HDTV a złącze SCART (RGB)

lukas

New member
hojlo1 napisał:
lukas - wyświetla, czy przyjmuje (do tego przez SCART, bo w tym dziale jesteśmy)?:confused:

Wiem że tu jest mowa o SCART ale moja wypowiedz odnosila się do wcześniejszej wypowiedzi ,,freemana,, na temat telewizorów LCD .
Ja oczywiście aktualnie korzystam już z HDMI-DVI , ale przy Fergusonie DF 6000 CR (z kartą Cyfry+) kabel SCART-SCART (Oehlbacha) sprawowal się tak samo wspaniale jak niemal HDMI-DVI na kanalach n-ki (nie HD).
A co do pytania czy wyświetla czy przyjmuje to się nie wypowiem dokladnie bo nie jestem fachowcem (ja widzę co mi wyświetla ekran telewizora).
pozdr.:niewiem:
 

p00h

Member
lukas napisał:
Mój Fujitsu Siemens Myrica V32-1 HD Ready pod n-ką na HD Discovery wyświetla 1920x1080 . Czyli daje pelną rozdzielczość.:)
Myrica V32-1 ma natywną rozdzielczość 1366x768 czyli raczej nie wyświetla pełnego HD.

A jeśli chodzi o kanały nie-HD to na dobrym TV i kablach powinny wyglądać identycznie, albo bardzo podobnie przez SCART i HDMI, sygnał wejściowy jest w końcu ten sam.
 
Ostatnia edycja:

dr_cvaniak

New member
HD czy nie HD

[FONT=&quot]dowiedziałem się od panów instalujących TV sat że istnieje jakiś protokół który umożliwia oglądanie obrazu HD tylko na jednym telewizorze sony który ten protokół obsługuje. czy to prawda?? na innych rzekomo HD jest "udawane"... tylko jak to sprawdzić? na moim crt widzę różnice między hd a normalną rozdzielczością, ale jak rozróżnić hd od "niby hd"
jest to niby zabezpieczenie przed piratami przegrywającymi filmy hd na dvd...
bardzo byłoby to dziwne gdyby to była prawda :\[/FONT]
 

pioslo61

New member
Mam lcd Sony Bravia 32 i zamontowałem sobie N-kę.Nie mogę narzekać-wszystko gra, tylko zastanawiam się nad jednym: kanały HD wyglądają dla mnie prawie tak samo, przt połączeniu przez hdmi i scart. Przcież teoretycznie przez hdmi powinien być dużo lepszy sygnał.
 

tadi

New member
Problem z HDMI

Witam serdecznie .
Być może wchodzę na forum tam, gdzie nie powinienem, za co z góry przepraszam.
Kupiłem wczoraj telewizor LCD Samsung N87BD (full HD 40 cali) i nie potrafię połączyć tunera n-telewizji przez przewód HDMI. Pokazuje brak sygnału. Na każdym z 3-ech wejść tak samo.
Proszę o pomoc.
 

redcolor

New member
Stary dobry kineskop....

Po prostu standard PAL /NTSC jest tylko gorszy/ to tylko 625 linii poziomych/łącznie z liniami powrotów/czyli tak na prawdę znacznie mniej.Ostatnią próbą ratowania analogowej telewizji był standard PAL-plus ale się nie przyjął.Więc wszystko co można ,,wycisnąć" z CRT wyswietli nam każdy/nawet najtańszy/ panel LCD,nie odda nam oczywiście pełnej gamy szarości ani jaskrawości,ale rozdzielczość to już domena nowych technik -plazmy,LCD,OLED,SED.
 

gienek_pa

New member
freeman napisał:
Trochę to smutne, ponieważ jakość obrazu na moim CRT jest naprawdę EXTRA!!!
Pozdrawiam

Standardowy CRT nie przeniesie ci sygnału HD.

