o to, że standard SCART powstał w latach bodajże osiemdziesiątych, kiedy nikomu się nawet nie śniło o HD. Ani złącza, ani kable nie są elektrycznie przystosowane do przesyłania sygnałów o częstotliwości wymaganej przy HDTV. Zmiana formatu obrazu na komponent nic tu nie zmienia.
Jeśli nie wierzysz, że da się wprowadzić sygnał 1080p po złączu SCART przełaczając piny RGB na component. To zapraszam do mnie na pokaz :), a na razie daję parę linków :) KILK, a tu był wałkowany już ten temat na naszym forum KLIK
Za pomocą sygnału RGB mozna podać HD po DVI-A, DB15 ale NIE PO HDMI, DVI-D czy SCART. Aby ominąć to ograniczenie SCART, wielu producentów umożliwia zamianę sygnałów RGB w złączu SCART na component w menu TV i DVD lub tunerach satelitarnych.
Po HDMI oraz DVI-D nie leci sygnał RGB bo to są złącza cyfrowe, a sygnał RGB to sygnał analogowy o poziomie 0,7V.
Zanim zwrócisz komuś uwagę poczytaj co piszesz przed tupnięciem "Zatwierdź odpowiedź"
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
@freeman

Tak się akurat składa, że myślałem mocno nad wymianą mojego wysłużonego już wieloletniego SONY i poważnie brałem pod uwagę ten model Philipsa. Chodzi mi zwłaszcza o jakość obrazu po upscallingu do HD w stosunku do standardowego obrazu bez tego procesu. Czy to jest zauważalna poprawa obrazu i czy można to nazwać poprawą, czy raczej zbędną modyfikacją źródła obrazu, jakim jest dobra płyta DVD? Poza tym na pokładzie jeszcze jest słynna Faroudja ze swoim filtrem oraz przetwornik D/A 12bit/216MHz ... co to daje w realu? ... Może napiszesz kilka zdań?

dzięki za ciepłe słówko. ten odtwarzacz po prostu powala mnie jakością obrzu. Nie chcę się powtarzać - zobacz inne moje posty na temat jego iwspółpracy z moim 9030. Mam go już od grudnia 2005 i nie mam zamiaru wymieniać. Wkurza troche wolna reakcja na polecenia z pilota ale wynagradza to absolutną jakością i wiernością kolorów. Wszystkie DVD oglądam przez niego upskalując do 1080i lub 720p. Mam jeszcze 3 źródła do grania DVD ale filmy to zawsze na 9000S.
I pomyśleć, że dałem za niego tylko 800 pln i to na Allegro :) :) :)
 

freeman

New member
Fatman_1 ...

Dziękuję bardzo za tych kilka zdań komentarza i refleksji. Ten model zwrócił moją uwagę jak tylko pojawił się w ofercie. Trochę finansowo bujałem się z innymi sprawami i zakup tego DVD/SACD odwlekał się. Teraz zauwazyłem, że Philips zaprzestał już jego produkcji i pozostały tylko egzemplarze na sklepach ... Myślę jednak, aby go kupić, bo za tą kasę, to chyba rzeczywiście trudno znaleźć coś lepszego ...

Pozdrawiam
 

lukas

New member
freeman napisał:
Hmmm ... rzeczywiście masz rację i przyznam szczerze, że taki pomysł też mi przyszedł do głowy. Do normalnego SD warto by zachować PHILIPSA, bo rzeczywiście TV śmiga jak się patrzy! :) ... Jednak ekran i projektor HD to jeszcze spore pieniążki. Dobrze było by mieć jeszcze jakieś fajne pomieszczenie na te zabawki ... No ale jak pasja ... to pasja. Wrażenia zapewne będą nieprzeciętne. Wtedy to dopiero kina dostaną po uszach. HD na dużym ekranie to już prawie kino! :) ... Wracając do LCD, tak zwanych HD ready, to szkoda, że firmy trochę oszukują klientów, bo tak naprawdę to docelowo HDTV spocznie na standardzie 1080p. Dlatego te tzw. HD ready z matrycami poniżej 1920x1080 (full HD) będą ponownie do wymiany. Po prostu matryca nie odda pełnej rozdzielczości HD ... Dobrze, że swego czasu nie rzuciłem się na nowe TV. Wcześniej warto sporo poczytać i podyskutować na forum. Wszystkie wady szybko wychodzą w praniu :) ...

Pozdrawiam


Mój Fujitsu Siemens Myrica V32-1 HD Ready pod n-ką na HD Discovery wyświetla 1920x1080 . Czyli daje pelną rozdzielczość.:)
 
Do góry