skad sie biora filmy w HD?

quater

New member
no wlasnie, skad sie biora filmy w HD, w wysokiej jakosci??

wiem ze wychodza teraz filmy na HD-DVD (Terminator 2, Piaty element, atak klonow)...

ale jak to jest z filmami kotre nie wyszly na HD-DVD a mozna je pobrac z sieci??
sciagnalem wlasnie kawalek Szeregowca Rayana 720p i na obrazie jest jakis znaczek. oznacza to ze zostal on nagrany z TV (zapewne HDTV:))

zalezaloby mi na filmach w wysokiej jakosci ale bez zadnych znaczkow... czy posiadacie jakas liste?
czy jest jakas wersja Szeregowca Rayana w HD bez znaczkow na obraze?
 

deoc

New member
Skoro w jakiejs TV puszczaja CALY film to zapewne jest w HDTV, bo skads musza to puszczac i nakladac logo stacji.
A filmy HDTV beda sie pojawiac masowo (takze te starsze tytuly) jak tylko standard odtwarzaczy sie unormuje, bo powstanie filmu w 1080i to kwesti zeskanowania oryginalnej tasmy w wysokiej rozdzielczosci (tak pokrotce) i wcale nikt nie musi siedziec i klatki po klatce skanowac recznie ;)
Innym problemem jest to iz czesc filmow krazacych po sieci to FAKE'i (oszukane wersje) czyli np. film z DVD przeskalowany za pomoca jakis algorytmow (lepszych lub gorszych) do rozdz. HDTV i wtedy jakosci nie zobaczysz...
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
zerknij na listę filmów prawie wszystkie oprócz przyrodniczych, to są "bezznaczkowce" ;), szeregowiec jest w świetnej wersji 1080p.

Co do pytania skąd te filmy okrążają sieć, wg mnie jest tak samo jak z normalnymi DVD, są to przecieki z wytwórni


pozdrawiam
 

angelos

New member
Zdecydowana wiekszosc filmow w formacie ts (transport stream) nie jest "przeciekami" z wytworni, tylko nagraniami ze stacji PPV. Stacje platne typu "premium" w USA (HDO, Showtime, Movie Central) nie umieszczaja z reguły logo swoich stacji...Nagrywanie zwykle odbywa się przy udziale STB lub DVHS i komputera po złączu Firewire...

-------------------
Cinematic
 

adas7

Member
Jestem ciekaw do jakiedo stopnia mozna polepszyc film nagrany w SD do formatu HD. I jak wiele on odbiega od takiego nakreconego prawdziwa kamera HD
 

michcio

New member
Polepszyć to się go w ten sposób nie polepszy. A wręcz pogorszy.
Dodatkowa kompresja na inną rozdzielczość/kodek tylko pogarsza sprawę.

Głównym celem takiego powiększenia Fake'a jest zwiększenie jego rozmiaru i podrasowanie informacji w statystykach pliku. Wtedy ludzie myślą, że to HD i ściągają.

Ale w rzeczywiśtości jakość jest gorsza niż DVD.

Filmów raczej nie kręci się kamerami HD, ale na zwykłym filmie ("kliszy"). Sam montaż odbywa się nawet takim klejeniem kawałków taśmy.

Digitalizacja (przeróbka na cyfrową postać) polega na skanowaniu po kolei każdej klatki filmu (bez obawy, te skanery robią to bardzo szybko :) ). I powstaje film w rozdzielczości HD, a może i większej.

Trzeba jeszcze ustabilizować każdą klatkę filmu i usynąć jakieś rysy czy drobinki kurzu.

Wtedy wypuszzca się HD i wypuszcza się DVD...
 

donv

New member
podepnę się to tematu

Wczoraj kupiłem do domu swoją pierwszą plazmę: Samsung PS 50 C 91 H (50 cali) 2 x HDMI i HD Ready 1366 x 768.

Miałem też DVD Philipsa na Euro (bez wyjść cyfrowych)

Możecie sobie wyobrazić moją minę, jak zobaczyłem na 50 calowej plaźmie jakoś jak z divixa ...

Wieczorem pojechałem do Media kupiłem ...nowe DVD z HDMI i niby "up to" HD Ready czyli przystosowujace rozdzielczość DVD do 720 - z resztą lepiej to wiecie ode mnie,

Jestem na chorobowym z dzieckiem w domu i od wczoraj oglądam na zmianę Shreki, Film o Pszczołach, epoka lodowcowa itp.

Te wszystkie bajki widać prze HDMI w troche lepszej jakosci niż wczoraj na starym DVD z Euro (mam na myśli głównie pixeloze przy ciemniejszych i dynamiczniejszych scenach)

Aż to nagle wielkie odkrycie: włączam kolejną bajkę z DVD (4.7 GB zeby byla pewnosci) a tu kurde ani pół pixelka nie widać, jakość jakies nigdy nie widziałem. Ustawienia DVD i TV takie same caly czas.

Czy ktoś może mi powiedzieć czym się rózni Film na DVD od ...filmu na DVD. Czy są filmy DVD HD na płytach 4.7 GB ?
 

setunia

New member
Bez reklam
Filmy na DVD sa kompresowane ze zmiennym bitratem. Bajki, a dokładnie kreskówki mają mniejsze wymagania co do bitrate'u niż film. Jeżeli trafisz na płytę DVD z bajką zakodowaną z bardzo wysokim bitratem, czyli o bardzo małym stopniu kompresji, to skaler wbudowany w DVD, nawet jeśli jest słaby, potrafi nieco poprawić jakość obrazu. Przy dużym upakowaniu filmu np. Szeregowiec Ryan na DVD5 nie oczekujmy cudu, bo go nie będzie, nawet najlepsze skalery w topowych odtwarzaczach nic nie zdziałają. Dlatego do skalowania najlepiej nadają się orginalne wydania DVD z jak najwyższym bitratem obrazu.
Osobiście widziałem w ...... w Katowicach skalowane Gwiezdne Wojny na Sharpa 52" i z 1m odległości myślałem, że to demo w HD. Byłem w szoku!
 

kroox23

New member
Nie należy zapominać, że większość starych filmów było nagrywane analogowe, a z takiej taśmy można teoretycznie uzyskać nawet i 4k lub więcej...
 
Do góry