W systemach telewizyjnych DK oraz BG obraz jest nadawany z rozdzielczością 625 linii i 25 klatek na sekundę a dla zmniejszenia migotania podzielony jest na dwa półobrazy po 312,5 linii które są nadawane z częstotliwością 50Hz. Zatem jedna linia trwa 64 us częstotliwość odchylania poziomego wynosi 15625 Hz. Między każdą linią jest nadawany impuls synchronizacji H a między każdym półobrazem impuls synchronizacji V. Do tych częstotliwości jest przystosowany generator odchylania V i H oraz trafopowielacz i cewki odchylania.

Telewizja HD jest nadawana z rozdzielczością 720 i 1080 linii.

Przy 50 półobrazach dla tej liczby linii częstotliwość odchylania H musiałaby wynosić

Dla 720i 18 000Hz
Dla 1080i 27 000Hz

Nawet jakby jakimś cudem sygnał wideo o rozdzielczości HD dostałby się do telewizora CRT to nie ma szans żeby się on zsynchronizował do takiej częstotliwości impulsów synchronizacji H. Zobaczyłbys na ekranie tylko ukośne latające pasy i nic więcej.
 

gienek_pa

New member
redcolor napisał:
Po prostu standard PAL /NTSC jest tylko gorszy/ to tylko 625 linii poziomych/łącznie z liniami powrotów/czyli tak na prawdę znacznie mniej.

Nie mogę się tutaj zgodzić. 625 linii to bez powrotów. Powroty nie są liczone.
 

loxy

New member
Pomoc

Witam wszystkich mam do was pytanie kupiłem wczoraj Kabelek do złacza HDMI i mam pewien problem poniewarz mój laptop Hp Pavilion 6625 ze złaczem HDMI nie udaje mi sie podąłczyc do LCD LG 32 cale czy mozecie mi pomuc podąłczyc ten sprzet do laptopa
 

ashken

New member
Przeczytałem watek i nie wszystko jest zrozumiałe dla mnie...

Jakimi kanałami (jakimi kablami) oprócz HDMI oczywiście można przesłać sygnał HD między urządzeniem A i B ?

Jakie są wszystkie możliwości ?
 

ivf

New member
nie sposób wymienić wszystkich wprost.. zawsze trzeba przeczytać specyfikację obu urządzeń - jakie sygnały obsługują. mimo to spróbuję ;)

z sygnałem cyfrowym nie ma problemu - złączami (a raczej interfejsami) potrafiącymi przekazać w ten sposób obraz HD są tylko: DisplayPort, HDMI i DVI - wszystkie mają bodajże takie samo złącze, jednak tylko 2 ostatnie są ze sobą zgodne (przesyłają ten sam sygnał)

z sygnałem analogowym może być różnie.. najczęściej stosowanymi złączami do przesyłu analogowego sygnału HD są: D-Sub (tego chyba nie trzeba opisywać) i RCA (chinch) - te ostatnie są najczęściej stosowane do przesyłania sygnału component (tak też czasami opisywany jest zestaw trzech złącz RCA). tu pojawia się szeroka gama możliwości - sygnał component może być przesyłany jakimkolwiek złączem (ograniczeń chyba nie ma) - poza wyżej wymienionymi, czasami wykorzystywane są złącza SCART (EURO) lub miniDIN (małe okrągłe, najczęściej 7 lub 9 pinowe).. jednak zawsze w specyfikacji urządzenia musi być jasno napisane, że dane złącze przesyła sygnał component, w przeciwynym wypadku te złącza będą na bank przesyłać jakiś inny sygnał "nie HD" (np S-Video, composite, RGB, itp)

to chyba wszystkie możliwości ;)
 

wmk16

New member
Aha -to juz niewiem nic

Witam mam mały problemik przymierzam się do zakupu kina Panasonic SC-PT165E-K ma działać w zestawie z Pan. TX-P42X10B Plazma HD-READY(1024x768.)
Kino ma tylko złącze euro(rgb) tv posiada także identyczne złącze (rgb). Moje pytanie brzmi: czy złącze euro(rgb)jest wstanie podołać jakości HD-Ready z DVD i czy sygnał będzie cyfrowy czy analogowy, -może lepiej poszukać jakiegoś innego kina z HDMI czy euro(rgb) da radę ________PS:z góry dzięki WMK16 :niewiem:
 
