poziom sygnalu z kablowki

bofff

New member
mam pytanie do obeznanych z tematem. Jak pewnie wielu innych uzytkownikow, w zwiazku z planowanym zakupem tv o wyzszej rozdzielczosci niz 852*480, postanowilem sprawdzic sygnal (sile sygnalu) kablowki Aster mianowicie. Po przewertowaniu forum znalazlem, wypowiedz uzytownika sewen, ze powinien wynosic 25-30 dB. jakiez zdziwienie moje bylo gdy wezwany technik sprawdzil i orzekl "73-68 dB, rewelacja"...
Czy ktos laskawie moglby napisac o co chodzi? jaki sygnal jest ok a jaki beee?
 

harvi

New member
Jak mi montowali kablówkę (też Aster) dwa lata temu to pamiętam jak między sobą rozmawiali że jest 55db i trzeba założyć tłumik, po którym było 35 chyba.
Ale od tego czasu sam zmieniałem coś w instalacji i nie jestem pewien czy wszystko dobrze zrobiłem, bo nie mam TV a jedynie kartę z tunerem w kompie, na której obraz zawsze był słaby (skośne pasy na TVN itp).

Ile zapłaciłeś za takie wezwanie technika i jak je uzasadniłeś??
 

bofff

New member
z tego co pamietam w umowie jest " i operator zobowiazuje sie do dostarczenia sygnalu dobrej jakosci..." czy jakos tak
wiec za darmo bo zadzwonielem ze mi jakosc obrazu sie pogorszyla...
 

sewan

New member
bofff napisał:
...uzytownika sewen....

Sewan - do usług.;)

Nie wiem kto i jak Ci mierzył ten sygnał, ale poziom już 40 dB powoduje powstawanie ukośnych pasów i rozmycie konturów. Za słaby sygnał to generalna mora i duchy.
Sygnał kablówki nie może być ani za słaby, ani za mocny.
 

bofff

New member
o, liczylem na Twoja odpowiedz
wiec mierzyl to technik aster na gniazdkach (mam 2)
mierzyl sygnal jako taki i poszczegolnych programow tym samym urzadzeniem wielkosci pudelka do butow z calkiem duzym zoltym wyswietlaczem :confused:

Przepraszam za pomylke z nickiem
 

bofff

New member
wielkie dzieki :eek:k:
czyli jest gitara, jakkolwiek przebrniecie przez info z linka zostwiam sobie na nudny dzien w pracy...
jeszcze raz dziekuje
 

quater

New member
sam zakladalem kiedys kablowke...
w praktyce wygladalo to tak ze mierzylem sygnal na jakims niskim kanale i wysokim (pczywiscie kanaly te byly okreslone, po prostu nei pamietam juz) a nastepnie odejmowalem jedna wartosc od drugiej.
jesli ta roznica wychodzila ok 20 dB oznaczalo to ze sygnal jest OK!
zbyt wysoki lub niski poziom tej roznicy powodowal nakladanie sie kanalow lub po prostu kiepski odbior.

jednak pamietajcie!
poziom sygnalu nie jest jednoznaczny z jego jakoscia! to sa dwie rozne zeczy!!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
na dowód tego - u jednego klienta w domu dosknale gra JVC a u innego tylko Sony lub Samsung.
Dlatego tak ważny jest pokaz w domu klienta. A przecież oprócz rzeczy wymiernych jest jeszcze niewymierna wrażliwość własna.
Wydajac kasę warto sprawdzić nowego domownika u siebie .
 

Pio_monter

New member
Witam wszystkich serdecznie

pracuje w trójemiejskiej telewizji kablowej i powiem wam z doswiadczenia zawodowego ze najlepiej miec w domu jak najwiecej sygnału:)
ale zazwyczaj do mieszkania wchodzi sygnał od 65 db do 68 db
starsze tv tystarczało nawet 55 db i piekny obraz
nowe tv wymagają wiecej tego sygnału 70 db
jak sie ma w domu 80 db lub 90 to tylko sie cieszyc
zawsze jesli sie ma tak mocny sygnał to mozna to dzielic na wiecej tv lub sie ugadac z sasiadem jesli chodzi o płacenie abonamentu,
pozdrawiam
 
Moi rodzice posiadają TV KORES i mają zamontowne urządzenie o ozn. GA-16F, gdzie sygnał jest rozdzielany na TV(5-862MHz) i R(5-139MHz) (obraz jest nawet dobry).


Chcąc rozdzielić sygnał na 2 x TV znalazłem rozdzielacz ozn. RM-2F też tej samej f-my (TELMOR) o identycznych parametrach, czyli 2x OUT TV(5-862MHz).


