RGB w złączu EURO jak podłączyć?

damcio69

New member
witam wszystkich. mam problem jak podłączyć w złączu euro piny żeby sygnał był przesyłany za pomocą RGB. czy wystarczą 3pary przewodów R+masaR, G+ masaG i B+masaB. czy trzeba jeszcze podłączyć jakąś synchronizację? luminancję a może nie. i jak to znaczy na które piny w eurozłączu? dziekuję z góry za odpowiedzi.
 

sewan

New member
Wystarczy połaczyć piny: 5, 7, 9, 11, 13, 15 odpowiednio: B-, B, G-, G, R-, R.
Będą też potrzebne piny 16 i 18 (sterowanie RGB) i masa na obudowie.

To tak dla małego majsterkowicza.

Bo najprościej kupić pełny euro w sklepie za 20 zł.:D
 

damcio69

New member
właśnie kupiłem taki "pełny kabel" i i w torze audio cały czas słychać przydźwięk :x (mam wrażenie że cyfrówka albo coś podobnego) a obraz polepszył się znacznie (na RGB), no ale tak nie może zostać. na poprzednim przewodzie cisza (tzn brak jakiegokolwiek przydźwięku) ale tam jest tylko A-V w dwie strony i nic więcej. dlatego chcę go zrobić sam. dziekuję za podpowiedź. lece lutować. zobaczymy czy zadziała :)
 

sewan

New member
Przydźwięk najprawdopodobniej bierze się z kiepskiego ekranowania kabla.
Z tym kablem za 20 zł to trochę żartowałem, chodziło mi o to, że w domowych warunkach lutowaniem nie uzyskasz nic lepszego.
Kup kabel dobrej jakości i nie będziesz musiał nic lutować.
 

damcio69

New member
niestety kompletny brak synchronizacji obraz "lata" tak że nie widać nawet treści (ale kolory widać). chyba trzeba jeszcze coś podpiąć bo na "pełnym" działa RGB a na nowo zrobionym jeszcze nie. może jakieś sugestie?
 

damcio69

New member
napewno nie pomyliłem. zresztą gdybym pomylił to zamiast różoej twarzy najwyżej miałbym niebieską albo zieloną a tu "lata" tak jakby nie miał synchronizacji. nie wiem co jest.


aha a kabel kupiłem za 2,50zł!!! nie wiem komu sie to opłaca bo sama wtyczka euro chyba jest droższa a tu mam dwie i to jeszcze połączone pełnym kablem szok. jaka cena taka jakość. dlatego wolę zrobić sam.
 
Ostatnia edycja:

damcio69

New member
już wszystko działa. okazało się że synchronizacja jest na pinie 20 z resztą tam gdzie wejście (wideo / luminancja), które jak nie jest podłączony sygnał blanking działa jak zwykłe wejście composite. teraz wszystko jest ok (obraz lepszy niż na composite i nie ma żadnego przydźwięku)
Dziękuje za pomoc. koniec tematu.
 
Do góry