Ostatnia edycja:

wmk16

New member
Z HDMI -polecam

Kupiłem jednak kino z hdmi - nie żałuje (przez pierwsze dwa dni oglądałem filmy przez Euro - Hdmi szło pocztą) po podłączeniu hdmi obraz znacznie lepszy pod każdym względem (szczególnie przy liniach poprzecznych na Euro widać ''schody'').
 

jeo

New member
Witam:)
Ostatnio kupiłem sobie tuner DVB-T z wejściem usb mam go podłączony do starego tv crt 25"złączem SCART. Co ciekawe mogę odtwarzać na tym tv poprzez tuner filmy hd 1080 i 720 mp4.mkv obraz jest super i teraz moje pytanie z jaką rozdzielczością wyswietlany jest obraz na tym crt czy ktoś wie może ? jaką rozdzielczość można przeslać przez SCART? może ten materiał hd jest jakoś skalowany w dół ? dodam jeszcze ,że jakość materiału hd jest dużo lepsza od jakości naziemnej cyfrówki
Pozdrawiam
 

jacenty_02

New member
Kolego rozdzielczość ekranu telewizyjnego CRT to 530 linii więc nie ma możliwości wyświetlania na nim rozdzielczości 720p że o 1080 nie wspomnę
 

cco2

New member
Może ktoś z Was potrafi wytłumaczyć dlaczego nie jest możliwe przesłanie sygnału HD poprzez złącze SCART. Rozumiem, że problemem jest uzyskanie podstawowych parametrów HD korzystając z połączeń COMPOSITE oraz S-VIDEO (żadne z tych połączeń nie przesyła komponentowej informacji o kolorze - to jasne) ... Nie rozumiem jednak, dlaczego złącze RGB, zaimplementowane w SCART, nie można wykorzystać do przesłania sygnału HD? Pytanie stawiam w odniesieniu do nbox HDTV telewizji n, który na złączu SCART oferuje tylko jakość SD (576i) ... Nawet obraz nadawany w HD, wysyłany na SCART (RGB), jest skalowany w dół do SD??!! Posiadam wysokiej klasy CRT (36 cali - panorama) bez wejść Y/Pb/Pr ... za to 3xSCART (w tym 2xRGBs) ... Czyżbym musiał kupować nowy TV z rodziny HD Ready, czy jakoś tam? Trochę to smutne, ponieważ jakość obrazu na moim CRT jest naprawdę EXTRA!!! (obraz DVD oraz n-box) ... a kineskop ma podobno ultra wysoką rozdzielczość (bardzo drobna maska) i mógłby spokojnie wyświetlić obraz o zdecydowanie wyższej rozdzielczości niż obowiązująca w PAL SD ...

Z góry dziękuję za wyjaśnienia :)
Pozdrawiam

Witam , posiadam ten sam kłopot !!
też nadal używam TV CRT z powodzeniem ;) i nawet on board jest RGB SCART , niestety po przejściu na cyfrowy polsat z dekoderem HD6000 - kolory stały się dnem . Za czasów DVB-T znacznie !!!! lepiej było.
niestety nie posiadam Component video w TV jedynie jeszcze S-Video
Natomiast w dekoderze polsatu jest jeszcze HDMI oraz S/PDIF OUT .

Czy ktos poradzi jak poprawić obraz ???
- czy opłacalne może się okazać przejście z RGB SCART na S-Video ?
- oraz czy jest przejście HDMI na SCART czy S-Video ?

Z góry Dziękuję !
 
Do góry