Lub podobny na Allegro:


Na rozdzielaczach znajdują się ozn. 3.7dB lub 3.5dB, pewnie jest to podejrzewam jakieś tłumienie sygnału, lub coś w tym rodzaju. Czy ten rozdzielacz będzie dobry, czy o wyższych parametrach wyrażonych w dB, bo pewnie ma to jakiś wpływ ?

Widziałem również inne urządzenia o większej wartości, np.


Czy jest to lepsze, bo ma więcej dB i większy przedział MHz, czy może nie ma to większego znaczenia ?
 

michcio

New member
Postaram się wyjaśnić co nieco.

Poziom sygnału, bez względu na to, czy jest to TV kablowa czy też naziemna, powinien wynosić 62-80 dB. To zapewnia idealny odbiór.
Niektóre TV są bardziej cułe, wystarczy im nawet 55 dB, ale przepisowo powinno być te minimum 62 dB.
Poziom maksymalny też moze być nieco przekroczony, odbiór jest idealny także przy 85-90 dB, ale wszystko zależy też od odbiornika.
Generalnie przy zbyt dużym sygnale pojawiają się przesterowania i inne anomalnie.
Róznica poziomów sygnałów poszczególnych kanałów też nie powinna być zbyt duża. Jeśli na sąsiednich częstotliwościach jest powiedzmy 15 dB różnicy, to szczególnie te starsze TV nie poradzą sobie i ten silniejszy kanał "wlezie" na ten słabszy.
O ile wiem, to na sąsiednich kanałach nie powinno być więcej różnicy niż 6 dB.
Polecam stronę www.dipol.com.pl , tam wszystko jest wyjaśniono.

Co do rozgałęźników, to im mniejsze jest tłumienie, tym lepiej.
Po prostu na wyjściu rozgałęźnika powinno być przynajmniej 62 dB. Jeśli tłumienie jest zbyt duże i sygnał na wyjściu jest za słaby, to widać "śnieżenie".
To zależy też od poziomu sygnału na wejściu rozgałęźnika.
Jeśli rozgałęzimy sygnał o poziomie powiedzmy 70 dB, to tłumienie nie powinno byś większe niż 8-10 dB, bo wtedy sygnał na wyjściu rozgałęźnika ma już 60-62 dB. atomiast jeśli rozgałęźnik ma 15 dB tłumienia, a sygnał 70 dB, to na wyjściu będzie miał 55 dB i to już objawia się zakłóceniami w odbiorze.

W kablówkach często właśnie jest tak, ze powiom w gniazdku jest na granicy, powiedzmy 60-65 dB. Choronią się tym przed rozdzielaniem sygnału, np. na sąsiada.


PODSUMOWYWUJĄC:

Poziom sygnału doprowadzonego do odbiornika powinien wynosić około 60-80 dB.
Im mniejsze tłumienie poszczegółnych urządzeń tym lepiej.
Telkom-Telmor (jak na zdjęciu w poprzednich postach) to jedna z najlepszych (najlepsza?) z firm w Polsce w dziedzinie elementów instalacjii anenowych.

Pozdrawiam
 

gwizdek

New member
Ukośne pasy

Wspomnieliście, że za silny sygnał może prowadzić do różnych anomalii w obrazie.
U mnie na kablu UPC na programach, które powinny(?) mieć mocny sygnał (np. TVP1 TVP2 TNV) na obrazie w jednolitych fragmentach pojawiają się ukośne pasy.
Pasy te widać wyrażnie podczas ruchu obrazu.
Zanikają gdy obraz jest idealnie statyczny.
Czy mogłibyście zerknąć na te zdjęcia, które zamieściłem w wątku o moim TV (pierwszy post od góry) i potwierdzić/zaprzeczyć,
że przyczyną może być za silny sygnał?

http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=21042&page=74
 

vip_1

New member
Cyfrowa Vectra, siła sygnału w przedziale 73-77 Db, zależy od kanały, taki sygnał mam na swoim lcd i jest on po rozdzieleniu na dwa tv, na drugim tv siła sygnału nieznana bo tylko jeden ma dekoder Vectry
 

lukashik

New member
Przepraszam, za lamerskie pytanie, ale jak zmierzyć poziom sygnału?:???:

Coś mi się zdaje że Multimedia lecą sobie ze mną w kulki.Jakość TVP1, TVP3, TVP2 czy Polsatu Sport Extra to tragedia.Na TVP widać duchy a Polsat Sport Extra smuży i jakieś pasy się pojawiają.Ja tak Euro2008 nie dam rady oglądnąć.Ogólnie jakość usług MM to zero totalne (-273*C).Zabrali Eurosport i dali TVP SPORT.Gdzie ja mam oglądać mojego snookera i Toury kolarskie?!
 
Do góry